Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସୁଶିଲ ମୋଦି ରାଜ୍ୟସଭା ପ୍ରାର୍ଥୀ, ରାମବିଳାସ ପାଶଓ୍ବାନଙ୍କ ସ୍ଥାନରେ ଟିକେଟ୍‌ ଦେଲା ବିଜେପି
  • ||
  • ଡିସେମ୍ବର ୧ରୁ ଖୋଲିବ ରାଜ୍ୟର ସମସ୍ତ ମେଡିକାଲ୍‌ କଲେଜ୍‌, କରୋନା ଗାଇଡ୍‌ଲାଇନ୍‌ ସହ ଏସ୍‌ଓପି ପାଳନ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ
  • ||
  • ବାଜିରାଉତ ବ୍ରିଜ୍‌ ଉପରେ ବସ୍‌ ଉପରକୁ ଗୁଳିମାଡ଼, ଦୁଇ ଯୁବକ ଏବଂ ଜଣେ ଯୁବତୀ ଫେରାର
  • ||
  • ଘୋଷଣା ହେଲା ଧର୍ମପଦ ସମ୍ମାନ, ୨୦୧୬ ରୁ ୨୦ ବର୍ଷ ପାଇଁ ୫ ଜଣଙ୍କୁ ଧର୍ମପଦ ସମ୍ମାନ, ୨୫ ଜଣ ଶିଳ୍ପୀ ହେବେ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ
  • ||
  • ପାଠକ ବାପ-ପୁଅ ଗିରଫ, କୁବେର ଜଙ୍ଗଲ ଅଫିସରଙ୍କ ଅମାପ ସଂପତ୍ତି ଠାବ କରିଛି ଭିଜିଲାନ୍ସ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୪ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୭୧୮ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୫୯୪ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୩୧୭୨୩୯ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭାରତ-ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଦିନିକିଆ ସିରିଜ୍, ଦଳରେ ସାମିଲ ହେଲେ ଦ୍ରୁତ ବୋଲର ଟି. ନଟରାଜନ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରୀ କଲେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ! ବେକରେ ରଶି ଲଗାଇ ପଙ୍ଖାରେ ଝୁଲି ପଡିଲେ, କାରଣ ଅସ୍ପଷ୍ଟ
  • ||
  • ରାଜକୋଟ : କୋଭିଡ୍ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ, ୬ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||

ଲଗାଣ ବର୍ଷା ଯୋଗୁଁ ରାୟଗଡାରେ ଉପୁଜିଛି ବନ୍ୟା ସ୍ଥିତି

7/08/2019 at 7:10 PM

ରାୟଗଡା ୭/୮: ଲଗାଣ ବର୍ଷାରେ ରାୟଗଡା ଜିଲ୍ଲାରେ ବନ୍ୟା ସ୍ଥିତି ଉପୁଜିଛି। ଜିଲ୍ଲାକୁ ସଂଯୋଗ କରୁଥିବା ରାସ୍ତା ଓ ରେଳପଥ ଯୋଗାଯୋଗ ପ୍ରଭାବିତ। ପ୍ରମୁଖ ନଦୀରେ ଜଳସ୍ତର ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ବର୍ଷା ଆହୁରି ୨୪ ଘଣ୍ଟା ଲାଗି ରହିବ ବୋଲି ପାଣିପାଗ  ବିଭାଗର ସୂଚନା ଦେଇଥିବାରୁ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ବନ୍ୟା ଓ ଜଳବନ୍ଦୀ ଆଶଙ୍କାରେ ଲୋକେ ଘର ଦ୍ୱାର ଛାଡି ନିରାପଦ ସ୍ଥାନରେ ଆଶ୍ରୟ ନେଇଛନ୍ତି । 

ମଙ୍ଗଳବାର ଠାରୁ ରାୟଗଡ଼ା ଜିଲ୍ଲାରେ ବର୍ଷା । ଜିଲ୍ଲା ଦେଇ ପ୍ରବାହିତ ନାଗାବଳୀ, ଝାବତୀ, କଲ୍ୟାଣୀ ଓ ବଂଶଧାରା ରେ ବନ୍ୟାପାଣି ବଢୁଛି । ବଂଶଧାରା ନଦୀର ଶାଖା ନାଳରେ ଥିବା ପୋଲ ଉପରେ ପାଣି ସୁଅ ।  ଅମ୍ବାଦଳା ଷ୍ଟେସନ ନିକଟରେ ରେଳଧାରଣା ଧୋଇଯିବା ସହିତ ପୋଲ ଭୁଷୁଡି ପଡିଛି । ଫଳରେ, ସେହି ଧାରଣାରେ ଆସୁଥିବା ଏକ ମାଲବାହୀ ଟ୍ରେନ୍ର ବଗି ଓଲଟି ପଡିବା ଯୋଗୁଁ ରାୟଗଡା-ଟିଟିଲାଗଡ ମଧ୍ୟରେ ରେଳ ଚଳାଚଳ ଏବେ ବନ୍ଦ । ସେହିଭଳି କୋରାପୁଟ-ରାୟଗଡା ରେଳପଥର ଭାଲୁମସ୍କା ଷ୍ଟେସନ ପାଖ ୨୩ ନମ୍ବର ଟନେଲ ଉପର ରେଳ ଧାରଣାରେ ଗଛ ଉପୁଡିପଡିଥିବାରୁ  ଟ୍ରେନ୍ ସେବା ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଛି ।

 ବିଷମକଟକ ବ୍ଲକ ଚାଟିକଣା ନାଳରେ ବନ୍ୟାଜଳ ଆସି ରାସ୍ତା ଧୋଇଯାଇଛି ଓ ଏକ ଜଳସେଚନ ପ୍ରକଳ୍ପ ମଧ୍ୟ ଭାସିଯାଇଛି। ନିୟମଗିରିକୁ ଯୋଗାଯୋଗ ବିଛିନ୍ନ  । ପାହାଡ ଉପରେ ଥିବା ପ୍ରାୟ ୨୫ ଖଣ୍ଡ ଗ୍ରାମବାସୀ ଜଳବନ୍ଦୀ । କୁଚେଇପଦର ନାଳ ପୋଲ ଧୋଇଯିବା ଯୋଗୁଁ ଟିକିରି ଓ କାଶୀପୁର ଯୋଗାଯୋଗ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ ।  ୫ ଟି ପଂଚାୟତ ବାହ୍ୟ ଜଗତରୁ ଅଲଗା ହୋଇଯାଇଛି । କଲ୍ୟାଣସିଂହପୁର ବ୍ଲକରେ ମଧ୍ୟ ସମାନ ଅବସ୍ଥା । କଲ୍ୟାଣୀ ଓ ନାଗାବଳୀ ନଦୀରେ ଜଳସ୍ତର ବୃଦ୍ଧିରେ ଆତଙ୍କିତ ଲୋକେ ଘର ଛାଡି ସୁରକ୍ଷିତ ସ୍ଥାନକୁ ଚାଲି ଯାଇଛନ୍ତି । ଶୁଳିପଦର, କାରିନିଗୁଡା ଓ ଟେଭାପଡା ଗ୍ରାମରେ ଅନେକ ଘର ଭାଙ୍ଗିଛି। ମୁନିଗୁଡା ବ୍ଲକର ଯୁବାପଦରରେ ବଂଶଧାରା ପାଣି ରାୟଗଡା ଓ କନ୍ଧମାଳ ମଧ୍ୟରେ ଯୋଗାଯୋଗ ବିଛିନ୍ନ କରିଛି। ନାହିଁ ନଥିବା ହନ୍ତସନ୍ତ ଲୋକେ ।

ବନ୍ୟା ସ୍ଥିତି ଉପୁଜିବା ପରେ ଉଦ୍ଧାର ଓ ସହାୟତା ସହ ତ୍ୱରିତ ପଦକ୍ଷେ୍ପ ନେବାକୁ ପ୍ରଶାସନକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି ରାଜ୍ୟ ସରକାର।  ରାୟଗଡାର ସମସ୍ତ ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ବୁଧବାର ମଧ୍ୟାହ୍ନ ପରେ  ବନ୍ଦ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି। କଲ୍ୟାଣସିଂହପୁର, ଗୁଣୁପୁର,ମୁନିଗୁଡା,ବିଷମ କଟକରେ ୧୦୪ ପରିବାରକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଇଛି।  ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ମାଗଣା ରନ୍ଧାଖାଦ୍ୟ ବ୍ୟବସ୍ଥା ହୋଇଛି  । ବିଭିନ୍ନ ବ୍ଲକରେ ଜିଲ୍ଲାପାଳ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ କ୍ୟାମ୍ପ୍ କରି ସ୍ଥିତି ଉପରେ ନଜର ରଖିଛନ୍ତି । ରାଜ୍ୟ ଅନୁସୂଚିତ ଜାତି ଓ ଜନଜାତି କଲ୍ୟାଣ ମନ୍ତ୍ରୀ ମଧ୍ୟ ରାୟଗଡାରେ ଅଛନ୍ତି । ଏଣେ ରେଳ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ରେଳଧାରଣା ମରାମତି ଓ ସଫେଇ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ।  

ବର୍ଷ।ର ମାଡରେ ପୁରା ରାୟଗଡ଼ା ଅବସ୍ଥା ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି । ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ସ୍ଥିତିର ମୁକାବିଲା ଲାଗି ବ୍ୟାପକ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇଥିଲେବି ବର୍ଷା କମିବା ପରେ ହିଁ  ଜନଜୀବନ ସ୍ୱାଭାବିକ ହେବ ।

   Related Posts