Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କାର୍ତ୍ତିକ ପୂର୍ଣ୍ଣିମାରେ ପବିତ୍ର ଗଙ୍ଗା ସ୍ନାନକୁ ନେଇ ଦୁଇ ଦିନ ପାଇଁ ହରିଦ୍ୱାର ସୀମା ସିଲ୍
  • ||
  • ହାଡଭଙ୍ଗା ଶୀତ ଯୋଗୁଁ ମନାଲିରେ ଜଣକର ମୃତ୍ୟୁ, ଜିରୋ ଡିଗ୍ରୀ ତଳକୁ ଖସିଲା ପାରଦ
  • ||
  • ଡାଲିରେ ୧୫ ଟଙ୍କା ରିହାତି ଦେବେ ସରକାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : କମିଲା କୋଭିଡ୍ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା : ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଯାଇଛି ୪ ମୁଣ୍ଡ, ୧୭୩୪ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୫୧୮ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୩୧୮୩୦୭ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ସୋର : ଡକାୟତ ଗ୍ୟାଙ୍ଗ୍ ଓ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଖଣ୍ଡ ଯୁଦ୍ଧ : ୪ ଗୁରୁତର, ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଭାରତରେ କମୁଛି ସଂକ୍ରମଣ, ଗତ ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ୪୧୮୧୦ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଉଦଳା : ଜମିବାଡି ବିବାଦକୁ କେନ୍ଦ୍ରକରି ଡବଲ ମର୍ଡର ! ସଂମ୍ପର୍କୀୟ ଭାଇ ଓ ପୁତୁରାକୁ ହତ୍ୟା କଲା ଭାଇ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ବିଜେଡିରୁ ବହିଷ୍କୃତ ହେଲେ ଗୋପାଳପୁର ବିଧାୟକ ପ୍ରଦୀପ ପାଣିଗ୍ରାହୀ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : କମ୍ବିଂ ଅପରେସନ ସାରି ଫେରୁଥିବା ବେଳେ ଲ୍ୟାଣ୍ଡମାଇନ ବିସ୍ଫୋରଣ : ଆସିଷ୍ଟାଣ୍ଡ କମାଣ୍ଡାଣ୍ଟ୍ ସହିଦ, ୯ଯବାନ ଆହତ
  • ||

ଆସାମ-ମେଘାଳୟରେ ବନ୍ୟା : ୨ଲକ୍ଷ ଲୋକ ପ୍ରଭାବିତ, ମାଟି ଧସି ଏକାଧିକ ମୃତାହତ ଆଶଙ୍କା

27/05/2020 at 8:09 AM

ଦେବ୍ରୁଗଡ ୨୭।୦୫: ଗୋଟିଏ ପଟେ ଦେଶ କରୋନା ଜନିତ ମହାମାରୀ ଦେଇ ଗତି କରୁଥିବା ବେଳେ ଅନ୍ୟ ପଟେ କିଛି ରାଜ୍ୟରେ ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତି ଦେଖାଦେଇଛି । ଯାହାକୁ ନେଇ ରାଜ୍ୟ ଓ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଚିନ୍ତା ବଢାଇଦେଇଛି । ଆସାମ, ମେଘାଳୟ ଓ ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶରେ ଲଗାତର ଭାବେ ବର୍ଷା ହେଉଥିବାରୁ କିଛି ଅଞ୍ଚଳରେ ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତି ଦେଖାଦେଇଛି । ଲଗାତର ବର୍ଷା ଯୋଗୁଁ ଆସାମର ୭ଟି ଜିଲ୍ଲାର ପ୍ରାୟ ଦୁଇ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛନ୍ତି । ମଙ୍ଗଳବାର ଠାରୁ ରାଜ୍ୟରେ ଅଧିକାଂଶ ଅଞ୍ଚଳରେ ବର୍ଷା ଜାରି ରହିଛି । ମେଘାଳୟ ଓ ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶରେ ମଧ୍ୟ ଏହିଭଳି ଅବସ୍ଥା ଦେଖାଦେଇଛି । ବନ୍ୟା ଯୋଗୁଁ ବହୁ ଅଞ୍ଚଳ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛନ୍ତି ।

ଆସାମ ରାଜ୍ୟ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପରିଚାଳନା ପ୍ରାଧିକରଣ (ASDMA) ଅନୁଯାୟୀ, ଧମାଜୀ, ଲକ୍ଷ୍ମୀପୁର, ଡାରାଙ୍ଗ, ନାଲବାରୀ, ଗୋଲପାରା, ଦେବ୍ରୁଗଡ ଏବଂ ତିନୁସୁକିଆର ୧୭ ଟି ରାଜସ୍ୱ ଅଞ୍ଚଳରେ ୨୨୯ ଟି ଗାଁ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି। ବନ୍ୟାରେ ସମୁଦାୟ ୧,୯୪,୯୧୬ ଲୋକ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛନ୍ତି , ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ପ୍ରାୟ ୯,୦୦୦ ଧମାଜୀ, ଲାଖିମପୁର, ଗୋଲପାରା ଏବଂ ତିନୁସୁକିଆ ଜିଲ୍ଲାରେ ସ୍ଥାପିତ ୩୫ଟି ରିଲିଫ କ୍ୟାମ୍ପରେ ଆଶ୍ରୟ ନେଇଛନ୍ତି।

ASDMA କହିଛି ଯେ, ବନ୍ୟା ଯୋଗୁଁ ପ୍ରାୟ ୧,୦୦୭ ହେକ୍ଟର ଫସଲ କ୍ଷେତ୍ର ଜଳମଗ୍ନ ହୋଇଛି।  ପ୍ରାୟ ୧୬,୫୦୦ ଘରୋଇ ପଶୁ ଓ କୁକୁଡ଼ା ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି। ରାଜ୍ୟର ଅଧିକାଂଶ ନଦୀ ଯଥାକ୍ରମେ ସୋନିଟପୁର ଏବଂ ନେମାଟିଘାଟ (ଜୋରହାଟ) ର ଜିଆଥାଲି ଏବଂ ବ୍ରହ୍ମପୁତ୍ରରେ ବିପଦ ସଙ୍କେତ ଉପରେ ପ୍ରବାହିତ ହେଉଛି |ଏହି ସମୟରେ ସୋମବାର ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶର ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ଭ୍ୟାଲି ଜିଲ୍ଲାର ଅର୍ଜୁ ଗ୍ରାମରେ ଏକ ଭୂସ୍ଖଳନ ହୋଇ ଗୋଟିଏ ପରିବାରର ତିନି ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ଗତ କିଛି ଦିନ ହେବ ଲଗାତାର ବର୍ଷା ଯୋଗୁଁ ରାଜ୍ୟର ବଡ଼ ଭାଗ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି।

ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପେମା ଖଣ୍ଡୁ ମୃତକଙ୍କ ସମ୍ପର୍କୀୟଙ୍କୁ ପ୍ରତ୍ୟେକଙ୍କୁ ଚାରି ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଏକ୍ସ-ଗ୍ରାଟିଆ ରାଶି ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ଲୋକଙ୍କୁ ବନ୍ୟା ଏବଂ ଭୂସ୍ଖଳନରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ଲୋକଙ୍କୁ ନିରାପଦ ସ୍ଥାନକୁ ନେବାକୁ ସେ ଜିଲ୍ଲା କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ସେପଟେ ଆସାମ ଏବଂ ମେଘାଳୟରେ ମେ ୨୬ ରୁ ୨୮ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେବାର ପୂର୍ବାନୁମାନ କରି ରେଡ ଆଲର୍ଟ ଜାରି କରିଯାଇଛି । ଭାରତ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ (IMD) ଆସନ୍ତା କିଛି ଦିନ ପାଇଁ ଏହି ତିନି ରାଜ୍ୟର ଅବସ୍ଥା ଗୁରୁତର ରହିବ ବୋଲି ପୂର୍ବାନୁମାନ କରିଛି।

   Related Posts