Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କୁକୁଡାକୁ ଖାଇଗଲେ ବୁଲା କୁକୁର, ରାଗି ଯାଇ ଗୁଳି କରିଦେଲା ମାଲିକ : ଥାନାରେ ମାମଲା
  • ||
  • ଗୋଆରେ ଏନସିପି-ଶିବସେନାର ହାତ ଛାଡିଦେଲା କଂଗ୍ରେସ, କହିଲା-‘ଆମର ଏକାକି ଜିତିବା କ୍ଷମତା ଅଛି’
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୩ ଲକ୍ଷ ୧୭ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୪୯୧ ମୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୭ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୫୦୧କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ପୁଣି ୧୦ ହଜାର ଉପରେ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୦୩୬୮ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୧୭୭୪୬୨ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • କ୍ୟାପ୍ଟେନ୍ ନୁହେଁ କିନ୍ତୁ ଜୋଶ୍ ଏବେବି ଅଛି : ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଅଧିନାୟକଙ୍କ ସହ ମୁହାଁମୁହିଁ ହେଲେ କୋହଲି
  • ||
  • ପ୍ରଚାର ବେଳେ ବିଜେପି ପ୍ରାର୍ଥୀ ହଟହଟା, ତଡିଦେଲେ ଗାଁ ଲୋକେ
  • ||
  • ଚୌଦ୍ୱାର ସୁନା ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କୁ ଗୁଳିମାଡ ଓ ଲୁଟ୍ ଘଟଣା : ଉଚ୍ଚସ୍ତରୀୟ ତଦନ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଲେ ଡିସିପି
  • ||

ଇଣ୍ଡୋନେସିଆରେ ବନ୍ୟା : ୫୦ରୁ ଅଧିକ ମୃତ, ଅନେକ ନିଖୋଜ

17/03/2019 at 12:46 PM

ଜାକର୍ତ୍ତା ୧୭/୩ : ଇଣ୍ଡୋନେସିଆର ପୂର୍ବାଂଚଳ ପାପୁଆରେ ଭୀଷଣ ବର୍ଷା ପରେ ଅଚାନକ ବନ୍ୟା ହୋଇଛି | ବନ୍ୟାରେ ପାଖାପାଖି ୫୦ ଲୋକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି | ବନ୍ୟାରେ ଭାସିଯାଇ ଅନେକ ଲୋକ ନିଖୋଜ ଅଛନ୍ତି | ପୁରା ଅଂଚଳରେ ହଇଚଇ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଯାଇଛି | ଏନେଇ ସ୍ଥାନୀୟ ଅଧିକାରୀ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି |


ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଶନିବାର ଦିନ ଜୟପୁରା ଜିଲ୍ଲାର ଅନେକ ଗାଁରେ ସନ୍ଧ୍ୟା ୬ଟାରେ ମୁଷଳଧାରା ବର୍ଷା ହୋଇଥିଲା | ବର୍ଷା ଏତେ ଜୋର ହୋଇଥିଲା ଯେ, ସ୍ଥାନୀୟ ଅଂଚଳରେ ବନ୍ୟା ହୋଇଯାଇଥିଲା | ଘଟଣାରେ ପାଖାପାଖି ୫୯ରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ଗମ୍ଭୀର ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି |


ଆସନ୍ନ ବିପଦ ବିଭାଗ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଭରା, ଭାବନା, ପୋଲ, ଅଧିକ ମାତ୍ରାରେ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି | ପ୍ରାୟ ୩୦୦୦ ଲୋକଙ୍କ ଘର ଭାସି ଯାଇଛି | ଫଳରେ ଲୋକେ ଅସହାୟ ହୋଇ ପଡିଛନ୍ତି | ସ୍ଥାନୀୟଲୋକଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷିତ ସ୍ଥାନକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯିବା ସହ ତାଙ୍କ ପାଇଁ ଶିବିର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି | ସ୍ଥାନୀୟ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଭୁସ୍ଖଳନ ଯୋଗୁଁ ନଡ଼ିଆର ପାଣି ଅଚାନକ ପ୍ରବାହ ହେବାରୁ ଏଭଳି ସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା |


ଜାତୀୟ ଆସନ୍ନ ବିପଦ ଏଜେନ୍ସିର ପ୍ରବକ୍ତା କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏବେ ରିଲିଫ ଏବଂ ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟ ଜାରି ରହିଛି | ମୃତକ ଏବଂ ଆହତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଆହୁରି ବଢିପାରେ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ଅଧିକାରୀ | ଅଗ୍ନିଶମ ବାହିନୀ ବନ୍ୟା ପ୍ରପୀଡ଼ିତ ଅଂଚଳରେ ପହଂଚି ଲୋକଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରିବାକୁ ପୁରା ପ୍ରୟାସ କରୁଛନ୍ତି | ଭୂସ୍ଖଳନ ଯୋଗୁଁ ଉଦ୍ଧାରକାରୀ ଦଳ ସବୁ ସ୍ଥାନକୁ ପହଂଚି ପାରୁନାହାନ୍ତି |


ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ଇଣ୍ଡୋନେସିଆରେ ପ୍ରାୟ ସବୁବର୍ଷ ଏଭଳି ପ୍ରାକୃତିକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ଦେଖା ଦେଇଥାଏ | ଯାହାଫଳରେ ଅନେକ କ୍ଷତି ଘଟିଥାଏ |

ଜାନୁଆରୀ ମାସରେ ମଧ୍ୟ ବନ୍ୟା ହୋଇଥିଲେ ଯେଉଁଥିରେ ଶହ ଶହ ଲୋକେ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିଲେ | କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଭୂମିକମ୍ପ ମଧ୍ୟ ହୋଇଥିଲା | ଇଣ୍ଡୋନେସିଆରେ ଅକ୍ଟୋବରରୁ ଏପ୍ରିଲ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବର୍ଷା ଋତୁ ହୋଇଥାଏ | ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ସେଠାରେ ଭୀଷଣ ବର୍ଷା ହୋଇଥାଏ |

   Related Posts