Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଟିକା ବଣ୍ଟନ ପାଇଁ ୨୧ ଜଣିଆ ପରିଚାଳନା କମିଟି ଗଠନ, ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ହେଲେ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ
  • ||
  • ୯୦ ପ୍ରତିଶତ ନଷ୍ଟ ହୋଇ ସାରିଥିଲା କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଫୁସ୍‌ଫୁସ୍, ଇକମୋ ପଦ୍ଧତିରେ ସୁସ୍ଥ କଲେ ସମ୍ ଡାକ୍ତର
  • ||
  • ଦ୍ଵିତୀୟ ଲହର ସଂକ୍ରମଣର ଆଶଙ୍କା ନାହିଁ, ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଘରକୁ ଫେରିଲେ ୬୦୫ ଆକ୍ରାନ୍ତ
  • ||
  • ଡିସେମ୍ବର ୮ରେ କୃଷକଙ୍କ ଭାରତ ବନ୍ଦ ଡାକରା, ରାଜ୍ୟ କଂଗ୍ରେସର ସମର୍ଥନ ଘୋଷଣା
  • ||
  • ପଞ୍ଚମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ କୃଷକ-ସରକାରଙ୍କ ଆଲୋଚନା ବିଫଳ, ଡିସେମ୍ବର ୯’ରେ ପୁଣି ବୈଠକ
  • ||
  • ସାଲେପୁର : ଷଣ୍ଢକୁ ଧକ୍କା ଦେବା ପରେ ହୁତୁ ହୁତୁ ହୋଇ ଜଳିଲା କାର୍, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ୪ ଜଣ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ‘ପରୀ’ ହତ୍ୟାକାରୀକୁ ଧରାଇଦେଲେ ମିଳିବ ଲକ୍ଷେ ଟଙ୍କା
  • ||
  • ନୟାଗଡ : ଘର ବାଡିପଟୁ ମିଳିଲା ବୃଦ୍ଧଙ୍କ ମୃତଦେହ, ମୁଣ୍ଡ ଏବଂ ମୁହଁରେ ରହିଛି କ୍ଷତଚିହ୍ନ, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଯାଜପୁର : ଭୟାବହ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ୧୨ ବଖରା ଘର ସହ ଜଳିଗଲା ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସୁନା ଗହଣା
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ବାଇକ୍‌କୁ ଧକ୍କା ଦେଲା କାର୍, ଆରୋହୀ ପିଟିହେଲେ ଟ୍ରକ୍‌ରେ, ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||

ସମ୍ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଫ୍ଲାଟ୍ ଫୁଟ୍, ହାଇଆର୍କ ଫୁଟ୍ ଓ ଡ଼ାଇବେଟିକ୍ ଫୁଟ୍ ସଚେତନତା ଶିବିର ଅନୁଷ୍ଠିତ

12/09/2019 at 4:30 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର ୧୨|୯: ଆଇଏମଏସ୍ ଆଣ୍ଡ ସମ୍ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଫ୍ଲାଟ୍ ଫୁଟ୍ ଓ ହାଇ ଆର୍କ ଫୁଟ ଓ ଡ଼ାଇବେଟିକ୍ ଫୁଟ୍ ସଚେତନତା ଶିବିର ଦ୍ବିତୀୟ ଦିନ ଲାଗି ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି । ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୪୦ ପ୍ରତିଶତ ହାଇ ଆର୍କ ଫୁଟ୍ ଓ ୨୫ ପ୍ରତିଶତ ଫ୍ଲାଟ୍ ଫୁଟ୍  ଥିବା ଜଣାପଡିଥିଲା । ତେବେ ବିନା ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାରରେ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଦର ପରୀକ୍ଷଣ କରାଯାଇ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଭାବେ ଫୁଟ୍ ଅର୍ଥୋସିସ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଉଛି ଏହାର ଚିକିତ୍ସା ।

ଶରୀରର ସମସ୍ତ ଭାର ଗ୍ରହଣ କରିଥାଏ ପାଦ ।  ଯଦି ମନୁଷ୍ୟର ପାଦର ଗଢଣ ସଠିକ୍ ନଥାଏ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ପଡିଥାଏ ଶରୀରର ଅନ୍ୟ ଅଙ୍ଗ ଉପରେ । ବିଶେଷ କରି ଫ୍ଲାଟ୍ ଫୁଟ୍  ବା ହାଇଆର୍କ ଫୁଟର ବ୍ୟକ୍ତିମାନଙ୍କ ଠାରେ ଆଣ୍ଠୁ ଓ ସ୍ପାଇନ ପେନ ଜନିତ ସମସ୍ୟା ଅଧିକ ଦେଖାଯାଏ ।ତେଣୁ ଛୋଟ ବେଳୁ ଏପ୍ରତି ନଜରଦେବା ଆବଶ୍ୟକ ରହିଛି । ତେବେ ପେଡୋରଥିକ ମେଡିସିନ ଚିକିତ୍ସା ଦ୍ବାରା ଏହାର ସମାଧାନ ସମ୍ଭବ । ଯେଉଁଥିରେ ପ୍ରଥମେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିର ଫୁଟ୍ ପ୍ରୀଣ୍ଟ ନେବା ସହ ପେଡ଼େ।ରଥିକ ଗ୍ରାଫିକ ଫୁଟ୍ ଆନାଲିସିସି କରାଯାଏ  । ଏହାପରେ  ପାଦର ପରିକ୍ଷା କରାଯାଇ ସେହି  ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଦର ଆବଶ୍ୟକତା ଅନୁଯାୟୀ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଭାବେ ଫୁଟ ଅର୍ଥୋସିସ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇ ଦିଆଯାଇଥାଏ ।  ଯାହାକୁ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଦ୍ବାରା ହୋଇଥାଏ ଏଭଳି ସମସ୍ୟାର  ସମାଧାନ ।

ତେବେ ସମହସପିଟାଲ ରେ ପ୍ରେ।ସ୍ଥେଟିକସ୍ ଓ ଅର୍ଥେ।ଟିକ୍ସ ବିଭାଗ ଦ୍ବାରା ଚାଲିଥିବା ଚାରିଦିନିଆ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରର ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ବିନା ମୁଲ୍ୟରେ ୨୫ଜଣ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଏଭଳି ପରୀକ୍ଷାର ସୁବିଧା ଦିଆଯାଇଛି । ତେବେ ଏମାନଙ୍କ  ମଧ୍ୟରୁ ୪୦ପ୍ରତିଶତ ହାଇଆର୍କ ଫୁଟ ଏବଂ ୨୫ ପ୍ରତିଶତ ଫ୍ଲାଟ୍ ଫୁଟ ଥିବା ପରୀକ୍ଷା ପରେ ଜଣାପଡିଛି। ଏହି ଚିକିତ୍ସା ମୁଖ୍ୟତଃ ସେଇ ରେ।ଗୀମାନଙ୍କୁ ଦିଆଯାଉଛି ଯେଉଁମାନଙ୍କର ପାଦ ପୂରା ଫ୍ଲାଟ୍ ବା ସମାନ୍ତରାଳ ଏବଂ ସେମାନେ ଦୀର୍ଘଦିନ ଧରି ପାଦରେ ବ୍ୟଥା ଅନୁଭବ କରୁଛନ୍ତି ।  ଏହି ରେ।ଗ ବିଶେଷତଃ ଜିନ୍‌ଗତ ରେ।ଗ । ତେବେ ଏହାକୁ ବିଶେଷ ଭାବେ  ୨ ରୁ ୧୨ ବର୍ଷ ଭିତରେ ଚିକିତ୍ସା କଲେ ଶୀଘ୍ର ଭଲ ହେ।ଇଥାଏ ବେ।ଲି ଡ଼ାକ୍ତର କହିଛନ୍ତି ।

ସମ୍ ଅଲଟିମେଟ୍ ମେଡ଼ିକେୟାର ହସପିଟାଲର ପ୍ରେ।ସ୍ଥେଟିକସ୍ ଓ ଅର୍ଥେ।ଟିକ୍ସ ବିଭାଗର ଦ୍ବାରା ଆଇଏମଏସ୍ ଆଣ୍ଡ ସମ୍ ହସପିଟାଲରେ ଚାଲିଥିବା ଏହି ଚାରିଦିନିଆ ପରୀକ୍ଷଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ମାଗଣାରେ କରାଯାଉଛି । ଏଥିସହ ଏଭଳି ସମସ୍ୟାରେ ଗୁରୁତର ଭାବେ ପୀଡିତ କିଛି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଚିକିତ୍ସା ମଧ୍ୟ ମାଗଣାରେ ଯୋଗାଇଦିଆଯିବ ବୋଲି ଏହାର ଚିକିତ୍ସକ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ।

   Related Posts