ori homes
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ତୈଳ ଦର ଉପରେ ଉତ୍ପାଦନ ଶୁଳ୍କ କମାଇଲେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର, ପେଟ୍ରୋଲ ୯.୫ ଓ ଡିଜେଲ୍ ୭ ଟଙ୍କା କମିଲା
  • ||
  • ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ମୁମ୍ବାଇ ବନାମ ଦିଲ୍ଲୀ : ‘କର ବା ମର’ ସ୍ଥିତିରେ କ୍ୟାପିଟାଲ୍ସ
  • ||
  • ଆଜିଠୁ କଳିଙ୍ଗ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ଏଏଫଆଇ ଇଣ୍ଡିଆନ ଗ୍ରାଁପ୍ରି-୩ : ଅମିୟ କୁମାର ମଲ୍ଲିକ ଏବଂ ଶ୍ରାବଣୀ ନନ୍ଦଙ୍କ ଉପରେ ନଜର
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ହାରୁଛି କରୋନା, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୮ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଆକାଶରୁ ଖସିଲା ମୃତ୍ୟୁ, ବଜ୍ରପାତରେ ଚାଲିଗଲା ୩୩ ଜୀବନ
  • ||
  • ତାତି ଆହୁରି ବଢିବ, ୩ ଦିନ ଯାଏଁ ତତଲା କଡେଇରେ ଭାଜିହେବେ ରାଜ୍ୟବାସୀ
  • ||
  • ୪୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ, ଚାଲାଣ ପାଇଁ ଜଙ୍ଗଲରେ ଲୁଚାଇଥିଲେ ମାଫିଆ
  • ||

ପାରାଦୀପରେ କଇଁଛ କଟକଣା ପାଇଁ ସମୁଦ୍ର କୁଳରେ ମାଛ ଧରିବା ମନା

1/11/2018 at 11:11 AM

 ପାରାଦୀପ ୧/୧୧: କଇଁଛ ସୂରକ୍ଷା ପାଇଁ ଆରମ୍ଭହେଲା କଟକଣା । କୂଳ ଫିସିଙ୍ଗ ଉପରେ ଲାଗିଲା ରୋକ୍ । ମୁହାଁଣମୁହଁ ପୋତିହୋଇଯିବାରୁ ଏକ ମାତ୍ର ବରୁଣେଇ ଦେଇ ମାଛ ଧରିବାକୁ  ଯାଉଥିବାବଳେ ସେଠିବି ହେଲା ୬ମାସ ପାଇଁ ନିସିଦ୍ଧାଚଂଳ । ଯାହାକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତାରେ ଏବେ ମତ୍ସ୍ୟଜିବୀ ଓ ମତ୍ସ୍ୟବ୍ୟବସାୟୀ। 

ପାରାଦୀପ କଳକାରଖାନା ଓ ବନ୍ଦରପାଇଁ  ଯେତିକି ପ୍ରସିଦ୍ଧ ସେତିକି ମଧ୍ୟ ମାଛ ଓ ଶୁଖୁଆ ପାଇଁ ପ୍ରସିଦ୍ଧ । ଦେଶ ବିଦେଶକୁ ମାଛ ଶୁଖୁଆ ରପ୍ତାନୀ କରି ପାରାଦୀପ ଏକ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପରିଚୟ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରିଛି । ହେଲେ ଏବେ ଏହି ମାଛ ଧରା ଉପରେ ଧୀରେ ଧୀରେ ସରକାରଙ୍କ ଅଙ୍କୁଶ ଏଠାକାର ମତ୍ସ୍ୟଜିବୀ ଓ ମତ୍ସ୍ୟବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କର ଚିନ୍ତା ବଢାଇଦେଇଛି । ନଭେମ୍ବର ୧ ତାରିଖ ଠାରୁ ମଇ ୩୧ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କଇଁଛ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ କୂଳ ଫିସିଙ୍ଗ ଉପରେ ଲାଗିଛି କଟକଣା । ତେବେ ସମୁଦ୍ର ମୁହାଁଣମୁହଁ ପୋତି ହୋଇଯିବାରୁ ମତ୍ସ୍ୟଜିବୀ ମାନଙ୍କୁ ଜଟିଳ ସମସ୍ୟାରେ ଛନ୍ଦି ଦେଇଛି । ଏହି ସମୟରେ ଗଭିର ଜଳରାଶିରୁ କୂଳକୁ  କଇଁଛ ମାନେ ଆସି ଅଣ୍ଡା ଦେଇଥାନ୍ତି । କଇଁଛମାନଙ୍କ ସୁରକ୍ଷାପାଇଁ ସମୁଦ୍ର କୂଳରୁ ୨୦ନଟିକାଲ ମାଇଲ ଅର୍ଥାତ ୨୨ କିଲୋମିଟର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ  ଫିସିଙ୍ଗ କରିବାପାଇଁ ବାରଣ କରାଯାଇଥାଏ । ସେଥିପାଇଁ ବରୁଣେଇ ବାଟଦେଇ ମାଛଧରା ବୋର୍ଟ ଗୁଡିକ ଯିବାଆସିବା ଚାଲୁରଖିଥିବାବଳେ ଏବେ ସେହି ବାଟକୁ କଇଁଛ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ସମ୍ପୁର୍ଣ ବନ୍ଦ କରିଦିଆଯାଇଛି । ଫଳରେ ମାଛଧରା ଟ୍ରଲର ଗୁଡିକ ବାଧ୍ୟ ହୋଇ ମୁହାଁଣମୁହଁର ବିପଦ ରାସ୍ତା ଦେଇ ଯିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେଉଛନ୍ତି ।

   Related Posts