Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଗହଣା ଦୋକାନରୁ ଚୋରି, ଛାତ କଣା କରି ଲୁଟିନେଲେ ୨ କିଲୋର ସୁନା ଅଳଙ୍କାର
  • ||
  • ସାରୁଅ ଜମି କେଳେଙ୍କାରୀ : ଓଡିଶା ଇନଫ୍ରାଟେକ୍‌ର ଦୁଇ କର୍ମଚାରୀ ଗିରଫ, ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ଧମକ ଅଭିଯୋଗରେ ବାନ୍ଧିଲା ବାଘମାରୀ ପୋଲିସ
  • ||
  • IPL 2020: ବୁମରା ଓ ବୋଲ୍ଟଙ୍କ ଶାଣିତ ବୋଲିଂ ପରେ ଇଶାନଙ୍କ ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ, ୯ ଓ୍ଵିକେଟ୍‌ରେ ଜିତିଲା ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସ, ଦିଲ୍ଲୀର କ୍ରମାଗତ ଚତୁର୍ଥ ପରାଜୟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆସିଲା ଅନଲକ୍ ୬.୦ ଗାଇଡ଼ଲାଇନ୍‌
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୨ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ୧୪୭୦ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ୧୬ତାରିଖରେ ଖୋଲିବ ସ୍କୁଲ, ନବମରୁ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ଯାଏଁ ପିଲା ପଢିବାକୁ ଆସିବେ
  • ||
  • ଝରକା ତାଡ଼ି ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ଲୁଟ୍ ! ପୋଲିସର ତଦନ୍ତ ଜାରି
  • ||
  • ଭୟଙ୍କର ଭୂକମ୍ପରେ ଥରିଲା ତୁର୍କୀ ଓ ଗ୍ରୀସ : ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୧୭କୁ ବୃଦ୍ଧି, ୭ ଶହରୁ ଅଧିକ ଆହତ
  • ||
  • ସାଲେପୁର : ଟ୍ରକକୁ ଧକ୍କାଦେଲା ଆଉ ଏକ ଟ୍ରକ, ଜଣେ ମୃତ
  • ||

ଓକିଲ ଆନ୍ଦୋଳନ ଯୋଗୁଁ ବେଲ୍ ନାହିଁ : ମାସ ମାସ ଧରି ଜେଲରେ ସଢୁଛନ୍ତି ଶହ ଶହ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀ, ହନ୍ତସନ୍ତ ହେଉଛନ୍ତି ପରିବାର

27/10/2018 at 7:19 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର୨୭|୧୦: ଓକିଲଙ୍କ ଆନ୍ଦୋଳନ ଯୋଗୁଁ  ରାଜ୍ୟରେ ଆଇନ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ଅଚଳାବସ୍ଥା । ଏହି ସ୍ଥିତି ଲାଗି ଅନେକ ପରିବାର ଏବେ ଦୁର୍ଦ୍ଦଶାରେ । ଜେଲର ଚାରିକାନ୍ଥରେ ଅଟକି ଯାଇଛନ୍ତି ଅନେକ । ଓକିଲଙ୍କ ଦୀର୍ଘ ଦିନର ଆନ୍ଦୋଳନ କିଛି ଏମିତି ଦୁଃଖ ନେଇ ଆସିଛି ଭଦ୍ରକ, ବାଲେଶ୍ୱର, କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ାର ୩୦୦ରୁ ଅଧିକ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀଙ୍କ ଲାଗି ମଧ୍ୟ ।

ବେଲ୍ ନାହିଁ । ମାସ ମାସ ଧରି ଜେଲରେ ସଢୁଛନ୍ତି ଶହ ଶହ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀ । ଗଲା ୩ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଗହୀରମଥା ନିକଟବର୍ତ୍ତୀ ଅଞ୍ଚଳରୁ ୩୦୦ରୁ ଅଧିକ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଛି । ନିଷେଧ ଅଞ୍ଚଳକୁ ପ୍ରବେଶ କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ରହିଛି ଏମାନଙ୍କ ନାଁରେ । ହେଲେ ଏଥିଲାଗି କିନ୍ତୁ ଜାମିନ ଲାଗି ଆବେଦନ କରିପାରୁ ନାହାନ୍ତି ଏହି ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀମାନେ। ହାଇକୋର୍ଟ ଆଇନଜୀବୀଙ୍କ ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ସମର୍ଥନରେ କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା କୋର୍ଟକଚେରୀ ବି ବନ୍ଦ । ପ୍ରତିଦିନି ମାଛ ମାରିଲେ ଘର ଚଳୁଥିବା ଏହି ପରିବାରଙ୍କ ଦୁଃଖ ଏବେ କହିଲେ ନ ସରେ । ଆଉ ସେମାନଙ୍କ ଦୁଃଖ ନେଇ ଜଙ୍ଗଲ ଓ ପରିବେଶ ବିଭାଗର ବଡ଼ ବଡ଼ ବାବୁଙ୍କୁ ଅଭିଯୋଗ କରିବାକୁ ଆସିଥିଲେ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀ ସଂଘ । ହେଲେ ବିଭାଗ ବି କୋର୍ଟ ବନ୍ଦ ଥିବାରୁ ନିଜର ଅସହାୟତା ବ୍ୟକ୍ତ କରିଛି ।

ସେପଟେ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀଙ୍କ ଗିରଫଦାରୀ ଲାଗି ଜଙ୍ଗଲ ଓ ପରିବେଶ ବିଭାଗକୁ ଦାୟୀ କରିଛି ସଂଘ । ଜଳପଥରେ ନିଷେଧାଞ୍ଚଳ ନେଇ ସ୍ପଷ୍ଟ ଡିମାର୍କେସନ କରାଯାଇ ନ ଥିବା ସଂଘ ଅଭିଯୋଗ କରିଛି । ଫଳରେ ଅଜାଣତରେ ଅନେକ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀ ଏହି ଅଞ୍ଚଳକୁ ପ୍ରବେଶ କରୁଥିବା ସଂଘ କହିଛି । ବିଭାଗ ଏ ଦିଗରେ ଉଚିତ୍ ପଦକ୍ଷେପ ନେବାକୁ ଦାବି ହୋଇଛି । ଏହା ସହ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀଙ୍କ ପରିବାରର ଦୁର୍ଦ୍ଦଶା ଲାଗି ଓକିଲମାନେ ଆନ୍ଦୋଳନରୁ ଓହରିବାକୁ ସଂଘ ନିବେଦନ କରିଛି ।

ଓକିଲଙ୍କ ଆନ୍ଦୋଳନ ଲାଗି ମାସ ମାସ ଧରି ରାଜ୍ୟରେ ଅଚଳ ହୋଇ ଯାଇଛି ଆଇନ ବ୍ୟବସ୍ଥା । ଆଇନର ଦୋଛକିରେ ଜେଲର ଚାରିକାନ୍ଥରେ ଅଟକି ଯାଇଥିବା ମଣିଷର ବାହାରକୁ ବାହାରିବା ବାଟ ବି ବନ୍ଦ ହୋଇ ଯାଇଛି ।

   Related Posts