Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଆମେରିକାର ପ୍ରଥମ ମହିଳା ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି ହେଲେ କମଳା ହ୍ୟାରିସ୍
  • ||
  • ଆମେରିକାର ୪୬ ତମ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭାବେ ଶପଥ ନେଲେ ଜୋ ବାଇଡେନ୍‌
  • ||
  • ଆମେରିକାର ଉପ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭାବେ ଶପଥ ନେଲେ କମଳା ହ୍ୟାରିସ୍‌
  • ||
  • ଚାଷୀଙ୍କ ସହ ୧୦ମ ରାଉଣ୍ଡ ଆଲୋଚନା ଶେଷ, ସରକାର କହିଲେ ପ୍ରତ୍ୟାହାର ହେବନି କୃଷି ଆଇନ
  • ||
  • ପୋଖରୀରୁ ମିଳିଲା ମୁଣ୍ଡ ବିହୀନ ମୃତଦେହ, ପୋଲିସ ଆରମ୍ଭ କଲା ଖୋଳତାଡ଼
  • ||
  • ଢ଼େଙ୍କାନାଳ: ବନ ବିଭାଗର ଅତର୍କିତ ଚଢ଼ାଉ, ବିଭିନ୍ନ ବନ୍ୟଜନ୍ତୁଙ୍କ ଜାଲ ଜବତ, ୪ ଶିକାରୀ ଗିରଫ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର : ଟାଇଲ କାମ ବେଳେ ଅଘଟଣ, ଚାପି ହୋଇ ଜଣେ ଶ୍ରମିକ ମୃତ, ୨ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ଟ୍ରକ୍ ପଛରେ ଧକ୍କା ହେଲା ବାଇକ୍, ବାପା ମୃତ, ଝିଅ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଅନୁଗୋଳ : ଗଛ ତଳୁ ନବଜାତ ଶିଶୁ ପୁତ୍ର ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ବିଜେଡିରେ ମିଶିଲେ କରଞ୍ଜିଆ ଏନଏସିର ଶତାଧିକ ବିଜେପି ଓ କଂଗ୍ରେସ କର୍ମୀ
  • ||

ମାଛ ମାରିବାକୁ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀଙ୍କ ଉପରେ ଲାଗୁଛି କଟକଣା, ଗହିରମଥାରେ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ନିୟମ ଲାଗୁ କରିବାକୁ ଦାବି

19/08/2019 at 5:25 PM

ବାଲେଶ୍ବର ୧୯|୮:  ଜୀବନକୁ ବାଜି ଲଗାଇ ସମୁଦ୍ରକୁ ମାଛ ମାରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀ । ହେଲେ ସେମାନଙ୍କ ଉପରେ ଲାଗୁଛି ଅନେକ କଟକଣା ।କେତେବେଳେ ମାଫିଆର ଆଖ୍ୟା ଦେଇ ସେମାନଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଗଲାଣି ତ ପୁଣି କେତେବେଳେ ସେମାନଙ୍କ ବୋଟ୍ ଛଡାଇ ନିଆଯାଉଛି । ଜଙ୍ଗଲ ବିଭାଗର ଏପରି ଦାଦାଗିରିକୁ ବିରୋଧ କରିଛି ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀ ସଂଘ । ଗହିରମଥା ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ନିୟମ କରିବାକୁ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀ ।

ପେଟ ପାଟଣା ପାଇଁ ବାଜିରେ ଲାଗିଛି ଜୀବନ । ସମୁଦ୍ରରେ ମାଛ ମାରି ଜୀବିକା ନିର୍ବାହ କରନ୍ତି ରାଜ୍ୟର ପ୍ରାୟ ୩ଲକ୍ଷ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀ । ସମୁଦ୍ରରେ ମାଛ ଧରିବାକୁ ୨୮ହଜାରରୁ ଅଧିକ ବୋଟ ନିୟୋଜିତ ହୋଇଛି । ଦିନ ଥିଲା ବର୍ଷ ତମାମ ସମୁଦ୍ରରୁ ମାଛ ମାରି ଭଲ ଦି ପଇସା ରୋଜଗାର କରୁଥିଲେ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀ । କିନ୍ତୁ ଗତ ୬ବର୍ଷ ହେବେ ମାଛମରା ଉପରେ କଟକଣା ଲାଗିଛି । ବର୍ଷକୁ ୨ ମାସ ମାଛଧରା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବନ୍ଦ ରହୁଛି ।

ସେହିପରି ଅଲିଭ ରିଡ଼ଲେ କଇଁଛଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ୨୦୦୪ ମସିହାରୁ ଗହିରମଥାରେ ମାଛ ମାରିବା ଉପରେ ୩ ମାସର କଟକଣା ଲାଗିଥିଲା । ପର୍ଯ୍ୟାୟ କ୍ରମେ ଏହାକୁ ୬ମାସକୁ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି । ଯାହା ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀଙ୍କ ଚିନ୍ତା ବଢାଇଛି । କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ ବନ ବିଭାଗ କର୍ମଚାରୀ ସମସ୍ତ ନିୟମ ଉଲଂଘନ କରି ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀଙ୍କ ଉପରେ ଜୁଲମ କରୁଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି । କେତେବେଳେ ସେମାନଙ୍କୁ ଗରିଫ କରୁଛନ୍ତି ତ ପୁଣି କେତେବେଳେ ବୋଟ ଛଡାଇ ନେଉଥିବା କହିଛନ୍ତି ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀ ।

ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀମାନେ ଗହିରମଥାରେ ମାଛମରା ଏରିଆ ଚିହ୍ନଟ କରିବାକୁ ଦାବି କରିଛନ୍ତି । ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀଙ୍କ ବିଭିନ୍ନ ସମସ୍ୟାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ନିଖିଳ ଓଡ଼ଶା ମତ୍ସ୍ୟଉତ୍ପାଦନ ମହାସଂଘ ପକ୍ଷରୁ ବାଲେଶ୍ବରରେ ଏକ ସାଧାରଣ ସଭା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି ।ଏଥିରେ ଓଡ଼ଶା ଓ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀ ସଂଘର କର୍ମକର୍ତ୍ତା ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ । କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ବିଜେଡିର ପୂର୍ବତନ ସାଂସଦ ରବୀନ୍ଦ୍ର କୁମାର ଜେନା ଯୋଗ ନେଇ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ନେଇ ସରକାରଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରିବେ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ।

ଯଦି ସରକାର ସେମାନଙ୍କର ସମସ୍ୟା ସମାଧାନ ନକରନ୍ତି ତେବେ ସେମାନେ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ରାଜରାସ୍ତାକୁ ଓହ୍ଲାଇବେ ବୋଲି ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀ ।

   Related Posts