Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

୨ଟି ମାଛ ଧରି ଧନୀ ହୋଇଗଲେ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବି, ଜାଣନ୍ତୁ କେଉଁ ପ୍ରଜାତିର ମାଛ…

ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆପଣମାନେ ଶୁଣିଥିବେ ମସ୍ତ୍ରଜୀବୀମାନେ ମାଛ ବିକି ନିଜର ଦୈନିଦିନ ଜୀବନ ଭରଣପୋଷଣ କରିଥାନ୍ତି । ତେବେ ମାଛ ଧରି ଲୋକେ ଧନୀ ହୋଇଥିବା କଥା କମ୍‌ ଶୁଣିବାକୁ ମିଳିଥାଏ । କିନ୍ତୁ ପାକିସ୍ତାନର କରାଚୀ ଅଞ୍ଚଳରୁ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି ଏକ ଘଟଣା  । ମାଛଧରି ମସ୍ତ୍ରଜୀବୀମାନେ ମାଲାମାଲ ହୋଇଛନ୍ତି ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ପାକିସ୍ତାନ କରାଚୀ ନିକଟରେ ଥିବା ଆରବସାଗରରେ ନିଜର ଦୈନଦିନ ଜୀବନ ଭଳି ୨ଜଣ ମସ୍ତ୍ରଜୀବୀ ମାଛ ଧରିବାକୁ ଯାଇଥିଲେ । ତେବେ ମାଛ ଧରିବା ଆଶାରେ ସେମାନେ ପାଣି ଭିତରକୁ ନିଜ ମାଛ ଧରିବା ଜାଲ ପକାଇଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ସାଧାରଣ ତାଙ୍କ ଜାଲରେ ଏକ ବିରଳ ପ୍ରଜାତି ୨ଟି ମାଛ ପଡିଥିଲେ । ଯାହାର ମୁଲ୍ୟ ବଜାରରେ ଢେର୍‌ ଅଧିକ ରହିଛି । ବଜାରରେ୨ଟି  ମାଛ ବିକ୍ରି କଲା ତାଙ୍କୁ ୧୦-୧୦ ଲକ୍ଷ ଲେଖାଏଁ ରହିଥିଲା ।   

ତେବେ ଜାଲରେ ପଡିଥିବା ମାଛର ଓଜନ ୩୦-୪୦ କିଲୋଗ୍ରାମ । ଜାଲରେ ଧରାପଡିଥିବା ମାଛକୁ ଔଷଧ ନିର୍ମାଣରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥାଏ । ଏହି ମାଛର ମୁଲ୍ୟ ହଂଗକଂଗରେ ୨ଲକ୍ଷ ସ୍ଥାନୀୟ ଡଲାର ହିସାବରେ ବିକ୍ରି ହୁଏ । ସେହିଭଳ ଚୀନରେ ମଧ୍ୟ ଏହି ମାଛକୁ ଲୋକମାନଙ୍କ ଶୁଭ ବୋଲି ମାନିଥାନ୍ତି । ମାଛକୁ ବିଭିନ୍ନ ଦେଶରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ନାମକରଣ ହୋଇଥାଏ । ପାକିସ୍ତାନର ସିନ୍ଧୀ ଭାଷାରେ “ସଭ୍‌ଭା” ଓ ବଲୁଚିରେ ଏହା “କରଖା” ନାମରେ ନାମକରଣ କରାଯାଇଛି । କିନ୍ତୁ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଏହାକୁ ‘Argyrosomes japonicus’ନାମ ଦେଇଛନ୍ତି । ଏହି ସବୁ ମାଛ ଖାସକରି ପାକିସ୍ତାନ ବଲୁଚିସ୍ତାନ ଓ ସିନ୍ଧ ନିକଟସ୍ଥ ସମୁଦ୍ରତଟରେ ଦେଖାଯାଆନ୍ତି । ତେବେ ଜଳ ପ୍ରଦ୍ୟୁଷଣ ଲାଗିର ଏହିଭଳି ମାଛ ବିଲୁପ୍ତ ହେବାକୁ ଲାଗିଛନ୍ତି ବୋଲି  WWF ଭଳି ଏକ ସଂସ୍ଥା ଆଶଙ୍କା କରିଛି ।

   Related Posts