Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଆଜି ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଦିଲ୍ଲୀ ପହଞ୍ଚିବ ସିଡିଏସ୍ ବିପିନ ରାୱତଙ୍କ ମରଶରୀର, ମୋଦୀଙ୍କ ସହ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ଦେବେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳୀ
  • ||
  • ଭଞ୍ଜନଗର : ମାଇକ୍ରୋ କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ ଜୋନ୍ ହେଲା ଲାଲସିଙ୍ଗି ପଞ୍ଚାୟତର କିଛି ଅଞ୍ଚଳ, କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ ପରେ ପଦକ୍ଷେପ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ବିଧାନସଭା ପରେ ସମସ୍ତଙ୍କର ହେବ RTPCR ଟେଷ୍ଟ : ବାଚସ୍ପତି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମହାନଦୀରେ କମିଛି ଜଳ ପ୍ରବାହ, ୫୧୬ ଚେକ୍ ଡ୍ୟାମ୍ କରିଛି ଛତିଶଗଡ : ଜଳସମ୍ପଦ ମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମମିତାକୁ ନ୍ୟାୟ ଦେବାକୁ ବିଜେପିର ଦାବି : ବ୍ୟାରିକେଟ୍ ଭାଙ୍ଗି ବିଧାନସଭା ଘେରାଉ ଉଦ୍ୟମ ବେଳେ ଧସ୍ତାଧସ୍ତି, ପୋଲିସର ଲାଠିଚାର୍ଜ
  • ||
  • ଜୟପୁର : ଜୟପୁର ଏସଡିଜେଏମ୍ କୋର୍ଟରେ NIAର ୨ ଜଣିଆ ଟିମ୍, ମାଓ ନେତା ଦୁବାସୀ ଶଙ୍କରକୁ ପଚରାଉଚରା ପାଇଁ ଲୋଡିଲେ ଅନୁମତି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ବିଜେଡି ଓ ବିଜେପି ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରସଙ୍ଗ : କଂଗ୍ରେସ ବିଧାୟକ ମହମ୍ମଦ ମୋକିମ କହିଲେ- ଗୋଟିଏ ମୁଦ୍ରାର ଦୁଇ ପାର୍ଶ୍ବ
  • ||
  • ଟାଙ୍ଗୀ : କେନ୍ଦୁଆ ଜଙ୍ଗଲରୁ ମିଳିଲା ଅଜଣା ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ, ମୃତ୍ୟୁର କାରଣ ଅସ୍ପଷ୍ଟ
  • ||
  • ବଡବିଲ : ଶନି ମନ୍ଦିରରୁ ଲୁଟ୍, ଦାନ ବାକ୍ସ ଉଠାଇନେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ନିଶ୍ଚିନ୍ତକୋଇଲି : ଛେଳି ଚୋରକୁ ଛେଚିଲେ ଗାଁ ଲୋକେ, ପୋଲିସର ଜିମାଦେଲେ
  • ||

୨ଟି ମାଛ ଧରି ଧନୀ ହୋଇଗଲେ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବି, ଜାଣନ୍ତୁ କେଉଁ ପ୍ରଜାତିର ମାଛ…

17/01/2020 at 9:16 PM

ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆପଣମାନେ ଶୁଣିଥିବେ ମସ୍ତ୍ରଜୀବୀମାନେ ମାଛ ବିକି ନିଜର ଦୈନିଦିନ ଜୀବନ ଭରଣପୋଷଣ କରିଥାନ୍ତି । ତେବେ ମାଛ ଧରି ଲୋକେ ଧନୀ ହୋଇଥିବା କଥା କମ୍‌ ଶୁଣିବାକୁ ମିଳିଥାଏ । କିନ୍ତୁ ପାକିସ୍ତାନର କରାଚୀ ଅଞ୍ଚଳରୁ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି ଏକ ଘଟଣା  । ମାଛଧରି ମସ୍ତ୍ରଜୀବୀମାନେ ମାଲାମାଲ ହୋଇଛନ୍ତି ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ପାକିସ୍ତାନ କରାଚୀ ନିକଟରେ ଥିବା ଆରବସାଗରରେ ନିଜର ଦୈନଦିନ ଜୀବନ ଭଳି ୨ଜଣ ମସ୍ତ୍ରଜୀବୀ ମାଛ ଧରିବାକୁ ଯାଇଥିଲେ । ତେବେ ମାଛ ଧରିବା ଆଶାରେ ସେମାନେ ପାଣି ଭିତରକୁ ନିଜ ମାଛ ଧରିବା ଜାଲ ପକାଇଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ସାଧାରଣ ତାଙ୍କ ଜାଲରେ ଏକ ବିରଳ ପ୍ରଜାତି ୨ଟି ମାଛ ପଡିଥିଲେ । ଯାହାର ମୁଲ୍ୟ ବଜାରରେ ଢେର୍‌ ଅଧିକ ରହିଛି । ବଜାରରେ୨ଟି  ମାଛ ବିକ୍ରି କଲା ତାଙ୍କୁ ୧୦-୧୦ ଲକ୍ଷ ଲେଖାଏଁ ରହିଥିଲା ।   

ତେବେ ଜାଲରେ ପଡିଥିବା ମାଛର ଓଜନ ୩୦-୪୦ କିଲୋଗ୍ରାମ । ଜାଲରେ ଧରାପଡିଥିବା ମାଛକୁ ଔଷଧ ନିର୍ମାଣରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥାଏ । ଏହି ମାଛର ମୁଲ୍ୟ ହଂଗକଂଗରେ ୨ଲକ୍ଷ ସ୍ଥାନୀୟ ଡଲାର ହିସାବରେ ବିକ୍ରି ହୁଏ । ସେହିଭଳ ଚୀନରେ ମଧ୍ୟ ଏହି ମାଛକୁ ଲୋକମାନଙ୍କ ଶୁଭ ବୋଲି ମାନିଥାନ୍ତି । ମାଛକୁ ବିଭିନ୍ନ ଦେଶରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ନାମକରଣ ହୋଇଥାଏ । ପାକିସ୍ତାନର ସିନ୍ଧୀ ଭାଷାରେ “ସଭ୍‌ଭା” ଓ ବଲୁଚିରେ ଏହା “କରଖା” ନାମରେ ନାମକରଣ କରାଯାଇଛି । କିନ୍ତୁ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଏହାକୁ ‘Argyrosomes japonicus’ନାମ ଦେଇଛନ୍ତି । ଏହି ସବୁ ମାଛ ଖାସକରି ପାକିସ୍ତାନ ବଲୁଚିସ୍ତାନ ଓ ସିନ୍ଧ ନିକଟସ୍ଥ ସମୁଦ୍ରତଟରେ ଦେଖାଯାଆନ୍ତି । ତେବେ ଜଳ ପ୍ରଦ୍ୟୁଷଣ ଲାଗିର ଏହିଭଳି ମାଛ ବିଲୁପ୍ତ ହେବାକୁ ଲାଗିଛନ୍ତି ବୋଲି  WWF ଭଳି ଏକ ସଂସ୍ଥା ଆଶଙ୍କା କରିଛି ।

   Related Posts