Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବ୍ରୋଞ୍ଚ ପଦକ ସହ ସ୍ଵଦେଶ ଫେରିଲେ ପିଭି ସିନ୍ଧୁ, ଦିଲ୍ଲୀ ଏୟାରପୋର୍ଟରେ ହେଲା ଭବ୍ୟ ସ୍ଵାଗତ
  • ||
  • ପାକିସ୍ତାନ ଉପରେ ଲାଗିଲା ଲଗାମ ! ମାର୍ଚ୍ଚରେ ଘଟିନାହିଁ ଗୋଟିଏ ବି ଅସ୍ତ୍ରବିରତି ଉଲ୍ଲଂଘନ ଘଟଣା, ଜୁନରେ କେବଳ ଦୁଇ
  • ||
  • ବୁଧବାରଠୁ ଭାରତ-ଇଂଲଣ୍ଡ ଟେଷ୍ଟ୍ ସିରିଜ୍ : ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ଜୋରଦାର ଅଭ୍ୟାସ, ଓପନିଂ ଯୋଡିକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତାରେ ବିରାଟ
  • ||
  • କଟକ : କାଲିଠୁ ଖୋଲିବ କଟକ ଜିଲ୍ଲାରେ ସମସ୍ତ ଧର୍ମାନୁଷ୍ଠାନ, ଜିଲ୍ଲାପାଳ ଦେଲେ ସୂଚନା
  • ||
  • ପାଟଣା : ପାଟଣାରେ କଳା ପଲସର୍ ଆତଙ୍କ, ବାଇକ୍ ଡିକି ଭାଙ୍ଗି ଲୁଟିନେଲେ ୪ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ନିଜ ବନ୍ଧୁକରୁ ନିଜକୁ ଗୁଳିକଲେ ସିକ୍ୟୁରିଟି ଗାର୍ଡ, ପାରିବାରିକ କଳହ ଯୋଗୁଁ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ବାଇକକୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ଟ୍ରକ୍, ରାସ୍ତାରେ ଛଟଛଟ ହୋଇ ଚାଲିଗଲା ଭଣଜା, ହସ୍ପିଟାଲରେ ଆଖିବୁଜିଲା ମାମୁଁ…
  • ||
  • କଟକ : ତପ୍ତପାଣି ଘାଟିରେ ଦୁର୍ଘଟଣା, ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ଓଲଟିଲା ମକା ଓ କପା ବୋଝେଇ ଦୁଇ ଟ୍ରକ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ସିବିଏସ୍‌ଇ ଦ୍ବାଦଶ ପରୀକ୍ଷାରେ ଟପ୍ପର ହେଲେ ଓଡିଆ ଝିଅ ଅମ୍ରିତା
  • ||
  • ଆଠଗଡ : ଟିକା ନପାଇ ଫେରିଲେ ଲୋକେ, ୨ ଦିନ ଧରି ଆଠଗଡ ବ୍ଲକ୍ ଅଞ୍ଚଳରେ ଟିକଦାନ ବନ୍ଦ
  • ||

ଲାଲକିଲ୍ଲା ନିକଟରେ ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧି ପୋତିଥିଲେ ଦେଶର ପ୍ରଥମ Time Capsule, ଆଜି ବି ରହସ୍ୟରେ ତଥ୍ୟ

27/07/2020 at 4:07 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୭।୭: ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ରାମମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ ପୂର୍ବରୁ ନିଅଁର ୨୦୦ ଫୁଟ ତଳେ ଟାଇମ୍‌ କ୍ୟାପସୁଲ ପୋତାଯିବ। ଭବିଷ୍ୟତରେ ମନ୍ଦିର ସମ୍ପର୍କିତ ତଥ୍ୟକୁ ନେଇ ଯେପରି କୌଣସି ବିବାଦ ନ ଉପୁଜେ। ଯଦି ସେପରି କୌଣସି ପରିସ୍ଥତି ଉପଜେ ତେବେ ଏହା ହେବ ଇତିହାସର ସାକ୍ଷୀ।  ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀମତୀ ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧି ମଧ୍ୟ ଏପରି ଏକ ଟାଇମ୍‌ କ୍ୟାପସୁଲ ଅତୀତରେ ଲାଲକିଲ୍ଲା ନିକଟରେ ପୋତି ଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ଯାହାକୁ ସେତେବେଳେ ସେ ‘କାଳପତ୍ର’ ନାମରେ  ନାମିତ କରିଥିଲେ।

ଅଯୋଧ୍ୟା ଶ୍ରୀରାମ ମନ୍ଦିର ଟାଇମ୍ କ୍ୟାପସୁଲ ନେଇ ଦେଶରେ ଚର୍ଚ୍ଚା ଆରମ୍ଭ ହେବା ପରେ ଦିଲ୍ଲୀ ଜବାହାରଲାଲ ନେହେରୁ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ (ଜେଏନୟୁ)ର ପ୍ରଫେସର ଆନନ୍ଦ ରଙ୍ଗନାଥନ ସୋମବାର ଏକ ଫଟୋ ଟ୍ୱିଟ୍‌ କରି ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।  ପ୍ରଫେସର ରଙ୍ଗନାଥନ ତାଙ୍କ ଟ୍ୱିଟର ହ୍ୟାଣ୍ଡଲରେ ଏହି କାଳପତ୍ର ୧୫ ଅଗଷ୍ଟ ୧୯୭୩ରେ ଲାଲକିଲ୍ଲା ନିକଟରେ ଶ୍ରୀମତୀ ଗାନ୍ଧି ପୋତି ଥିଲେ ବୋଲି ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି। ଏଥିରେ କ’ଣ ରଖାଯାଇଛି ତାହା ଆଜି ବି ସାର୍ବଜନିକ ହୋଇ ନଥିବା ସେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି।

୧୯୭୦ ଦଶକରେ ଇନ୍ଦିରା ଦେଶର ଲୋକପ୍ରୀୟ ନେତ୍ରୀ ଥିଲେ। ତାଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଦେଶ ବିକାଶର ସିଡି ଚଢିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା। କୁହାଯାଉଛି ଯେ ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧି ପ୍ରମାଣ ସହିତ ଦେଶ ସ୍ୱାଧୀନତା ପରବର୍ତ୍ତି ୨୫ ବର୍ଷର ଘଟଣାକ୍ରମକୁ ଏହି ଟାଇମ କ୍ୟାପସୁଲରେ ସ୍ଥାନିତ କରିଛନ୍ତି। ଯେଉଁଥିପାଇଁ ସେ ଇଣ୍ଡିଆନ କାଉନସିଲ ଅଫ ହିଷ୍ଟ୍ରିକାଲ ରିସର୍ଚ୍ଚ (ଆଇସିଏଚଆର)ଙ୍କ ସହାୟତା ନେଇଥିଲେ। ଆଇସିଏଚଆର ଏଥିରେ ଅତୀତର ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଘଟଣାବଳୀକୁ ସ୍ଥାନିତ କରିଥିବାର ଅନୁମାନ କରାଯାଏ।

ତେବେ ସେତେବେଳେ ଇନ୍ଦିରାଙ୍କ ଟାଇମ କ୍ୟାସୁଲକୁ ନେଇ ରାଜନୈତିକ ବିବାଦ ଉପୁଜିଥିଲା। ବିରୋଧୀ ଦଳ ଏଥିରେ ଇନ୍ଦିରା ତାଙ୍କ ପରିବାରକୁ ମହିମା ମଣ୍ଡିତ କରିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ କରିଥିବାର ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ। ପରବର୍ତ୍ତି ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନରେ ମୋରାର୍ଜୀ ଦେଶାଇଙ୍କ ସରକାର କ୍ଷମତାକୁ ଆସିଥିଲେ। ତାଙ୍କ ସରକାର କେନ୍ଦ୍ରରେ କ୍ଷମତା ସମ୍ଭାଳିଲେ ଇନ୍ଦିରା କାଳପତ୍ରରେ କ’ଣ ରଖିଛନ୍ତି ତାହା ସାର୍ବଜନିକ କରାଯିବ ବୋଲି ଦେଶାୟୀ ଦେଶବାସୀଙ୍କୁ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇଥିଲେ।

ମୋରାର୍ଜୀ ଦେଶାଇଙ୍କ ସରକାର ୧୯୭୭ ମସିହାରେ ଦାୟିତ୍ୱ ଗ୍ରହଣ କରିବାର କିଛି ଦିନ ପରେ ଟାଇମକ୍ୟାସୁଲକୁ କଢାଇଥିଲେ। ଏହି କ୍ୟାପସୁଲ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ତମ୍ବାରେ ନିର୍ମିତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ୫ହଜାର ବର୍ଷ ଲାଗି ସୁନିଶ୍ଚିତ ଥିଲା। ଦେଶାୟୀ ସରକାର ଏହାକୁ ଖୋଲିଥିଲେ ବି ଏଥିରେ କ’ଣ ସବୁ ଥିଲା ସେ ନେଇ ତଥ୍ୟ ସାର୍ବଜନିକ କରିନଥିଲେ। ଏଣୁ ଇନ୍ଦିରାଙ୍କ କାଳପତ୍ରକୁ ନେଇ ଆଜି ବି ଦେଶ ଅନ୍ଧାରରେ ରହିଛି।

   Related Posts