Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଗଞ୍ଜାମ ଦିଗପହଣ୍ଡିରେ ଅପରାଧୀର ଛୁରା ମାଡରେ ଅପରାଧୀ ମୃତ
  • ||
  • ବାଙ୍କୀରେ ପୂର୍ବ ଶତ୍ରୁତାକୁ କେନ୍ଦ୍ର କରି ବୋମାମାଡରେ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର ନୟାକୋଟରେ ସ୍ତ୍ରୀକୁ ଟାଙ୍ଗିଆରେ ହାଣିଲା ସ୍ବାମୀ
  • ||
  • ଗୁଜୁରାଟରେ ସ୍ତ୍ରୀକୁ ହତ୍ୟା ପରେ ଦୁଇ ସନ୍ତାନ ସହ ନିଜ ଦେହରେ ପେଟ୍ରୋଲ ଢାଳି ନିଆଁ ଲଗାଇଦେଲେ ଯୁବକ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୫ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୬୯୫ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ
  • ||
  • ଆସୁଛି ଆଉ ଏକ ଲଘୁଚାପ ! ନଭେମ୍ବର ପହିଲାରୁ ପୁଣି ବର୍ଷାର ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ଆମେରିକୀୟ ନୌସେନା ବିମାନ ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ, ଦୁଇ ପାଇଲଟଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ଭୁଆସୁଣୀ ଛକରେ ସିରିଜ୍ ଦୁର୍ଘଟଣା, ୨ ଗୁରୁତର
  • ||

କଟକରେ ଜାଇକାର ପ୍ରଥମ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ଉଦ୍ଦଘାଟିତ : ସିଡିଏରେ ୨୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟରେ ନିର୍ମିତ ସିଓ୍ୱେଜ୍ ଟ୍ରିଟ୍‌ମେଣ୍ଟ ପ୍ଲାଣ୍ଟକୁ ଉଦ୍ଦଘାଟନ କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ

5/12/2018 at 7:51 PM

କଟକ୫|୧୨: କଟକରେ ଜାଇକାର ପ୍ରଥମ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ ।ସିଡିଏରେ ୨୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟରେ ନିର୍ମିତ ସିଓ୍ବେଜ୍ ଟ୍ରିଟ୍‌ମେଣ୍ଟ ପ୍ଲାଣ୍ଟକୁ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିଛନ୍ତି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ । ଏହି ଜଳ ବିଶୋଧନାଗାରରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିନ ୩ କୋଟି ୬୦ ଲକ୍ଷ ଲିଟର ଦୂଷିତ ଜଳ ବିଶୋଧନ କରାଯାଇ ପାରିବ । ଯାହାଦ୍ବାରା ସହରର ପ୍ରାୟ ୪ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ଉପକୃତ ହୋଇପାରିବେ ।

ଦୀର୍ଘ ବର୍ଷ ପରେ କଟକରେ ଜାଇକାର ପ୍ରଥମ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ଉଦଘାଟିତ ହୋଇଛି । ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିଛନ୍ତି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ । କଟକ ସହରର ଆବର୍ଜନା ଜଳକୁ ବିଶୁଦ୍ଧ କରିବା ପାଇଁ ୨୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟରେ ଜାଇକା ନିର୍ମାଣ କରିଛି ସିଓ୍ବେଜ୍ ଟ୍ରିଟ୍‌ମେଣ୍ଟ ପ୍ଲାଣ୍ଟ । ଏଠାରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିନ ୩ କୋଟି ୬୦ ଲକ୍ଷ ଲିଟର ଜଳ ବିଶୋଧନ ହୋଇପାରିବ । ସିଡିଏରେ ନିର୍ମିତ ଏହି ଟ୍ରିଟ୍‌ମେଣ୍ଟ ପ୍ଲାଣ୍ଟକୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିଛନ୍ତି । ତେବେ ଜାପାନ ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ କୋପରେସନ୍ ଏଜେନ୍ସି ବା ଜାଇକାର ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରତିନିଧି ମଧ୍ୟ ଉଦ୍‌ଘାଟନୀ ଉତ୍ସବରେ ଯୋଗଦେଇଥିଲେ ।

କଟକ ସହରରେ ପ୍ରାୟ ୨ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟରେ ସ୍ବେରଜ୍ ଓ ଡ୍ରେନେଜ୍ ବ୍ୟବସ୍ଥା କାମ କରୁଛି ଜାଇକା । ତେବେ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଏହି ଜଳ ବିଶୋଧନାଗାର ଉଦ୍‌ଘାଟିତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ମତ୍ତଗଜପୁରରେ ନିର୍ମାଣ ଚାଲିଛି ଅନ୍ୟ ଏକ ଟ୍ରିଟ୍‌ମେଣ୍ଟ ପ୍ଲାଣ୍ଟ । ଉଦ୍‌ଘାଟିତ ହୋଇଥିବା ଜଳ ବିଶୋଧନାଗାର ଦ୍ବାରା ଦୈନିକ ୪ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ଉପକୃତ ହେବେ ବୋଲି ଜାଇକାର ପ୍ରକଳ୍ପ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ କହିଛନ୍ତି । ଏହି ସିଓ୍ବେଜ୍ ଟ୍ରିଟ୍‌ମେଣ୍ଟ ପ୍ଲାଣ୍ଟ ସହରର ପୁରୀଘାଟଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ସିଡିଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଲମ୍ବିଥିବା ସମସ୍ତ ଡ୍ରେନ୍‌ରୁ ଆବଜର୍ନା ପାଣିକୁ ବିଶୁଦ୍ଧ କରି ପାରିବ ବୋଲି ଜାଇକା ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି ।

ଏହି ଉଦ୍‌ଘାଟନୀ ଉତ୍ସବରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସମେତ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ, ସାଂସଦ, ବିଧାୟକଙ୍କ ସହ ଜାଇକାର ବହୁ ଅଧିକାରୀ ଯୋଗଦେଇଥିଲେ ।

   Related Posts