Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ କରୋନାରୁ ଆରୋଗ୍ୟ ହେଲେ ୨୦୧୦ ସଂକ୍ରମିତ
  • ||
  • ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ ବଡ ନିଷ୍ପତ୍ତି: ଜାମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀରରେ ଯେ କେହି ବି ଜାଗା କିଣି ପାରିବେ, ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରି କଲା ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୩ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ୧୨୭୨ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୨୪୭ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୨୮୩୯୪୨ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : କେନାଲରୁ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ଶୌଚ ହେବାକୁ ଯାଇ ବୁଡିଯାଇଥିବା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ସ୍ତ୍ରୀର ଚରିତ୍ରକୁ ସନ୍ଦେହ କରି ଠେଙ୍ଗାରେ ପିଟି ପିଟି ମାରିଦେଲା, ଅଭିଯୁକ୍ତ ସ୍ବାମୀ ଫେରାର
  • ||
  • ଅନୁଗୋଳ : ଶ୍ରମିକଙ୍କ ସନ୍ଦେହଜନକ ମୃତ୍ୟୁ, ବିଷାକ୍ତ ମଦ ପିଇ ମୃତ୍ୟୁ ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ଯୁବକଙ୍କ କ୍ଷତ ବିକ୍ଷତ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲେ ପରିବାର ଲୋକ
  • ||
  • ଜଲାପୁଟ ଜଳ ଭଣ୍ଡାରରେ ମାଛଧରା ଡଙ୍ଗା ବୁଡି ୩ ନିଖୋଜ, ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟ ଜାରି
  • ||
  • ପାକିସ୍ତାନ : ପେଶାଓ୍ୱାରରେ ବୋମା ବିସ୍ଫୋରଣରେ ୭ ମୃତ, ୫୫ ଆହତ
  • ||

କେନ୍ଦ୍ର କ୍ୟାବିନେଟ ପ୍ରଥମ ବୈଠକ ଶେଷ, ଜମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀରରେ ବଢିଲା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଶାସନ ଅବଧି

12/06/2019 at 8:34 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୨।୬:  ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ଦ୍ବିତୀୟପାଳି ସରକାରର ପ୍ରଥମ ମନ୍ତ୍ରୀମଣ୍ଡଳ ବୈଠକ ବୁଧବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ବୈଠକରେ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରିଥିବା ବେଳେ ତାଙ୍କ ସରକାରଙ୍କ ରୋଡ ମ୍ୟାପକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି  ସ୍ୱଳ୍ପ ଓ ଦୀର୍ଘକାଳୀନ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି। ଏଥିରେ ମୁସଲମାନ ମହିଳାଙ୍କ ୩ ତଲାକ ବିଧେୟକକୁ ପୁଣି ସଂସଦରେ ଉପସ୍ଥାପନ ପାଇଁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଜମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀରରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଶାସନକୁ ଆହୁରି ୬ ମାସ ବୃଦ୍ଧି ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ମଧ୍ୟ ସ୍ବୀକୃତି ମିଳିଛି ବୋଲି କେନ୍ଦ୍ର ସୂଚନା ଓ ପ୍ରସାରଣ ମନ୍ତ୍ରୀ ବୈଠକ ଶେଷରେ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।  

ସେହିପରି ବୈଠକରେ ଜମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀର ରିଜର୍ଭେସନ ବିଧେୟକ ୨୦୧୯କୁ ମଧ୍ୟ କ୍ୟାବିନେଟର ମଞ୍ଜୁରି ମିଳିଛି। ଏଥିରେ ୧୯୫୪ ସଂରକ୍ଷଣ ନୀତିରେ ସଂଶୋଧନ କରାଯାଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ଏହି ବିଧେୟ ଗୃହୀତ ହେଲେ ଜମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀର ବର୍ଡର ଅଞ୍ଚଳର ଅଧିବାସୀଙ୍କୁ ସଂରକ୍ଷଣ ଳାଭ ମିଳିପାରିବ। ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବର୍ଡରରେ ବସବାସ କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପିଲା ଏଣିକି ଚାକିରୀରେ ସିଧା ନିଯୁକ୍ତି ନିମନ୍ତେ ସଂରକ୍ଷଣ ସୁବିଧା ପାଇବା ସହ ବିଭିନ୍ନ ବୃତ୍ତିଗତ ଶିକ୍ଷାରେ ପ୍ରବେଶ ନିମନ୍ତେ ମଧ୍ୟ ସଂରକ୍ଷଣର ଲାଭ ପାଇବେ।

ସେହିପରି କେନ୍ଦ୍ରୀୟ କ୍ୟାବିନେଟ ରିଜର୍ଭେସନ ଇନ ଟିଚର୍ସ କ୍ୟାଡର ବିଲ ୨୦୧୯କୁ ମଧ୍ୟ ସ୍ବୀକୃତି ଦେଇଛି। ଏହା ଦ୍ବାରା ଖାଲିପଡିଥିବା ୭ ହଜାର ଶିକ୍ଷକ ପଦବୀ ନିମନ୍ତେ ସିଧାଶଳଖ ନିଯୁକ୍ତି ହେବ। ଏହା ଛଡା ଗତ ସରକାରରେ ପ୍ରସ୍ତାବିତ କିଛି ବିଧେୟକକୁ ମଧ୍ୟ ଅନୁମୋଦନ ଦେଇଛି। ସେହିପରି ଜୁଲାଇ ୫ ତାରିଖରେ ସଂସଦରେ ଉପସ୍ଥାପିତ ହେବାକୁ ଥିବା କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବଜେଟର ପ୍ରସ୍ତୁତି ନେଇ ମଧ୍ୟ ବୈଠକରେ ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିଲା। କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀମାନେ ସମ୍ବଦ୍ଧି ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଦାୟିତ୍ବ ଗ୍ରହଣ କରିସାରିଛନ୍ତି, ହେଲେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେମାନଙ୍କର ବିଭାଗ ବଣ୍ଟନ ହୋଇ ନାହିଁ । ଏଣୁ ବୈଠରେ ମନ୍ତ୍ରୀମାନଙ୍କର କାମ ନେଇ ମଧ୍ୟ ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିଲା। 

   Related Posts