Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ୨୫ ବର୍ଷ ପରେ ଦୁର୍ଲଭ ନାଗାର୍ଜୁନ ବେଶରେ ସଜେଇ ହେବେ ଶ୍ରୀଜିଉ, ଆରମ୍ଭ ହେଲା ପ୍ରସ୍ତୁତି
  • ||
  • କୋଇଲା ଖଣି ଆବଣ୍ଟନ ଦୁର୍ନୀତି ମାମଲାରେ ପୂର୍ବତନ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ଦିଲ୍ଲୀପ ରାୟଙ୍କୁ ମିଳିଲା ଜାମିନ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ମାଟି ତଳୁ ବିପୁଳ ପରିମାଣର ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ସହ ବିସ୍ଫୋରକ ସାମଗ୍ରୀ ଜବତ
  • ||
  • ରାଜନଗର : ଭୋଗ ଖାଇ ୧୫୦ ଅସୁସ୍ଥ, ୩୦ ଜଣଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ଗୁରୁତର
  • ||
  • ପାରାଦୀପ : ସମୁଦ୍ରରେ ବୁଡିଗଲା ମାଛଧରା ଟ୍ରଲର, ୫ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀ ଉଦ୍ଧାର, ୪ ନିଖୋଜ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୪ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୪୮୦କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଟ୍ରେନ୍‌ରେ କଟି ବାପା-ଝିଅ-ପୁଅର ମୃତ୍ୟୁ, ଆତ୍ମହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ବାଇକ୍‌କୁ ଧକ୍କାଦେଲା ହାଇଓ୍ୱା ଟ୍ରକ, ଆରୋହୀ ମୃତ
  • ||

ଦେଶର ପ୍ରଥମ ଶହୀଦ ମହିଳା ଅଫିସର କିରଣ ଶେଖାଓ୍ବତ : ତାଙ୍କ ନାଁରେ ହୋଇଥିବା ପ୍ରତିଶ୍ରୃତି ହୋଇନାହିଁ ଏଯାଏଁ ପୂରଣ

27/01/2019 at 12:07 PM

ଝୁଞ୍ଝୁଣୁ ୨୭/୧: ଲେଫ୍ଟନାଣ୍ଟ କିରଣ ଶେଖାଓ୍ବତଙ୍କୁ ଅନ ଡ୍ୟୁଟି ଶହୀଦ ହୋଇଥିବା ପ୍ରଥମ ମହିଳା ସୈନିକ ଭାବେ ଜଣାଯାଏ। କିରଣ ରାଜସ୍ଥାନର ଝୁଞ୍ଝୁଣୁରେ ରହୁଥିଲେ ଏବଂ ଏହି ରାଜ୍ୟ ଦେଶକୁ ସବୁଠୁ ଅଧିକ ସୈନିକ ଯୋଗାଇଛି। ଖାସ୍ କଥା ହେଉଛି ଏହା ଯେ ଏଠାକାର ଝିଅମାନେ ମଧ୍ୟ ସେନାରେ ଯୋଗ ଦେଇଥାନ୍ତି।

ଦେଶର ସବୁଠୁ ଅଧିକ ସୈନିକ ମଧ୍ୟ ଏହି ଜିଲ୍ଲାରେ ଶହୀଦ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏହି ଜିଲ୍ଲା ପାଇଁ ଗର୍ବର ବିଷୟ ହେଉଛି ଏହା ଯେ ଡ୍ୟୁଟି ସମୟରେ ଶହୀଦ ହୋଇଥିବା ପ୍ରଥମ ମହିଳା ଅଧିକାରୀ ମଧ୍ୟ ଏହି ଜିଲ୍ଲାର। ନାଭିରେ ଲେଫ୍ଟନାଣ୍ଟ ଥିବା କିରଣ ଶେଖାଓ୍ବତ ୨୦୧୫ ମସିହା ମାର୍ଚ ୨୪ତାରିଖ ରାତିରେ ଗୋଆରେ ଏକ ବିମାନ ଦୁର୍ଘଟଣାର ଶିକାର ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ଏଥିରେ ଶହୀଦ ହୋଇ ଯାଇଥିଲେ।

କିରଣଙ୍କ ବିବାହ ହରିୟାଣାର ମେଓ୍ବାତର କୁରୁଥଳା ଗାଁର ବିବେକ ସିଂ ଛୋକରଙ୍କ ସହ ହୋଇଥିଲା। ବିବେକ ମଧ୍ୟ ଭାରତୀୟ ନୈାସେନାରେ ଲେଫ୍ଟନାଣ୍ଟ ପଦରେ କାର୍ଯ୍ୟରତ। କିରଣଙ୍କ ପିତା ବିଜେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଶେଖାଓ୍ବତ ଏବଂ ଶ୍ବଶୁର ଶ୍ରୀଚନ୍ଦ ମଧ୍ୟ ନୈାସେନାରୁ ଅବସର ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି। କିରଣଙ୍କ ଶାଶୁ  ସୁନିତା ଦେବୀ ଗାଁରେ ସରପଞ୍ଚ। ସୂଚନା ଅନୁସାରେ କିରଣଙ୍କ ବଡ଼ ଯାଆ ମଧ୍ୟ କୋଷ୍ଟ ଗାର୍ଡ଼ରେ ପାଇଲଟ୍।

କିରଣଙ୍କ ପ୍ରାଣାହୁତି ପାଇଁ ତତ୍କାଳୀନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଗାଁରେ ଏକ କଲେଜ ଖୋଲିବାର ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ପାଖାପାଖି ୪ବର୍ଷ ବିତି ଯାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏବେ ଯାଏଁ କଲେଜ ଖୋଲିବା ତ ଦୂରର କଥା ଏଥିପାଇଁ ଜମି ମଧ୍ୟ ଦେଖାଯାଇନାହିଁ।

ଯେତେବେଳେ ଗାଁ ଲୋକମାନେ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସହ ଏ ବିଷୟରେ କଥା ହୋଇଥିଲେ ଅଧିକାରୀମାନେ କହିଥିଲେ ଯେ ଏହି ଗାଁରେ ମହିଳା କଲେଜର କୈାଣସି ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ। କାରଣ ପାଖରେ ଅନ୍ୟ ଏକ କଲେଜ ରହିଛି। ଗାଁଲୋକଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ ହେଉଛି ଏହା ଯେ ସମଗ୍ର ହରିୟାଣାରେ କିରଣଙ୍କ ନାଁରେ କିଛି ନାହିଁ। ୨୦୧୫ରୁ ଏହି ସମ୍ପର୍କରେ ଲଗାତାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଏବଂ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ପାଖକୁ ଚିଠି ଲେଖାଯାଇଛି। ଏହା ସହିତ ହରିୟାଣାର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଏବଂ ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଚିଠି ଲେଖାଯାଇଛି।  

   Related Posts