Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଶିଖର ସେନାର ଲଙ୍କା ବିଜୟ, ପ୍ରଥମ ଟି-୨୦ରେ ୩୮ ରନ୍‌ରେ ଜିତିଲା ଭାରତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ସୁସ୍ଥ ହେଲେ ଆଉ ୨୧୦୮ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ସର୍ବାଧିକ ୪୩୨ ଡିସଚାର୍ଜ
  • ||
  • ଟୋକିଓ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ : ଭାରତୀୟ ହକି ଟିମର ପରାଜୟ, ୧-୭ ଗୋଲରେ ଜିତିଲା ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ
  • ||
  • ହାଇଦରକୁ ଏନକାଉଣ୍ଟର ବେଳେ ବାଜିଥିଲା ୩ ଗୁଳି କିନ୍ତୁ ଶରୀରରୁ ବାହାରିଲା ୪ଟି ଗୁଳି, ବ୍ୟବଚ୍ଛେଦ ପରେ ପରିବାରକୁ ହସ୍ତାନ୍ତର ହେଲା ମୃତ ଦେହ
  • ||
  • ଭୁଶୁଡିଲା ସ୍ମାର୍ଟ ପୋଖରୀର ସ୍ମାର୍ଟ ପାଚେରୀ, ନିର୍ମାଣ ସରିବା ପରେ ୭ ଦିନ ବି ଗଲାନି
  • ||
  • ବିଦ୍ୟୁତ ଆଘାତରେ ଟଳିପଡିଲେ ଅସ୍ଥାୟୀ କର୍ମଚାରୀ, ମୃତଦେହ ରଖି ରାସ୍ତାରୋକ କଲେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ
  • ||
  • ଚିନ୍ତା ବଢାଉଛି ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା, ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ନେଲା ୬୭ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • କମୁଛି ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ରାଜ୍ୟରେ ବାହାରିଲେ ୧୮୩୩ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ବିଜେଡିର ମିଶ୍ରଣ ପର୍ବ, ଦଳରେ ସାମିଲ ହେଲେ ଜିଲ୍ଲା ପରିଷଦ ସଭ୍ୟ ଓ ବିଜେପି କର୍ମୀ
  • ||
  • ଦାନା ବାନ୍ଧୁଛି ଲଘୁଚାପ, ୨୭ରୁ ୨୯ ଯାଏଁ ଛେଚିବ ବର୍ଷା
  • ||

ପ୍ରଥମ ସ୍ବଦେଶୀ ଏଣ୍ଟିଜେନ୍ ଟେଷ୍ଟ୍ କିଟ୍‌କୁ ଆଇସିଏମ୍‌ଆରର ମଞ୍ଜୁରୀ : ୩୦ ମିନିଟ୍‌ରେ ଆସିବ ରିପୋର୍ଟ, ଦାମ୍ ୪୫୦ ଟଙ୍କା

23/07/2020 at 6:53 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୩/୦୭ : ଭାରତୀୟ ଚିକିତ୍ସା ଅନୁସନ୍ଧାନ ପରିଷଦ (ଆଇସିଏମଆର) ବୁଧବାର ଦିନ ଦ୍ୱିତୀୟ ରାପିଡ଼୍ ଆଣ୍ଟିଜେନ୍ କିଟ୍‌କୁ କାରଣ ଭାଇରସ୍ ଟେଷ୍ଟ ପାଇଁ ମଞ୍ଜୁରୀ ଦେଇଛନ୍ତି | ଏହି କିଟ୍‌କୁ ‘ମାଇଲ୍ୟାବ୍ ଡ଼ିସକଭରୀ ସଲ୍ୟୁସନ୍ସ’ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି | ଏହା ଦେଶରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଥିବା ପ୍ରଥମ କିଟ୍ ଯାହାକୁ ମଞ୍ଜୁରୀ ଦିଆଯାଇଛି | ଏହା ଟେଷ୍ଟ୍ କିଟ୍‌ର ନାଁ ‘ପେଥୋକ୍ୟାଚ କୋଭିଡ-୧୯ ରାଡିଡ଼୍ ଟେଷ୍ଟିଙ୍ଗ୍ କିଟ୍’ | ଏହା ତତ୍କାଳ ପ୍ରଭାବରେ ଅର୍ଡର ପାଇଁ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ ଏବଂ ଏହାର ମୂଲ୍ୟ ୪୫୦ ଟଙ୍କା ପାଖାପାଖି ରହିବ |

ମାଇଲ୍ୟାବ୍ ଡ଼ିସକଭରୀ ସଲ୍ୟୁସନ୍ସର ପ୍ରବନ୍ଧ ସଞ୍ଚାଳକ ହସମୁଖ ରାୱଲ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମାଇଲ୍ୟାବ ଟିମ୍ ଏହି ମହାମାରୀ ସହ ଲଢ଼ିବାକୁ ସବୁ ସମ୍ଭବ ପ୍ରୟାସ କରୁଛନ୍ତି | ଏଣ୍ଟିଜେନ ଟେଷ୍ଟିଙ୍ଗ କିଟ୍‌କୁ ମଞ୍ଜୁରୀ ମିଳିବାପରେ ସେ କୋଭିଡ-୧୯ର ପୁରା ସ୍ପେକଟ୍ରମକକୁ କଭର କରିପାରିବେ | ମହାମାରୀ ସହ ଲଢ଼ିବାକୁ ପୁରା ପ୍ରୟାସ କରିବେ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି |

ମାଇଲ୍ୟାବର ରିୟଲ୍ ଟାଇମ୍ ରିଭର୍ସ ଟ୍ରାନ୍ସକ୍ରିପସନ୍ ପୋଲିମରେଜ୍ ଚେନ୍ ରିଆକ୍ସନ୍ ଟେଷ୍ଟ୍ କିଟ୍ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଥମ ସ୍ବଦେଶୀ ଯାଞ୍ଚ କିଟ୍ ଥିଲା ଯାହାକୁ ଭାରତରେ ଉପଯୋଗ ପାଇଁ ଆଇସିଏମଆର ମଞ୍ଜୁର କରିଥିଲେ |

ଆଣ୍ଟିଜେନ ଆଧାରିତ ଟେଷ୍ଟିଙ୍ଗର ଉପଯୋଗ ଆରଆରଟି- ପିସିଆର ସହ ଦେଶର ସମଗ୍ର ଟେଷ୍ଟିଙ୍ଗ କ୍ଷମତା ବଢାଇବାକୁ ଓ ରୋଗୀଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ କରାଯାଉଛି | ରାପିଡ଼୍ ଏଣ୍ଟିଜେନ୍ ଟେଷ୍ଟ୍ ଆରଆରଟି- ପିସିଆର ତୁଳନାରେ କମ ସମୟ ନେଇଥାଏ | କାରଣ ଆରଆରଟି- ପିସିଆର ଟେଷ୍ଟିଙ୍ଗ ପାଇଁ ପାଖାପାଖି ୫ ଘଣ୍ଟା ସମୟ ଲାଗିଥାଏ | କିନ୍ତୁ ଏହି କିଟରେ ମାତ୍ର ୩୦ ମିନିଟ ସମୟ ଲାଗିଥାଏ | ଏହି ଟେଷ୍ଟ କିଟ୍ ପାଇଁ ଲ୍ୟାବ୍ ଆବଶ୍ୟକ ନୁହେଁ | କିନ୍ତୁ ଆରଆରଟି- ପିସିଆର ଟେଷ୍ଟିଙ୍ଗ୍ ପାଇଁ ଲ୍ୟାବ ଆବଶ୍ୟକ ହୋଇଥାଏ |

ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଆଇସିଏମଆର ଏକ ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆନ କମ୍ପାନୀ ଏସଡି ବାୟୋସେନ୍ସର ଦ୍ୱାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ ଏଣ୍ଟିଜେନ୍ ଟେଷ୍ଟ୍ କିଟ୍‌କୁ ମଞ୍ଜୁରୀ ଦେଇଥିଲେ | ଏହି କମ୍ପାନୀର ଏକ ଶାଖା ହରିୟାଣା ମାନେସରରେ ରହିଛି |

   Related Posts