Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଗସ୍ତ ପାଇଁ ୧୮ ଜଣିଆ ଭାରତୀୟ ଦଳ ଘୋଷିତ, ଜାଣନ୍ତୁ କେଉଁ କେଉଁ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ମିଳିଲା ସ୍ଥାନ
  • ||
  • ରୋହିତ ଶର୍ମା ହେଲେ ଟିମ ଇଣ୍ଡିଆର ନୂତନ ଦିନିକିଆ ଅଧିନାୟକ, ବିରାଟଙ୍କୁ କେବଳ ଟେଷ୍ଟ ଦାୟିତ୍ଵ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଗତ ଦୁଇ ବର୍ଷରେ ମାପ ଓ ଓଜନ ନିୟମ ଉଲଂଘନକାରୀଙ୍କଠୁ ଆଦାୟ ହୋଇଛି ୨ କୋଟି ୮୩ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା : ମନ୍ତ୍ରୀ ରଣେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରତାପ ସ୍ବାଇଁ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଡିସେମ୍ବର ୯ରେ ବିଧାନସଭା ଘେରାଉ କରିବ ବିଜେପି ଯୁବମୋର୍ଚ୍ଚା : ଇରାଶିଷ୍ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଡ୍ରଗ୍ସ ମାଫିଆ ଶେଖ୍ ଆଜବାହାର ବାଲେଶ୍ଵର କୋର୍ଟରେ ହାଜର, ରାଜ୍ୟ ବାହାରେ ସମ୍ପତ୍ତି ଥିବା ନେଇ ମିଳିଛି ପ୍ରମାଣ
  • ||
  • ଅନୁଗୋଳ : ଆଖୁ ଖାଇବାକୁ ଆସି କୂଅରେ ଖସିପଡିଲା ଭାଲୁ, ବନ ବିଭାଗ କଲା ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚ ଏସଟିଏଫ୍‌ ଟାର୍ଗେଟ୍‌ରେ ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ ମାଫିଆ, ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଲା ମୋଷ୍ଟ ୱାଣ୍ଟେଡ ତାଲିକା
  • ||
  • ଚେନ୍ନାଇ : ତାମିଲନାଡୁ କୁନ୍ନୁରରେ ସିଡିଏସ୍ ବିପିନ ରାଓ୍ବତଙ୍କ ହେଲିକପ୍ଟର କ୍ରାସ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : କୃଷି ଋଣ ଛାଡ ସହ ଫସଲ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ଲାଗି ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପ୍ୟାକେଜ ଦାବି କଲା କଂଗ୍ରେସ
  • ||
  • ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାର ବଢିବ ଶକ୍ତି, ଚାନ୍ଦୀପୁର ଘାଟିରୁ ‘ବ୍ରହ୍ମୋସ’ର ସଫଳ ପରୀକ୍ଷଣ
  • ||

ଆଣ୍ଟାର୍କଟିକାରେ ଥିଲା ଘଞ୍ଚ ଜଙ୍ଗଲ, ସେତେବେଳେ ପୃଥିବୀରେ ଥିଲେ ଡାଇନୋସର : ଜଙ୍ଗଲ ନିଆଁରେ ବରଫାବୃତ୍ତ ମହାଦେଶ-ଲୋପ ପାଇଲେ ଡାଇନୋସର

29/10/2021 at 12:05 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୨୯।୧୦ :  ପୂର୍ବରୁ ଜଳୁଥିଲା ଆଣ୍ଟାର୍କଟିକା । ୭୫ ମିଲିୟନ ବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ ଆଣ୍ଟାର୍କଟିକା ଜଙ୍ଗଲରେ ଭୟଙ୍କର ନିଆଁ ଲାଗିଥିଲା । ଏକ ନୂଆ ଗବେଷଣାରୁ ଏନେଇ ଖୁଲାସା ହୋଇଛି । କ୍ରେଟୋସିୟସ ବା ୧୦୦ ମିଲିୟନ ବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ ପୃଥିବୀର ତାପମାତ୍ରା ଅଧିକ ରହୁଥିଲା । ସେହି ସମୟରେ ଆଣ୍ଟାର୍କଟିକାର ଜେମ୍ସ ରସ୍ ଦ୍ୱୀପରେ ଭୟଙ୍କର ନିଆଁ ଲାଗିଥିଲା । ଫଳରେ କିଛି ଅଞ୍ଚଳ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ଜଳି ଯାଇଥିଲା । ନିଆଁ ପ୍ରଭାବରେ ଅନେକ କାଠ କୋଇଲା ହୋଇଯାଇଥିଲା । ଯାହାକୁ ଏବେ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଗବେଷଣାରେ ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି ।

ବୈଜ୍ଞାନିକ ଓ ଗବେଷଣା କରୁଥିବା ଗବେଷକଙ୍କ ଟିମ୍‌ର ମୁଖ୍ୟ ଫ୍ଲୋବିୟାନା ଜର୍ଜ ଡି କହିଛନ୍ତି ଯେ, କ୍ରେଟୋସିୟସ ଜଙ୍ଗଲରେ ଭୟଙ୍କର ନିଆଁ ଲାଗିଥିଲା । ଏହି ଘଟଣା ସାଧାରଣ ନିଆଁଠୁ ଅଧିକ ଉଗ୍ର ରହିଥିଲା । ଜେମ୍ସ ରସ୍ ଦ୍ୱୀପରେ ଥିବା ଏକ ପ୍ରାଚୀନ କୋଇଲାରୁ ଏନେଇ ଖୁଲାସା ହୋଇଛି । ଯାହା ଏକ ବଡ ପ୍ରମାଣ । ଏହି ସମୟରେ ଦକ୍ଷିଣ ଆମେରିକା ଆଣ୍ଟର୍କଟିକାର ଅଂଶବିଶେଷ ଥିଲା ।

ଗବେଷକକଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ଏହି ନିଆଁ ପ୍ରମାଣିତ କରୁଛି ଯେ ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରାକୃତିକ ନିଆଁ ସ୍ୱାଭାବିକ ଥିଲା । ୨୦୧୫ରେ ଜଣେ ଗବେଷକ ପଶ୍ଚିମ ପ୍ରାନ୍ତରେ ଡାଇନୋସର ଯୁଗରେ ଜଙ୍ଗଲରେ ନିଆଁ ଲାଗୁଥିବା ବାବଦରେ ପ୍ରମାଣିତ କରିଥିଲେ । ଏବେକାର ଗବେଷଣାରେ ସେମାନେ କୋଇଲାର ଜୀବାଶ୍ମ ଯାଞ୍ଚ କରିଥିଲେ । ଏବେ ସେମାନେ ଆଣ୍ଟାର୍କଟିକାର ଅନ୍ୟସ୍ଥାନକୁ ଅନୁଧ୍ୟାନ କରୁଛନ୍ତି ।

ଗବେଷଣାର ତଥ୍ୟ ଗତ ଅକ୍ଟୋବର ୨୦ ତାରିଖରେ ପୋଲାର ରିସର୍ଚ୍ଚ ଜର୍ଣ୍ଣାଲରେ ପ୍ରକାଶିତ ହୋଇଥିଲା । ଆମେରିକାର ଅନେକ ଜଙ୍ଗଲରେ ମଧ୍ୟ ବହୁ ବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ ନିଆଁ ଲାଗିଥିବା ଜର୍ଣ୍ଣାଲରେ ଦର୍ଶାଯାଇଥିଲା ।  

   Related Posts