Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କୁକୁଡାକୁ ଖାଇଗଲେ ବୁଲା କୁକୁର, ରାଗି ଯାଇ ଗୁଳି କରିଦେଲା ମାଲିକ : ଥାନାରେ ମାମଲା
  • ||
  • ଗୋଆରେ ଏନସିପି-ଶିବସେନାର ହାତ ଛାଡିଦେଲା କଂଗ୍ରେସ, କହିଲା-‘ଆମର ଏକାକି ଜିତିବା କ୍ଷମତା ଅଛି’
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୩ ଲକ୍ଷ ୧୭ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୪୯୧ ମୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୭ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୫୦୧କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ପୁଣି ୧୦ ହଜାର ଉପରେ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୦୩୬୮ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୧୭୭୪୬୨ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • କ୍ୟାପ୍ଟେନ୍ ନୁହେଁ କିନ୍ତୁ ଜୋଶ୍ ଏବେବି ଅଛି : ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଅଧିନାୟକଙ୍କ ସହ ମୁହାଁମୁହିଁ ହେଲେ କୋହଲି
  • ||
  • ପ୍ରଚାର ବେଳେ ବିଜେପି ପ୍ରାର୍ଥୀ ହଟହଟା, ତଡିଦେଲେ ଗାଁ ଲୋକେ
  • ||
  • ଚୌଦ୍ୱାର ସୁନା ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କୁ ଗୁଳିମାଡ ଓ ଲୁଟ୍ ଘଟଣା : ଉଚ୍ଚସ୍ତରୀୟ ତଦନ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଲେ ଡିସିପି
  • ||

SBI ଉପରେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଖପ୍ପା : ଚା’ ବଗିଚା ଶ୍ରମିକଙ୍କ ବ୍ୟାଙ୍କ୍ ଖାତା ଅଚଳ ନେଇ ରଖିଲେ ଏମିତି ମତ

15/03/2020 at 4:14 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୫।୩: କେନ୍ଦ୍ର ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣଙ୍କ ଏକ ଅଡିଓ କ୍ଲିପ୍ ଭାଇରାଲ୍ ହେବାରେ ଲାଗିଛି ଯେଉଁ ଅଡିଓରେ ସେ ଷ୍ଟେଟ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (ଏସବିଆଇ) ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ରଜନୀଶ କୁମାରଙ୍କୁ ତାଗିଦ କରୁଛନ୍ତି। ଏହି ସମୟରେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଏସବିଆଇକୁ ‘ଅଯୋଗ୍ୟ’ ଏବଂ ‘ନିର୍ଦ୍ଦୟ ବ୍ୟାଙ୍କ’ ବୋଲି କହିଥିଲେ। ଲିକ୍ ହୋଇଥିବା ଅଡିଓଟି ହେଉଛି ଯେତେବେଳେ ସୀତାରମଣ ଫେବୃଆରୀ ୨୭ରେ ଏସବିଆଇର ଆର୍ଥିକ ପ୍ରସାରଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଗୌହାଟୀ ଯାଇଥିଲେ। ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଆସାମ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ହେମନ୍ତ ବିଶ୍ବ ସରମା ଏବଂ ଅନ୍ୟ ବ୍ୟାଙ୍କର ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀମାନେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ।

ଆସାମରେ ଚା ବଗିଚାରେ କାମ କରୁଥିବା ଶ୍ରମିକଙ୍କ ପ୍ରାୟ ୨.୫ ଲକ୍ଷ ବ୍ୟାଙ୍କ ଖାତା ସଚଳ ନଥିବା ଯୋଗୁଁ ଏସବିଆଇ ଉପରେ ଅସନ୍ତୁଷ୍ଟ ଥିବା ଅଡିଓରୁ ଜଣାପଡିଛି । ଏହି ଅଡିଓରେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଏସବିଆଇର ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ‘ଆପଣ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଦିଲ୍ଲୀରେ ମୋତେ ଭେଟନ୍ତୁ । ମୁଁ ଏଭଳି ମାମଲାକୁ ସହଜରେ ଛାଡିପାରିବି ନାହିଁ | ବିଫଳତା ପାଇଁ ମୁଁ ଆପଣକୁ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଦାୟୀ କରୁଛି | ଏହି ବିଷୟରେ ମୁଁ ଆପଣଙ୍କ ସହିତ ଏକ ବିସ୍ତୃତ ଆଲୋଚନା କରିବି | ଆପଣଙ୍କୁ ସମସ୍ତ ଖାତାର ଯତ୍ନ ନେବା ଉଚିତ୍, ଯେପରି କୌଣସି ଶ୍ରମିକ ଅସୁବିଧାରେ ନପଡନ୍ତି ।’

ଅଲ ଇଣ୍ଡିଆ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫିସର୍ସ କନଫେଡେରେସନ୍ (AIBOC) ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଏହି ଆଚରଣକୁ ସମାଲୋଚନା କରିଛି। AIBOC କହିଛି ଯେ, ସବୁଠାରୁ ଦୁଃଖର ବିଷୟ ହେଉଛି ଯେ, କେହି ଏହି ଘଟଣାକୁ ରେକର୍ଡ କରି ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଭାଇରାଲ କରିଛନ୍ତି। ସଂଗଠନ କହିଛି ଯେ, ଜନ ପ୍ରତିନିଧିମାନେ ବ୍ୟାଙ୍କର ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ସର୍ବସାଧାରଣରେ ଏପରି ବ୍ୟବହାର କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ରେକର୍ଡିଂ କରୁଥିବା ଏବଂ ଏହାକୁ ଭାଇରାଲ କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ବିରୋଧରେ AIBOC କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଦାବି କରିଛି। AIBOC ହେଉଛି ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସର୍ବ ବୃହତ ସଂଗଠନ ଏବଂ ଏହାର ପ୍ରାୟ ୩ ଲକ୍ଷ ୨୦ ହଜାର ସଦସ୍ୟ ରହିଛନ୍ତି |

AIBOC ର ବିବୃତ୍ତିକୁ ସମର୍ଥନ କରି ଆସାମ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ହେମନ୍ତ ବିଶ୍ବ ସାରମା ଶନିବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଟୁଇଟ୍ କରି ଏହି ଘଟଣାକୁ ମିଥ୍ୟା ବୋଲି କହିଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ୨୦୧୭ରେ ରାଜ୍ୟ ଚା ବଗିଚା ଶ୍ରମିକଙ୍କର ପାଖାପାଖି ୮ ଲକ୍ଷ ଆକାଉଣ୍ଟ ଖୋଲିଛି। ଏହାପରେ, ଆମେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ୫୦୦୦ ଟଙ୍କା ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ରାଶି ମଧ୍ୟ ଜମା କରାଯାଇଛି | ଏଥିସହ ସେ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସ୍ଥାନୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ଅଭାବ ହେତୁ ଏହି ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କ ଏକ ବଡ ଅଂଶକୁ ଦରମା ଦିଆଯାଇନାହିଁ। ମାର୍ଚ୍ଚ ୬ରେ ସେ ତାଙ୍କ ବଜେଟ୍ ଭାଷଣରେ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉଠାଇଥିଲେ। ସେ କହିଥିଲେ ଯେ, ୨୦୧୮-୧୯ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ରାଜ୍ୟ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ୭ ଲକ୍ଷ ୨୧ ହଜାର ୪୮୫ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ସିଧାସଳଖ ଲାଭ ଟ୍ରାନ୍ସଫର ମାଧ୍ୟମରେ ୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଜମା ହୋଇଥିଲା ।

   Related Posts