Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପୁରୀ ସ୍ବର୍ଗ ଦ୍ବାରରୁ ହଟିଲା କଟକଣା, ସଂକ୍ରମଣ କମୁଥିବାରୁ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନର ନିଷ୍ପତ୍ତି
  • ||
  • ‘କୁଲଦୀପ ଯାଦବଙ୍କ ପାଇଁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜିଂ ହେବ ଓ୍ବେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ ସିରିଜ୍, ଟିମ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆକୁ ଭରସା ରଖିବାକୁ ହେବ’: ହରଭଜନ ସିଂହ
  • ||
  • ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ଏବଂ ବଜେଟ୍‌ ଅଧିବେଶନ ପୂର୍ବରୁ କଂଗ୍ରେସ ଡାକିଲା ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ବୈଠକ, ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବ ରଣନୀତି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ସୁସ୍ଥହେଲେ ଆଉ ୧୧,୧୫୭ଜଣ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ସର୍ବାଧିକ ୩୬୫୩ଜଣ ଡିସଚାର୍ଜ
  • ||
  • ବୈଦେଶିକ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରୀ ଏସ.ଜୟଶଙ୍କରଙ୍କୁ କରୋନା, ନିଜକୁ କଲେ ଆଇସୋଲେଟ୍
  • ||
  • ମହାକାଶରେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ହରାଇଛି ସ୍ପେସଏକ୍ସର ଫାଲକନ-୯, ବିପଦରେ ଭାରତର ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ
  • ||
  • ବିଜେପିରେ ସାମିଲ ହେଲେ ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡର ପୂର୍ବତନ କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ କିଶୋର ଉପାଧ୍ୟାୟ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୮ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୫୫୦କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମିଲା ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୫୯୦୧ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୨୩୧୧୬୯ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଜିଲ୍ଲା ପରିଷଦ ନିର୍ବାଚନ ଲଢୁଛନ୍ତି ଡାକ୍ତରାଣୀ, ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ବିଜେପି ପ୍ରାର୍ଥୀ ମୋନାଲିସା
  • ||

ସମ୍ବଲପୁରୀ ଶାଢୀରେ କେନ୍ଦ୍ର ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ, ଟୁଇଟ୍ କରି ଏମିତି ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଲେ ଓଡିଶାର କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ

12/07/2019 at 4:23 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର ୧୨|୭:  ସଂସଦରେ ଆଜି ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ଥିଲା ସମ୍ବଲପୁରୀ ଶାଢୀ । କାହିଁକି ନା କେନ୍ଦ୍ର ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ ଆଜି ସମ୍ବଲପୁରୀ ଶାଢୀ ପିନ୍ଧି ରାଜ୍ୟସଭାରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ । ନୀଳ ଓ ଲାଲ୍ ରଂଗର ଶାଢୀ ବେଶ୍ ସୁନ୍ଦର ଥିଲା । ଓଡ଼ିଶାର ଏହି ବିଶ୍ବ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ହସ୍ତକଳା ପ୍ରତି ନିର୍ମଳାଙ୍କ ଭଲପାଇବାକୁ ଅନେକ ପ୍ରଶଂସା କରିଛନ୍ତି ।

କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ ଟ୍ବିଟ୍ କରି କହିଛନ୍ତି, କେନ୍ଦ୍ର ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଓଡ଼ିଆ କଳା ଓ ସଂସ୍କୃତିକୁ ବିଶେଷ ସମ୍ମାନ ଦେଇଛନ୍ତି । ତେବେ ଓଡ଼ିଶାର ଏହି ସମୃଦ୍ଧ କଳା ଦେଶବିଦେଶର ଅନେକଙ୍କ ଲାଗି ସବୁବେଳେ ଆକର୍ଷଣର କେନ୍ଦ୍ର ପାଲଟିଛି । ଭାରତର ଏକମାତ୍ର ମହିଳା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପ୍ରତିଭା ପାଟିଲଙ୍କୁ ଅନେକ ଥର ସମ୍ବଲପୁରୀ ଶାଢୀରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଥିଲା ।

ସେହିଭଳି ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ତ ସମ୍ବଲପୁରୀ ଶାଢୀ ପ୍ରତି ବିଶେଷ ଦୁର୍ବଳତା ରହିଥିଲା । ସେ ନିଜେ ଏହାକୁ ଅନେକ ଥର ପିନ୍ଧିବା ସହ ଅତିଥିମାନଙ୍କୁ ଉପହାର ମଧ୍ୟ ଦେଉଥିଲେ । ତାଙ୍କ ବୋହୂ ତଥା ୟୁପିଏ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧି ଓ ନାତୁଣୀ ପ୍ରିୟଙ୍କା ଗାନ୍ଧିଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ସମ୍ବଲପୁରୀ ଶାଢୀରେ ବେଳେ ବେଳେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ ।

ତେବେ ଖାଲି ସମ୍ବଲପୁରୀ ଶାଢୀ ନୁହେଁ, ପୁରୁଷଙ୍କ ଲାଗି ଥିବା ସମ୍ବଲପୁରୀ ଜ୍ୟାକେଟକୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ପିନ୍ଧୁଥିବାରୁ ବିଭିନ୍ନ ସମୟରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ୨୦୦୯ରେ ଆମେରିକାରେ ଥିବା ସେତେବେଳେର ଭାରତୀୟ ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତ ମୀରା ଶଙ୍କର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ବାରାକ ଓବାମାଙ୍କୁ ସରକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଦେଖା କରିବାକୁ ହ୍ବାଇଟ ହାଉସକୁ ସମ୍ବଲପୁରୀ ଶାଢୀ ପିନ୍ଧି ଯାଇଥିଲେ ।

ସେହିଭଳି ବଲିଉଡରେ ବି ସମ୍ବଲପୁରୀ ଶାଢୀର ଚାହିଦା ରହଛି । ଅଭିନେତ୍ରୀ ଜୟା ବଚ୍ଚନ, ହେମାମାଳିନୀ, ବିଦ୍ୟା ବାଲାନ, କିରଣ ଖେର୍ ଏହାର ବେଶ୍ ପ୍ରଶଂସା କରିଛନ୍ତି । ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଲେଖିକା ତସଲିମା ନସରିନ୍ ମଧ୍ୟ ସମ୍ବଲପୁରୀ ଶାଢୀର ବଡ଼ ପ୍ରଶଂସିକା ।

   Related Posts