Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ସୁସ୍ଥହେଲେ ଆଉ ୧୦,୩୦୯ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ସର୍ବାଧିକ ୩୧୧୫ଜଣ ଡିସଚାର୍ଜ
  • ||
  • ରବିଚନ୍ଦ୍ରନ ଅଶ୍ବିନ ନିରାଶ, ଏହି ଖେଳାଳି ହେଲେ ‘ଟେଷ୍ଟ କ୍ରିକେଟର୍ ଅଫ୍‌ ଦି ଇୟର’
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୫ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୫୨୫କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଖସୁଛି ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୭୨୯୧ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୨୧୧୯୫୧ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଖଲ୍ଲିକୋଟ : ଅଟୋକୁ ପଛ ପଟୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ଟ୍ରକ, ଜଣେ ମୃତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ୨୬ ଯାଏଁ ରାଜ୍ୟର କିଛି ସ୍ଥାନରେ କୋହଲା ପାଗ ସହ ବର୍ଷା, ସତର୍କ କଲା ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ
  • ||
  • ଲମତାପୁଟ : ପାଡୁଆ ପୋଲିସକୁ ସଫଳତା, ୨୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ
  • ||

ସେଲିବ୍ରିଟୀଙ୍କ ବଦାନ୍ୟତା: ହ୍ରିତିକ, ହେମା, ରଜନୀଙ୍କ ସହ ହଲିଉଡ଼ ତାରକା ମଧ୍ୟ କରୋନା ପାଇଁ ଦାନ କଲେ କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କା

28/03/2020 at 4:49 PM

ମୁମ୍ବାଇ ୨୮/୦୩ : କୋଭିଡ -୧୯ ମହାମାରୀ ବିଶ୍ୱକୁ ଆଣ୍ଠେଇ ସାରିଲାଣି । ବଡ ବଡ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଓ ଡାକ୍ତରମାନେ ମଧ୍ୟ ହାରି ଯାଇଛନ୍ତି | କାରଣ ଏହା ମହାମାରୀକୁ ବ୍ୟାପିବାରେ ରୋକା ଯାଇପାରୁନାହିଁ | କେବଳ ଭାରତ ଭଳି ବିକାଶଶୀଳ ଦେଶ ନୁହେଁ, ଆମେରିକା ଭଳି ବିକଶିତ ରାଷ୍ଟ୍ରରେ ମଧ୍ୟ ମାରାତ୍ମକ ରୋଗ ବ୍ୟାପିବାରେ ଲାଗିଛି। ଆମେରିକାରେ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ମଧ୍ୟ ଦିନକୁ ଦିନ ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି | ଏପଟେ ମେଡିକାଲ ଉପକରଣ, ମାସ୍କ, ସାନିଟାଇଜରର ଅଭାବ ଦେଖା ଦେଲାଣି |

ଏହି ସଙ୍କଟ ସମୟରେ ଭାରତୀୟ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିର ଅନେକ ନାମୀଦାମୀ ବ୍ୟକ୍ତି ଆବଶ୍ୟକ ଲୋକଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଆଗେଇ ଆସିଛନ୍ତି | ଏହି ଦାନ, ଉଭୟ ମୁଦ୍ରା ଏବଂ ଅନ୍ୟଥା, ସଙ୍କଟ ସହ ମୁକାବିଲା କରିବାକୁ ସଂଘର୍ଷ କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ବହୁ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ଜିନିଷ ଯୋଗାଇବାରେ ସହାୟକ ହୋଇଛି |ଏଠାରେ ଭାରତ ଏବଂ ଆମେରିକାର ଅଭିନେତା ତଥା ପ୍ରସିଦ୍ଧ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱର ଏକ ବିସ୍ତୃତ ତାଲିକା ରହିଛି ଯେଉଁମାନେ  ସେମାନଙ୍କ ଦେଶବାସୀଙ୍କୁ ମହାମାରୀ ମୁକାବିଲା କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି |

‘ୱାର’ ଅଭିନେତା ରୀତିକ ରୋଶନ ଏହି ସଙ୍କଟର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଦେଶବାସୀଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଆଗେଇ ଆସିଛନ୍ତି । ଭାରତରେ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ମାମଲା ବଢିଥିବା ଦେଖି ରୀତିକ ଏକ ଟ୍ୱିଟ୍ କରି ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ବିଏମସି କର୍ମଚାରୀ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ତଦାରଖକାରୀଙ୍କ ପାଇଁ N95 ଏବଂ FFP3 ମାସ୍କ ଯୋଗାଇଦେବେ । ଏହି ପଦକ୍ଷେପକୁ ସମଗ୍ର ଦେଶର ନାଗରିକମାନେ ସ୍ୱାଗତ କରିଥିଲେ ଏବଂ ପ୍ରଶଂସା କରିଥିଲେ। ୪୬ ବର୍ଷୀୟ ତାରକା ମଧ୍ୟ ଏକ ଟୁଇଟ୍ ପଠାଇ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଉଦ୍ଧବ ଠାକରେଙ୍କ ପୁଅ ଆଦିତ୍ୟ ଠାକରେଙ୍କୁ ମହାମାରୀର ପ୍ରସାରକୁ ରୋକିବାରେ ଏକ ସୁଯୋଗ ଦେଇଥିବାରୁ ତାଙ୍କୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଜଣାଇଛନ୍ତି।

ଭେଟେରାନ ଅଭିନେତ୍ରୀ ତଥା ମଥୁରାର ବିଜେପି ସାଂସଦ ହେମା ମାଳିନୀ ଏହି ଭାଇରସକୁ ପ୍ରତିହତ କରିବା ପାଇଁ MPLADS (ସଂସଦ ସ୍ଥାନୀୟ କ୍ଷେତ୍ର ବିକାଶ ଯୋଜନା ସଦସ୍ୟ) ପାଣ୍ଠିରୁ ୧ କୋଟି ଟଙ୍କା ଦାନ କରିଛନ୍ତି।

ଅଭିନେତା-ରାଜନେତା ସନ୍ନି ଦେଓଲ, ଯିଏକି ‘ଗଦର- ଏକ ପ୍ରେମ କଥା’ ଏବଂ ‘ୟମଲା ପଗଲା ଦେୱାନା’ ଭଳି ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ଲୋକପ୍ରିୟ ଭୂମିକା ପାଇଁ ଜଣାଶୁଣା, କାରଣ ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ସେ ତାଙ୍କ MPLADS ପାଣ୍ଠିରୁ ୫୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଦାନ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ଏହି ଭୂତାଣୁ ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ଚିକିତ୍ସା ଉପକରଣ କିଣିବା ପାଇଁ ଗୁରୁଦାସପୁର ସାଂସଦ ଏହି ପାଣ୍ଠି ବ୍ୟବହାର କରିବେ। ଦେଓଲ ଟ୍ୱିଟରରେ ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ, ମୁଁ MPLADS ପାଣ୍ଠିରୁ ୫୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରୁଛି ତେଣୁ ଗୁରୁଦାସପୁରକୁ ଏହି ମହାମାରୀର ମୁକାବିଲା କରିବାରେ ଅସୁବିଧା ହେବ ନାହିଁ।

ବି-ଟାଉନ୍ ସେଲିବ୍ରିଟିମାନେ ଏହି ସଙ୍କଟ ସମୟରେ ଦେଶବାସୀଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ ପ୍ରତିଶୃତି ଦେଇଥିବାବେଳେ ଦକ୍ଷିଣର ସୁପରଷ୍ଟାରମାନେ ମଧ୍ୟ ଅସହାୟ ଲୋକଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ଏକତ୍ରିତ ହୋଇଛନ୍ତି । ଦକ୍ଷିଣ ମେଗା ତାରକା ରଜନୀକାନ୍ତ ମହାମାରୀର ଶିକାର ହୋଇଥିବା ଦୈନିକ ବେତନ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଦକ୍ଷିଣ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିର  ୫୦ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଦାନ କରିବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି | କରୋନା ଭାଇରସ୍ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହେତୁ ବନ୍ଦ ହେବାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଥିବା ଫିଲ୍ମ କର୍ମଚାରୀ ଫେଡେରେସନ୍ ଅଫ୍ ସାଉଥ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (FEFSI) ୟୁନିଅନ୍ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଏହି ରାଶି ଦାନ କରିବେ।

ରଜନୀକାନ୍ତଙ୍କ ପଦାଙ୍କ ଅନୁସରଣ କରି ପ୍ରଭାସ ମଧ୍ୟ ଅଭାବୀ ଲୋକଙ୍କୁ ଏକ ମହତ୍ ଦାନ କରିଛନ୍ତି। ‘ବାହୁବଲୀ’ ତାରକା କୋଭିଡ -୧୯ ରିଲିଫ ପାଇଁ ୪ କୋଟି ଟଙ୍କା ଦାନ କରିଛନ୍ତି। ଦାନ ରାଶି ମଧ୍ୟରୁ ‘ସାହୋ’ ତାରକା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ରିଲିଫ ପାଣ୍ଠିକୁ ୩ କୋଟି ଟଙ୍କା ଏବଂ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ଏବଂ ତେଲେଙ୍ଗାନାର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ରିଲିଫ ପାଣ୍ଠିକୁ ୫୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଦାନ ଦେଇଛନ୍ତି।

ଜନସେନା ପାର୍ଟିର ସଦସ୍ୟ ତଥା ଅଭିନେତା-ରାଜନେତା ପୱନ କଲ୍ୟାଣ ତଥା ‘ଜଲସା’ ଏବଂ ‘ଗବର ସିଂ’ ଭଳି ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ତାଙ୍କର ଭୂମିକା ପାଇଁ ଲୋକପ୍ରିୟ | କାରଣ ପୀଡିତଙ୍କ ପାଇଁ ସେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ରିଲିଫ ପାଣ୍ଠିକୁ ୧  କୋଟି ଟଙ୍କା ଦାନ କରିବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି।

ପିଏମ ମୋଦୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱକୁ ‘ପ୍ରେରଣାଦାୟକ’ ଏବଂ ‘ଆଦର୍ଶ’ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ପୱନ କଲ୍ୟାଣ। କଲ୍ୟାଣ ଟୁଇଟରରେ ଲେଖିଛନ୍ତି,  ମାନ୍ୟବର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ସହାୟତା କରିବା ପାଇଁ ମୁଁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ରିଲିଫ ପାଣ୍ଠିକୁ ୧ କୋଟି ଟଙ୍କା ଦାନ କରିବି। ତାଙ୍କର ଆଦର୍ଶ ତଥା ପ୍ରେରଣାଦାୟକ ନେତୃତ୍ୱ ପ୍ରକୃତରେ ଆମ ଦେଶକୁ ଏହି କରୋନା ମହାମାରୀରୁ ଆଣିବ।

ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ କରୋନା ମହାମାରୀ ବିରୋଧରେ ଲଢ଼ିବା ପାଇଁ ମୁଁ ଉଭୟ ଆନ୍ଧ୍ର ପ୍ରଦେଶ ଏବଂ ତେଲେଙ୍ଗାନା ସିଏମ ରିଲିଫ ପାଣ୍ଠିକୁ ପ୍ରତ୍ୟେକଙ୍କୁ ୫୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଦାନ କରିବି।

କଲ୍ୟାଣଙ୍କ ଅବଦାନରୁ ଅନୁପ୍ରାଣିତ ଭାରତୀୟ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ନିର୍ମାତା, ଉଦ୍ୟୋଗୀ ତଥା ତେଲୁଗୁ ସିନେମା ତାରକା ରାମ ଚରଣ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ଯେ ଜାରି ରହିଥିବା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଙ୍କଟରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ ସେ PMO ଏବଂ ତେଲେଙ୍ଗାନା ଏବଂ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶର ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ୭୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଦାନ କରିବେ।

ଚରଣ ତାଙ୍କ ପ୍ରଶଂସକମାନଙ୍କୁ ଘରେ ରହିବାକୁ ଏବଂ ନିରାପଦରେ ରହିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲେ।

ହାସ୍ୟ ଅଭିନେତା କପିଲ ଶର୍ମା ମଧ୍ୟ ଦେଶ ପାଇଁ ଛିଡା ହୋଇଛନ୍ତି ଏବଂ ଦେଶରେ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ସହିତ ଲଢ଼ିବା ପାଇଁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ରିଲିଫ ପାଣ୍ଠିକୁ ୫୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଦାନ କରିଛନ୍ତି । ‘ଦ କପିଲ ଶର୍ମା ଶୋ’ର ଷ୍ଟାର ଏକ ଟୁଇଟ୍ ଜରିଆରେ ଏହି ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି, ଯେଉଁଠାରେ ସେ ତାଙ୍କ ସାଥୀ ଭାରତୀୟମାନଙ୍କୁ ଛିଡ଼ା ହେବାକୁ ଏବଂ ମହାମାରୀର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲେ।

ହଲିଉଡ ତାରକା ଆଞ୍ଜେଲିନା ଜୋଲି କରୋନା ରିଲିଫ କାର୍ଯ୍ୟରେ ସହାୟତା କରିବାକୁ ପ୍ରତ୍ୟେକଙ୍କୁ ୧ ମିଲିୟନ ଡଲାର ଦାନ କରିଛନ୍ତି । କୋଭିଡ -୧୯ ସଙ୍କଟ ସମୟରେ କୌଣସି ପିଲା ଯେମିତି ଭୋକିଲା ନ ରହିବେ ସେଥିପାଇଁ ଜୋଲି ନୋ କିଡ ହଙ୍ଗ୍ରି ସଂଗଠନରେ ସହଯୋଗ କରୁଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି, “ଅନେକ ପିଲା ସ୍କୁଲ ସମୟରେ ପାଇଥିବା ଯତ୍ନ ଏବଂ ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରନ୍ତି, ଯେଉଁଥିରେ ଆମେରିକାର ପ୍ରାୟ ୨୨ ନିୟୁତ ପିଲା ଖାଦ୍ୟ ସହାୟତା ଉପରେ ନିର୍ଭର କରନ୍ତି। କିଡ୍ ହଙ୍ଗ୍ରି ଯଥାସମ୍ଭବ ସେହି ପିଲାମାନଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ସଂକଳ୍ପବଦ୍ଧ ଉଦ୍ୟମ କରୁନାହାଁନ୍ତି।”

କାଇଲି ଜେନେର୍ ମଧ୍ୟ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ଉପକରଣ କିଣିବା ପାଇଁ ୧ ମିଲିୟନ୍ ଡଲାର୍ ଦାନ କରିଛନ୍ତି। କସମେଟିକ୍ କମ୍ପାନୀ କାଇଲି କସମେଟିକ୍ସର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା-ମାଲିକ ଥିବା ଜେନେରଙ୍କ ଏହି ଦାନ ଇନଷ୍ଟାଗ୍ରାମରେ ବିଲିୟନେୟାର ଡାକ୍ତର ଥାଇସ୍ ଆଲିଆବାଡି ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି।

କରୋନା ସଙ୍କଟ ସମୟରେ ସାହାଯ୍ୟ ହାତ ବଢ଼ାଇଛନ୍ତି ଗାୟିକା ରିହାନା | ସେ ନ୍ୟୁୟର୍କର ଭାରପ୍ରାପ୍ତ ଡାକ୍ତରଖାନାଗୁଡ଼ିକୁ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଉପକରଣ ଦାନ କରିଛନ୍ତି। ମେଡିକାଲ ପ୍ରଫେସନାଲମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ସାମଗ୍ରୀ ଯୋଗାଇ ଦେଇଥିବାରୁ ରାଜ୍ୟ ତରଫରୁ ନ୍ୟୁୟର୍କ ରାଜ୍ୟପାଳ ଆଣ୍ଡ୍ରିୟୁ କୁଏମୋ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଟ୍ୱିଟରରେ ଯୋଗେ ରିହାନାଙ୍କୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଜଣାଇଛନ୍ତି |

୭୨ ବର୍ଷ ବୟସ୍କ ଅଭିନେତା ଆର୍ନୋଲ୍ଡ ସ୍କ୍ୱାରର୍ଜନେଗର୍ କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କ ସହ କାରବାର କରୁଥିବା ମେଡିକାଲ୍ ପ୍ରଫେସନାଲମାନଙ୍କୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସାମଗ୍ରୀ ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ଏକ ମିଲିୟନ୍ ଡଲାର୍ ଦାନ କରିଛନ୍ତି। ସେ କ୍ୟାପସନରେ ଲେଖିଛନ୍ତି, “ମୁଁ ବିଛଣା ଉପରେ ବସିବା ଏବଂ ଖରାପ ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକ ବିଷୟରେ ଅଭିଯୋଗ କରିବା ଉପରେ କେବେବି ବିଶ୍ୱାସ କରି ନଥିଲି, ମୁଁ ସବୁବେଳେ ବିଶ୍ୱାସ କରେ ଯେ ଆମେ ସମସ୍ତେ ସମାଜ ପାଇଁ କିଛି ଭଲ କରିବା ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କରିବା |”

ହଲିଉଡର ଦମ୍ପତି ରିଆନ୍ ରେନୋଲ୍ଡସ୍ ଏବଂ ବ୍ଲେକ୍ ଲାଇଭଲି କରୋନା ସଙ୍କଟ ସମୟରେ ଫୁଡ ବ୍ୟାଙ୍କକୁ ୧ ମିଲିୟନ୍ ଡଲାର୍ ଦାନ କରିଛନ୍ତି। ଉଭୟ ଦମ୍ପତ୍ତି ଦୁଇଟି କ୍ଷୁଧା ମୁକ୍ତ ସଂଗଠନ – ଫିଡିଂ ଆମେରିକା ଏବଂ ଫୁଡ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ କାନାଡାକୁ ଦାନ କରିଛନ୍ତି | ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, “କୋଭିଡ୍ -୧୯ ବୟସ୍କ ବୟସ୍କ ଏବଂ ସ୍ୱଳ୍ପ ଆୟ ପରିବାରକୁ ଅତି ନିର୍ମମ ଭାବରେ ପ୍ରଭାବିତ କରିଛି। ବ୍ଲେକ୍ ଏବଂ ମୁଁ ଫିଡିଂ ଆମେରିକା ଏବଂ ଫୁଡ୍ ବ୍ୟାଙ୍କକୁ ୧ ମିଲିୟନ୍ ଡଲାର୍ ଦାନ କରୁଛୁ। ଯଦି ଆପଣ ଦେଇପାରିବେ ତେବେ ଏହି ସଂସ୍ଥାଗୁଡ଼ିକୁ ନିଶ୍ଚୟ ସାହାଯ୍ୟ କରନ୍ତୁ। ଆପଣଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟର ଯତ୍ନ ନିଅନ୍ତୁ ଓ ସୁସ୍ଥ ରୁହନ୍ତୁ ବୋଲି ରେନୋଲ୍ଡସ୍ ନିଜ ଇନଷ୍ଟାଗ୍ରାମରେ ପୋଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି |

   Related Posts