Tuesday, October 15, 2019

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

୨୦୨୦ରୁ ଆଉ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବନି ମୁମ୍ବାଇର ପରିଚୟ ପାଲଟିଥିବା ପ୍ରିମିୟର ପଦ୍ମିନୀ ଟ୍ୟାକ୍ସି

ମୁମ୍ବାଇ : କ୍ୟାଲେଣ୍ଡରରେ ୩୧ ଡିସେମ୍ବର ୨୦୧୯ ସହ ଦେଶର ଅନେକ ପରିବର୍ତ୍ତନର ଆଭାସ ମିଳିଲାଣି। ୨୦୨୦ ଆଗମନରେ  ଆର୍ଥିକ ରାଜଧାନୀ ମୁମ୍ବାଇର ପରିଚୟ ପାଲଟିଥିବା କଳା ହଳଦିଆ ଫିଆଟ୍ ପ୍ରିମିୟର ପଦ୍ମିନୀ ଟ୍ୟାକ୍ସି ରାସ୍ତାରୁ ହଟିଯିବା ଏକପ୍ରକାର ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଛି। ୨୦୦୦ ମସିହାରେ ଦେଶରେ ଏହି ଟ୍ୟାକ୍ସିର ଉତ୍ପାଦନ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଥିଲା। ତଥାପି ମୁମ୍ବାଇରେ ୩ ହଜାରରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଟ୍ୟାକ୍ସି ରାସ୍ତାଘାଟରେ ସେବା ଦେଇ ଆସୁଥିଲେ। ହେଲେ ପ୍ରଡକ୍ସନ ବନ୍ଦ ପରଠାରୁ ଯନ୍ତ୍ରାଂଶ ଅଭାବ ଯୋଗୁ ଅନେକ ଟ୍ୟାକ୍ସି ରାସ୍ତାରୁ ହଟିଯାଇଥିବା ବେଳେ ଏବେ କେବଳ ୫୦ଟି ପ୍ରିମିୟର ପଦ୍ମିନୀ ଟ୍ୟାକ୍ସି ସେବା ଯୋଗାଇ ଦେଉଛନ୍ତି।

୧୯୬୪ ମସିହାରେ ଫିଆଟ କାର ‘ଫିଆଟ ୧୧୦୦’ ନାମରେ ମୁମ୍ବାଇ ରାଜରାସ୍ତାରେ ଟ୍ୟାକ୍ସି ସେବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା। ୧୯୭୪ ମସିହାରେ ରାଣୀ ପଦ୍ମିନୀଙ୍କ ନାମରେ କାର ନୂଆ ମଡେଲ ବଜାରରେ ଉପସ୍ଥାପନ କରିବା ପରେ ମୁମ୍ବାଇ ଟ୍ୟାକ୍ସି ବ୍ୟବସାୟକୁ ଏହି କାର ବେଶ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିଥିଲା। ଦୀର୍ଘ ୩୦ ବର୍ଷ ଧରି ମୁମ୍ବାଇ ରାସ୍ତାମାନଙ୍କରେ ପ୍ରିମିୟର ପଦ୍ମିନୀ ଲୋକଙ୍କୁ ଟ୍ୟାକ୍ସି ସେବା ଯୋଗାଇ ଆସିଥିଲା।  ଫିଆଟର ଏହି ମଡେଲ ମୁମ୍ବାଇ ରାସ୍ତାଘାଟ ଲାଗି ବେଶ ଉତ୍ତମ ଥିଲା। ଭିଡ ଟ୍ରାଫିକରେ ବି ଡ୍ରାଇଭର ବେସ୍ ଆରାମରେ ଟ୍ୟାକ୍ସିକୁ ବାହାର କରିନେଉଥିଲେ। ହେଲେ ଏବେ ବଜାରରେ ମିଳୁଥିବା କାର ସେଭଳି ସୁବିଧାଜନକ ହେଉ ନାହିଁ।

୨୦୧୩ ମସିହାରେ ପ୍ରଦୂଷଣ ଯୋଗୁ ସରକାର ୨୦ ବର୍ଷ ପୁରୁଣା ଯାନବାହନକୁ ରାସ୍ତାରୁ ହଟାଇବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏବେ ବିଏସ୍ ଷ୍ଟେଜ୍ ସିକ୍ସ ଉପରେ ସରକାର ପ୍ରାଥମିକତା ଦେଉଥିବାରୁ ଏବେ ସହରରେ ଚାଲୁଥିବା ଅଳ୍ପ କିଛି ପଦ୍ମିନୀ ଟ୍ୟାକ୍ସି ବି ବନ୍ଦ ହୋଇଯିବେ ବୋଲି ସହରର ଅନେକ ଟ୍ୟାକ୍ସି ଚାଳକ କୋହ ଭରା କଣ୍ଠରେ କହିଛନ୍ତି। ତେବେ ଯାହା ବି ହେଉନା କାହିଁକି ବୈଷୟିକ ବିକାଶ ପୂର୍ବରୁ ମୁମ୍ବାଇର ଏହି ଟ୍ୟାକ୍ସି ସେବା କେବଳ ଦେଶରେ ନୁହେଁ ବିଦେଶରେ ବି ଭାରତକୁ ପରିଚିତ କରାଇଥିଲା ବୋଲି ଟ୍ୟାକ୍ସି ଚାଳକମାନେ କହିଛନ୍ତି।

264 Views

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର