Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପରାଜୟ ଧାରା ଭାଙ୍ଗିଲା ଚେନ୍ନାଇ, ୬ ଓ୍ୱିକେଟରେ ହାରିଲା କୋଲକାତା ନାଇଟ ରାଇଡର୍ସ
  • ||
  • ସରକାରଙ୍କ ବଡ ନିଷ୍ପତ୍ତି, ନବମରୁ ଦ୍ଵାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସ୍କୁଲ ଫି ୪୦ ପ୍ରତିଶତ କମିଲା, ଅଭିଭାବକଙ୍କୁ ମିଳିଲା ବଡ ଆଶ୍ଵସ୍ତି
  • ||
  • ଅଲମ୍ପିକ ପ୍ରସ୍ତୁତି ପାଇଁ ଗଠିତ ସଂସଦୀୟ କମିଟିର ପ୍ରଥମ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ, କମିଟିର ସଦସ୍ୟ ରହିଛନ୍ତି ସାଂସଦ ଅନୁଭବ ମହାନ୍ତି ଓ ସସ୍ମିତ ପାତ୍ର
  • ||
  • ମଦ ଦୋକାନ ନ ଖୋଲିବା ପାଇଁ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ଦାବିପତ୍ର
  • ||
  • ବାଲେଶ୍ବର ଉପ ନିର୍ବାଚନରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଡିଜିଟାଲ ପ୍ରଚାର: କହିଲେ, ‘ମୁଁ ସବୁବେଳେ ଆପଣଙ୍କ ସାଥିରେ ଅଛି’
  • ||
  • ମଙ୍ଗ ସମ୍ଭାଳିଲେ ନୀତିଶ ରାଣା, ଚେନ୍ନାଇକୁ ୧୭୩ ରନର ବିଜୟ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଦେଲା କୋଲକାତା ନାଇଟ୍ ରାଇଡର୍ସ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୩ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୬୧୭ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ଡ୍ରାଇଭରଙ୍କ ନାଁରେ ୨୮ କୋଟି ଟଙ୍କାର GST ଠକେଇ ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ : ବୋମା ଭିଡୁଥିବା ବେଳେ ବିସ୍ଫୋରଣ, ଜଣେ ମୃତ, ଦୁଇ ଗୁରୁତର
  • ||

CAA ଓNRC ପରେ ଏବେ NPR ଲାଗି ଉଦ୍ୟମ ଚଳାଇଛନ୍ତି ମୋଦି ସରକାର, ଜାଣନ୍ତୁ କ’ଣ ଏହି ବ୍ୟବସ୍ଥା

21/12/2019 at 4:27 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୧।୧୨:  ନାଗରିକ (ସଂଶୋଧନ) ଆଇନ (ସିଏଏ)କୁ ନେଇ ଏବେ ଦେଶରେ ନିଆଁ ଜଳୁଛି। କିଛି ସମୟ ପୂର୍ବରୁ ଦେଶରେ ନ୍ୟାସନାଲ ରେଜିଷ୍ଟ୍ରାର ଅଫ ସିଟିଜେନ( ଏନଆରସି) ଲାଗୁ କରି ସରକାର ବିରୋଧର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିଲେ। ଉଭୟ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ନେଇ ଜନ ଅସନ୍ତୋଷ ଥମିବା ପୂର୍ବରୁ ସରକାର ପୁଣି ଏହି ଭଳି ଆଉ ଏକ କଡା ଆଇନ ନ୍ୟାସନାଲ ପପୁଲେସନ ରେଜିଷ୍ଟ୍ରାର ( ଏନପିଆର) ଆଣିବା ଲାଗି କେବଳ ବିଚାର କରୁନାହାନ୍ତି ଏ ଦିଗରେ ଉଦ୍ୟମ ମଧ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିଦେଲେଣି। ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏନପିଆର କ’ଣ, ଏ ନେଇ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଆସିଲେ ଦେଶର କେଉଁ ଉପକାରରେ ଆସିବ ଓ ଲୋକଙ୍କ ଲାଗି କି ପ୍ରକାର ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିବ।

କ’ଣ ଏହି NPR?
୧୯୫୫ ନାଗିରକ ଅଧିନିୟ ଆଇନର ପ୍ରାବଧାନ ଅନୁସାରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବାକୁ ଥିବା ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ନାଗରିକ ରେଜିଷ୍ଟ୍ରାର (ଏନପିଆର) ଦେଶର ନାଗରିକଙ୍କ  ଦସ୍ତାବେଜ ହେବ। ଏଥିରେ କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ଯଦି କୌଣସି  ସ୍ଥାନରେ  ୬ ମାସରୁ ଅଧିକ କାଳ ଅବସ୍ଥାନ କରନ୍ତି ତେବେ ସେଠାରେ ତାଙ୍କର ଏନପିଆର ପଞ୍ଜିକରଣ ଅନିବାର୍ଯ୍ୟ ହେବ। ୨୦୧୦ ମସିହାରୁ ସରକାର ନାଗରିକଙ୍କ ଡାଟାବେସ୍ ଠୁଳ କରିବାକୁ ଏହାକୁ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ଓ ୨୦୧୬ରେ ଏହା ଜାରି ହୋଇଥିଲା।

NPRର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ କ’ଣ?
ଏନପିଆର ଦ୍ୱାରା ଦେଶର ସମସ୍ତ ନାଗରିକଙ୍କୁ ଏକାଠି ଯୋଡା ଯାଇପାରିବ। ନାଗରିକ ଚିହ୍ନଟର ବ୍ୟାପକ ଡାଟାବେସ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇପାରିବ। ଏଥିରେ ଲୋକଙ୍କ ଜନସଂଖ୍ୟା ସହ ବାୟୋମେଟ୍ରିକ ସୂଚନା ବି ରହିବ। ଏଥିରୁ ଉଚିତ ବ୍ୟକ୍ତି ଚିହ୍ନଟ କରି ସରକାରୀ ଯୋଜନାର ଲାଭ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇପାରିବ। ଏଥିରୁ ଦେଶର ଅଭ୍ୟନ୍ତରିଣ ସୁରକ୍ଷା କଡାକଡି ହେବା ସହ ଆତଙ୍କବାଦ ଗତିବିଧି ରୋକିହେବ।

ଅଣ ବିଜେପି ଶାସିତ ରାଜ୍ୟମାନେ କରୁଛନ୍ତି ବିରୋଧ
ଏନଆରସି ଭଳି ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ସରକାର ଏନପିଆରକୁ ମଧ୍ୟ ବିରୋଧ କରୁଛନ୍ତି। ଏଣୁ ଏ ନେଇ ରାଜ୍ୟରେ ଚାଲିଥିବା ଏନପିଆର କାର୍ଯ୍ୟକୁ ମମତା ବାନାର୍ଜୀ ସରକାର ଅଟକାଇ ଦେଇଛନ୍ତି। ସେହିପରି କେରଳର ବାମପନ୍ଥୀ ସରକାର ମଧ୍ୟ ରାଜ୍ୟରେ ଏନପିଆର ନିଷେଧ କରିଛନ୍ତି। ୨୦୨୧ ଜନଗଣନା ଲାଗି ଏବେଠାରୁ ସାରା ଦେଶରେ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଗଲାଣି। ସ୍ୱାଧୀନତା ପରେ ଦେଶରେ ପ୍ରଥମର ଥର ୧୯୫୧ରେ ଜନଗଣନା କରାଯାଇଥିଲା। ସେବେଠାରୁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୭ ଥର ଜନଗଣନା ହୋଇଥିବା ବେଳେ ସରକାର ଆଗାମୀ ଜନଗଣନାରେ ଲୋକଙ୍କ ବାୟୋମେଟ୍ରିକ ଡାଟା ସୂଚନା ସହ ସମ୍ପୃକ୍ତ କରିବା ଲାଗି ଚାହାଁନ୍ତି।   

   Related Posts