Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଗତ ଦୁଇ ବର୍ଷରେ ମାପ ଓ ଓଜନ ନିୟମ ଉଲଂଘନକାରୀଙ୍କଠୁ ଆଦାୟ ହୋଇଛି ୨ କୋଟି ୮୩ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା : ମନ୍ତ୍ରୀ ରଣେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରତାପ ସ୍ବାଇଁ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଡିସେମ୍ବର ୯ରେ ବିଧାନସଭା ଘେରାଉ କରିବ ବିଜେପି ଯୁବମୋର୍ଚ୍ଚା : ଇରାଶିଷ୍ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଡ୍ରଗ୍ସ ମାଫିଆ ଶେଖ୍ ଆଜବାହାର ବାଲେଶ୍ଵର କୋର୍ଟରେ ହାଜର, ରାଜ୍ୟ ବାହାରେ ସମ୍ପତ୍ତି ଥିବା ନେଇ ମିଳିଛି ପ୍ରମାଣ
  • ||
  • ଅନୁଗୋଳ : ଆଖୁ ଖାଇବାକୁ ଆସି କୂଅରେ ଖସିପଡିଲା ଭାଲୁ, ବନ ବିଭାଗ କଲା ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚ ଏସଟିଏଫ୍‌ ଟାର୍ଗେଟ୍‌ରେ ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ ମାଫିଆ, ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଲା ମୋଷ୍ଟ ୱାଣ୍ଟେଡ ତାଲିକା
  • ||
  • ଚେନ୍ନାଇ : ତାମିଲନାଡୁ କୁନ୍ନୁରରେ ସିଡିଏସ୍ ବିପିନ ରାଓ୍ବତଙ୍କ ହେଲିକପ୍ଟର କ୍ରାସ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : କୃଷି ଋଣ ଛାଡ ସହ ଫସଲ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ଲାଗି ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପ୍ୟାକେଜ ଦାବି କଲା କଂଗ୍ରେସ
  • ||
  • ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାର ବଢିବ ଶକ୍ତି, ଚାନ୍ଦୀପୁର ଘାଟିରୁ ‘ବ୍ରହ୍ମୋସ’ର ସଫଳ ପରୀକ୍ଷଣ
  • ||
  • କଟକ : ଟ୍ରେନିଂ ପାଇଁ ଦିଲ୍ଲୀରୁ ଆସି କଟକ ଷ୍ଟେସନରେ ଯବାନ ନିଖୋଜ, ସ୍ବିଚ୍ ଅଫ୍ ଆସୁଛି ମୋବାଇଲ୍
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡା : ଝାରସୁଗୁଡା କୋଲାବିରା ଅଞ୍ଚଳରେ ହାତୀ ଉପଦ୍ରବ, ଭାଙ୍ଗିଲେ ଘର ପାଚେରୀ
  • ||

CAA ଓNRC ପରେ ଏବେ NPR ଲାଗି ଉଦ୍ୟମ ଚଳାଇଛନ୍ତି ମୋଦି ସରକାର, ଜାଣନ୍ତୁ କ’ଣ ଏହି ବ୍ୟବସ୍ଥା

21/12/2019 at 4:27 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୧।୧୨:  ନାଗରିକ (ସଂଶୋଧନ) ଆଇନ (ସିଏଏ)କୁ ନେଇ ଏବେ ଦେଶରେ ନିଆଁ ଜଳୁଛି। କିଛି ସମୟ ପୂର୍ବରୁ ଦେଶରେ ନ୍ୟାସନାଲ ରେଜିଷ୍ଟ୍ରାର ଅଫ ସିଟିଜେନ( ଏନଆରସି) ଲାଗୁ କରି ସରକାର ବିରୋଧର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିଲେ। ଉଭୟ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ନେଇ ଜନ ଅସନ୍ତୋଷ ଥମିବା ପୂର୍ବରୁ ସରକାର ପୁଣି ଏହି ଭଳି ଆଉ ଏକ କଡା ଆଇନ ନ୍ୟାସନାଲ ପପୁଲେସନ ରେଜିଷ୍ଟ୍ରାର ( ଏନପିଆର) ଆଣିବା ଲାଗି କେବଳ ବିଚାର କରୁନାହାନ୍ତି ଏ ଦିଗରେ ଉଦ୍ୟମ ମଧ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିଦେଲେଣି। ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏନପିଆର କ’ଣ, ଏ ନେଇ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଆସିଲେ ଦେଶର କେଉଁ ଉପକାରରେ ଆସିବ ଓ ଲୋକଙ୍କ ଲାଗି କି ପ୍ରକାର ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିବ।

କ’ଣ ଏହି NPR?
୧୯୫୫ ନାଗିରକ ଅଧିନିୟ ଆଇନର ପ୍ରାବଧାନ ଅନୁସାରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବାକୁ ଥିବା ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ନାଗରିକ ରେଜିଷ୍ଟ୍ରାର (ଏନପିଆର) ଦେଶର ନାଗରିକଙ୍କ  ଦସ୍ତାବେଜ ହେବ। ଏଥିରେ କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ଯଦି କୌଣସି  ସ୍ଥାନରେ  ୬ ମାସରୁ ଅଧିକ କାଳ ଅବସ୍ଥାନ କରନ୍ତି ତେବେ ସେଠାରେ ତାଙ୍କର ଏନପିଆର ପଞ୍ଜିକରଣ ଅନିବାର୍ଯ୍ୟ ହେବ। ୨୦୧୦ ମସିହାରୁ ସରକାର ନାଗରିକଙ୍କ ଡାଟାବେସ୍ ଠୁଳ କରିବାକୁ ଏହାକୁ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ଓ ୨୦୧୬ରେ ଏହା ଜାରି ହୋଇଥିଲା।

NPRର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ କ’ଣ?
ଏନପିଆର ଦ୍ୱାରା ଦେଶର ସମସ୍ତ ନାଗରିକଙ୍କୁ ଏକାଠି ଯୋଡା ଯାଇପାରିବ। ନାଗରିକ ଚିହ୍ନଟର ବ୍ୟାପକ ଡାଟାବେସ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇପାରିବ। ଏଥିରେ ଲୋକଙ୍କ ଜନସଂଖ୍ୟା ସହ ବାୟୋମେଟ୍ରିକ ସୂଚନା ବି ରହିବ। ଏଥିରୁ ଉଚିତ ବ୍ୟକ୍ତି ଚିହ୍ନଟ କରି ସରକାରୀ ଯୋଜନାର ଲାଭ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇପାରିବ। ଏଥିରୁ ଦେଶର ଅଭ୍ୟନ୍ତରିଣ ସୁରକ୍ଷା କଡାକଡି ହେବା ସହ ଆତଙ୍କବାଦ ଗତିବିଧି ରୋକିହେବ।

ଅଣ ବିଜେପି ଶାସିତ ରାଜ୍ୟମାନେ କରୁଛନ୍ତି ବିରୋଧ
ଏନଆରସି ଭଳି ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ସରକାର ଏନପିଆରକୁ ମଧ୍ୟ ବିରୋଧ କରୁଛନ୍ତି। ଏଣୁ ଏ ନେଇ ରାଜ୍ୟରେ ଚାଲିଥିବା ଏନପିଆର କାର୍ଯ୍ୟକୁ ମମତା ବାନାର୍ଜୀ ସରକାର ଅଟକାଇ ଦେଇଛନ୍ତି। ସେହିପରି କେରଳର ବାମପନ୍ଥୀ ସରକାର ମଧ୍ୟ ରାଜ୍ୟରେ ଏନପିଆର ନିଷେଧ କରିଛନ୍ତି। ୨୦୨୧ ଜନଗଣନା ଲାଗି ଏବେଠାରୁ ସାରା ଦେଶରେ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଗଲାଣି। ସ୍ୱାଧୀନତା ପରେ ଦେଶରେ ପ୍ରଥମର ଥର ୧୯୫୧ରେ ଜନଗଣନା କରାଯାଇଥିଲା। ସେବେଠାରୁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୭ ଥର ଜନଗଣନା ହୋଇଥିବା ବେଳେ ସରକାର ଆଗାମୀ ଜନଗଣନାରେ ଲୋକଙ୍କ ବାୟୋମେଟ୍ରିକ ଡାଟା ସୂଚନା ସହ ସମ୍ପୃକ୍ତ କରିବା ଲାଗି ଚାହାଁନ୍ତି।   

   Related Posts