Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଯୁବ ମୋର୍ଚ୍ଚା ନେତାଙ୍କୁ ମାଡ଼ ଘଟଣାରେ ପ୍ରତିବାଦ, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କୁଶ ପୁତ୍ତଳିକା ଦାହ କଲା ବିଜେପି
  • ||
  • କାର୍ତ୍ତିକ ମାସର ପ୍ରଥମ ସୋମବାରରେ ଧବଳେଶ୍ଵର ପୀଠରେ ୧୪୪ ଧାରା ଜାରି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମନୀଷ ଅନୁରାଗ ମୃତ୍ୟୁ ମାମଲା : ବଦଳିଲେ ତମାଣ୍ଡୋ ଥାନା IIC, ଚନ୍ଦକା ଥାନାର ସବ୍ ଇନ୍ସପେକ୍ଟର ତୁଲାଇବେ ଦାୟିତ୍ବ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମନୀଷ ଅନୁରାଗ ମୃତ୍ୟୁ ମାମଲା, କନେଷ୍ଟବଳ ପ୍ରସନ୍ନ ବେହେରା ନିଲମ୍ବିତ
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର : ଦେବୀ ନଦୀରେ ବୁଡି ୫ମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ଅନ୍ୟ ୩ଜଣ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ବ୍ରହ୍ମପୁରରେ ସ୍ବର୍ଣ୍ଣିମ ବିଜୟ ବର୍ଷ ପାଳିତ, ପୋଲିସ ରିଜର୍ଭ ଗ୍ରାଉଣ୍ଡରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମଶାଲ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ତେଲ ଟ୍ୟାଙ୍କରରେ ଗଞ୍ଜେଇ ଚାଲାଣ, ଅଢେଇ କ୍ବିଣ୍ଟାଲ ଗଞ୍ଜେଇ ସହ ୨ ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କଲା ଏନ୍‌ସିବି
  • ||
  • ବାଲିପାଟଣା : ବୃଦ୍ଧଙ୍କୁ ଚାପିଦେଲା ହାଇଓ୍ବା, ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ : ଗଛରୁ ଉଦ୍ଧାର ହେଲା ଯୁବକଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ, ଆତ୍ମହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ବାରିପଦା : ମୟୁରଭଞ୍ଜରେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସ୍ମାର୍ଟ କାର୍ଡ ବାଣ୍ଟିଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ, ବିଭିନ୍ନ ଉନ୍ନୟନମୂଳକ ପ୍ରକଳ୍ପର ଉଦଘାଟନ ଓ ଶିଳାନ୍ୟାସ
  • ||

ସୈନ୍ୟ ସମ୍ମାନ ସହ ହେଲା ଶହୀଦ ଜୟପାଲଙ୍କ ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାର: ୫ ବର୍ଷର ପୁଅ ଦେଲା ମୁଖାଗ୍ନି

21/09/2021 at 3:59 PM

ଫତେହବାଦ ୨୧/୦୯ : ହରିୟାଣା ଫତେହବାଦ ଅନ୍ତର୍ଗତ ହଂସାଵାଲା ଗାଁର ବାସିନ୍ଦା ସେନା ଯବାନ ୨୮ ବର୍ଷୀୟ ନାୟକ ଜୟପାଲ ଗିଲ, ରବିବାର ଦିନ ଜାମ୍ମୁର କୁଲଗାଁଓର ଖନ୍ନାଵାଲ ସୋପିୟାରେ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ସର୍ଚ୍ଚ ଅପରେସନ ବେଳେ ବିଦ୍ୟୁତ ଆଘାତରେ ଶହୀଦ ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି। ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ଗାଁର ଶ୍ମଶାନ ଘାଟରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ ସୈନ୍ୟ ସମ୍ମାନ ସହ ତାଙ୍କର ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାର କରାଯାଇଛି।

ଶହୀଦ ଜୟପାଲଙ୍କ ମୃତଦେହକୁ ତାଙ୍କ ୫ ବର୍ଷର ପୁଅ ପ୍ରୀତ ଗିଲ ମୁଖାଗ୍ନି ଦେଇଛି। ଶହୀଦ ଜୟପାଲଙ୍କ ଡ୍ୟୁଟି ଆସାମର ୯ ଜାଟରେ ଥିଲା କିନ୍ତୁ ସେ ଗତ ୧୮ ମାସ ଧରି ଜାମ୍ମୁର କୁପୱାରା ଅଞ୍ଚଳରେ ରାଷ୍ଟ୍ରିୟ ରାଇଫଲ (34RR) ରେ ସେବା କରୁଥିଲେ। ଶହୀଦଙ୍କ ମା ପତାସୋ ଦେବୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ ପୁଅ ଦେଶ ପାଇଁ କାମରେ ଆସିଛି।

ସୁବେଦାର ଚନ୍ଦ୍ରଭୀର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜୟପାଲ ଗିଲ ଜଣେ ସାହସୀ ଯବାନ ଥିଲେ ଏବଂ ସେ ପ୍ରତିଦିନ ବିଭିନ୍ନ ଅପରେସନରେ ସାମିଲ ହେଉଥିଲେ। ପ୍ରାୟ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଅପରେସନରେ ତାଙ୍କର ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ରହିଛି ବୋଲି ସେ କହିଥିଲେ। ରବିବାର ଦିନ ଯେତେବେଳେ ସୈନ୍ୟ ବାହିନୀ ଅପରେସନ୍ ପାଇଁ ଯାଉଥିଲା ରାତି ପ୍ରାୟ ୧୧ ଟା ସମୟରେ ଏକ ଗଛରେ, 11000 KVA ର କରେଣ୍ଟ ଆସୁଥିଲା। ଜୟପାଲ ଏହା ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚିବା ମାତ୍ରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଆଘାତ ଯୋଗୁଁ ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା।

ଜୟପାଲଙ୍କ ଆଚରଣ ଅତ୍ୟନ୍ତ ମଧୁର ଥିଲା ଏବଂ ସେ ସମସ୍ତଙ୍କ ସହ ସମନ୍ୱୟ ରକ୍ଷା କରି ରହୁଥିଲେ। ଜୟପାଲ 34RR ରେ କାର୍ଯ୍ୟରତ ଥିଲେ। ଯେଉଁଠାରେ ତାଙ୍କର ୩୦ ମାସର ତାଲିମ ଚାଲିଥିଲା ଓ ଏଥିରେ ପ୍ରାୟ ୧୮ ମାସ ବିତିଯାଇଥିଲା। ସେ ତାଙ୍କ ପରିବାରର ପ୍ରଥମ ପୁଅ ଯିଏ ସେନାରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ୨୦୦୯ ଜୁନ ୬ ତାରିଖରେ ସେ ଯବାନ ଭାବେ ସେନାରେ ଯୋଗ ଦେଇ ଦେଶ ସେବା କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ସେ ବରେଲିରେ ତାଲିମ ନେଇଥିଲେ।

   Related Posts