Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପରିବାର ପାଇଁ ଏତିକି ସମ୍ପତ୍ତି ଛାଡି ଯାଇଛନ୍ତି କଂଗ୍ରେସର ଚାଣକ୍ୟ ଅହମଦ ପଟେଲ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୬ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧୬୮୭ରେ ପହଞ୍ଚିଲା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୭୩୦ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୩୧୬୦୦୧ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଦ୍ୱିତୀୟ AIIMS ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତାବ, କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଚିବଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖିଲେ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ
  • ||
  • ପୁରୀ : ବାହାର ଭକ୍ତଙ୍କୁ ପୁରୀ ମନା, ନାଗାର୍ଜୁନ ବେଶ ପାଇଁ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନର କଟକଣା
  • ||
  • ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ଓଡିଶା ବନୀକରଣ ଅତିରିକ୍ତ ପିସିସିଏଫ୍, ଭୁବନେଶ୍ବରର ୫ଟି ଓ ମୁମ୍ବାଇ ଏବଂ ପୁନେର ୭ଟି ସ୍ଥାନରେ ଚଢାଉ
  • ||
  • କଂଗ୍ରେସର ବରିଷ୍ଠ ନେତା ଅହମଦ ପଟେଲଙ୍କ ପରଲୋକ : କରୋନାରେ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇ ଚାଲିଥିଲା ଚିକିତ୍ସା
  • ||
  • Snack Video ସମେତ ପୁଣି ୪୩ଟି ମୋବାଇଲ୍‌ ଆପ୍‌ ବ୍ୟାନ୍‌ କଲେ ଭାରତ ସରକାର
  • ||

କଳାହାଣ୍ଡିରେ ମଣ୍ଡିରେ ଭିଜୁଛି ଗଚ୍ଛିତ ଧାନ ; ଅଣ୍ଡର ରେଟ୍‌ରେ ଛତିଶଗଡକୁ ହେଉଛି ଚାଲାଣ , ମାଲାମାଲ ହେଉଛନ୍ତି ଦଲାଲ

4/06/2019 at 5:21 PM

କଳାହାଣ୍ଡି ୪|୬: ଓଡିଶାର ଧାନ ଛତିଶଗଡରେ ବିକ୍ରି । କଳାହାଣ୍ଡି ଚାଷୀଙ୍କ କଷ୍ଟ ଉପାର୍ଜିତ ଅମଳ ଧାନରେ ମାଲେମାଲ ଦଲାଲ ଓ ବେପାରୀ । ସବୁ ବୁଝି ଅବୁଝା ପ୍ରସାଶନ । ଚାଷୀଙ୍କ ଏହି ଅସହାୟତା ପାଇଁ ଦାୟୀ ଆମ ଚିରାଚରିତ ବ୍ୟବସ୍ଥା ।

କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲ୍ଲାରେ ଚଳିତ ଋବି ଋତୁ ରେ ୩୦ଲକ୍ଷ କ୍ବିଣ୍ଟାଲ ଧାନ ଅମଳ ହୋଇଥିବା କୃଷି ବିଭାଗ ରିପୋର୍ଟ କହୁଛି । ସେଥି ମଧ୍ୟରୁ  ସରକାର ୨୦ ଲକ୍ଷ କ୍ବିଣ୍ଟାଲ ସରକାରୀ ଦରରେ କ୍ରୟ ପାଇଁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଧାର୍ଯ୍ୟ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥିଲେ । ହେଲେ ଜୁନ୍ ୦୪ ସୁଦ୍ଧା ଜିଲ୍ଲାରେ ମାତ୍ର ଟାର୍ଗେଟରୁ ୨୫ପ୍ରତିଶତ ଧାନ ମଣ୍ଡି ଜରିଆରେ କ୍ରୟ କରାଯାଇଛି ।

ଜୁନ୍ ଦ୍ବିତୀୟ ସପ୍ତାହରୁ ମୌସୁମୀ ବର୍ଷ।ର ଆଗମନ ତଥା ବର୍ତ୍ତମାନ କାଳ ବୈଶାଖୀ  ବର୍ଷ। ପାଇଁ ଚାଷୀ ଅତଙ୍କିତ । କାରଣ ମଣ୍ଡି ମାନଙ୍କରେ ବିକ୍ରି ଅପେକ୍ଷାରେ ଗଚ୍ଛିତ ଧାନ ବର୍ଷାରେ ଭିଜୁଥିବା ବେଳେ ଖଳାରେ ରହିଥିବା ଅମଳ ଧାନ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖିବାକୁ ଚାଷୀ ଅସମର୍ଥ । ଫଳରେ ବାଧ୍ୟ ହୋଇ ଚାଷୀ ଦଲାଲ ହାତକୁ ଧାନ ଅଣ୍ଡର ରେଟରେ ଟେକି ଦେଉଛି । ଯାହାର ସୁଯୋଗ ନେଉଛନ୍ତି ଦଲାଲ ଓ ଚାଲଣ ହେଉଛି ଛତିଶଗଡ ।

ସରକାର ମେ ୧ ତାରିଖରୁ ଜିଲ୍ଲାରେ ରବି ଧାନ କ୍ରୟ ପାଇଁ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ । ହେଲେ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ଧାନ ଅମଳ ହୋଇ ନ ଥିବା ଦର୍ଶ।ଇ ମେ 1୧୫ରେ ଧାନ କିଣା ଆରମ୍ଭ କଲେ । ହେଲେ ମିଲର, ଶ୍ରମିକ ପାଉଣା ବିବାଦରେ ମେ ୨୫ରୁ ଧାନ କିଣା ଆରମ୍ଭ ହେଲା । ଧାନ କିଣା ଆରମ୍ଭରେ ମିଲର ଧାନର ମାନକୁ ନେଇ ମଣ୍ଡିରେ କଟିଗଂ ପାଇଁ ଆଡି ବସିଲେ ।

ବର୍ତ୍ତମାନ କାଳ ବୈଶାଖୀ ବର୍ଷ।ରେ ଧାନ ଭିଜୁଥିବା ବେଳେ ଆଗମୀ ମୌସୁମୀ ବର୍ଷାର  ଆଗମନରେ ଅତଙ୍କିତ ଚାଷୀ ମଣ୍ଡିରେ ବିକ୍ରି ପାଇଁ ଅପେକ୍ଷା ପରିବର୍ତ୍ତେ  ଅଣ୍ଡରରେଟରେ ବିକ୍ରି ପାଇଁ ଏକ ରକମର ବାଧ୍ୟ ହେଉଛି । ହେଲେ ଜିଲ୍ଲା ଯୋଗାଣ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଯୁକ୍ତି ଭିନ୍ନ । ଜିଲ୍ଲାରେ ଧାନ ଅମଳ ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ବାକି ରହିଛି । ଜିଲ୍ଲା ଯୋଗାଣ ବିଭାଗ ଆସନ୍ତା ସପ୍ତାହକ ମଧ୍ୟରେ ଟାର୍ଗେଟ୍ ଧାନ କିଣି ନେବ ।

ଜୁନ ୪ ସୁଦ୍ଧା ଜିଲ୍ଲାରେ ମାତ୍ର ୨୫ପ୍ରତିଶତ ଧାନ କ୍ରୟ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଆସନ୍ତା ସପ୍ତାହକ ମଧ୍ୟରେ କିପରି ୨୦ଲକ୍ଷ କ୍ବିଣ୍ଟାଲ ଧାନ ଅର୍ଥ।ତ ୮୦ ପ୍ରତିଶତ ଧାନ କିଣା ଟାର୍ଗଟେ ପୁରଣ ହୋଇଯିବ । ବ୍ୟବସ୍ଥାର ଏହି ଅସହାୟତା ସମୟରେ ଚାଷୀ ଙ୍କୁ ନେଇ ରାଜନୀତି କରୁଥିବା ଶାସକ ନା ବିରୋଧୀ ନା ଚାଷୀ ସଂଗଠନ କେହି ଚାଷୀ ସହ ନାହାନ୍ତି ।

   Related Posts