Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ହାତ ଟେକିଦେଲେ ବାଚସ୍ପତି, କହିଲେ- ଯଦି ସବୁ ସଦସ୍ୟ ଗୃହ ଚଲାଇବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ନୁହଁନ୍ତି, ତେବେ ମୁଁ କ’ଣ କରିବି ?
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟା ପ୍ରସଙ୍ଗ : ଆସନ୍ତା ୧୦ରେ ବିଧାନସଭା ଘେରାଉ କରିବ ଛାତ୍ର କଂଗ୍ରେସ
  • ||
  • ପରଲୋକରେ ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ନନ୍ଦ ସାର୍, ୧୦୪ ବର୍ଷରେ ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ଅବସ୍ଥାରେ ଦେହାନ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରିପୋର୍ଟ ଆସିବା ପରେ ନିୟମ ଅନୁସାରେ ଚାଷୀଙ୍କୁ କ୍ଷତିପୂରଣ ଦିଆଯିବ : ମନ୍ତ୍ରୀ ସୁଦାମ ମାରାଣ୍ଡି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ବିଡିଏ ଫେରାଇବ ସର୍ବକ୍ଷମା ଯୋଜନାର ଅଧିକ ଫାଇନ୍, ଆବେଦନର ଶେଷ ତାରିଖ ୧୦ ଡିସେମ୍ବର
  • ||
  • ଖୋର୍ଦ୍ଧା : ଭିଜିଲାନ୍ସ ହାତରେ ଧରାପଡିଲେ ନିର୍ବାହୀ ଯନ୍ତ୍ରୀ, ବିଲ୍ କରାଇ ଦେବାକୁ ଠିକାଦାରଙ୍କଠୁ ନେଉଥିଲେ ୧୦ ହଜାର
  • ||
  • ଟିଟିଲାଗଡ : ପୁରୀ-ଅଜମେର ଟ୍ରେନ୍‌ରେ ନିଆଁ, ଟ୍ରାକ୍‌ରେ ବ୍ରେକ୍ ଘସି ହୋଇ ଧୂଆଁ ବାହାରୁଥିଲା
  • ||
  • ରୋହିଙ୍ଗ୍ୟା ବିରୋଧୀ ହିଂସା ପାଇଁ ଫେସବୁକ ଦାୟୀ ! ୧୫୦ ବିଲିୟନ ପାଉଣ୍ଡର କ୍ଷତିପୂରଣ ଦେବାକୁ ମାମଲା
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ଇଚ୍ଛା ମୃତ୍ୟୁ ଆବେଦନକାରୀଙ୍କୁ ସାହା ହେଲା BSKY, ଯୋଜନାରେ ଆରମ୍ଭ ହେଲା ଚିକିତ୍ସା
  • ||
  • ତୁରେଇକେଲା ବ୍ଲକରେ ମାତିଲେ ୩୦ ଟିକିଆ ହାତୀପଲ, ଭାଙ୍ଗିଦେଲେ ଘର ଛପର
  • ||

କଳାହାଣ୍ଡିରେ ମଣ୍ଡିରେ ଭିଜୁଛି ଗଚ୍ଛିତ ଧାନ ; ଅଣ୍ଡର ରେଟ୍‌ରେ ଛତିଶଗଡକୁ ହେଉଛି ଚାଲାଣ , ମାଲାମାଲ ହେଉଛନ୍ତି ଦଲାଲ

4/06/2019 at 5:21 PM

କଳାହାଣ୍ଡି ୪|୬: ଓଡିଶାର ଧାନ ଛତିଶଗଡରେ ବିକ୍ରି । କଳାହାଣ୍ଡି ଚାଷୀଙ୍କ କଷ୍ଟ ଉପାର୍ଜିତ ଅମଳ ଧାନରେ ମାଲେମାଲ ଦଲାଲ ଓ ବେପାରୀ । ସବୁ ବୁଝି ଅବୁଝା ପ୍ରସାଶନ । ଚାଷୀଙ୍କ ଏହି ଅସହାୟତା ପାଇଁ ଦାୟୀ ଆମ ଚିରାଚରିତ ବ୍ୟବସ୍ଥା ।

କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲ୍ଲାରେ ଚଳିତ ଋବି ଋତୁ ରେ ୩୦ଲକ୍ଷ କ୍ବିଣ୍ଟାଲ ଧାନ ଅମଳ ହୋଇଥିବା କୃଷି ବିଭାଗ ରିପୋର୍ଟ କହୁଛି । ସେଥି ମଧ୍ୟରୁ  ସରକାର ୨୦ ଲକ୍ଷ କ୍ବିଣ୍ଟାଲ ସରକାରୀ ଦରରେ କ୍ରୟ ପାଇଁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଧାର୍ଯ୍ୟ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥିଲେ । ହେଲେ ଜୁନ୍ ୦୪ ସୁଦ୍ଧା ଜିଲ୍ଲାରେ ମାତ୍ର ଟାର୍ଗେଟରୁ ୨୫ପ୍ରତିଶତ ଧାନ ମଣ୍ଡି ଜରିଆରେ କ୍ରୟ କରାଯାଇଛି ।

ଜୁନ୍ ଦ୍ବିତୀୟ ସପ୍ତାହରୁ ମୌସୁମୀ ବର୍ଷ।ର ଆଗମନ ତଥା ବର୍ତ୍ତମାନ କାଳ ବୈଶାଖୀ  ବର୍ଷ। ପାଇଁ ଚାଷୀ ଅତଙ୍କିତ । କାରଣ ମଣ୍ଡି ମାନଙ୍କରେ ବିକ୍ରି ଅପେକ୍ଷାରେ ଗଚ୍ଛିତ ଧାନ ବର୍ଷାରେ ଭିଜୁଥିବା ବେଳେ ଖଳାରେ ରହିଥିବା ଅମଳ ଧାନ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖିବାକୁ ଚାଷୀ ଅସମର୍ଥ । ଫଳରେ ବାଧ୍ୟ ହୋଇ ଚାଷୀ ଦଲାଲ ହାତକୁ ଧାନ ଅଣ୍ଡର ରେଟରେ ଟେକି ଦେଉଛି । ଯାହାର ସୁଯୋଗ ନେଉଛନ୍ତି ଦଲାଲ ଓ ଚାଲଣ ହେଉଛି ଛତିଶଗଡ ।

ସରକାର ମେ ୧ ତାରିଖରୁ ଜିଲ୍ଲାରେ ରବି ଧାନ କ୍ରୟ ପାଇଁ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ । ହେଲେ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ଧାନ ଅମଳ ହୋଇ ନ ଥିବା ଦର୍ଶ।ଇ ମେ 1୧୫ରେ ଧାନ କିଣା ଆରମ୍ଭ କଲେ । ହେଲେ ମିଲର, ଶ୍ରମିକ ପାଉଣା ବିବାଦରେ ମେ ୨୫ରୁ ଧାନ କିଣା ଆରମ୍ଭ ହେଲା । ଧାନ କିଣା ଆରମ୍ଭରେ ମିଲର ଧାନର ମାନକୁ ନେଇ ମଣ୍ଡିରେ କଟିଗଂ ପାଇଁ ଆଡି ବସିଲେ ।

ବର୍ତ୍ତମାନ କାଳ ବୈଶାଖୀ ବର୍ଷ।ରେ ଧାନ ଭିଜୁଥିବା ବେଳେ ଆଗମୀ ମୌସୁମୀ ବର୍ଷାର  ଆଗମନରେ ଅତଙ୍କିତ ଚାଷୀ ମଣ୍ଡିରେ ବିକ୍ରି ପାଇଁ ଅପେକ୍ଷା ପରିବର୍ତ୍ତେ  ଅଣ୍ଡରରେଟରେ ବିକ୍ରି ପାଇଁ ଏକ ରକମର ବାଧ୍ୟ ହେଉଛି । ହେଲେ ଜିଲ୍ଲା ଯୋଗାଣ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଯୁକ୍ତି ଭିନ୍ନ । ଜିଲ୍ଲାରେ ଧାନ ଅମଳ ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ବାକି ରହିଛି । ଜିଲ୍ଲା ଯୋଗାଣ ବିଭାଗ ଆସନ୍ତା ସପ୍ତାହକ ମଧ୍ୟରେ ଟାର୍ଗେଟ୍ ଧାନ କିଣି ନେବ ।

ଜୁନ ୪ ସୁଦ୍ଧା ଜିଲ୍ଲାରେ ମାତ୍ର ୨୫ପ୍ରତିଶତ ଧାନ କ୍ରୟ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଆସନ୍ତା ସପ୍ତାହକ ମଧ୍ୟରେ କିପରି ୨୦ଲକ୍ଷ କ୍ବିଣ୍ଟାଲ ଧାନ ଅର୍ଥ।ତ ୮୦ ପ୍ରତିଶତ ଧାନ କିଣା ଟାର୍ଗଟେ ପୁରଣ ହୋଇଯିବ । ବ୍ୟବସ୍ଥାର ଏହି ଅସହାୟତା ସମୟରେ ଚାଷୀ ଙ୍କୁ ନେଇ ରାଜନୀତି କରୁଥିବା ଶାସକ ନା ବିରୋଧୀ ନା ଚାଷୀ ସଂଗଠନ କେହି ଚାଷୀ ସହ ନାହାନ୍ତି ।

   Related Posts