Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଲୋକସଭାରେ ପାରିତ ହେଲା କୃଷି ଆଇନ ଉଚ୍ଛେଦ ବିଲ୍‌
  • ||
  • କୃଷକଙ୍କୁ ଦଳି ମାରିଲେ ୭ ଦନ୍ତା, ଖଣ୍ଡ ଖଣ୍ଡ କରିଦେଲେ ଶରୀର
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ, ୨୩୬ ମୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୨ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୮୪୦୯କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୯୭ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୧୦୪୮୮୮୦ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ୧୨ ଘଣ୍ଟିଆ ମୟୂରଭଞ୍ଜ ବନ୍ଦ : ବିଭିନ୍ନ ଭାଷାକୁ ଦ୍ୱିତୀୟ ରାଜ୍ୟଭାଷା ମାନ୍ୟତା ପ୍ରଦାନ ଦାବି
  • ||
  • ୧୨ ଘଣ୍ଟିଆ ମୟୂରଭଞ୍ଜ ବନ୍ଦ : ବିଭିନ୍ନ ଭାଷାକୁ ଦ୍ୱିତୀୟ ରାଜ୍ୟଭାଷା ମାନ୍ୟତା ପ୍ରଦାନ ଦାବି
  • ||
  • ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ କନଷ୍ଟେବଳ, ଜବତ ହେଲାଣି ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା
  • ||
  • ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ କନଷ୍ଟେବଳ, ଜବତ ହେଲାଣି ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା
  • ||
  • ଓମିକ୍ରନ୍ ନେଇ AIIMS ମୁଖ୍ୟ ଗୁଲେରିଆ ଦେଲେ ଚେତାବନୀ, କହିଲେ ନୂଆ ଭାରିଆଣ୍ଟ ଭାକସିନକୁ ଦେଇପାରେ ଚକମା
  • ||

ମାନ କରିଛି ମୌସୁମୀ : ଜୁଲାଇ ୪ ଭିତରେ ବର୍ଷା ନ ହେଲେ ଜଟିଳ ହେବ ସ୍ଥିତି, ଗଜାମରୁଡି ଆଶଙ୍କାରେ ମୁଣ୍ଡରେ ହାତ ଦେଇ ବସିଛି ଚାଷୀ

27/06/2020 at 6:24 PM

ଯାଜପୁର ୨୭/୦୬ : ମୌସୁମୀ ମାନ କଲାଣି। ଲୁଚୁକାଳି ଖେଳିଲାଣି। ପଶ୍ଚିମ ଓ ଉତ୍ତର ଓଡିଶାରେ ଅଧିକ ବର୍ଷା ହୋଇଥିବାବେଳେ ଉପକୂଳ ଓଡିଶାରେ ବର୍ଷା ନାହିଁ। ଯେଉଁଥିପାଈଁ ଉପକୂଳ ଓଡିଶାରେ ୭ ଜିଲ୍ଲାକୁ ବିପଦ ଦେଖାଦେଲାଣି । ବିଲରେ ପାଣି ନଥିବାରୁ ଗଜାମରୁଡି ଆଶଙ୍କାରେ ଚାଷୀ ମୁଣ୍ଡରେ ହାତ ଦେଇ ବସିଛି । ଏପଟେ କୃଷି ବିଶେଷଜ୍ଞ କହିଛନ୍ତି ଜୁଲାଇ ୪ତାରିଖ ଭିତରେ ବର୍ଷା ନହେଲେ ସ୍ଥିତି ଜଟିଳ ହେବ

ଉପକୂଳର ୭ ଜିଲ୍ଲାରେ ଗଜା ମରୁଡି ଆଶଙ୍କା । ବର୍ଷା ନାହିଁ , ତଳି ପୋଡି ଗଲାଣି। ବିଶେଷ କରି ଉପକୂଳ ଜିଲ୍ଲାର ବାଲେଶ୍ବର, କେନ୍ଦ୍ରପଡା, ଜଗତସିଂହପୁର, ଯାଜପୁର, କଟକ , ପୁରୀ ଓ ଖୋର୍ଧା ଜିଲ୍ଲାରେ ସ୍ଥିତି ଖରାପ । ଜୁନ ମାସରେ ଯେତିକି ବର୍ଷା ହେବା କଥା ତାର ଏକ ତୃତୀୟାଂଶ ବର୍ଷା ହୋଇଛି। ଚାଷୀ ପକାଇଥିବା ତଳି ପ୍ରଚଣ୍ଡ ଖରାରେ ପୋଡିଗଲାଣି।  ବର୍ଷା ନଥିବାରୁ ବିଲରେ ତଳି ରୋଇବା ପାଇଁ ପାଣି ନାହିଁ। । ତେଣୁ ମୁଣ୍ଡରେ ଚାଷୀ ହାତଦେଇ ବସିଛି । ​ ଜୁଲାଇ ୪ ତାରିଖ ଭିତରେ ବର୍ଷା ନ ହେଲେ ସ୍ଥିତି ଜଟିଳ ହେବ ବୋଲି କୃଷି ବିଶେଷଜ୍ଞ କହିଲେଣି ।

ଏପଟେ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ କହିବା ଅନୁସାରେ ରାଜ୍ୟରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା କାଳବୈଶାଖୀ ବର୍ଷା ହୋଇଛି। ଆଗକୁ ୪ ଦିନ କାଳବୈଶାଖୀ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା ଅଛି । ଠିକ ସମୟରେ ରାଜ୍ୟରେ ମୌସୁମୀ ଛୁଇଁଛି । ହେଲେ  ସବୁଠି ସମାନ ଧରଣର ବର୍ଷା ହୋଇନି । କେବଳ ଦକ୍ଷିଣ ଓ ଉତ୍ତର ଓଡିଶାରେ ଆବଶ୍ୟକତାଠାରୁ ଅଧିକ ବର୍ଷା ହୋଇଛି । ବିଶେଷ କରି ସମ୍ବଲପୁର, ତାଳଚେର ଏବଂ କେନ୍ଦୁଝରରେ ଅଧିକ ବର୍ଷା ହୋଇଛି। ପାଣିପଗ ବିଭାଗ ସୂଚନା​‌ ଅନୁସାରେ ରାଜ୍ୟରେ ଜୁନ ମାସରେ ୧୭ପ୍ରତିଶତ ଅଧିକ ଅର୍ଥାତ୍‌ ୨୧୭ ମିଲିମିଟର ବର୍ଷା ହେବା କଥା । ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ୧୮୬ ମିଲିମିଟର ବର୍ଷା ହୋଇଛି।

୯ଟି ଜିଲ୍ଲାରେ ଅତ୍ୟଧିକ ବର୍ଷା ହୋଇଥିବା ​‌ବେଳେ ୧୧ଟି ଜିଲ୍ଲାରେ ସାଧାରଣ ବର୍ଷା ହୋଇଛି । ଉପକୂଳର ୭ଟି ଜିଲ୍ଲାରେ ଆବଶ୍ୟକତାଠାରୁ କମ ବର୍ଷା ହୋଇଛି ।….

   Related Posts