Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କମୁଛି କରୋନା ପ୍ରଭାବ: ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଘରକୁ ଫେରିଲେ ୬୪୮ ସଂକ୍ରମିତ
  • ||
  • ଲଭ୍‌ ଜିହାଦ ଉପରେ ଅଧ୍ୟାଦେଶ ପାରିତ କଲା ୟୁପି କ୍ୟାବିନେଟ୍‌, ଧୋକା-ଧମକ ଦେଇ ଧର୍ମ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଇଲେ ୧୦ ବର୍ଷ ଜେଲ୍‌
  • ||
  • ଅତ୍ୟଧିକ କାମର ବୋଝ ସହିନପାରି ଆଖି ବୁଜିଲେ ବାପା: ଉପର ଅଧିକାରୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ସଂଗୀନ ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲେ ଝିଅ, କହିଲେ…
  • ||
  • Snack Video ସମେତ ପୁଣି ୪୩ଟି ମୋବାଇଲ୍‌ ଆପ୍‌ ବ୍ୟାନ୍‌ କଲେ ଭାରତ ସରକାର
  • ||
  • ୨ ବାରହା ଶିକାରୀ ଗରିଫ: ମାଂସ ଭାଗବଣ୍ଟା ବେଳେ ମାଡି ବସିଲେ ବନ ବିଭାଗର କର୍ମଚାରୀ
  • ||
  • କରୋନାରେ ଜୀବନ ହାରିଥିବା ଠିକାଦାରଙ୍କୁ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ଦେଲା ଠିକାଦାର ସଂଘ
  • ||
  • ୧୦ ଡଲାରରୁ କମ୍‌ ମୂଲ୍ୟରେ ମିଳିବ ଋଷ କରୋନା ଭ୍ୟାକ୍‌ସିନ Sputnik V, ଜାନୁଆରୀରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ଡେଲିଭରି
  • ||
  • ହାଇଓ୍ବା ଧକ୍କାରେ ଜଣେ ଶିଶୁଙ୍କ ସମେତ ୬ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ: ଚାଲି ଚାଲି ଯିବା ବେଳେ ପଛରୁ ମାଡିଗଲା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ପୁରୀ ହାଜତ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣାର ବିଚାର ବିଭାଗୀୟ ତଦନ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • ଯୋଜନାବଦ୍ଧ ଲୁଟ୍ : ସାଙ୍ଗଙ୍କୁ ଲଗାଇ ଡକାୟତି କରାଇଥିଲା IIFL କର୍ମଚାରୀ ଲାଲା ଅମ୍ରିତ ରାୟ
  • ||

ମାନ କରିଛି ମୌସୁମୀ : ଜୁଲାଇ ୪ ଭିତରେ ବର୍ଷା ନ ହେଲେ ଜଟିଳ ହେବ ସ୍ଥିତି, ଗଜାମରୁଡି ଆଶଙ୍କାରେ ମୁଣ୍ଡରେ ହାତ ଦେଇ ବସିଛି ଚାଷୀ

27/06/2020 at 6:24 PM

ଯାଜପୁର ୨୭/୦୬ : ମୌସୁମୀ ମାନ କଲାଣି। ଲୁଚୁକାଳି ଖେଳିଲାଣି। ପଶ୍ଚିମ ଓ ଉତ୍ତର ଓଡିଶାରେ ଅଧିକ ବର୍ଷା ହୋଇଥିବାବେଳେ ଉପକୂଳ ଓଡିଶାରେ ବର୍ଷା ନାହିଁ। ଯେଉଁଥିପାଈଁ ଉପକୂଳ ଓଡିଶାରେ ୭ ଜିଲ୍ଲାକୁ ବିପଦ ଦେଖାଦେଲାଣି । ବିଲରେ ପାଣି ନଥିବାରୁ ଗଜାମରୁଡି ଆଶଙ୍କାରେ ଚାଷୀ ମୁଣ୍ଡରେ ହାତ ଦେଇ ବସିଛି । ଏପଟେ କୃଷି ବିଶେଷଜ୍ଞ କହିଛନ୍ତି ଜୁଲାଇ ୪ତାରିଖ ଭିତରେ ବର୍ଷା ନହେଲେ ସ୍ଥିତି ଜଟିଳ ହେବ

ଉପକୂଳର ୭ ଜିଲ୍ଲାରେ ଗଜା ମରୁଡି ଆଶଙ୍କା । ବର୍ଷା ନାହିଁ , ତଳି ପୋଡି ଗଲାଣି। ବିଶେଷ କରି ଉପକୂଳ ଜିଲ୍ଲାର ବାଲେଶ୍ବର, କେନ୍ଦ୍ରପଡା, ଜଗତସିଂହପୁର, ଯାଜପୁର, କଟକ , ପୁରୀ ଓ ଖୋର୍ଧା ଜିଲ୍ଲାରେ ସ୍ଥିତି ଖରାପ । ଜୁନ ମାସରେ ଯେତିକି ବର୍ଷା ହେବା କଥା ତାର ଏକ ତୃତୀୟାଂଶ ବର୍ଷା ହୋଇଛି। ଚାଷୀ ପକାଇଥିବା ତଳି ପ୍ରଚଣ୍ଡ ଖରାରେ ପୋଡିଗଲାଣି।  ବର୍ଷା ନଥିବାରୁ ବିଲରେ ତଳି ରୋଇବା ପାଇଁ ପାଣି ନାହିଁ। । ତେଣୁ ମୁଣ୍ଡରେ ଚାଷୀ ହାତଦେଇ ବସିଛି । ​ ଜୁଲାଇ ୪ ତାରିଖ ଭିତରେ ବର୍ଷା ନ ହେଲେ ସ୍ଥିତି ଜଟିଳ ହେବ ବୋଲି କୃଷି ବିଶେଷଜ୍ଞ କହିଲେଣି ।

ଏପଟେ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ କହିବା ଅନୁସାରେ ରାଜ୍ୟରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା କାଳବୈଶାଖୀ ବର୍ଷା ହୋଇଛି। ଆଗକୁ ୪ ଦିନ କାଳବୈଶାଖୀ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା ଅଛି । ଠିକ ସମୟରେ ରାଜ୍ୟରେ ମୌସୁମୀ ଛୁଇଁଛି । ହେଲେ  ସବୁଠି ସମାନ ଧରଣର ବର୍ଷା ହୋଇନି । କେବଳ ଦକ୍ଷିଣ ଓ ଉତ୍ତର ଓଡିଶାରେ ଆବଶ୍ୟକତାଠାରୁ ଅଧିକ ବର୍ଷା ହୋଇଛି । ବିଶେଷ କରି ସମ୍ବଲପୁର, ତାଳଚେର ଏବଂ କେନ୍ଦୁଝରରେ ଅଧିକ ବର୍ଷା ହୋଇଛି। ପାଣିପଗ ବିଭାଗ ସୂଚନା​‌ ଅନୁସାରେ ରାଜ୍ୟରେ ଜୁନ ମାସରେ ୧୭ପ୍ରତିଶତ ଅଧିକ ଅର୍ଥାତ୍‌ ୨୧୭ ମିଲିମିଟର ବର୍ଷା ହେବା କଥା । ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ୧୮୬ ମିଲିମିଟର ବର୍ଷା ହୋଇଛି।

୯ଟି ଜିଲ୍ଲାରେ ଅତ୍ୟଧିକ ବର୍ଷା ହୋଇଥିବା ​‌ବେଳେ ୧୧ଟି ଜିଲ୍ଲାରେ ସାଧାରଣ ବର୍ଷା ହୋଇଛି । ଉପକୂଳର ୭ଟି ଜିଲ୍ଲାରେ ଆବଶ୍ୟକତାଠାରୁ କମ ବର୍ଷା ହୋଇଛି ।….

   Related Posts