Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଚିନ୍ତା ଘାରୁଛି କରୋନା ମୃତ୍ୟୁ, ସେପଟେ ଆଜି ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଘରକୁ ଫେରିଲେ ଆଉ ୯୧୩ ସଂକ୍ରମିତ
  • ||
  • ଚାଷୀଙ୍କୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ସହାୟତା ନେଇ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଟ୍ୱିଟ୍: ଲେଖିଲେ, ଗତ ୬ ବର୍ଷରେ ଓଡ଼ିଶାର ଚାଷୀଙ୍କୁ ୬୦ ହଜାର ୮୩୬ କୋଟି ଟଙ୍କା ଦେଇଛନ୍ତି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟର ୬ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟରେ ନୂଆ କୁଳପତି ନିଯୁକ୍ତି: ଜାଣନ୍ତୁ କିଏ, କେଉଁଠି
  • ||
  • ବରଗଡ଼: ‘ନୋ କ୍ଲାସ୍ ନୋ ଫି’ ଦାବିରେ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ଘେରିଲେ କଲେଜ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ
  • ||
  • ନାବାଳିକାକୁ ଦୁଷ୍କର୍ମ ପରେ ବିଷ ଦେଇ ହତ୍ୟା କରିଥିଲା ସଂପର୍କୀୟ କକା: ଏମିତି ଅଭିଯୋଗ ନେଇ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ଘେରିଲେ ମହିଳା
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି :ପଡିଆ ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର ମେଡିକାଲ ଅଫିସରଙ୍କୁ ଗିରଫ କଲା ଭିଜିଲାନ୍ସ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ଜମିବାଡି ବିବାଦରୁ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ! ହତ୍ୟା କରି ଫିଙ୍ଗିଦେଲେ ଘର ଆଗରେ
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡା : ଟେଣ୍ଟ ହାଉସ୍ ଗୋଦାମରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ୫୦ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ସମ୍ପତ୍ତି ପୋଡି ଭସ୍ମୀଭୂତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଓଟିଭିରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଲେ ନିହାର ରଞ୍ଜନ ଭୂୟାଁ
  • ||
  • କଟକ : ଘରୋଇ ସ୍କୁଲ ଫି’ କମାଇବା ମାମଲା : ଫି’ କେତେ କମିବ ସତ୍ୟପାଠ ଦେବାକୁ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||

ଦଶହରାରେ ରାବଣ ବଦଳେ ମୋଦି, ଅମ୍ବାନୀ ଓ ଅଡାନୀଙ୍କୁ ପୋଡିଲେ ପଞ୍ଜାବର ଚାଷୀ

25/10/2020 at 7:52 PM

ଫିରୋଜପୁର୨୫।୧୦: ଦଶହରାର ଉନ୍ମାଦ ସାରା ଦେଶରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି। ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ପୂଜା ଆୟୋଜନ ହୋଇଥିଲେ ବି କୋଭିଡ ନିୟମ ମାନି ଲୋକେ ଉତ୍ସବ ସ୍ଥଳରେ ସାବଧାନତା ଅବଲମ୍ବନ କରିବା ସହ ଭିଡରୁ ଦୂରେଇ ରହୁଛନ୍ତି। ପଞ୍ଜାବରେ ମଧ୍ୟ ଧୁମଧାମରେ ଦୁର୍ଗାପୂଜ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେଉଛି। ଲୋକେ ରାବଣ ପୋଡ଼ି ମଧ୍ୟ କରିଛନ୍ତି।

ତେବେ ନିକଟରେ ଗୃହୀତ ହୋଇଥିବା ସଂଶୋଧିତ କୃଷି ଆଇନକୁ ନେଇ ପଞ୍ଜାବରେ ଚାଷୀଙ୍କ ଅସନ୍ତୋଷ ଦଶହରାରେ ମଧ୍ୟ ଦୂର ହୋଇ ନାହିଁ। ପଞ୍ଜାବରେ ଚାଷୀ କୃଷି ଆଇନକୁ ନେଇ ଥିବା ଅସନ୍ତୋଷକୁ ଜାହିର କରିଛନ୍ତି।  ଫିରୋଜପୁର ଜିଲ୍ଲାରେ ଚାଷୀମାନେ ବିଜୟାଦଶମୀରେ ରାବଣ ବଦଳେ ମୋଦି ଓ ତାଙ୍କ କର୍ପୋରେଟ ବନ୍ଧୁମାନଙ୍କ ଦହନ କରିଛନ୍ତି। ଯାହା ସାରା ଦେଶରେ ଏବେ ଚର୍ଚ୍ଚାର ବିଷୟ ପାଲଟିଛି।

ସଂଶୋଧିତ କୃଷି ଆଇନକୁ ସାରା ଦେଶରେ ପଞ୍ଜାବର ଚାଷୀ ପ୍ରଥମେ ବିରୋଧ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ଏପରିକି  ବିଧେୟକ ସଦନରେ ଉପସ୍ଥାପନ ସହ କେନ୍ଦ୍ରରେ ସହଯୋଗୀ ଦଳର ରାଷ୍ଟ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ପଦରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଇଦେଇଥିଲେ। ଏହା ସତ୍ତ୍ୱେ ସଂଶୋଧିତ କୃଷି ବିଧେୟକ ଦେଶରେ ଆଇନରେ ପରିଣତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏଣୁ ଚାଷୀ ଅସନ୍ତୁଷ୍ଟ ଥିବା ଦଶହରାର ମୋଦି ପୋଡ଼ିରୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଛି।  

ମିଡିଆ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ଫିରୋଜ ପୁର ଜିଲ୍ଲାର କିଷାନ-ମଜଦୂର ସଂଘର୍ଷ ସମିତି ପଦାଧିକାରୀମାନେ ବିଭିନ୍ନ ଗାଁରେ ମୋଦି, ଅମ୍ବାନୀ ଓ ଅଡାଣୀଙ୍କ ସୁ ଉଚ୍ଚ ପୁତ୍ତଳିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରି ପୋଡ଼ିବା ସହ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ବିରୋଧରେ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଲୋଗାନ ଦେଇଛନ୍ତି। ଚାଷୀମାନେ ସଂଶୋଧିତ କୃଷି ଆଇନ ସମେତ ବିଦ୍ୟୁତ ସଂଶୋଧନ ଅଧିନିୟମ-୨୦୨୦କୁ ମଧ୍ୟ ବାତିଲ କରିବାକୁ ଦାବି କରିଛନ୍ତି।

   Related Posts