Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ୨୬ ଯାଏଁ ରାଜ୍ୟର କିଛି ସ୍ଥାନରେ କୋହଲା ପାଗ ସହ ବର୍ଷା, ସତର୍କ କଲା ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ
  • ||
  • ଲମତାପୁଟ : ପାଡୁଆ ପୋଲିସକୁ ସଫଳତା, ୨୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ
  • ||

ଲକଡାଉନ ଯୋଗୁ ଚାଷୀ ହନ୍ତସନ୍ତ, ବିଲ ମୁଣ୍ଡରେ ସଢୁଛି କ୍ବିଣ୍ଟାଲ କ୍ବିଣ୍ଟାଲ ପନିପରିବା

15/04/2020 at 12:08 PM

ପାଟଣା ୧୫।୦୪: ଧାର କରଜ କରି ଏକର ଏକର ଜମିରେ ବାଇଗଣ ଚାଷ କରିଛନ୍ତି ଚାଷୀ । ଚାଷ ସିନା ଭଲ ହୋଇଛି କିନ୍ତୁ ଚାଷୀ ମୁହଁରେ ଖୁସି ନାହିଁ । କରୋନା ହିଁ ସାଜିଛି ଏହି ଦୁର୍ଦଶାର କାରଣ ।  କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲ୍ଲା ପାଟଣା ବ୍ଲକ ଭାଲୁଘର ଗାଁର ଚାଷୀ ଏବେ ବିକ୍ରି ସମୟରେ ଲକଡାଉନ ଯୋଗୁଁ ନିଜ ଅକ୍ଲାନ୍ତ ପରିଶ୍ରମର ଫଳ କୁ  ବଜାର କୁ  ଯାଇ ବିକ୍ରି କରି ପାରୁ ନାହାନ୍ତି ।  ଏମିତି କି ଲକ ଡାଉନ ପାଇଁ କିଣିବା ପାଇଁ କେହି ବଗିଚା କୁ ଆସୁ ନାହାନ୍ତି ।

ଦୁଇ ପଇସା ଲାଭ ପାଇବା ଆଶାରେ କ୍ଷେତ ରେ ମୁଣ୍ଡଝାଳ  ତୁଣ୍ଡରେ ମାରି ଋଣ କରଜ କରି ଚାଷ କରିଥିବା ଚାଷୀ ଙ୍କ ମୁଣ୍ଡରେ ଏବେ ପଡିଛି ଚଡକ। ଅନ୍ୟ ପଟେ ବାଇଗଣ ଗଛ ଭାଙ୍ଗି ଯିବା ଭୟ ରେ ବାଇଗଣ ତୋଳି ଲୋକଙ୍କୁ ମାଗଣା ରେ ଦେଲେ ବି ଲକ୍ ଡାଉନ ଯୋଗୁଁ ନା ବେପାରୀ ଆସୁଛନ୍ତି ନା ବାହାରକୁ ନେଇ ଯାଇ ପାରୁଛନ୍ତି ଚାଷୀ ଏପଟେ ଲକ୍ ଡାଉନକୁ ଏପ୍ରିଲ ୩୦ଯାଏଁ ବୃଦ୍ଧି କରଯାଇବା  ପରେ ଋଣ ଭାର ଚିନ୍ତା ଏବେ ଚାଷୀର ନିଦ ହଜାଇଦେଇଛି। ଏନେଇ ପାଟଣା ସହକାରୀ କୃଷି ଅଧିକାରୀ ଙ୍କ ସହିତ ଯୋଗାଯୋଗ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ କିନ୍ତୁ ଲକ୍ ଡାଇନ କାରଣରୁ କୃଷି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ମଧ୍ୟ ବନ୍ଦ ରହିଛି ।.

   Related Posts