Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପୁଣି ନକଲି ଘିଅ କାରଖାନାରେ ରେଡ୍‌, ମାଲିକ ଫେରାର
  • ||
  • ବିଧାନସଭା ଆଗରେ ମାଆ ଓ ପୁଅଙ୍କ ଆତ୍ମାହୁତି ଉଦ୍ୟମ ଘଟଣା: ସ୍ପଷ୍ଟୀକରଣ ରଖିଲା ଜଗତସିଂହପୁର ପୋଲିସ
  • ||
  • ଲିଭର ପ୍ରତ୍ୟାରୋପଣ ପାଇଁ ସମ୍‌ ହସ୍ପିଟାଲ ଓ ଏସିଆନ ଇନ୍‌ଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍‌ ଅଫ ଗ୍ୟାଷ୍ଟ୍ରୋଏନଟେରୋଲୋଜି (ଏଆଇଜି ) ମଧ୍ୟରେ ବୁଝାମଣା ସ୍ଵାକ୍ଷରିତ
  • ||
  • ଆନ୍ଦୋଳନରତ କୃଷକଙ୍କୁ ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରୀ ଶାହାଙ୍କ ସନ୍ଦେଶ, ସରକାର ଆପଣଙ୍କ ଦାବି ଓ ସମସ୍ୟା ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ
  • ||
  • ଡିସେମ୍ବର ମାସ ପାଇଁ ଗାଇଡ୍‌ ଲାଇନ୍ ଜାରି କଲେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର
  • ||
  • ଭାଇ ହେଲା ଭଗାରୀ: ଜମିବାଡି ଲୋଭରେ ନିଜ ରକ୍ତ ସଂପର୍କର ଭାଇ-ପୁତୁରାକୁ ଦେଲା ହାଣି
  • ||
  • ଅଭୟକାନ୍ତଙ୍କ ଲିଙ୍କ୍‌ର ଖୋଳତାଡ଼: ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଯିବ ନୋଟିସ୍, କିଏ ବଫାଦାର- କିଏ ଗଡ଼ ଫାଦର?
  • ||
  • ପରୀ ହତ୍ୟା ମାମଲା: ଅରୁଣ ବୋଥ୍ରାଙ୍କ ନେତୃତ୍ବରେ ୫ ଜଣିଆ ଏସ୍‌ଆଇଟି ଟିମ୍‌ ଗଠିତ, ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କୁ ଅବଗତ କଲେ ସରକାର
  • ||
  • ସୋର : ବେଙ୍ଗାଲୁରୁରୁ ଲୁଟ୍ ହୋଇଥିବା ୪ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ମିଳିଲା ଚାଉଳ ଡବାରୁ
  • ||
  • ତେଲକୋଇ : ମଞ୍ଚାରେ ଶୋଇଥିବା ବେଳେ ଲାଗିଗଲା ନିଆଁ, ପୋଡି ହୋଇ ମହିଳା ଗୁରୁତର
  • ||

ଦାଉ ସାଧିଛି ଅଦିନିଆ ବର୍ଷା : ୧ ହଜାର ୭୧୦ ହେକ୍ଟର ମୁଗ ଚାଷ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବରେ ପ୍ରଭାବିତ

14/03/2020 at 4:58 PM

ବୌଦ୍ଧ ୧୪/୩: ବୌଦ୍ଧରେ ଚାଷୀଙ୍କୁ ଦାଉ ସାଧିଛି ଅଦିନିଆ ବର୍ଷା । କୁଆପଥର ମାଡ ଯେ।ଗୁଁ ବ୍ୟାପକ ବିରି ଫସଲ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହେ।ଇଛି । ସେପଟେ ମିଲର୍ସ ଆସୁନଥିବାରୁ ମଣ୍ଡିରେ ପଡି ଗଜା ମାରିଲାଣି ଧାନ । ପ୍ରଶାସନିକ ଅବହେଳା ଓ ପ୍ରାକୃତିକ ଦୁର୍ବିପାକର ଶୀକାର ପାଲଟିଥିବା ଚାଷୀ ଏବେ ଚିନ୍ତାରେ ।

ବୌଦ୍ଧ ଜିଲ୍ଲାର ଚାଷୀଙ୍କ ମେରୁଦଣ୍ଡ ଦୋହଲାଇ ଦେଇଛି ଅଦିନିଆ ବର୍ଷ। । କୁଆ ପଥର ମାଡରେ ପନିପରିବା ଚାଷ ସହ ମୁଗ ଫସଲ ବ୍ୟାପକ  ଭାବେ ନଷ୍ଟ ହେ।ଇଛି । ଚଳିତ ବର୍ଷ ଖରିଫ ଋତୁରେ ବୌଦ୍ଧ ଜିଲ୍ଲାରେ ୧୩ ହଜାର ୯୫୦ହେକ୍ଟର ଜମିରେ ମୁଗ ଚାଷ କରିଥିଲେ ଚାଷୀ । ବୌଦ୍ଧ ବ୍ଲକରେ ୫ହଜାର ୪୫୦ହେକ୍ଟର, ହରଭଙ୍ଗା ବ୍ଲକରେ ୪ ହଜାର ୪୫୦ ହେକ୍ଟର ଏବଂ କଂଟାମାଳ ବ୍ଲକରେ ୪ହଜାର ୫୦ ହେକ୍ଟର ଜମିରେ ମୁଗ ଚାଷ କରାଯାଇଥିଲା ।ହେଲେ ଅଦିନିଆ ବର୍ଷ। ଓ କୁଆ ପଥର ବୃଷ୍ଟି ଯୋଗୁଁ ବୌଦ୍ଧ ବ୍ଲକରେ ୩ ହଜାର ୩୧୦ ହେକ୍ଟର, ହରଭଙ୍ଗା ବ୍ଲକରେ ୨ ହଜାର ୨୧୫ ହେକ୍ଟର ଏବଂ କଂଟାମାଳ ବ୍ଲକରେ ୧ ହଜାର ୭୧୦ ହେକ୍ଟରର ମୁଗ ଚାଷ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବରେ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି । ଯାହାକି ପ୍ରାୟ ୭ ହଜାର ୩୩୫ ହେକ୍ଟରର ମୁଗ ଚାଷ ପ୍ରାୟତଃ ନଷ୍ଟ ହୋଇଥିବା ଜିଲ୍ଲା କୃଷି ବିଭାଗ ରିପୋର୍ଟ ଦେଇଛି । ତେବେ ମୁଗ ଚାଷରେ କ୍ଷତି ସହିଥିବା ଚାଷୀ କ୍ଷତିପୁରଣ ଦେବାକୁ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ।

ସେପଟେ ଟେ।କନ ସମସ୍ୟାକୁ ନେଇ ଧାନ ବିକ୍ରି କରିପାରୁନାହାନ୍ତି ଚାଷୀ । ମିଲର୍ସଙ୍କ ଦେଖାନଥିବାରୁ ମଣ୍ଡିରେ ଧାନ ପଡି ରହି ଗଜା ମାରିଲାଣି । ଜିଲ୍ଲାରେ ପ୍ରାୟ ୬୫୦ଜଣ ଚାଷୀଙ୍କ ଟୋକନ ରଦ୍ଦ ହୋଇଛି । ଧାନ ବିକ୍ରି ଟଙ୍କାରେ କିଏ ଝିଅ ବାହାଘରର ସ୍ବପ୍ନ ଦେଖୁଛି ତ ଆଉ କିଏ ପିଲାଛୁଆଙ୍କ ଉଜ୍ବଳ ଭବିଷ୍ୟତ ପାଇଁ ଉଚ୍ଚ ଶିକ୍ଷାର ସ୍ବପ୍ନ ଦେଖୁଛି । ହେଲେ ପ୍ରଶାସନିକ ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କ ଖାମଖିଆଲ ନୀତି ଯେ।ଗୁଁ ହଇରାଣ ହେଉଛନ୍ତି ଚାଷୀ । ଏବେ ଗଜା ଧାନକୁ କିଣିବ କିଏ ତାହା ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ । ଫଳରେ ଜିଲ୍ଲାରେ ଧିରେ ଧିରେ ଚାଷୀଙ୍କ ଅସନ୍ତେ।ଷ ଆନ୍ଦୋଳନର ରୂପ ନେବାକୁ ଲାଗିଛି । ତେବେ ଜିଲ୍ଲାର ମୁଗ ଚାଷୀ ଏବଂ ମଣ୍ଡିରେ ଦେଖାଦେଇଥିବା ସମସ୍ୟାକୁ ନେଇ ଆମେ ଭେଟିଥିଲୁ ବିଭାଗୀୟ ଅଧିକାରୀ ଏବଂ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ।

ଚକଡା ପୋକ, ଅଦିନିଆ ବର୍ଷ। ତଥା ବିଭିନ୍ନ ରୋଗ ପୋକ ଦାଉରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପରେ ବଳକା ଧାନକୁ ବିକ୍ରୀ କରି ଦୁଇ ପଇସା ରୋଜଗାରର ଆଶା ରଖିଥିଲା ବୌଦ୍ଧ ଜିଲ୍ଲାର ଚାଷୀ । ହେଲେ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନର ଅବହେଳା ପାଇଁ ଏବେ ଦେ।ଷ ନଥାଇ ବି ଦଣ୍ଡ ଭେ।ଗିବେ ଚାଷୀ ।  

   Related Posts