Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମଙ୍ଗଳବାର ପୃଥିବୀର ନିକଟତର ହେବ ବିରାଟ ଗ୍ରହାଣୁ : ମାଡ ହେଲେ ଘଟାଇବ ବିନାଶ !
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୨ ଲକ୍ଷ ୩୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୩୧୦ ମୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୪ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୪୮୮କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୧ ହଜାର ଉପରେ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୧୦୮୬ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୧୫୫୪୮୭ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜଧାନୀରେ ଖସୁନି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍, ଆଉ ୬ ଅଞ୍ଚଳ ମାଇକ୍ରୋ କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ୍ ଜୋନ୍
  • ||
  • ସରିଲା ହାସ୍ୟ ଅଭିନେତା ପ୍ରଜ୍ଞାଙ୍କ ନିର୍ବନ୍ଧ, ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ରିଙ୍ଗ୍ ସେରିମନି ଫଟୋ ଭାଇରାଲ
  • ||
  • ଗାଡି ପାର୍ଟସ ଦୋକାନରୁ ଲୁଟ୍, ବନ୍ଧୁକ ଦେଖାଇ ନେଇଗଲେ ଟଙ୍କା
  • ||
  • ଅଜଗରକୁ ଗିଳିଲା ଅହିରାଜ, ସାତକୋଶିଆରେ ବିରଳ ଘଟଣା !
  • ||
  • ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ବାଇକ ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ, ୨ ଆରୋହୀ ମୃତ
  • ||
  • ଜାନୁଆରୀ ୨୦ରୁ ହଜିଯିବ ଶୀତ, ୨୩ରୁ ବର୍ଷା !
  • ||

ଟୋକନ୍ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଓ ଏସଏଚଜି ମାଧ୍ୟମରେ ଧାନକିଣା ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ଚାଷୀଙ୍କ ବିରୋଧ

20/11/2019 at 11:02 AM

ସୋନପୁର ୨୦।୧୧: ନଭେମ୍ବର ୧୫ ତାରିଖରୁ ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲ୍ଲାରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ଖରିଫ ଋତୁର ଧାନକିଣା ପ୍ରକ୍ରୀୟା । ଜିଲ୍ଲାର ୯୬ ଟି ସ୍ଥାନରେ ଧାନ କିଣାଯିବା ପାଇଁ ବ୍ୟବସ୍ଥା ହୋଇଛି । ସେଥିମଧ୍ୟରେ ରହିଛି ୬୪ ଗୋଟି ପ୍ୟାକ୍ସ,୧୭ଗୋଟି ସବ୍ ସେଂଟର ଏବଂ ୧୫ ଗୋଟି ଏସଏଚଜି । ଚଳିତ ଖରିଫ ଋତୁରେ ଅଧିକ ଧାନ ଅମଳର ସମ୍ଭାବନା ଥିବାରୁ ୨ ଲକ୍ଷ ୧୫ ହଜାର ୧୪୭ ମେଟ୍ରିକ ଟନ୍ ଧାନ କ୍ରୟ କରିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛି ପ୍ରଶାସନ । ଧାନ ବିକ୍ରି କରିବାକୁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜିଲ୍ଲାର ୪୭ ହଜାର ୯୯୦ ଜଣ ଚାଷୀ ସେମାନଙ୍କ ନାମ ପଂଜିକରଣ କରିଥିବା ଜିଲ୍ଲା ଯୋଗାଣ କହିଛି । ତେବେ ଏସବୁ ଭିତରେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ସରକାର କରିଥିବା ଅନଲାଇନ ଟୋକନ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ବିରୋଧ କରିଛନ୍ତି ଚାଷୀ ।

ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏସଏଚଜି ମାଧ୍ୟମରେ ଧାନ କିଣିବାକୁ କରିଥିବା ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ମଧ୍ୟ ବିରୋଧ କରିଛନ୍ତି ଚାଷୀ । ଏଯାଏଁ ଜିଲ୍ଲାର ଅନେକ ଚାଷୀ ଧାନ ଅମଳ କରିନଥିବାବେଳେ ସେମାନଙ୍କ ଟୋକନ ଜେନେରେଟ ହୋଇସାରିଛି । ସେହିଭଳି ଧାନ ଅମଳ କରି ବିକ୍ରି କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଥିବା ଚାଷୀର ଟୋକନ୍ ଜେନେରେଟ୍ ହୋଇପାରିନାହିଁ । ପୁର୍ବରୁ ଥିବା ମଣ୍ଡି ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ଚାଷୀ ଠିକ୍ ଭାବେ ଧାନ ବିକ୍ରି କରିନପାରି ହାଇରାଣ ହେଉଥିଲେ । ଏଣୁ କିଛି ସ୍ଥାନରେ ଏସଏଚଜି ମାଧ୍ୟମରେ ହୋଇଥିବା ଧାନ କିଣିବାର ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ଚାଷୀ ଠିକ୍ ଭାବେ ଧାନ ବିକ୍ରୀ କରିପାରିବେ ସେନେଇ ସନ୍ଦେହରେ ଅଛନ୍ତି । ଜିଲ୍ଲାର ଡୁଙ୍ଗୁରୀପାଲି ଏବଂ ବିନିକା ବ୍ଲକର  ଚାଷୀ ଜିଲ୍ଲାପାଳ ଏବଂ ଜିଲ୍ଲା ଯୋଗାଣ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଭେଟି ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି । ଅନଲାଇନ୍ ଟୋକନ୍ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଏବଂ ଏସଏଚଜି ମାଧ୍ୟମରେ ଧାନକିଣା ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ବନ୍ଦ ନକଲେ ଆଗକୁ ଆନ୍ଦୋଳନ କରିବାକୁ ଧମକ ଦେଇଛନ୍ତି । ସେପଟେ ଚାଷୀ କିଭଳି ସୁବିଧାରେ ଧାନ ବିକ୍ରି କରିପାରିବେ ସେନେଇ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଥିବା ଜିଲ୍ଲା ଯୋଗାଣ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ।

   Related Posts