Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପୁରୀ ସ୍ବର୍ଗ ଦ୍ବାରରୁ ହଟିଲା କଟକଣା, ସଂକ୍ରମଣ କମୁଥିବାରୁ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନର ନିଷ୍ପତ୍ତି
  • ||
  • ‘କୁଲଦୀପ ଯାଦବଙ୍କ ପାଇଁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜିଂ ହେବ ଓ୍ବେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ ସିରିଜ୍, ଟିମ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆକୁ ଭରସା ରଖିବାକୁ ହେବ’: ହରଭଜନ ସିଂହ
  • ||
  • ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ଏବଂ ବଜେଟ୍‌ ଅଧିବେଶନ ପୂର୍ବରୁ କଂଗ୍ରେସ ଡାକିଲା ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ବୈଠକ, ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବ ରଣନୀତି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ସୁସ୍ଥହେଲେ ଆଉ ୧୧,୧୫୭ଜଣ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ସର୍ବାଧିକ ୩୬୫୩ଜଣ ଡିସଚାର୍ଜ
  • ||
  • ବୈଦେଶିକ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରୀ ଏସ.ଜୟଶଙ୍କରଙ୍କୁ କରୋନା, ନିଜକୁ କଲେ ଆଇସୋଲେଟ୍
  • ||
  • ମହାକାଶରେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ହରାଇଛି ସ୍ପେସଏକ୍ସର ଫାଲକନ-୯, ବିପଦରେ ଭାରତର ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ
  • ||
  • ବିଜେପିରେ ସାମିଲ ହେଲେ ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡର ପୂର୍ବତନ କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ କିଶୋର ଉପାଧ୍ୟାୟ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୮ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୫୫୦କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମିଲା ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୫୯୦୧ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୨୩୧୧୬୯ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଜିଲ୍ଲା ପରିଷଦ ନିର୍ବାଚନ ଲଢୁଛନ୍ତି ଡାକ୍ତରାଣୀ, ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ବିଜେପି ପ୍ରାର୍ଥୀ ମୋନାଲିସା
  • ||

ପଙ୍ଗପାଳଙ୍କ ଭୟରେ ଛାନିଆ ଚାଷୀ: ଓୟୁଏଟି ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ମତ- ଏସବୁ ଝିଣ୍ଟିକା

31/05/2020 at 9:30 PM

କେନ୍ଦୁଝର୩୧/୫: ପଙ୍ଗପାଳଙ୍କୁ ନେଇ ଚାଷୀଙ୍କ ଭିତରେ ଆତଙ୍କ ଖେଳିଲାଣି । କେନ୍ଦୁଝରରେ ଝିଣ୍ଟିକା ପରି ଦେଖାଯାଉଥିବା ମାଳ ମାଳ ପୋକ ଏବେ ଦେଖା ଦେଲେଣି। ଏମାନଙ୍କୁ ଦେଖି ଚାଷୀ ଛାନିଆ । ଏପଟେ ଓୟୁଏଟି ବିଶେଷଜ୍ଞ ସବୁ ଝିଣ୍ଟିକା ପଙ୍ଗପାଳ ନୁହେଁ ବୋଲି କହିଥିବାବେଳେ ସରକାର ଖୁବଶୀଘ୍ର ମୁକାବିଲା ନେଇ ଏସଓପି ଜାରି କରିବେ । ଏପରି କି  ପଙ୍ଗପାଳ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ପାଇଁ ୨୪କଣ୍ଟ୍ରୋଲ ଖୋଲିବା ସହିତ ବ୍ଲକ ଓ ଜିଲ୍ଲା ସ୍ତରରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ରିହିବା ସହ  ଅନୁଧ୍ୟାନ କରି ରିପୋର୍ଟ ଦେବାକୁ ନେର୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି କୃଷି ଓ ଖାଦ୍ୟ ଉତ୍ପାଦନ ନିର୍ଦେଶକ।  

ପଙ୍ଗପାଳଙ୍କୁ ନେଇ ଆତଙ୍କ ଖେଳିଗଲାଣି । ଚାଷୀ  କେଉଁଠି କ୍ଷେତରେ ନିଆଁ ଲଗାଇଲେଣି ତ  ଆଉ କେଉଁଠି ମେଡିସିନ ସ୍ପ୍ର କଲେଣି । କାରଣ କ୍ଷେତରେ ଦେଖାଦେଲେଣି ମାଳମାଳ ଝିଣ୍ଟିକା। ଯେଉଁ ଗଛରେ ବସିଛନ୍ତି ସେ ଗଛକୁ ଖାଇ ଲାଣ୍ତା କରି ଦେଉଛନ୍ତି। ଏହାକୁ ନେଇ ଭୟରେ କେନ୍ଦୁଝର ଓ ବାଲେଶ୍ବରର ଚାଷୀ। ଏପଟେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଜୁନ ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହ ପଙ୍ଗପାଳ ଓଡିଶା ଓ ବିହାର ଆସିବା ନେଇ ରାଜ୍ୟସରକାରଙ୍କୁ ସଙ୍କେତ ଦେଇଛନ୍ତି । ବର୍ତମାନ ପଙ୍ଗପାଳ ଆସିବା ନେଇ ପରିବେଶ ପୂରା ସୁହାଉଛି । ତାପମାତ୍ରା ଅଧିକ ରହିବା ସହ କାଳବୈଶାଖୀ ବର୍ଷା ହେଉଛି । ପଶ୍ଚିମା ବାୟୁ ବୋହୂଛି। ମାଟି ସନ୍ତସନ୍ତିଆ ରହୁଛି। ଏହି ସମୟ ପଙ୍ଗପାଳକୁ ବଂଶବୃଦ୍ଧି କରିବାରେ ବେଶୀ ସହାୟକ ହୁଏ। ସେଥିପାଇଁ ଏମାନେ ଓଡିଶା ଆସିବାର ବେଶି ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ସୁରେନ୍ଦ୍ରନାଥ ପଶୁପାଳକ ।

ଏଭଳି ଆଶାଙ୍କା ଦେଖି ପଙ୍ଗପାଳ ମୁକାବିଲା ନେଇ ରାଜ୍ୟସରକାର ଖୁବଶିଘ୍ର ଏସଓପି ଜାରି କରିବେ । ଏହା ସହିତ କୃଷି ଓ ଖାଦ୍ୟ ଉତ୍ପାଦନ ନିର୍ଦେଶକଙ୍କ ଅଧୀନରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟିଆ କଣ୍ଟୋଲ ରୁମ ଖୋଲାଯାଇଛି।ବ୍ଲକ ଓ ଜିଲ୍ଲାସ୍ତରରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ରାଜ୍ୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଟିମ ଗଠନ କରାଯାଇଛି । ଏଥିରେ  ଓୟୁଏଟି ଓ ବିଦ୍ୟାଧରପୁର ବିଶେଷଜ୍ଞ ରହିଛନ୍ତି। ବ୍ଲକ ଓ ଜିଲ୍ଲା ସ୍ତରରୁ ପ୍ରତିଦିନ ଅନୁଧ୍ୟାନ କରି ରିପୋର୍ଟ ଦେବାକୁ ନିର୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି।  ଏହା ସହିତ ପ୍ରର୍ଯ୍ୟପ୍ତ ପରିମାଣର କୀଟ ନାଶକ ଓୌଷଧ ଏବଂ ଟ୍ରାକ୍ଟର ସ୍ପେ୍ର ରଖିବାକୁ ଜିଲ୍ଲା ମୁଖ୍ୟକୃଷି ଅଧିକାରୀ ମାନଙ୍କୁ ସରକାର ନିର୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି।

ଏପଟେ ସବୁ ଝିଣ୍ଟିକା ପଙ୍ଗପାଳ ନୁହେଁ ବୋଲି ଓୟୁଏଟି କହିଥିବାବେଳେ ଫିଙ୍କ କଲର ପଙ୍ଗପାଳ ସବୁଠୁ ବିପଦଜନକ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। ମୌସୁମୀ ବାୟୁ ବିଳମ୍ବ ହେଲେ ଓଡିଶା ପାଇଁ ବିପଦ ରହିଛି । ମୌସୁମୀ ବାୟୁ ଆସିଲେ ସେମାନେ ଫେରିଯିବେ। ତଥାପି ଚାଷୀ ସର୍ତକ ରହିବବା​‌ ନିହାତି ଆବଶ୍ୟକ।

   Related Posts