Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପାଟଣା : ଛିଡିଲାନି ଭାଗବଣ୍ଟା, ଦୁଇ ପିସ୍ ମାଂସ ପାଇଁ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କଲେ ଭଉଣୀ
  • ||
  • କଟକ : ରେଭେନ୍ସା ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟର ନୂତନ କୁଳପତି ହେଲେ ପ୍ରଫେସର ସଞ୍ଜୟ ନାୟକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ନାବାଳିକା ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ ମାମଲା, ଅପ୍ରେଲ ୫ରେ ଚୂଡାନ୍ତ ଶୁଣାଣି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୫୪ କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମିତ, ୩୩୪୦୨୦ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ମେ’ ରେ ହେବ କଂଗ୍ରେସର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ପଦ ପାଇଁ ନିର୍ବାଚନ, ସିଡବ୍ଲ୍ୟୁସି ବୈଠକ ପରେ ବଡ ଘୋଷଣା କଲା ଦଳ
  • ||
  • ହୁ ହୁ ହୋଇ ବଢୁଛି ତୈଳଦର, ମୁମ୍ବାଇରେ ୯୧ ଟଙ୍କା ଉପରେ ପେଟ୍ରୋଲ ଦାମ୍
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ନିଆଁ ପୁଇଁବା ହେଲା କାଳ, ଦଳିଦେଲା ଦନ୍ତା, ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||
  • ଝଲସିବ ଅର୍କ କ୍ଷେତ୍ର : ନୂଆ ରୂପ ପାଇବ କୋଣାର୍କ ସୂର୍ଯ୍ୟ ମନ୍ଦିର, ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ମିଳିବ ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ ସୁବିଧା
  • ||
  • ଆଜି ବସୁଛି କଂଗ୍ରେସର ସିଡବ୍ଲ୍ୟୁସି ବୈଠକ, ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ନିର୍ବାଚନ ନେଇ ହେବ ଆଲୋଚନା !
  • ||
  • ଏଥର ନିଜ ସ୍କୁଲରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଦେବେ ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷା, ୨ ଘଣ୍ଟାରେ ଲେଖିବାକୁ ପଡିବ ଉତ୍ତର
  • ||

ଚାଷୀଙ୍କ କାଳିଆ ଯୋଜନାର ଟଙ୍କା ନେଇ ଯାଉଛି ବ୍ୟାଙ୍କ, ସେପଟେ କେନ୍ଦ୍ର ଘୋଷଣା କରିଥିବା ୬ ହଜାର ଟଙ୍କା ଦେବାକୁ ଚାଷୀ ଚିହ୍ନଟ କେମିତି ହେବ ତାକୁ ନେଇ ଦ୍ବନ୍ଦ୍ବ

2/02/2019 at 6:51 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର୨|୧:  କାଳିଆ କେଁ ଥମିନି , ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କିଶାନ ସମ୍ମାନ ନିଧି ଯୋଜନା ମୁଣ୍ଡ ବିନ୍ଧା ଆସିଲାଣି । ଚାଷୀଙ୍କ ପାଇଁ ସମସ୍ତେ ତତ୍ପର ଏକଥା ଦେଖାଇ ହେବାକୁ ଘୋଷଣା ପରେ ଘୋଷଣା ଜାରି ରହିଛି । କେନ୍ଦ୍ର ଓ ରାଜ୍ୟ ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ମାତିଛନ୍ତି । ଏବେ କିଛି ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ କାଳିଆ ଟଙ୍କା ବ୍ୟାଙ୍କ ଦେଉନଥିବା ବେଳେ କେନ୍ଦ୍ରର ୬ ହଜାର ଟଙ୍କା କେଉଁ ଚାଷୀପାଇବେ ଏବଂ ଏହାର ଚିହ୍ନଟ ପାଇଁ କଣ ବ୍ୟବସ୍ଥା ହୋଇଛି ତାକୁ ନେଇ ବି ଚିନ୍ତା ବଢିଲାଣି ।

କେନ୍ଦ୍ର ବଜେଟରେ ଚାଷୀଙ୍କ ପାଇଁ ଘୋଷଣାକୁ ନେଇ ଲାଗିଛି କେଁ । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କିଶାନ ସମ୍ମାନ ନିଧି ଯୋଜନାରେ ବର୍ଷକୁ ଯେଉଁ ୬ ହଜାର ଟଙ୍କା ମିଳିବ ସେ ଟଙ୍କା କିଭଳି ରାଜ୍ୟର ଚାଷୀଙ୍କ ଖାତାକୁ ଆସିବ ସେନେଇ ସ୍ପଷ୍ଟ ଚିତ୍ର ସାମ୍ନାକୁ ଆସୁନି। କାରଣ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏହି ଅର୍ଥ ଦେବାକୁ ଯେହେତୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରିବେ ତେଣୁ କେନ୍ଦ୍ର –ରାଜ୍ୟ ଛକାପଞ୍ଝା ଭିତରେ ଏହି ଅର୍ଥ ମିଳିବା ବିଳମ୍ବ ହେବନି ତ ।

ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଶଶି ବେହେରା ଏହାକୁ ଗୋଳେଇ ଦେଇଛନ୍ତି । କହିଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ର ସହ ଆଲୋଚନା କଲାପରେ ଯାହା ନିଷ୍ପତ୍ତି । କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ ଆଗତୁରାପଡି ସଂକେତ ଦେଇଛନ୍ତି ରାଜ୍ୟ ବିଳମ୍ବ କଲେ କେନ୍ଦ୍ର କିନ୍ତୁ ବିକଳ୍ପ ପନ୍ଥା ବାଛି ମାର୍ଚ୍ଚ ସୁଦ୍ଧା ଚାଷୀଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ଟଙ୍କା ଦେବ । କଂଗ୍ରେସ କହିଛି କରଦାତାଙ୍କ ଧନ ନିର୍ବାଚନ ଯୁଆରେ ବାଜି ଲାଗିଛି । ଚାଷୀ ଚିହ୍ନଟ ନହୋଇ କିଭଳି ଟଙ୍କା ମିଳିବ ତାହା ବଡପ୍ରଶ୍ନ ।

ସେପେଟେ କାଳିଆ ଯୋଜନା ଦ୍ବନ୍ଦ ବି ଥମୁନି ।ଯେଉଁ ଚାଷୀଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ କାଳିଆ ଅର୍ଥ ଯାଇଛି ସେମାନଙ୍କ ଭିତରୁ କିଛି ଚାଷୀ ଟଙ୍କା ପାଇ ପାରୁନାହାଁନ୍ତି । ଯେଉଁମାନେ ଆଗରୁ ଋଣନେଇ ଶୁଝିନାହାଁନ୍ତି ବ୍ୟାଙ୍କରେ କାଳିଆ ଟଙ୍କା ପହଞ୍ଚୁ ପହଞ୍ଚୁ ବ୍ୟାଙ୍କ ସେମାନଙ୍କ ଟଙ୍କା ରଖି ଦେଉଛନ୍ତି । ଏହାକୁ ନେଇ ବାଲେଶ୍ବର, ଅନୁଗୁଳ, ନୟାଗଡ ଆଦି ଜିଲ୍ଲାରେ କୃଷକମାନେ ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି । ଏଭଳି ଯେମିତି ନହୁଏ ସେଥିପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦେବାକୁ ଆଜି ମୁଖ୍ୟଶାସନ ସଚିବ ସବୁ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କ ସହ କଥା ହୋଇଛନ୍ତି ।

ନିର୍ବାଚନ ସତରଞ୍ଜରେ ଚାଷୀ ଏବେ ମୋହରା ପାଲଟିଛନ୍ତି । କିଭଳି ସେମାନଙ୍କ ଭୋଟ ହାତେଇବେ ସେଇ ଗୋଟି ଚାଳନାରେ ସବୁ ରାଜନୈତିକ ଦଳ ।  

   Related Posts