Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୨ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୫୪୦ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଡିସେମ୍ବର ୩୧ପୂର୍ବରୁ ବସିବ ବିଧାନସଭାର ଶୀତ ଅଧିବେଶନ
  • ||
  • କରୋନାର ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣରେ ବୃଦ୍ଧି, ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ୪୩୮୯୩ ନୂଆ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଅପରେସନ ଅଲ୍ଆଉଟ୍ : ସେନା ଗୁଳିରେ ୨ ଆତଙ୍କୀ ନିହତ, ବନ୍ଧୁକ ଓ ଗୁଳି ଜବତ
  • ||
  • ବିହାର ନିର୍ବାଚନ : ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପାଇଁ ମତଦାନ ଆରମ୍ଭ, ୭୧ଟି ଆସନରେ ଚାଲିଛି ଭୋଟିଂ
  • ||

ଚାଷୀଙ୍କୁ ବୀମାରାଶି ପ୍ରଦାନ ଦାବି ନେଇ ୧୨ଦିନରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆନ୍ଦୋଳନ

3/11/2019 at 10:13 AM

ସମ୍ବଲପୁର ୩।୧୧: ସମ୍ବଲପୁରରେ ୧୨ଦିନରେ ପହଞ୍ଚିଛି ଚାଷୀଙ୍କ ଆନ୍ଦୋଳନ । ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ, କୃଷି ବିଭାଗ ଓ ଘରୋଇ ବୀମା କମ୍ପାନୀ ମଧ୍ୟରେ ସଲାସୁତରା ହୋଇ, ଚାଷୀଙ୍କ ବୀମା ରାଶି ହଡପ୍‌ କରାଯାଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରାଯାଉଛି ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ,  ୨୦୧୭ ମସିହାରୁ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହେଲା ସମ୍ବଲପୁର ସମେତ ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶାର ୧୦ଟି ଜିଲ୍ଲାରେ ଚାଷୀଙ୍କୁ ବୀମା ଅର୍ଥ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇନାହିଁ। ୨୦୧୭ ମସିହାରେ ଚକଡାପୋକ ଯୋଗୁଁ ଫସଲ ନଷ୍ଟ, ଅଦିନିଆ ବର୍ଷାରେ ଫସଲନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଥିଳା । ସେହିପରି ୨୦୧୮ ମସିହାରେ ବର୍ଷା ଅଭାବରୁ ମରୁଡି ଜନିତ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ପାଇଁ ଚାଷୀ ବୀମାରାଶି ଉପରେ ନିର୍ଭର କରି ଆସିଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ସେମାନଙ୍କୁ ତିନିବର୍ଷ ହେଲା ଜିଲ୍ଲାପାଳ ବାରମ୍ବାର ଠକି ଆସିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ଫଳରେ ଛାଷୀମାନେ ବାଧ୍ୟ ହୋଇ ୪ଦଫା ଦାବି ପୂରଣ ନେଇ ଗତ ୨୨ ତାରିଖରୁ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ ଶତାଧିକ ଚାଷୀ ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶାର ବିଭିନ୍ନ ଜିଲ୍ଲାରୁ ଆସି ଅହୋରାତ୍ର ଧାରଣା ଦେଇଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ  ୧୨ଦିନ ବିତିଗଲାଣି । ଚାଷୀଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରି  ସମାଧାନର ରାସ୍ତା ବାହାର କରିବାକୁ ମଧ୍ୟ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ପାଖରେ ସମୟ ନାହିଁ ।

ସେପଟେ ଗତକାଲି ଅପରାହ୍ନରେ, ଚାଷୀଙ୍କୁ ଜିଲ୍ଲା ସ୍ତରରୀୟ ଖରିଫ ଧାନକିଣା କମିଟି ବୈଠକକୁ ନିମନ୍ତ୍ରଣ କରାଯିବା କରାଯାଇଥିଲା , କିନ୍ତୁ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ ମୁଖ୍ୟ ଫାଟକ ନିକଟରେ ଅଟକାଇ ଦିଆଯାଇଥିଲା । ଏହାକୁ ନେଇ ଚାଷୀ ଓ ପୋଲିସ୍ ମଧ୍ୟରେ ମୁହାଁମୁହିଁ ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା।

   Related Posts