Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଇରଙ୍ଗପୁର: ଗୋରୁମହିଷାଣି ପୋଲିସର ସଡକ ସୁରକ୍ଷା ସଚେତନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ, ସାମିଲ ଥିଲେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ପୁଣି ରକ୍ତ ରଞ୍ଜିତ ହେଲା ଶୁଲିଆ ପୀଠ, ଗଡିଲା ଶହ ଶହ ପଶୁ-ପକ୍ଷୀଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବରରେ ପହଞ୍ଚିଲା ୨ୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ କୋଭିଡ ଟିକା: ସ୍ପାଇସ୍ ଜେଟ୍‌ରେ ଆସିଲା ଟିକା
  • ||
  • ଭାଙ୍ଗିଲା ୩୩ ବର୍ଷର ରେକର୍ଡ୍‌ : ବ୍ରିସବେନ ଟେଷ୍ଟରେ ଭାରତର ଐତିହାସିକ ବିଜୟ, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ ୩ ଓ୍ବିକେଟ୍‌ରେ ହରାଇ ସିରିଜ କବଜା କଲା ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ସୀମାନ୍ତରେ ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟର, ୧୦ରୁ ଅଧିକ ମାଓ କ୍ୟାମ୍ପ ଧ୍ୱଂସ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ଫୋକସ୍‌ରେ ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶା, ମା’ ସମଲେଶ୍ବରୀଙ୍କ ମନ୍ଦିର ବୁଲି ସମୀକ୍ଷା କଲେ 5-T ସଚିବ
  • ||
  • ଭାଙ୍ଗିଲା ୩୩ ବର୍ଷର ରେକର୍ଡ୍‌ : ବ୍ରିସବେନ ଟେଷ୍ଟରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ ୩ ଓ୍ବିକେଟ୍‌ରେ ହରାଇ ସିରିଜ କବଜା କଲା ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ
  • ||
  • ହାଇଦ୍ରାବାଦ : ପାଠ ପଢୁନଥିଲା ବୋଲି ୧୦ ବର୍ଷର ପୁଅକୁ ଜିଅନ୍ତା ଜାଳିଦେଲା ବାପା, ପୋଡିଯାଇଛି ଶରୀରର ୬୫ ଭାଗ
  • ||
  • ବଡବିଲ : ନର୍ଭେରାମ ଖଣି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଆୟକର ଚଢାଉ, ବିଭିନ୍ନ କାଗଜପତ୍ରର ଯାଞ୍ଚ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଜଣେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୯୦୨ ଛୁଇଁଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||

ମାସେ ହେଲା ଧାରଣାରେ ବସିଛନ୍ତି ଅନ୍ନଦାତା, ସରକାରଙ୍କ ପ୍ରସ୍ତାବ ଉପରେ ଆଜି ଆଲୋଚନା କରିବେ କୃଷକ ସଙ୍ଗଠନ

26/12/2020 at 9:27 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୬/୧୨:  ନୂଆ କୃଷି ଆଇନକୁ ବିରୋଧ କରି ଧାରଣାରେ ବସିଥିବା କୃଷକଙ୍କ ଆନ୍ଦୋଳନ ଗୋଟିଏ ମାସ ପୁରା କରିଛି । ଦୀର୍ଘ ୩୧ ଦିନ ଧରି କୃଷକମାନେ ଆଇନ ପ୍ରତ୍ୟାହାର ଦାବିରେ ଆନ୍ଦୋଳନ ଚଳାଇଛନ୍ତି । ନଭେମ୍ବର ୨୬ରେ କୃଷକମାନେ ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀର ସିଙ୍ଘୁ ସୀମାରେ ଏକତ୍ର ହୋଇ ଆନ୍ଦୋଳନ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । ଯାହା ୩୧ ଦିନ ହେଲା ଜାରି ରହିଛି ।

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀର ସିଙ୍ଘୁ ସୀମା, ଟିକରୀ ଓ ଗାଜିପୂର ସୀମାରେ ମଧ୍ୟ କୃଷକମାନେ ଆନ୍ଦୋଳନ ଚଳାଇଛନ୍ତି । ଏପରିକି ଟ୍ରାକ୍ଟର ଧରି ମଧ୍ୟ ସେମାନେ ଆନ୍ଦୋଳନ କରୁଛନ୍ତି । ପ୍ରବଳ ଥଣ୍ଡା ସତ୍ତ୍ୱେ କୃଷକମାନେ ସେମାନଙ୍କ ଜିଦରେ ଅଟଳ ରହିଛନ୍ତି । ସରକାର ଓ କୃଷକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ପାଇଁ ୫ ଥର ହୋଇଥିବା ଆଲୋଚନା ବିଫଳ ହୋଇଛି ।

୨୦୨୦ ସରିବାକୁ ଆଉ ମାତ୍ର କିଛି ଦିନ ବାକି ରହିଛି । ଏହା ମଧ୍ୟରେ କୃଷକମାନେ ନୂଆ ବର୍ଷରେ ସେମାନଙ୍କ ସମସ୍ୟା ସମାଧାନ କରିବେ ବୋଲି ଆଶା ରଖିଛନ୍ତି । ଏଥିପାଇଁ ଶନିବାର କୃଷକ ସଙ୍ଗଠନ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବୈଠକ ଡାକିଛନ୍ତି । ଏହି ବୈଠକରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଆଲୋଚନା ବାବଦରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ପ୍ରସ୍ତାବ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯିବ । ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ସଙ୍ଗଠନ ଆଗାମୀ ରଣନୀତି ବାବଦରେ ଚର୍ଚ୍ଚା କରିବେ ।

ବିଭିନ୍ନ ଖବର ସରବରାହ ସଂସ୍ଥାର ସୂଚନାନୁସାରେ, କିଛି କୃଷକ ସଙ୍ଗଠନ ସରକାରଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା ପାଇଁ ରାଜି ଥିବା ସଙ୍କେତ ଦେଇଛନ୍ତି । ସେମାନେ ସମସ୍ୟାର ଯଥାଶୀଘ୍ର ସମାଧାନ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ।

କୃଷି ମନ୍ତ୍ରାଳୟର ଜଣେ ଅଧିକାରୀଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ଆଗାମୀ ୨ରୁ ୩ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଟେବୁଲରେ ସଙ୍ଗଠନ ଓ ସରକାରଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଆଲୋଚନା ହେବ । ଏମଏସପିକୁ ନେଇ ଏବେବି ସରକାର ଓ ସଙ୍ଗଠନ ମଧ୍ୟରେ କେଁ ରହିଛି । ତେବେ ଆଲୋଚନାରେ କୌଣସି ନିଷ୍କର୍ସ ବାହାରିବ ବୋଲି ସେ ଆଶା ରଖିଛନ୍ତି ।

   Related Posts