Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବିମାନରେ ଆସିଲେ ବି ୧୪ ଦିନିଆ କ୍ବାରେଣ୍ଟାଇନ୍‌ ଜରୁରୀ
  • ||
  • ଆରଟିପିସିଆର ନେଗେଟିଭ୍‌ ରିପୋର୍ଟ ଦେଖାଇଲେ ରାଜ୍ୟକୁ ମିଳିବ ଏଣ୍ଟ୍ରି
  • ||
  • ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ସୀମାକୁ ଲାଗିଥିବା ସମସ୍ତ ସୀମା ସିଲ୍‌ ହେବ
  • ||
  • ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ସୁରେଶ ମହାପାତ୍ରଙ୍କ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ସୂଚନା
  • ||
  • ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରୁ ଆସିଲେ ୧୪ ଦିନିଆ କ୍ବାରେଣ୍ଟାଇନ୍‌ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବରରେ ରିଙ୍ଗ୍‌ ରୋଡ୍ ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ମଞ୍ଜୁରୀ, ରାଜ୍ୟ ସରକାର ବହନ କରିବେ ୬୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : BMCରେ ବଢିଲା ରାପିଡ୍ ରେସପନ୍ସ ଟିମ୍ ସଂଖ୍ୟା, ୬୭ଟି ୱାର୍ଡ ପାଇଁ ୩୯ଟିମ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସହ କଥାହେଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ, ଦେଶରେ ଅକ୍ସିଜେନ୍ ଆବଶ୍ୟକତାକୁ ପୂରଣ ପାଇଁ ସହଯୋଗ କରିବ ଓଡିଶା
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର : ଶୌଚ ସାରି ଫେରିବା ବେଳେ ବଜ୍ରପାତ, ଚାଲିଗଲା ବୃଦ୍ଧଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ବ୍ରାହ୍ମଣୀ ବ୍ରିଜ୍‌ରୁ ନଦୀକୁ ଡେଇଁଲେ ମହିଳା, ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ଉଦ୍ଧାର
  • ||

ଫସଲ ଗଣ୍ଡାକ ପାଇଁ ଆଜି ଗଛ ଉପରେ ଚାଷୀ ପରିବାର

30/10/2018 at 11:08 AM

କେନ୍ଦୁଝର  ୩୦/୧୦: ବର୍ଷା ଅଭାବରୁ ମରୁଡି ପରିସ୍ଥିତି ହେଲେ ଚାଷୀ  ଚିନ୍ତାରେ ତ ଆଉ କେତେବେଳେ ରୋଗପୋକ ଲାଗି ଫସଲ ନଷ୍ଟ ହେଲେ ଚାଷି ମୁଣ୍ଡରେ ଚଡକ । ଯାହାଥିଲା ଏବେ ବନ୍ୟଯନ୍ତୁଙ୍କ  କବଳରୁ ଫସଲ ବଚଂ।ଇବା ପାଇଁ ଚାଷି ଚିନ୍ତାରେ । ରାତି ଦିନ ବନ୍ୟଯନ୍ତୁଙ୍କ ଭୟରେ ଗଛ ଉପରେ ମଚଂ। ବାନ୍ଧି ଆଦିମ ମଣିଷ ଭଳି ରହୁଛି ଚାଷୀ । ଏଭଳି ଘଟଣା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ତେଲକୋଇ ବ୍ଲକ ଦୋବଲାପାଳ ଗାଁରେ ।                                                                                                                                                      କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲ୍ଲା ତେଲକୋଇ ବ୍ଲକ ଅଚଂଳ ଜଙ୍ଗଲ ସମ୍ପଦରେ ଭରପୂର ।ଏଠାରେ ହାତୀ,ବାର୍ହା,ମାଙ୍କଡ ହରିଣଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା କିଛି କମ୍ ନୁହେଁ ।ଏବେ ଧାନ ଅମଳ ସମୟ ।ଜଙ୍ଗଲ ପାଖ ଚାଷ ଜମି ଉପରେ ବନ୍ୟଯନ୍ତୁଙ୍କ ଆଖି । ନିଜ ପରିବାର ପେଟରେ ବର୍ଷଯାକ ଗଣ୍ଡେ ଦାନା ଦେବାପାଇଁ ଚାଷୀ ବହୁ ପରିଶ୍ରମକରି ଫସଲ କରିଥାଏ । ତେବେ ବନ୍ୟଯନ୍ତୁଙ୍କ କବଳରୁ ଫସଲ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ବହୁ କଷ୍ଟ କରିବାକୁ ପଡିଥାଏ । ଦିନବେଳା ମାଙ୍କଡ ସଂଧ୍ୟା ହଲେ ବାରହା ଓ ହାତୀଙ୍କ ଉପଦ୍ରବରୁ ଫସଲକୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ଚାଷି ଗଛରେ ମଚଂ। ବାନ୍ଧି ପରିବାର ସହ ଜଗି ବସିଥାଏ । ଦୋବଲାପାଳ ଗାଁର କିଛି ଆଦିବାସୀ ଲୋକ ନିଜ ନିଜ ଚାଷ ଜମି ପାଖରେ ଗଛ ଉପରେ ମଚଂ। ବାନ୍ଧି ପରିବାର ସହ ରହୁଛନ୍ତି । ଫସଲ ଗଣ୍ଡାକ ପାଇଁ ଜୀବନକୁ ବାଜି ଲଗାଇ ଦେଇଛନ୍ତି । ମଚଂ। ଉପରେ ରହି ରାତି ହେଲେ ଟିଣ ବାଡେଇ ବନ୍ୟଯନ୍ତୁଙ୍କୁ ଘଉଡାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି ।ଅନ୍ୟ କିଛି ଉପାୟ ମଧ୍ୟ ଚାଷୀଙ୍କ ପାଖରେ ନାହିଁ। ନା ଅଛି ଉଜ୍ଜଳ ଆଲୋକର ଟର୍ଚ୍ଚ ଲାଇଟ ନା ରହିଛି ବନ୍ୟଯନ୍ତୁଙ୍କୁ ଘଉଡାଇବା ପାଇଁ ବାଣର ବ୍ୟବସ୍ଥା ।ଏନେଇ ବନବିଭାଗକୁ ଜଣାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ କୈ।ଣସି ସାହାଯ୍ୟ ମିଳୁନଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହେଉଛି । ତେବେ ଏଭଳି ଅବସ୍ଥାରେ କେତେବେଳେ ଯେ ଅଘଟଣ ନଘଟିବ ତାହା କହି ହେବ ନାହିଁ ।                                                                            ଏ ସମ୍ପର୍କରେ  ତେଲକୋଇ ବନାଚଂଳଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଭେଟିଥିବାବେଳେ ସେ କହିଲେ ଏବେ ତେଲକୋଇରେ ୩୦ଟି ହାତୀ ଅଛନ୍ତି । ହାତୀମାନଙ୍କ ଗତିବିଧି ଉପରେ ନଜର ରଖାଯାଇଛି  । ଯଦି ବନ୍ୟଯନ୍ତୁଙ୍କ ଦ୍ବାରା ଫସଲ ନଷ୍ଟ ହେଉଛି ତାହଲେ ଆକଳନ ପରେ କ୍ଷତି ପୂରଣ ଦିଆଯିବାର ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିଛି । ତେବେ ଚାଷୀଙ୍କୁ କ୍ଷତିପୂରଣ ମିଳୁଛି କି ନାହିଁ ତାହା ଦେଖିବାକୁ ବାକି ରହିଲା ।

   Related Posts