Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଆଶ୍ଵସ୍ତି: କମୁଛି କରୋନା ପ୍ରଭାବ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଆରୋଗ୍ୟ ହେଲେ ୮୦୯ ସଂକ୍ରମିତ
  • ||
  • ଡିସେମ୍ବର-ଜାନୁଆରୀ ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ: ଭୁବନେଶ୍ବର ଷ୍ଟେସନ ଓ ଏୟାରପୋର୍ଟରେ କରିପାରିବେ କୋଭିଡ୍‌ ଟେଷ୍ଟ
  • ||
  • ପରୀ ବାପା-ମା’ଙ୍କୁ ଭେଟିଲେ ବିଜେପି ଟିମ୍, ସିବିଆଇ ତଦନ୍ତ ଦାବି
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ଚଳନ୍ତା ଟ୍ରେନ୍‌ର ଟୟଲେଟ୍‌ରେ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଦୁଷ୍କର୍ମ ଉଦ୍ୟମ, ଅଭିଯୁକ୍ତ ଯୁବକ ଗିରଫ
  • ||
  • କଟକ : ପୁଣି ଏକ ନକଲି ଘିଅ କମ୍ପାନୀରେ ଚଢାଉ, କୋଟିଏ ଟଙ୍କାର ଅପମିଶ୍ରିତ ସାମଗ୍ରୀ ଜବତ
  • ||
  • ପ୍ରେମ: ସେୟାର ଚାଟ୍‌ରୁ ଆରମ୍ଭ ଫେସବୁକରେ ଶେଷ, ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ପ୍ରେମିକାଙ୍କ ଅଶ୍ଲୀଳ ଫଟୋ ପୋଷ୍ଟ କଲେ ପ୍ରେମିକ
  • ||
  • ନୂଆପଡା : ମେଡିକାଲରେ ଚାକିରୀ ଦେବାକୁ କହି ଠକୁଥିଲା ଯୁବକ, ଗିରଫ କଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ଦନ୍ତା ହାତୀର ମୃତଦେହ ଠାବ, ବିଦ୍ୟୁତ୍ ତାର ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସି ମୃତ୍ୟୁ ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ : ଗୋପାଳପୁର ବିଧାୟକ ପ୍ରଦୀପ ପାଣିଗ୍ରାହୀଙ୍କ ନାଁରେ ବିଜେପି ଓ କଂଗ୍ରେସ ପକ୍ଷରୁ ଏତଲା
  • ||
  • ପୁରୀ : ଅନଲାଇନରେ ନିର୍ମାଲ୍ୟ ବିକ୍ରି କରିବା ନେଇ ସିଂହଦ୍ବାର ଥାନାରେ ଆମାଜନ ଇଣ୍ଡିଆ ବିରୋଧରେ ସେବାୟତଙ୍କ ଏତଲା
  • ||

୨୫ ଦିନରେ ଧାନଗଛରେ ଧାନ କେଣ୍ଡା, ଚିନ୍ତାରେ ଚାଷୀ

16/09/2019 at 5:18 PM

କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ୧୬।୦୯- ଅସମୟରେ ଧାନ ଫଳିବା ନେଇ ଚିନ୍ତାରେ ଚାଷୀ । ରୁଆ ଯିବାର ମାତ୍ର ୨୫ ଦିନ ପରେ ଧାନ କେଣ୍ଡା ବାହାରିଛି । କେନ୍ଦ୍ରାପଡା  ଆୟବା ପଞ୍ଚାୟତର ପ୍ରାୟ ୬ଟି ଗାଁର ୩୦ ଏକରରୁ ଅଧିକ ଧାନ ଚାଷରେ ଦେଖା ଦେଇଛି ଏହି ସମସ୍ୟା  । ନିମ୍ନମାନର ବିହନ ଯୋଗୁ ଏହି ସମସ୍ୟା ଉପୁଜିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଥିବା ବଳେ ଘଟଣାର ତଦନ୍ତ କରାଯିବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ଜିଲ୍ଲାପାଳ । 

ତଳି ରୁଆ ଯିବାର ମାତ୍ର ୨୫ ଦିନ ଯାଇଛି । ହେଲେ ଦେଖନ୍ତୁ କେମିତି  ଫଳିଛି ଧାନ । ତଳିଚେର ମାଟିକୁ ଧରିଛି କି ନାହିଁ ଧାନ ଗଛରେ କେଣ୍ଡା ବାହାରିଲାଣି  । କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଆୟବା ପଞ୍ଚାୟତରେ ଏଭଳି ଦୃଶ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ।  ଛୋଟ ଓ ଅପରିପକ୍ବ ଗଛରେ ଧାନ ଫଳିବା ନେଇ ଚିନ୍ତାରେ  ଚାଷୀ । ଅସମୟରେ ଫଳିଥିବା ଧାନ ଆଉ ମାତ୍ର ସପ୍ତାହକ ପରେ ଅଗାଡିରେ ପରିଣତ ହୋଇଯିବ ।  ପଂଚାୟତର ବାଲିଗୋଠ, ଆୟବା, ନରଣୁପର, ଗଣ୍ଡାକିଆ, ମଧୁରକୂଳ ଓ କେଉଟଗଡ ଗାଁର ପ୍ରାୟ ୩୦ ଏକରରୁ ଅଧିକ ଜମିରେ ଏହି ସମସ୍ୟା ଦେଖା ଦେଇଛି । ଧାର ଉଧାର କରି, ଋଣ ଆଣି  ଚାଷ କରିଛି ଚାଷ । ଯଥା ସମୟରେ ବିହନ କିଣି ତଳି ପକାଇବା ଓ ରୁଆ କାମ ଶେଷ କରିବା ପରେ ଅମଳ ପାଇଁ ଅପେକ୍ଷା କରିଥିଲା  ଚାଷୀ ।ହେଲେ ଅସମୟରେ କେଣ୍ଡା ବାହାରିବା ଦେଖି ଚାଷୀ  ମୁଣ୍ଡରେ ହାତ ଦେଇ ବସିଛି  ।

ଏହି ଅଞ୍ଚଳର ଚାଷୀମାନେ ଏକ ଘରୋଇ ସଂସ୍ଥାଠାରୁ ଧାନ ବିହନ କିଣିଥିଲେ। ସରକାରୀ ବିହନ କିଲୋପ୍ରତି ୨୦ ଟଙ୍କା ହୋଇଥିବା ବଳେ ଘରୋଇ ସଂସ୍ଥା କିଲୋପିଛା ୬୫ ଟଙ୍କାରେ ଚାଷୀମାନଙ୍କୁ ବିହନ ବିକ୍ରି କରିଛି ।  କମ୍ ପ୍ରୟୋଗରେ ଅଧିକ ଅମଳ ପ୍ରତିଶ୍ରତି ଦେଇ ସମ୍ପୃକ୍ତ ସଂସ୍ଥା ଚାଷୀଙ୍କୁ ନିମ୍ନମାନର ଧାନ ବିହନ ଦେଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି । ବିହନ କିଣା ସମେତ ଚାଷ ପାଇଁ ଜମି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଖର୍ଚ ବାବଦକୁ ଗୁଡ଼ିଏ ଟଙ୍କା ସାରିବା ପରେ ଏମିତି ଅବସ୍ଥା ଦେଖି ଚାଷୀଙ୍କ ହୋସ୍ ଉଡ଼ିଗଲାଣି ।  ଚାଷୀମାନେ କେଉଁ ଏଜେନ୍ସି ଠାରୁ ଧାନ ବିହନ କ୍ରୟ କରିଥିଲେ ସେ ନେଇ ତଦନ୍ତ ହେବ ବୋଲି ଜିଲ୍ଲାପାଳ କହିଛନ୍ତି । କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ ଯଦି କୌଣସି ଅଣପଞ୍ଜିକୃତ ସଂସ୍ଥା ଅଥବା ବ୍ୟକ୍ତି ଚାଷୀମାନଙ୍କୁ ବିହନ ବିକ୍ରି କରିଥିବା ପ୍ରମାଣ ମିଳେ ତବେ ଦୃଢ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନର ନିଆଯିବ ବୋଲି  କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଜିଲ୍ଲାପାଳ ସମର୍ଥ ବର୍ମା ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ।  

   Related Posts