Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଗ୍ରୋସରୀ ଦୋକାନରୁ ଲୁଟ୍, ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସାମଗ୍ରୀ ଚୋରି
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ୱର : ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ରାସ୍ତାକଡ଼କୁ ଓଲଟିଲା ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବସ୍‌, ଗାଡିରେ ଥିଲେ ୫୦ରୁ ଅଧିକ ଲୋକ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଦେଶ ପାଳୁଛି ୭୨ତମ ସାଧାରଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ
  • ||
  • ପଦ୍ମ ସମ୍ମାନ ଘୋଷଣା: ୩ଟି ବର୍ଗରେ ମୋଟ ୧୧୯ ଜଣ ପାଇବେ ସମ୍ମାନ
  • ||
  • ବଜେଟ୍‌ ଡେ’ରେ ପାର୍ଲାମେଣ୍ଟ ଚଲୋ: ଆନ୍ଦୋଳନକାରୀ କୃଷକ ଦେଲେ ଡାକରା
  • ||
  • ଚିନ୍ତା ବଢାଇଲେଣି କୁଲଡିହା ହାତୀପଲ, ନଷ୍ଟ କରୁଛନ୍ତି ବ୍ୟାପକ ଫସଲ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଫେବୃଆରୀ ୧୪ରୁ ରାଜ୍ୟରେ ଦ୍ବିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଟିକାକରଣ
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ଟ୍ରାକ୍ଟର ସହ ବାଇକ୍ ଧକ୍କା, ଜଣେ ମୃତ, ୨ ଶ୍ରମିକ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଆନନ୍ଦପୁର : ଧାନ ଡୋଲି ଓଲଟିପଡି ସ୍ତ୍ରୀ ମୃତ, ସ୍ବାମୀ ଗୁରୁତର
  • ||

ବର୍ଷା ଅଧିକ ହେଇଛି, ମରୁଡି ହେଲା କେମିତି ? ଚକଡା ପୋକ ଯୋଗୁଁ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ଜମିକୁ ମରୁଡ଼ି ଘୋଷଣା କରିବାକୁ ଉଠିଲା ଦାବି

3/11/2018 at 7:10 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର ୩|୧୧: ପ୍ରଥମେ କହିଲେ, ସ୍ବଭାବିକଠାରୁ ଅଧିକା ବର୍ଷା ହେଲା । ଏବେ କହିଲେ, ୯ ଜିଲ୍ଲାର ୬୬ ବ୍ଲକରେ ମରୁଡ଼ି । ଆଉ ଏତିକି ବେଳେ ପଡ଼ିଛି ଚକଡ଼ା ଚଡ଼କ । ଚକଡ଼ା କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ଚାଷୀ ମରୁଡ଼ି ଘୋଷଣା ଦାବିରେ ରାସ୍ତାକୁ ଓହ୍ଲାଇଲେଣି । କିନ୍ତୁ ମରୁଡ଼ି ଘୋଷଣା ହୋଇଥିବା ଅଞ୍ଚଳ ଠିକ୍ ଭାବେ ଆକଳନ ହୋଇ ନଥିବା କହିଲେଣି ବିରୋଧୀ । ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ବିଧାନସଭାରେ ଉଠାଇବାକୁ ଚେତାବନୀ ଦେଲେଣି ବିରୋଧୀ ।

ନଅ ଜିଲ୍ଲାର ୬୬ ବ୍ଲକକୁ ମରୁଡ଼ି ଘୋଷଣା କରିଦେଲେ ସରକାର । ସେସବୁ ଅଞ୍ଚଳର ଚାଷୀଙ୍କୁ ଦିଆଯିବ କ୍ଷତିପୂରଣ । କିନ୍ତୁ ଏବେ ଚକଡା ପୋକ ଯୋଗୁଁ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ଜମିକୁ ମରୁଡ଼ି ଘୋଷଣା କରିବାକୁ ଉଠିଲାଣି ଦାବି ଚକଡ଼ା ଦ୍ବାରା କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ କଳାହାଣ୍ଡି ଭବାନୀପାଟଣା ବ୍ଲକର ୧୧ଟି ପଞ୍ଚାୟତର ଲୋକେ ମରୁଡ଼ି ଘୋଷଣା ଦାବିରେ ରାସ୍ତାକୁ ଓହ୍ଲାଇଛନ୍ତି । ସେପଟେ ବଲାଙ୍ଗିର ଜିଲ୍ଲାରେ ମଧ୍ୟ ଚକଡ଼ା ପାଇଁ ହଜାରେ ହେକ୍ଟର୍ ଧାନ ଜମି ନଷ୍ଟ ହୋଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ଆସିଛି ।

କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲ୍ଲାରେ ଏବର୍ଷ ସବୁଠୁ ଅଧିକା ବର୍ଷା ହୋଇଛି ବୋଲି ଏସଆରସିଙ୍କ ତଥ୍ୟ କହୁଛିତା ପରେ ବି ଜିଲ୍ଲାର ୫ଟି ବ୍ଲକ୍ ମରୁଡ଼ିମରୁଡ଼ି ଘୋଷଣା କରି ଚାଷୀଙ୍କୁ ସରକାର, ଠିକ୍ ଭାବେ ସହାୟତା ଦେବେ କି ନାହିଁ ତାକୁ ନେଇ ଉଠିଲାଣି ପ୍ରଶ୍ନ । ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ଆସନ୍ତା ଅଧିବେଶନରେ ଉଠାଇବେ ବୋଲି କହିଲେଣି ବିରୋଧୀ ।

ଏବର୍ଷ ରାଜ୍ୟରେ ସ୍ବଭାବିକ ଠାରୁ ୧୧. ପ୍ରତିଶତ ଅଧିକା ବର୍ଷା ହୋଇଛି ୧୧ ଜିଲ୍ଲାରେ ୧୯ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକା ବର୍ଷା ହୋଇଥିବା ରେକର୍ଡ ହୋଇଛି । ତଥାପି ସରକାରଙ୍କ ଆଇ ଏଷ୍ଟିମେଟ୍ ରିପୋର୍ଟରେ ୯ ଜିଲ୍ଲାର ୬୬ ବ୍ଲକରେ ମରୁଡ଼ି ।

   Related Posts