Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୨ ଲକ୍ଷ ୩୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୩୧୦ ମୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୪ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୪୮୮କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୧ ହଜାର ଉପରେ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୧୦୮୬ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୧୫୫୪୮୭ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜଧାନୀରେ ଖସୁନି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍, ଆଉ ୬ ଅଞ୍ଚଳ ମାଇକ୍ରୋ କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ୍ ଜୋନ୍
  • ||
  • ସରିଲା ହାସ୍ୟ ଅଭିନେତା ପ୍ରଜ୍ଞାଙ୍କ ନିର୍ବନ୍ଧ, ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ରିଙ୍ଗ୍ ସେରିମନି ଫଟୋ ଭାଇରାଲ
  • ||
  • ଗାଡି ପାର୍ଟସ ଦୋକାନରୁ ଲୁଟ୍, ବନ୍ଧୁକ ଦେଖାଇ ନେଇଗଲେ ଟଙ୍କା
  • ||
  • ଅଜଗରକୁ ଗିଳିଲା ଅହିରାଜ, ସାତକୋଶିଆରେ ବିରଳ ଘଟଣା !
  • ||
  • ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ବାଇକ ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ, ୨ ଆରୋହୀ ମୃତ
  • ||
  • ଜାନୁଆରୀ ୨୦ରୁ ହଜିଯିବ ଶୀତ, ୨୩ରୁ ବର୍ଷା !
  • ||

ବର୍ଷା ଅଧିକ ହେଇଛି, ମରୁଡି ହେଲା କେମିତି ? ଚକଡା ପୋକ ଯୋଗୁଁ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ଜମିକୁ ମରୁଡ଼ି ଘୋଷଣା କରିବାକୁ ଉଠିଲା ଦାବି

3/11/2018 at 7:10 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର ୩|୧୧: ପ୍ରଥମେ କହିଲେ, ସ୍ବଭାବିକଠାରୁ ଅଧିକା ବର୍ଷା ହେଲା । ଏବେ କହିଲେ, ୯ ଜିଲ୍ଲାର ୬୬ ବ୍ଲକରେ ମରୁଡ଼ି । ଆଉ ଏତିକି ବେଳେ ପଡ଼ିଛି ଚକଡ଼ା ଚଡ଼କ । ଚକଡ଼ା କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ଚାଷୀ ମରୁଡ଼ି ଘୋଷଣା ଦାବିରେ ରାସ୍ତାକୁ ଓହ୍ଲାଇଲେଣି । କିନ୍ତୁ ମରୁଡ଼ି ଘୋଷଣା ହୋଇଥିବା ଅଞ୍ଚଳ ଠିକ୍ ଭାବେ ଆକଳନ ହୋଇ ନଥିବା କହିଲେଣି ବିରୋଧୀ । ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ବିଧାନସଭାରେ ଉଠାଇବାକୁ ଚେତାବନୀ ଦେଲେଣି ବିରୋଧୀ ।

ନଅ ଜିଲ୍ଲାର ୬୬ ବ୍ଲକକୁ ମରୁଡ଼ି ଘୋଷଣା କରିଦେଲେ ସରକାର । ସେସବୁ ଅଞ୍ଚଳର ଚାଷୀଙ୍କୁ ଦିଆଯିବ କ୍ଷତିପୂରଣ । କିନ୍ତୁ ଏବେ ଚକଡା ପୋକ ଯୋଗୁଁ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ଜମିକୁ ମରୁଡ଼ି ଘୋଷଣା କରିବାକୁ ଉଠିଲାଣି ଦାବି ଚକଡ଼ା ଦ୍ବାରା କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ କଳାହାଣ୍ଡି ଭବାନୀପାଟଣା ବ୍ଲକର ୧୧ଟି ପଞ୍ଚାୟତର ଲୋକେ ମରୁଡ଼ି ଘୋଷଣା ଦାବିରେ ରାସ୍ତାକୁ ଓହ୍ଲାଇଛନ୍ତି । ସେପଟେ ବଲାଙ୍ଗିର ଜିଲ୍ଲାରେ ମଧ୍ୟ ଚକଡ଼ା ପାଇଁ ହଜାରେ ହେକ୍ଟର୍ ଧାନ ଜମି ନଷ୍ଟ ହୋଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ଆସିଛି ।

କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲ୍ଲାରେ ଏବର୍ଷ ସବୁଠୁ ଅଧିକା ବର୍ଷା ହୋଇଛି ବୋଲି ଏସଆରସିଙ୍କ ତଥ୍ୟ କହୁଛିତା ପରେ ବି ଜିଲ୍ଲାର ୫ଟି ବ୍ଲକ୍ ମରୁଡ଼ିମରୁଡ଼ି ଘୋଷଣା କରି ଚାଷୀଙ୍କୁ ସରକାର, ଠିକ୍ ଭାବେ ସହାୟତା ଦେବେ କି ନାହିଁ ତାକୁ ନେଇ ଉଠିଲାଣି ପ୍ରଶ୍ନ । ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ଆସନ୍ତା ଅଧିବେଶନରେ ଉଠାଇବେ ବୋଲି କହିଲେଣି ବିରୋଧୀ ।

ଏବର୍ଷ ରାଜ୍ୟରେ ସ୍ବଭାବିକ ଠାରୁ ୧୧. ପ୍ରତିଶତ ଅଧିକା ବର୍ଷା ହୋଇଛି ୧୧ ଜିଲ୍ଲାରେ ୧୯ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକା ବର୍ଷା ହୋଇଥିବା ରେକର୍ଡ ହୋଇଛି । ତଥାପି ସରକାରଙ୍କ ଆଇ ଏଷ୍ଟିମେଟ୍ ରିପୋର୍ଟରେ ୯ ଜିଲ୍ଲାର ୬୬ ବ୍ଲକରେ ମରୁଡ଼ି ।

   Related Posts