Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ICC ଟି-୨୦ ରାଙ୍କିଂ : ୪ର୍ଥ ସ୍ଥାନରେ ପାକିସ୍ତାନ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍‌ ମହମ୍ମଦ ରିଜଓ୍ବାନ, ବିରାଟ କୋହଲି (୫) ଏବଂ ଲୋକେସ ରାହୁଲ (୮) ଖସିଲେ
  • ||
  • କରଞ୍ଜିଆ : ନଭେମ୍ବର ପହିଲାରୁ ଖୋଲିବ ଶିମିଳିପାଳ ଜାତୀୟ ଉଦ୍ୟାନ
  • ||
  • ସୋର : ଭଙ୍ଗା ଘରୁ ମିଳିଲା ପୁଳା ପୁଳା ରାସନ କାର୍ଡ, ଲୋକଙ୍କୁ ଦିଆନଯାଇ ଲୁଚାଇ ରଖାଯାଇଥିଲା କାହିଁକି ?
  • ||
  • ଆନନ୍ଦପୁର : କଣ୍ଡକ୍ଟରଙ୍କ ଭୁଲ୍, ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ଗୋଡ ଉପରେ ଚଢିଗଲା ବସ୍
  • ||
  • କୋଣାର୍କ : ବାଇକ୍ ଚୋରି ରାକେଟ୍ ଠାବ : ୮ ବାଇକ୍ ସହ ୪ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ
  • ||
  • ତେଲକୋଇ : କାଞ୍ଜିପାଣି ଘାଟିରେ ଭାରସ୍ୟାମ ହରାଇ ଓଲଟିଲା ଅଟୋ, ୫ବର୍ଷର ଶିଶୁ ସମେତ ୩ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଚାନ୍ଦବାଲି : ଅଘୋଷିତ ବିଦ୍ୟୁତ କାଟ୍ : ଦୀର୍ଘ ୧୨ଘଣ୍ଟା ଧରି ଅନ୍ଧାରରେ ରହିଲା ଆଖଣ୍ଡଳମଣୀ ପୀଠ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ନଭେମ୍ବର ୧ରୁ ଯୁକ୍ତ ୩ ପ୍ରଥମ ବର୍ଷ ଏବଂ ୧୫ରୁ ପିଜି ପ୍ରଥମ ବର୍ଷ କ୍ଲାସ୍ ଖୋଲିବ
  • ||
  • ଖୋର୍ଦ୍ଧା : ୩ ଦିନ ହେବ ଚିଲିକା ମଝିରେ ଫସିଥିଲା ଡଙ୍ଗା, ୨ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀଙ୍କ ସହ ୧୦ବର୍ଷର ଛୁଆ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟା ଘଟଣାରେ ନୀରବତାକୁ ବରଦାସ୍ତ କରାଯିବନି : କଂଗ୍ରେସ
  • ||

ପ୍ରସିଦ୍ଧ ସାହିତ୍ୟକାର ନରେନ୍ଦ୍ର କୋହଲିଙ୍କ ନିଧନ : ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି ଏବଂ RSS ପ୍ରମୁଖ ମୋହନ ଭାଗବତଙ୍କ ସମେତ ବହୁ ବିଶିଷ୍ଟ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଶୋକ

18/04/2021 at 11:37 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୮/୦୪ : ପ୍ରସିଦ୍ଧ ସାହିତ୍ୟକାର ଏବଂ ଉପନ୍ୟାସକାର ନରେନ୍ଦ୍ର କୋହଲିଙ୍କ ଦେହାନ୍ତ ହୋଇଛି । ୮୧ ବର୍ଷ ବୟସରେ ଶନିବାର ଆଖି ବୁଜିଛନ୍ତି ବିଶିଷ୍ଟ ସାହିତ୍ୟକାର ନରେନ୍ଦ୍ର କୋହଲୀ । ତାଙ୍କ ଦେହାନ୍ତରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଗଭୀର ଶୋକ ବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି । ଆର୍‌ଏସ୍‌ଏସ୍‌ ପ୍ରମୁଖ ମୋହନ ଭାଗବତଙ୍କ ସମେତ ବହୁ ବିଶିଷ୍ଟ ବ୍ୟକ୍ତି ନରେନ୍ଦ୍ର କୋହଲିଙ୍କୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ଜ୍ଞାପନ କରିଛନ୍ତି ।

୧୯୪୦ ମସିହା ଜାନୁଆରୀ ୬ ତାରିଖରେ ପାକିସ୍ତାନର ସିଆଲକୋଟ୍‌ରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ ସାହିତ୍ୟକାର ନରେନ୍ଦ୍ର କୋହଲି । ତାଙ୍କର ସ୍କୁଲ ଜୀବନ କଟିଥିଲା ଲାହୋରରେ । ୧୯୪୭ ମସିହାରେ ଦେଶ ବିଭାଜନ ପରେ ପରିବାର ସହିତ ବିହାରର ଜାମସେଦପୁର ଚାଲିଆସିଥିଲେ ସେ । ୧୯୫୯ ମସିହାରେ ବିହାର ୟୁନିଭରସିଟି, ୧୯୬୩ ମସିହାରେ ଦିଲ୍ଲୀର ରାମଜାସ କଲେଜ ହିନ୍ଦିରେ ଏମ୍‌ଏ କରିଥିଲେ । ୧୯୭୦ ମସିହାରେ ଦିଲ୍ଲୀ ୟୁନିଭରସିଟିରୁ ହିନ୍ଦିରେ ପିଏଚ୍‌ଡି ହାସଲ କରିଥିଲେ ନରେନ୍ଦ୍ର କୋହଲି । ତାଙ୍କ ଲେଖନୀରୁ ମହାସମର, ଅଭ୍ୟୁଦୟ, ଅଭିଜ୍ଞାନ, ପ୍ରତ୍ୟାକ୍ଷ, ଧର୍ମ, ନା ଭୁତୋ ନା ଭବିଷ୍ୟତି, ରାମ କାଥ, ଦିକ୍ଷା ଭଳି ପ୍ରସିଦ୍ଧ ବହି ରହିଛି ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଟ୍ବିଟ୍‌ କରି ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ଜଣାଇଛନ୍ତି । ମୋଦି କହିଛନ୍ତି, ‘ସୁପ୍ରସିଦ୍ଧ ସାହିତ୍ୟକାର ନରେନ୍ଦ୍ର କୋହଲିଙ୍କ ନିଧନ ଖବର ଅତ୍ୟନ୍ତ ଦୁଃଖ ଦେଇଛି । ପୌରାଣିକ ଏବଂ ଐତିହାସିକ ଚରିତ୍ର ସବୁକୁ ସାହିତ୍ୟ ମାଧ୍ୟମରେ ଜୀବନ୍ତ ଚିତ୍ରଣ ପାଇଁ ସେ ସବୁବେଳେ ମନେ ରହିବେ । ଏଭଳି ଶୋକାକୂଳ ପରିବେଶରେ ତାଙ୍କ ପରିବାର ପ୍ରତି ସମବେଦନା ।’

ଟ୍ବିଟ୍‌ କରି ଆର୍‌ଏସ୍‌ଏସ୍‌ ପ୍ରମୁଖ ମୋହନ ଭାଗବତ ଶୋକ ସନ୍ଦେଶରେ କହିଛନ୍ତି, ‘ପ୍ରସିଦ୍ଧ ସାହିତ୍ୟକାର ନରେନ୍ଦ୍ର କୋହଲିଙ୍କ ଦେହାନ୍ତ ଖବର ଖୁବ କଷ୍ଟ ଦେଇଛି । ନିଜ ଲେଖନୀ ମାଧ୍ୟରେ ଏହି ମାଟିକୁ ଏବଂ ସମୃଦ୍ଧ ପରମ୍ପରାକୁ ଯୁଗାନୁକୂଳ ସନ୍ଦର୍ଭରେ ପରିଭାଷିତ କରିଛନ୍ତି ନରେନ୍ଦ୍ର କୋହଲି । ତାଙ୍କର ଦେହାନ୍ତରେ ସାହିତ୍ୟ ପାଇଁ ପ୍ରାଜ୍ବଲୟମାନ ଅଧ୍ୟାୟର ଅନ୍ତ ଘଟିଲା ।’

Narendra Kohli - Wikipedia

   Related Posts