Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟା ଘଟଣା : ମହାଲିଙ୍ଗ୍ ଷ୍ଟାଡିୟମ୍‌ରେ ଅନୁଧ୍ୟାନ କଲେ ମହିଳା କମିଶନ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ପୁରୀ ନୀଳାଚଳ ହୋଟେଲ ବିକ୍ରି ପାଇଁ ଚାଲିଥିଲା ଯୋଜନା, ୫୦ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ହେରଫେର ଅଭିଯୋଗରେ ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଶସ୍ତା ରାଜନୀତି କରୁଛି ବିଜେପି, ମମିତା ମେହେର ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ରାଜନୀତିର ରୂପ ଦିଆଯାଉଛି : ବିଜେଡି
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ : ଏକତରଫା ପ୍ରେମ : ନାବାଳିକା ଯାଉଥିବା ବାଇକ୍‌କୁ ଗୋଇଠା ମାରି ଗଡାଇଦେଲେ ଯୁବକ, ଏସ୍‌ପିଙ୍କ ଦ୍ବାରସ୍ଥ ହେଲେ ମା’
  • ||
  • ବାରଙ୍ଗ : ନନ୍ଦନକାନନରେ ବିରଳ ହିମାଳୟ ଅଣ୍ଡିରା ଭାଲୁ ‘ମୋତି’ର ମୃତ୍ୟୁ, ୫କୁ ଖସିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଫୁଲବାଣୀ : କନ୍ଧମାଳକୁ ଛୁଇଁଲା ପହିଲି ଶୀତ, କୁହୁଡି ଚାଦରରେ ଢାଙ୍କି ହେଲାଣି ସହର
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର : ଶିଶୁ କନ୍ୟାର ଉଲଗ୍ନ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ବୁଧବାରଠୁ ଝୁମର ନାଚ ଦେଖିବାକୁ ଯାଇ ନିଖୋଜ ଥିଲେ
  • ||
  • ପାକିସ୍ତାନ ବିପକ୍ଷରେ ଭାରତ ଫେଭରେଟ୍, ବିଜୟ ସମ୍ଭାବନା ଅଧିକ : ଅନୁମାନ ଲଗାଇଲେ ମହମ୍ମଦ ଅମିର
  • ||
  • କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜି : ଝରଣୀ ଗାଁରେ ମମିତା ମେହେରଙ୍କ ପରିବାରକୁ ଭେଟିଲେ ରାଜ୍ୟ ମହିଳା ଆୟୋଗ ଅଧ୍ୟକ୍ଷାଙ୍କ ସହ ୪ଜଣିଆ ଟିମ୍
  • ||
  • ପନିପରିବା ଖାଇଦେଉଛନ୍ତି ବାର୍‌ହା, ଚିନ୍ତାରେ ଚାଷୀ
  • ||

ସରୁନି ଦାଦନ ଦୁଃଖ : ଏକମାତ୍ର ରୋଜଗାରିଆ ପୁଅକୁ ହରାଇ ଅସହାୟ ହୋଇପଡ଼ିଛି ପୂରା ପରିବାର

12/06/2019 at 5:29 PM

ବଲାଙ୍ଗିର ୧୨/୬ : ସରୁନି ଦାଦନ ଦୁଃଖ । ପୁଣି ବଲାଙ୍ଗିର କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜି ଲଥାକେନ୍‌ ଗାଁରୁ ଆସିଛି ଦାଦନ ଦୁଃଖର କରୁଣ କାହାଣୀ । ପରିବାର ପେଟକୁ ଦାନା ମୁଠାଏ ଦେବା ଆଶାରେ ରାଜ୍ୟ ବାହାରକୁ ଚାଲିଯାଇଥିଲେ ଗାଁର ଭେଣ୍ଡିଆ ଯୁବକ ଭଜନ  କଟା । ହେଲେ ୧୦ଦିନ ତଳେ ଗାଁକୁ ଫେରିଛି ଭଜନଙ୍କ ମୃତଦେହ । ଏଭଳି ଅବସ୍ଥାରେ ଏକମାତ୍ର ରୋଜଗାରିଆ ପୁଅକୁ ହରାଇ ଅସହାୟ ହୋଇପଡ଼ିଛି ପୂରା ପରିବାର । ମାତ୍ର ୨ବସ୍ତା ଚାଉଳ ଦେଇ ଦାୟିତ୍ବ ସାରିଦେଇଛି ପ୍ରଶାସନ ।

ପୁଅ ଚିନ୍ତାରେ ଘଡ଼ି କି ଘଡ଼ି ଚେତା ହରାଇ ବସୁଛି ବୁଢ଼ି ମାଆ । ପାଣି ଛାଟି ଚେତା ଫେରାଇାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି ପାଖ ପଡ଼ୋଶୀ । ସେପଟେ କୁନି କୁନି ଛୁଆ ଦୁଇଟିଙ୍କ ନିରୀହ ଆଖି ବାପାର ଆସିବା ବାଟକୁ ଅନାଇ ବସିଛନ୍ତି । ହେଲେ ସେମାନେ ଜାଣିନାହାନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ପେଟ ଚାଖଣ୍ଡକ ପାଇଁ ଦୁଇ ମୁଠା ଦାନା ଯୋଗାଡ଼ ପାଇଁ ଦାଦନ ଖଟି ଯାଇଥିବା ବାପା ଭଜନ ଶେଷରେ ଶବ ହୋଇଫେରିଛନ୍ତି । ୧୦ଦିନ ହେଲା ବିଧବା ପତ୍ନୀ ଯଶୋଦାଙ୍କ ଆଖିରୁ ଲୁହର ଧାର ନିଗିଡ଼ି ନିଗିଡ଼ି ଶୁଖିଗଲାଣି । ସ୍ବାମୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ମୁଣ୍ଡରେ ଯେମିତି ଚଡ଼କ ପଡ଼ିଯାଇଛି । ଚାରି ପ୍ରାଣୀ କୁଟୁମ୍ବଙ୍କ ପେଟ କେମିତି ପୋଷିବେ, କେମିତି ଛୋଟ ଛୋଟ ପିଲାଦୁଇଟିକୁ ମଣିଷ କରିବେ ସେଇ ଚିନ୍ତା ଏବେ ତାକୁ ନିର୍ବାକ୍‌ କରିଦେଇଛି । ଇଏ ହେଉଛି ବଲାଙ୍ଗିର ଜିଲ୍ଲା କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜି ଲଥାକେନ୍ ଗାଁର ଦାଦନ ଦୁଃଖର କରୁଣ କାହାଣୀ ।

ଲଥାକେନ୍ ଗାଁର ଦାଦନ ଦୁଃଖର ଏ କରୁଣ କାହାଣୀ ସ୍ଥାନୀୟ ପ୍ରଶାସନ କାନରେ ଯେ, ପଡ଼ିନି ସେକଥା ନୁହେଁ । ପ୍ରଶାସନର ବଡ଼ ବାବୁମାନେ ତଦନ୍ତ କରି ସବୁ ତଥ୍ୟ ନେଇଛନ୍ତି । ଆଉ ମୃତ ଦାଦନ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ପରିବାରର ପେଟ ଭରିବାକୁ ୨ବସ୍ତା ଚାଉଳ ଦେଇ ଆସିଛନ୍ତି । ବାକି ସହାୟତା କେବେ ଆଉ କେମିତି ଦିଆଯିବ ତାକୁ ନେଇ ୧୦ଦିନ ହେଲାଣି କେବଳ ଚାଲିଛି ଫାଇଲ ଚାଷ । ସମ୍ବେଦନହୀନ ପ୍ରଶାସନ ମୃତକଙ୍କ ପରିବାରକୁ କାଗଜପତ୍ର ଯୋଗାଡ଼ କରିବାକୁ କହି ଆସିଛି । ହେଲେ ବିନା କାଗଜପତ୍ରରେ ପ୍ରଶାସନ ଯେ, କୌଣସି ସହାୟତା କରିପାରିବନି ସେକଥା କ’ଣ ମୃତ ଦାଦନ ଶ୍ରମିକର ଏହି ଅଶିକ୍ଷିତ ପରିବାର ଜାଣିଛି କି ? ସେମାନେ ତ କେବଳ ଚାତକ ଭଳି ସହାୟତାର ବାଟକୁ ଅନାଇ ବସିଛନ୍ତି ।

ଯଦି ଜିଲ୍ଲା ଶ୍ରମ ଅ୍ରଧିକାରୀ ବୁଝିଛନ୍ତି ତାଙ୍କ ଅଂଚଳର ଦାଦନ ଦୁଃଖ, ତାହେଲେ ସେ ଦୁଃଖର କେମିତି ଅନ୍ତ ଘଟିବ ସେଥିପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କରିବା ଦରକାର । ତୁରନ୍ତ ମୃତ ଦାଦନ ଶ୍ରମିକ ଭଜନ କଟାଙ୍କ ପରିବାରକୁ ସରକାରଙ୍କ ବିଭିନ୍ନ ଯୋଜନାରେ ଅନ୍ତୁର୍ଭୁକ୍ତ କରି ସହାୟତା ଯୋଗାଇଦେବା ଦରକାର । ସେକଥା ନକରି କେବଳ ଅଫିସରେ ବସି ଫାଇଲ ଚାଷ କଲେ ଦାଦନ ଦୁଃଖ ସରିବନି ।

   Related Posts