Monday, September 23, 2019

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ସରୁନି ଦାଦନ ଦୁଃଖ : ଏକମାତ୍ର ରୋଜଗାରିଆ ପୁଅକୁ ହରାଇ ଅସହାୟ ହୋଇପଡ଼ିଛି ପୂରା ପରିବାର

ବଲାଙ୍ଗିର ୧୨/୬ : ସରୁନି ଦାଦନ ଦୁଃଖ । ପୁଣି ବଲାଙ୍ଗିର କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜି ଲଥାକେନ୍‌ ଗାଁରୁ ଆସିଛି ଦାଦନ ଦୁଃଖର କରୁଣ କାହାଣୀ । ପରିବାର ପେଟକୁ ଦାନା ମୁଠାଏ ଦେବା ଆଶାରେ ରାଜ୍ୟ ବାହାରକୁ ଚାଲିଯାଇଥିଲେ ଗାଁର ଭେଣ୍ଡିଆ ଯୁବକ ଭଜନ  କଟା । ହେଲେ ୧୦ଦିନ ତଳେ ଗାଁକୁ ଫେରିଛି ଭଜନଙ୍କ ମୃତଦେହ । ଏଭଳି ଅବସ୍ଥାରେ ଏକମାତ୍ର ରୋଜଗାରିଆ ପୁଅକୁ ହରାଇ ଅସହାୟ ହୋଇପଡ଼ିଛି ପୂରା ପରିବାର । ମାତ୍ର ୨ବସ୍ତା ଚାଉଳ ଦେଇ ଦାୟିତ୍ବ ସାରିଦେଇଛି ପ୍ରଶାସନ ।

ପୁଅ ଚିନ୍ତାରେ ଘଡ଼ି କି ଘଡ଼ି ଚେତା ହରାଇ ବସୁଛି ବୁଢ଼ି ମାଆ । ପାଣି ଛାଟି ଚେତା ଫେରାଇାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି ପାଖ ପଡ଼ୋଶୀ । ସେପଟେ କୁନି କୁନି ଛୁଆ ଦୁଇଟିଙ୍କ ନିରୀହ ଆଖି ବାପାର ଆସିବା ବାଟକୁ ଅନାଇ ବସିଛନ୍ତି । ହେଲେ ସେମାନେ ଜାଣିନାହାନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ପେଟ ଚାଖଣ୍ଡକ ପାଇଁ ଦୁଇ ମୁଠା ଦାନା ଯୋଗାଡ଼ ପାଇଁ ଦାଦନ ଖଟି ଯାଇଥିବା ବାପା ଭଜନ ଶେଷରେ ଶବ ହୋଇଫେରିଛନ୍ତି । ୧୦ଦିନ ହେଲା ବିଧବା ପତ୍ନୀ ଯଶୋଦାଙ୍କ ଆଖିରୁ ଲୁହର ଧାର ନିଗିଡ଼ି ନିଗିଡ଼ି ଶୁଖିଗଲାଣି । ସ୍ବାମୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ମୁଣ୍ଡରେ ଯେମିତି ଚଡ଼କ ପଡ଼ିଯାଇଛି । ଚାରି ପ୍ରାଣୀ କୁଟୁମ୍ବଙ୍କ ପେଟ କେମିତି ପୋଷିବେ, କେମିତି ଛୋଟ ଛୋଟ ପିଲାଦୁଇଟିକୁ ମଣିଷ କରିବେ ସେଇ ଚିନ୍ତା ଏବେ ତାକୁ ନିର୍ବାକ୍‌ କରିଦେଇଛି । ଇଏ ହେଉଛି ବଲାଙ୍ଗିର ଜିଲ୍ଲା କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜି ଲଥାକେନ୍ ଗାଁର ଦାଦନ ଦୁଃଖର କରୁଣ କାହାଣୀ ।

ଲଥାକେନ୍ ଗାଁର ଦାଦନ ଦୁଃଖର ଏ କରୁଣ କାହାଣୀ ସ୍ଥାନୀୟ ପ୍ରଶାସନ କାନରେ ଯେ, ପଡ଼ିନି ସେକଥା ନୁହେଁ । ପ୍ରଶାସନର ବଡ଼ ବାବୁମାନେ ତଦନ୍ତ କରି ସବୁ ତଥ୍ୟ ନେଇଛନ୍ତି । ଆଉ ମୃତ ଦାଦନ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ପରିବାରର ପେଟ ଭରିବାକୁ ୨ବସ୍ତା ଚାଉଳ ଦେଇ ଆସିଛନ୍ତି । ବାକି ସହାୟତା କେବେ ଆଉ କେମିତି ଦିଆଯିବ ତାକୁ ନେଇ ୧୦ଦିନ ହେଲାଣି କେବଳ ଚାଲିଛି ଫାଇଲ ଚାଷ । ସମ୍ବେଦନହୀନ ପ୍ରଶାସନ ମୃତକଙ୍କ ପରିବାରକୁ କାଗଜପତ୍ର ଯୋଗାଡ଼ କରିବାକୁ କହି ଆସିଛି । ହେଲେ ବିନା କାଗଜପତ୍ରରେ ପ୍ରଶାସନ ଯେ, କୌଣସି ସହାୟତା କରିପାରିବନି ସେକଥା କ’ଣ ମୃତ ଦାଦନ ଶ୍ରମିକର ଏହି ଅଶିକ୍ଷିତ ପରିବାର ଜାଣିଛି କି ? ସେମାନେ ତ କେବଳ ଚାତକ ଭଳି ସହାୟତାର ବାଟକୁ ଅନାଇ ବସିଛନ୍ତି ।

ଯଦି ଜିଲ୍ଲା ଶ୍ରମ ଅ୍ରଧିକାରୀ ବୁଝିଛନ୍ତି ତାଙ୍କ ଅଂଚଳର ଦାଦନ ଦୁଃଖ, ତାହେଲେ ସେ ଦୁଃଖର କେମିତି ଅନ୍ତ ଘଟିବ ସେଥିପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କରିବା ଦରକାର । ତୁରନ୍ତ ମୃତ ଦାଦନ ଶ୍ରମିକ ଭଜନ କଟାଙ୍କ ପରିବାରକୁ ସରକାରଙ୍କ ବିଭିନ୍ନ ଯୋଜନାରେ ଅନ୍ତୁର୍ଭୁକ୍ତ କରି ସହାୟତା ଯୋଗାଇଦେବା ଦରକାର । ସେକଥା ନକରି କେବଳ ଅଫିସରେ ବସି ଫାଇଲ ଚାଷ କଲେ ଦାଦନ ଦୁଃଖ ସରିବନି ।

94 Views

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର