Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • T20 World Cup: ଇତିହାସ ରଚିଲେ କର୍ଟିସ କାମ୍ପର, ୪ ବଲ୍‌ରେ ନେଲେ ୪ ଓ୍ଵିକେଟ୍
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍: କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୫ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ମିଲରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ: ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଇବାକୁ ବିଲଡିଂରୁ ଡେଇଁପଡିଥିଲେ ଶ୍ରମିକ, ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟ ଜାରି
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୩୪୦ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଲଖିମପୁର ହିଂସା ମାମଲାରେ ସଂଯୁକ୍ତ କିଷାନ ମୋର୍ଚ୍ଚାର ରେଳରୋକ, ୬ ଘଣ୍ଟିଆ ଆନ୍ଦୋଳନ ପାଇଁ ୧୪୪ ଧାରା
  • ||
  • ଫୁଲୁଛି ଜଳକା ନଦୀ, ବିପଦ ସଙ୍କେତ ଉପରେ ଜଳସ୍ତର
  • ||
  • ଚାଲାଣ ବେଳେ ୩୯ ଶ୍ରମିକ ଉଦ୍ଧାର, ଦାଦନ ଖଟିବାକୁ ଯାଉଥିଲେ ବିଜୟନଗରମ୍
  • ||
  • ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ଟ୍ରପ୍ ଲାଇନ, ୪ ଜିଲ୍ଲାରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ଏଯାଏଁ ମିଳୁନି ବାପା-ପୁଅଙ୍କ ପତ୍ତା, ରବିବାର ନାଗାବଳୀରେ ଭାସି ଯାଇଥିଲେ ଉଭୟ
  • ||

ଖାଁ ଖାଁ ଲାଗୁଛି ପଞ୍ଚଲିଙ୍ଗେଶ୍ୱର ଶୈବପୀଠ, ମୁଖ୍ୟ ଫାଟକରେ ଝୁଲୁଛି ତାଲା, ଦୁର୍ଦ୍ଦିନରେ ୧୦୦ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ପରିବାର

20/09/2020 at 10:01 PM

ନୀଳଗିରି,୨୦/୦୯:  କରୋନାର କରାଳ ରୂପ ପ୍ରତିଫଳିତ ହୋଇଛି ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଶୈବପୀଠ ପଂଚଲିଙ୍ଗେଶ୍ୱରରେ। ଆଜକୁ ୭ ମାସ ଧରି ମୁଖ୍ୟ ଫାଟକରେ ତାଲା ଝୁଲୁଥିବା ବେଳେ ପୀଠ ତଳେ ୧୦୦ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ପରିବାର ଦୁର୍ଦ୍ଦିନରେ ଗତି କରୁଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ବାଲେଶ୍ଵର ଜିଲ୍ଲା ନୀଳଗିରି ଠାରୁ ମାତ୍ର ୮ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଦେବଗିରି ପାହାଡ଼ରେ ବିରାଜମାନ ଅଛନ୍ତି ବାବା ପଞ୍ଚଲିଙ୍ଗେଶ୍ୱର ମହାଦେବ। ଝରଣା ଭିତରେ ଥିବା ପାଞ୍ଚଲିଙ୍ଗକୁ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ଠାକୁର ଭାବେ ମାନିଥାନ୍ତି । ରାଜ୍ୟ ତଥା ରାଜ୍ୟ ବାହାରୁ ପର୍ଯ୍ୟଟକ ଙ୍କ ସୁଅ ଛୁଟିଥାଏ ରହି ଶୈବପୀଠ କୁ। ବାବାଙ୍କ ଆଶିଷ ଲାଭ କରିବା ସହିତ ପାହାଡ଼ ପର୍ବତ ଓ ଝରଣା ର ପ୍ରାକୃତିକ ଦୃଶ୍ୟ କୁ ବେଶ ମନଭରି ଉପଭୋଗ କରିଥାନ୍ତି।

ଦୈନନ୍ଦିନ ହଜାର ହଜାର ପର୍ଯ୍ୟଟକ ଆସୁଥିବା ବେଳେ ପୀଠ ତଳେ ବ୍ୟବସାୟୀ ମାନେ ବେଶ ବେପାର ବଣିଜ କରି ନିଜର ପରିବାର ପୋଶନ୍ତି। ୧୦୦ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ ଦୋକାନୀ କିଏ ଫୁଲ ,ବେଲପାତ୍ର,ନଡିଆ କଦଳି ବିକ୍ରି କରିଥାନ୍ତି ତ ଆଉ କିଏ ପଥର ବାସନ ସହ ବିଭିନ୍ନ ମୂର୍ତି ବିକିଥାନ୍ତି। ଖାଲି ସେତିକି ନୁହଁ  ଚା ଦୋକାନ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ହୋଟେଲ, ଜଳଖିଆ ଦୋକାନ, ଭେରାଇଟି ଷ୍ଟୋର କରି ଚଳିଥାନ୍ତି। ହେଲେ ସମସ୍ତଙ୍କ ଦୋକାନ ବଜାର ବନ୍ଦ କରାଇଦେଇଛି ମହାମାରୀ କରୋନା।

ମାର୍ଚ୍ଚ ମାସ ଠାରୁ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପୀଠର ମୁଖ୍ୟ ଫାଟକରେ କଟକଣା ପାଇଁ ତାଲା ଝୁଲାଇ ଦିଆଯାଇଛି। ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ଅନୁପସ୍ଥିତରେ ଏବେ ୧୦୦ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ବ ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ପରିବାର ଚଳିବା ପାଇଁ ସଂଘର୍ଷ କରୁଛନ୍ତି। ଏପରିକି ଚଳିତ ବର୍ଷ ଶ୍ରାବଣ ମାସର ସୋମବାରରେ କାଉଡ଼ିଆଙ୍କ ଜଳାଭିଷେକ ଧୋଇ ହୋଇଯାଇଛି। ପୂଜା କରି ପୂଜକ ନିଜର ପରିବାର ଚଳାଉ ଥିବାବେଳେ ଭକ୍ତଙ୍କ ବିନା ଏବେ ପରିବାର ଚଳାଇବା କଷ୍ଟକର ବ୍ୟାପାର ହୋଇଛି।

ବାବାଙ୍କ ନୀତିପୂଜା କରି କରୋନା ଭଳି ମହାମାରୀ ସଂସାରରୁ କିପରି ଲୋପ ପାଇବ ଏନେଇ ପୂଜକ ସର୍ବଦା ବାବାଙ୍କୁ ପୂଜାକରି ଜଳାଭିଷେକ କରୁଛନ୍ତି। ତେବେ କେବେ କରୋନା ଲୋପ ପାଇ ପୁଣି ଥରେ ଏହି ପ୍ରସିଦ୍ଧ ପୀଠ ଖୋଲାଯାଇ ସ୍ଵାଭାବିକ ପରିସ୍ଥିତି ଫେରିବ ଏନେଇ ଆଶା ବାନ୍ଧି ସମସ୍ତେ ଅନାଇ ରହିଛନ୍ତି।

   Related Posts