Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭିସା ଉପରେ ଲାଗିଥିବା କଟକଣା ହଟାଇଲେ ସରକାର
  • ||
  • ଟ୍ୱିଟରରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦିଙ୍କ ପାଇଁ କବିତା ଲେଖିଲେ ରାହୁଲ
  • ||
  • ମା’ ମାଣିକେଶ୍ଵରୀଙ୍କ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଛତର ଯାତ୍ରା ପାଇଁ ୧୪୪ ଧାରା ଜାରି
  • ||
  • ପ୍ରକାଶ ପାଇଲା ମାଟ୍ରିକ୍ ସପ୍ଲିମେଣ୍ଟାରୀ ପରୀକ୍ଷା ଫଳ
  • ||
  • ରାୟଗଡାରେ ବୋଲେରୋ-ବାଇକ୍ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା, ୨ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ବିନା ଅନୁମତିରେ ଦାଢ଼ି ରଖି ନିଲମ୍ବିତ ହେଲେ ପୋଲିସ ବାବୁ
  • ||
  • ପାଲଘର ମାମଲାରେ ଆଉ ୨୪ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୫ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ବିହାର ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ବିଜେପି ଜାରି କଲା ସଂକଳ୍ପ ପତ୍ର
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୯୧୩ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||

ଭାରତ ପରି ସମ୍ମାନ ଦାବି କଲେ ଏଲଏସିରେ ମରିଥିବା ଚୀନ ସୈନିକଙ୍କ ପରିଜନ, ମୁହଁ ଖୋଲୁନାହିଁ ଡ୍ରାଗନ

26/06/2020 at 4:24 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୬।୦୬: ପୂର୍ବ ଲଦାଖର ଗଲଓ୍ଵାନ ଉପତ୍ୟକାରେ ଜୁନ ୧୫ରେ ରକ୍ତାକ୍ତ ସଂଘର୍ଷ ପରେ ଭାରତ ଓ ଚୀନ ସୈନିକଙ୍କ ପ୍ରାଣହାନୀ ଘଟିଛି। ଭାରତ ନିଜର ସହିଦ ସୈନିକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଦର୍ଶାଇବା ସହିତ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ମର୍ଯ୍ୟାଦା ସହ ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାର କରାଇଛି। ମାତ୍ର ଚୀନରେ ସୈନିକ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ପରିବାରକୁ ସମ୍ମାନ ଦେବା ତ ଦୂରର କଥା ଜନତାଙ୍କୁ ସୈନିକଙ୍କ ନାମ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଉ ନାହିଁ, ଯେଉଁମାନେ ନିଜ ଦେଶ ପାଇଁ ଲଢି ନିଜର ଜୀବନ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏବେ ଭାରତ ପରି ସହିଦଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ ଦେବାକୁ ଚୀନବାସୀ ଦାବି କରିଛନ୍ତି। ସୈନିକଙ୍କ ପରିବାର ଶାନ୍ତ କରିବାକୁ ଡ୍ରାଗନ ପ୍ରୟାସ ଚଳାଇଛି ଏବଂ ନିଜ ମୃତାହତ ସୈନିକଙ୍କ ନାମ ପରେ କହିବ ବୋଲି କହିଛି।

କ୍ଷମତାଧାରୀ ଚୀନ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟିର ମୁଖପତ୍ର ଗ୍ଲୋବାଲ ଟାଇମ୍ସର ସଂପାଦକ ହୁ ସିଜିନ ଏକ ଲେଖାରେ ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ, ସେନାରେ ମରୁଥିବା ସୈନିକଙ୍କୁ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ସମ୍ମାନ ଦିଆଯାଯିବ ଏବଂ ଲୋକଙ୍କୁ ପରେ ସଠିକ୍ ସମୟରେ ସୂଚନା ଦିଆଯିବ। ଯଦ୍ଵାରା ମୃତ ସୈନିକଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ ମିଳିବ ଯାହା ପାଇଁ ସେମାନେ ହକଦାର।

ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ, ପିଏଲଏସର ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିବା ସୈନିକଙ୍କ ପରିଜନ ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ କରି ଭାରତର ସହିଦଙ୍କ ପରି ସମ୍ମାନ ଦାବି କରିଛନ୍ତି। ସେମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଭାରତରେ ସହିଦଙ୍କୁ ବହୁତ ସମ୍ମାନ ଦିଆଯାଏ, ମାତ୍ର ଏଠାରେ ନା କୌଣସି ସମ୍ମାନ ଦିଆଯାଏ ଏବଂ ନା ପରିଚୟ ଦିଆଯାଏ।

ଗ୍ଲୋବାଲ ଟାଇମ୍ସ ସ୍ଵୀକାର କରିଛି ଯେ, ସଂଘର୍ଷରେ ଚୀନ ସୈନିକ ମରିଛନ୍ତି, ମାତ୍ର ଏହାର ସଂଖ୍ୟା ୨୦ରୁ କମ ହେବ ବୋଲି ଦାବି କରିଛି। ଚୀନ ସରକାର ଏହି ବିଷୟରେ ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନିରବ ରହିଛି। ସେଠାକାର କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ସରକାର ଏହା ମଧ୍ୟ କହିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ନାହିଁ ଯେ, କେତେ ସୈନିକ ସୀମାକୁ ଯାଇଛନ୍ତି। ହୁ ଲେଖିଛନ୍ତି, ଅଦ୍ୟାବଧି ଚୀନୀ ସେନା ମରିଥିବା ସୈନିକଙ୍କ ବିଷୟରେ କୌଣସି ସୂଚନା ଦେଇ ନାହିଁ।

   Related Posts