Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଇଂଲଣ୍ଡକୁ ଏକ ଇନିଂସ୍‌ ଓ ୨୫ ରନ୍‌ରେ ହରାଇଲା ଟିମ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ
  • ||
  • ଅହମଦାବାଦ ଟେଷ୍ଟ ଜିତିଲା ଭାରତ
  • ||
  • ଭାରତ ୩-୧ରେ ସିରିଜ୍‌ ବିଜୟୀ
  • ||
  • ଚାନ୍ଦବାଲି : ବିଜେଡିର ମିଶ୍ରଣ ପର୍ବ, ଦଳକୁ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ କଲେ ହେବିଓ୍ବେଟ୍ ନେତା ପ୍ରତାପ ଧଳ
  • ||
  • ମାଥିଲି : କୂଅରୁ ଉଦ୍ଧାର ହେଲା ମା’ ଓ ଶିଶୁ କନ୍ୟାର ମୃତଦେହ, ଶୁକ୍ରବାର ରାତିରୁ ଥିଲେ ନିଖୋଜ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜଧାନୀର ବିଚ୍ ରାସ୍ତାରେ ଗୋଡେଇ ଗୋଡେଇ ହାଣିଲେ, ଜଣେ ମୃତ, ୨ ଆକ୍ରମଣକାରୀଙ୍କୁ ଧରିଛି ପୋଲିସ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗିର : ପିଟି ପିଟି ମାରିଦେଲେ, ପ୍ରମାଣ ନଷ୍ଟ ପାଇଁ ଫିଙ୍ଗିଦେଲେ ନାଳରେ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ବାନ୍ଧିଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ସୋର : କେନାଲରେ ଗାଧୋଇବା ବେଳେ ଭାସିଗଲେ ଯୁବକ, ୩ଦିନ ପରେ ଗୁଜୁରାଟରୁ ଫେରିଲା ମୃତଦେହ
  • ||
  • ଆଠମଲ୍ଲିକ : ଅଜଣା ଗାଡି ଧକ୍କାରେ ଜଣେ ମୃତ, ଜଣେ ଆହତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ପ୍ରଭୁ ଶ୍ରୀଲିଙ୍ଗରାଜ ପୀଠରେ ରାତି ୧୦ଟାରେ ଉଠିବ ମହାଦୀପ, ମନ୍ଦିର ପରିସରରେ ପାଳନ ହେବ କୋଭିଡ୍ କଟକଣା
  • ||

ଵାଲାକୋଟର ଆତଙ୍କୀ କ୍ୟାମ୍ପର ୬ଟି ବିଲଡିଂରେ ଥିଲେ ୬୦୦ ଆତଙ୍କବାଦୀ : ପାକିସ୍ତାନ ଦେଉଥିଲା ଟ୍ରେନିଂ

5/03/2019 at 1:51 PM

ଦିଲ୍ଲୀ ୫/୩ : ଜୈସ-ଏ-ମହମ୍ମଦ ଆତଙ୍କୀ ସଂଗଠନର ମୁଖ୍ୟ ମାସୁଦ ଆଝାର ଵାଲାକୋଟରେ ଏକ ୩ ଷ୍ଟାର ବିଲଡିଂ ନିର୍ମାଣ କରିଥିଲା | ସେଠାରେ ମୋଟ ୬୦୦ ଆତଙ୍କୀ ୫ରୁ ୬ଟି ବଡ ବଡ ବିଲଡିଂରେ ରହୁଥିଲେ | ଏହି ଆତଙ୍କୀ କ୍ୟାମ୍ପ କୌଣସି କାଚ ଘରଠାରୁ କମ ନଥିଲା | ସେଠାରେ ସମସ୍ତ ସୁବିଧା ରହିଥିଲା | ପାକିସ୍ତାନର ମାନସେହରା ନାରନ ଜଲଖଣ୍ଡ ରୋଡ଼ରେ ଥିଲା ଏହି କ୍ୟାମ୍ପ | ସେଠାରେ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ମଦ୍ରାସା ଆୟେସା ସାଦିକ ନାଁରେ ଆତଙ୍କୀ ହମଲା ପାଇଁ ଟ୍ରେନିଂ ଦିଆଯାଉଥିଲା | ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ବ୍ରେନୱାସ କରି ତାଙ୍କୁ ଆତଙ୍କୀ ଟ୍ରେନିଂ ତଥା ଆତ୍ମଘାତୀ ହେବା ପାଇଁ ଟ୍ରେନିଂ ଦିଆଯାଉଥିଲା | ଏହି ଆତଙ୍କୀ କ୍ୟାମ୍ପର ସମ୍ପୂର୍ଣ ବିବରଣୀ ଭାରତୀୟ ଗୁଇନ୍ଦା ସଂସ୍ଥା ପାଖରେ ଅଛି |

ମୁଜାଫରଵାଦର ‘ସବାଇ ନାଲା’ ରେ ଥିବା ଜୈସର ଅଫିସରେ ପ୍ରଥମେ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ବଛା ଯାଉଥିଲା | କିଏ କେଉଁ କାମ ପାଇଁ ଯୋଗ୍ୟ ସେନେଇ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ଗ୍ରୁପରେ ଭାଗ କରାଯାଉଥିଲା | ଏହାପରେ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଅନୁମତି ପତ୍ର ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଉଥିଲା | ଏହାପରେ ମୁଜାଫରଵାଦରେ ଥିବା ଆତଙ୍କୀ କମାଣ୍ଡର ଏଥିରେ ଦସ୍ତଖତ କରୁଥିଲା | ଦସ୍ତଖତ କରାଯାଇଥିବା ଅନୁମତି ପତ୍ର ଏମାନଙ୍କୁ ଦିଆଯାଉଥିଲା | ଏହି ଚିଠି ବା ଅନୁମତି ପତ୍ରରେ ‘ଅଲ ରହମତ ଟ୍ରଷ୍ଟ’ ର ଷ୍ଟାମ୍ପ ଲଗାଯାଉଥିଲା | ଏହି ଷ୍ଟାମ୍ପ ଲାଗିବ ମାତ୍ରେ ସେହି ଆତଙ୍କବାଦୀ ଜୈସ ସଂଗଠନରେ ସାମିଲ ହେଲା ବୋଲି ସ୍ପଷ୍ଟ ହେଉଥିଲା |


୬ ଏକର ବିଶିଷ୍ଟ ଵାଲାକୋଟର ମୁଖ୍ୟ ଟ୍ରେନିଂ କ୍ୟାମ୍ପ ମଦ୍ରାସା ନିକଟରେ ଥିଲା | ଏହି ମଦ୍ରାସାର ଦୁଇଟି କବାଟ ଥିଲା | ଏହି ମଦ୍ରାସାରେ ‘ଶିଶ ମହଲ’ ଏବଂ ‘ମସକିନ ମହଲ’ ନାମକ ୨ଟି ଗୁରୁତ୍ଵପୁର୍ଣ ଜାଗା ଥିଲା | ପାକିସ୍ତାନୀ ସେନା ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନର ଗୁଇନ୍ଦା ବିଭାଗ ଆଇଏସଆଇ ସେଠାରେ ରହୁଥିବା ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ୩ ଷ୍ଟାର ସୁବିଧା ସୁଯୋଗ ଯୋଗାଇ ଦେଇଥିଲେ ଯେଭଳି ସେମାନେ ସେଠାରୁ କୁଆଡେ ନଯାଆନ୍ତୁ |


ସେଠାରେ ଆତଙ୍କୀ କମାଣ୍ଡରଙ୍କ ସହିତ ମାସୁଦ ଆଝାର ଏବଂ ତାର ଭାଇ ଅବଦୁଲ ରାଉଫ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ବ୍ରେନୱାସ କରୁଥିଲେ | ପାକିସ୍ତାନ ସେନାର ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ଅଫିସର ଏବଂ ଆଇଏସଆଇ ଵାଲାକୋଟର ଏହି କ୍ୟାମ୍ପରେ ଥିବା ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ଯୋଗାଉଥିଲେ | ଏମାନେ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ଗରିଲା ଯୁଦ୍ଧ ଟ୍ରେନିଂ ମଧ୍ୟ ଦେଉଥିଲେ | ଵାଲାକୋଟର ଏହି କ୍ୟାମ୍ପରେ ସବୁବେଳେ ଅତିକମରେ ୫୦ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଟ୍ରେନିଂ ନେଉଥିଲେ | ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୨୦ରୁ ୨୫ ଆତ୍ମଘାତୀ ହମଲା କରୁଥିବା ଆତଙ୍କବାଦୀ ଥିଲେ |

   Related Posts