Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଦେବାଳିଆ ଦ୍ଵାର ଦେଶରେ ଥିବା ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ପାଇଁ ଅକ୍ସିଜେନ ପାଲଟିଲା ଭାରତ, ଦେଲା ଏତେ କୋଟି ସହାୟତା
  • ||
  • ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ କଂଗ୍ରେସର ୧୮ ଜଣିଆ ନିର୍ବାଚନ କମିଟି, ନରସିଂହ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ
  • ||
  • ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନ: ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ନାମାଙ୍କନପତ୍ର ଦାଖଲ କଲେ ୮୭୭୨ ଜଣ ପ୍ରାର୍ଥୀ
  • ||
  • ପୁଣି ନିରାଶ ହେଲେ ସୁମିତ୍, ଆବେଦନ ଖାରଜ କଲେ ଏସଡିଜେଏମ କୋର୍ଟ
  • ||
  • ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ହିଂସା ! ସମିତି ସଭ୍ୟାଙ୍କ ଗାଡି ଜାଳିଦେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ମହିଳାଙ୍କ ଦେହରେ ନିଆଁ ଲଗାଇ ଦେଲେ ଧରମ ଭାଇ ! ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ବିଲଡର୍ ସଂସ୍ଥାର ଘର ଉପରେ ବୋମାମାଡ, ୩ ଶ୍ରମିକ ଆହତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୩ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୪୮୪କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୦ ହଜାର ଉପରେ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୦୪୮୯ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୧୪୪୪୦୧ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୨ ଲକ୍ଷ ୫୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୩୮୫ ମୃତ
  • ||

ଦେଶର ସମସ୍ତ ଛାତ୍ର-ଛାତ୍ରୀଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଲା ‘ଡିଜିଟାଲ ଲାଇବ୍ରେରୀ’, ଜାଣନ୍ତୁ ବିଦ୍ୟାର୍ଥୀଙ୍କ ପାଇଁ କ’ଣ ରହିଛି ସୁବିଧା ?

6/06/2020 at 7:07 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୬।୦୬: ଦେଶର ସମସ୍ତ ଛାତ୍ରଙ୍କ ପାଇଁ ଗୋଟିଏ ଲାଇବ୍ରେରୀ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି। ଏହି ଲାଇବ୍ରେରୀର ବିଶେଷତ୍ଵ, ଏଥିରେ ପ୍ରାଥମିକ ଶିକ୍ଷାଠୁ ନେଇ ଆଇନ୍, ମେଡିକାଲ ଓ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ପରି ବିଷୟ ସାମିଲ। ମାନବ ସମ୍ବଳ ବିକାଶ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଦ୍ଵାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ ‘ନ୍ୟାସନାଲ ଡିଜିଟାଲ ଲାଇବ୍ରେରୀ’ରେ ସାଢେ ଚାରି କୋଟିରୁ ଅଧିକ ପାଠ୍ୟ ସମ୍ବଳ ଉପଲବ୍ଧ ରହିଛି।

କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ମାନବ ସମ୍ବଳ ବିକାଶ  ମନ୍ତ୍ରୀ ରମେଶ ପୋଖରିୟାଲ ନିଶଙ୍କ ନ୍ୟାସନାଡ ଡିଜିଟାଲ ଲାଇବ୍ରେରୀ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେଇ କହିଛନ୍ତି, ଏହି ଲାଇବ୍ରେରୀ ଦୁନିଆର ଛାତ୍ରଙ୍କ ପାଇଁ। ଏହି ଡିଜିଟାଲ ପୋର୍ଟାଲ୍‌ରେ ପ୍ରାଥମିକ ଶିକ୍ଷାଠୁ ନେଇ ପୋଷ୍ଟ ଗ୍ରାଜୁଏଟ ସ୍ତର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସବୁ ବିଷୟ ଉପଲବ୍ଧ ରହିଛି। ଏଥିରେ ସାମାଜିକ ବିଜ୍ଞାନ, ଲିଟ୍ରେଚର, ଆଇନ, ମେଡିକାଲ ଆଦି ସବୁ ବିଷୟ ରହିଛି।

କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ନିଶଙ୍କ ଏହା ଉପରେ ଅଧିକ ସୂଚନା ଦେଇ କହିଛନ୍ତି ‘ନ୍ୟାସନାଲ ଡିଜିଟାଲ ଲାଇବ୍ରେରୀ’ରେ ଉପଲବ୍ଧ କରାଯାଇଥିବା ତଥ୍ୟ ବିଭିନ୍ନ ଆଞ୍ଚଳିକ ଭାଷାରେ ଉପଲବ୍ଧ ରହିଛି। ସମସ୍ତ ଶ୍ରେଣୀ ଏବଂ ବର୍ଗର ଛାତ୍ରଙ୍କ ଆବଶ୍ୟକତାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ନ୍ୟାସନାଲ ଡିଜିଟାଲ ଲାଇବ୍ରେରୀରେ ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୪ କୋଟି ୬୦ ଲକ୍ଷ ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ଡିଜିଟାଇଜେସନ ଜରିଆରେ ଉପଲବ୍ଧ କରାଯାଇଛି।

ଏହି ଡିଜିଟାଲ ଲାଇବ୍ରେରୀର ସବୁଠୁ ବଡ ବିଶେଷତ୍ଵ ଏହା ଯେ, ଏଥିରେ ପାଠ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀର ବିବିଧତା ରହିଛି। ପ୍ରତ୍ୟେକ ରାଜ୍ୟର ଛାତ୍ର ନିଜ ଭାଷାରେ ପୁସ୍ତକ ପଢିପାରିବେ। ପିଏଚଡି ଓ ଏମଫିଲ୍‌ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଉଚ୍ଚ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନର ଛାତ୍ର ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ କାରଣରୁ ସବୁଠୁ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛନ୍ତି। ତେଣୁ ଏମିତି ସ୍ଥିତିରେ ଏବେ ସେମାନଙ୍କୁ ହଜାର ସଂଖ୍ୟାରେ ଜର୍ଣ୍ଣାଲ ଓ ଲକ୍ଷାଧିକ ପୁସ୍ତକ ଅନଲାଇନ୍‌ରେ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ।

   Related Posts