Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବରିଷ୍ଠ ସାମ୍ୱାଦିକ ବିନୋଦ ଦୁଆଙ୍କ ପରଲୋକ, କରୋନାରେ ହୋଇଥିଲେ ଆକ୍ରାନ୍ତ
  • ||
  • ଚାଲିପାରିଲାନି ବିଧାନସଭା, ସୋମାବାର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମୁଲତବୀ ଘୋଷଣା କଲେ ବାଚସ୍ପତି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଚଉଷଠୀ ଯୋଗିନୀ ମା’ ନାରାୟଣୀଙ୍କ ମନ୍ଦିରରୁ ଚୋରି, ମା’ଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତିରୁ ସୁନା ଅଳଙ୍କାର ତାଡି ନେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି ୬୯୭୦ଜଣ ଭିକାରୀ, ୪୧୨୮ ପୁରୁଷ ଓ ୨୮୪୨ ମହିଳା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ରାଜ୍ୟରେ ଓମିକ୍ରନ୍ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇନାହିଁ : DMET
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଗୃହରେ ବିରୋଧୀଙ୍କ ପ୍ରତିବାଦ ପ୍ରସଙ୍ଗ, ବିଧାୟିକା ସ୍ନେହାଙ୍ଗୀନି ଛୁରିଆ କହିଲେ- ‘ଏହା ଗଣତନ୍ତ୍ର ପ୍ରତି ସୁସ୍ଥ ବାତାବରଣ ନୁହଁ’
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଦୁର୍ବଳ ହେବାରେ ଲାଗିଛି ବାତ୍ୟା : ରାଜସ୍ବ ମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମମିତା ଝଡ ଧୀରେ ଧୀରେ ମହାବାତ୍ୟା ଆଡକୁ ମୁହାଁଇବ : ବିଷ୍ଣୁ ସେଠୀ
  • ||
  • ପୁରୀ : ପୁରୀ ବେଳାଭୂମିରେ ଲାଗିଲା ରେଡ୍ ଫ୍ଲାଗ୍, ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ ଯିବା ଲାଗି ବାରଣ
  • ||
  • ପଦାର୍ଥ ବିଜ୍ଞାନୀ ପଦ୍ମଭୂଷଣ ତ୍ରିଲୋଚନ ପ୍ରଧାନଙ୍କ ପରଲୋକ
  • ||

ଟିକ୍‌ଟକ୍‌ ଭଳି ଏବେ ସର୍ଟ ଭିଡିଓର ମଜା ନେବେ ୟୁଜର୍, ଭାରତରେ ଲଞ୍ଚ୍‌ ହେଲା ‘ଫେସ୍‌ବୁକ୍‌ ରିଲ୍‌’

9/03/2021 at 6:00 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୦୯/୦୩: କିଛି ବର୍ଷ ଭିତରେ ଭାରତରେ ଅତ୍ୟଧିକ ଲୋକପ୍ରିୟ ହୋଇଥିବା ଟିକ୍‌ଟକ୍‌ ଆପ୍‌କୁ ଭାରତ ସରକାର ବ୍ୟାନ୍‌ କରିଦେଇଥିଲେ । ଯାହାକୁ ନେଇ ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅସନ୍ତୋଷ ଦେଖା ଦେଇଥିଲା । ହେଲେ ଏହାର ଶୂନ୍ୟସ୍ଥାନକୁ ଏବେ ପୂରଣ କରିବ ଫେସ୍‌ବୁକ୍‌ ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ଫେସ୍‌ବୁକ୍‌ରେ ଆପଣ ଟିକ୍‌ଟକ୍‌ ଭଳି ମଜା ନେଇପାରିବେ । ବିଶ୍ୱର ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ସୋସାଲ୍‌ ମିଡିଆ ୱେବ୍‌ସାଇଟ୍‌ ଫେସ୍‌ବୁକ୍‌ ନିଜର ଫେସ୍‌ବୁକ୍‌ ରିଲ୍‌ ନାମକ ଏକ ଫିଚର୍‌କୁ ଅଫିସିଆଲ୍‌ ଲଞ୍ଚ କରିଛି । ଏହି ଫିଚର୍‌ର ଆରମ୍ଭ ପ୍ରଥମେ ଭାରତରୁ କରାଯାଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି । ଏହି ଫିଚର୍‌କୁ ପୂର୍ବ ବର୍ଷରୁ ପରୀକ୍ଷଣ କରାଯାଉଥିଲା । ତେବେ ବ୍ୟବହାରକାରୀ ସେମାନଙ୍କର ଇନ୍‌ଷ୍ଟାଗ୍ରାମରୁ ସିଧା-ସଳଖ ନିଜ ଭିଡିଓକୁ ଫେସ୍‌ବୁକ୍‌ରେ ସେୟାର କରିପାରିବେ ବୋଲି ଏଥିରେ କୁହାଯାଇଛି ।

ଫେସ୍‌ବୁକ୍‌ ରିଲ୍‌ କଣ-

ଫେସ୍‌ବୁକ୍‌ ଟିକ୍‌ଟକ୍‌ ଭଳି ଭିଡିଓ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ଫିଚର୍‌ ଦେଉଛି । ଏହାର ନାମ ରିଲ୍ସ ରଖାଯାଇଛି । ଏଥିରେ ଇନ୍‌ଷ୍ଟାଗ୍ରାମ ରିଲ୍‌ ଭଳି ପ୍ରାୟ ସମାନ ଫିଚର୍‌ ରହିଛି । ଏହାକୁ ବ୍ୟବହାର କରି ଆପଣ କିଛି ସେକେଣ୍ଡ୍‌ର ଭିଡିଓ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିପାରିବେ ଏବଂ ଏହାକୁ ସେୟାର କରିପାରିବେ । ଏହି ଭିଡିଓଗୁଡ଼ିକ ନ୍ୟୁଜ୍‌ ଫିଡ୍‌ରେ ଦେଖାଯିବ । ବ୍ୟବହାରକାରୀ ମ୍ୟୁଜିକ୍‌ ଲାଇବ୍ରେରିରୁ ଗୀତ ଚୟନ କରି ଏହାର ଭିଡିଓ କରିବେ । ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ଇଫେକ୍ଟ ଦେଇ ଟାଇମର୍ ସେଟିଙ୍ଗ୍‌ କରିପାରିବେ । ଏଥି ସହିତ ଭିଡିଓର ସ୍ପୀଡ୍‌ ବଢ଼ାଇ ପାରିବେ ବା କମାଇ ପାରିବେ ।

ଏହି ଫିଚର୍‌ ଜିରିଆରେ ଫେସ୍‌ବୁକ୍‌ ଭାରତରେ ସର୍ଟ ଭିଡିଓ କ୍ଷେତ୍ରରେ ରାଜ୍‌ କରିବା ନେଇ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛି । ଟିକ୍‌ଟକ୍‌ ବ୍ୟାନ୍‌ ପରେ କମ୍ପାନୀ ଇନ୍‌ଷ୍ଟାଗ୍ରାମ୍‌ ରିଲ୍‌କୁ ଲଞ୍ଚ କରିଥିଲା । ତେବେ ଏହି ରିଲ୍ସ୍‌କୁ ଭାରତୀୟ ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କ ପାଖରେ ଆଦୃତ କରାଇବା ପାଇଁ କମ୍ପାନୀ ସବୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବା ବୋଲି କତ୍ତୃପକ୍ଷ କହିଛନ୍ତି ।

   Related Posts