Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଜାଗର ପ୍ରସ୍ତୁତି : ବାବା ଆଖଣ୍ଡଳମଣିଙ୍କ ପୀଠରେ ଲାଗିଲା କଟକଣା, ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୦ରୁ ୨ଦିନ ଯାଏଁ ୧୪୪ ଧାରା
  • ||
  • JEE ମେନ୍ ରେଜଲ୍ଟ ପ୍ରକାଶିତ
  • ||
  • ଦେଶର ୪ଟି ସ୍ଥାନରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହେବ ଜାତୀୟ ଭୂତାଣୁ ବିଜ୍ଞାନ ସଂସ୍ଥାନ, ଭୁବନେଶ୍ଵରରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିବାକୁ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖିଲେ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର
  • ||
  • ବଦଳିଲେ ପୋଲିସ କମିଶନର, ସୁଧାଂଶୁଙ୍କ ଜାଗା ନେଲେ ସୌମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରିୟଦର୍ଶୀ
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ଜମିଜମା ବିବାଦରୁ ବିଧବା ମହିଳାଙ୍କୁ ବୀଭତ୍ସ ହତ୍ୟା
  • ||
  • କଟକ : SCBରେ ମହିଳା ରୋଗୀଙ୍କ ଉପରେ ଖସିପଡିଲା ଫ୍ୟାନ୍, ଆଇସିୟୁରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମହିଳା ଦିବସରେ ବିଜେଡିର ମହିଳା ସମାବେଶ, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଲେ ମା’ମାନେ ଆଜନ୍ମ ନେତ୍ରୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଗଠନ ହେଲା ୯ଜଣିଆ ଟାସ୍କ ଫୋର୍ସ, ଆୟତ୍ତ କରିବେ ନିଆଁ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗିର : ରକ୍ତ ପାଇଁ ଗଲା ଜୀବନ ! ରୋଗୀ ମୃତ୍ୟୁକୁ ନେଇ ମେଡିକାଲରେ ଉତ୍ତେଜନା
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ଜଙ୍ଗଲକୁ ଗଲେ ଠିକଣା ରଖିବ ବନ ବିଭାଗ, ନିଆଁ ଲଗାଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ଦେଲେ ମିଳିବ ୫ହଜାର
  • ||

ଫେସ୍‌ବୁକ୍‌ ତଥ୍ୟ ଲିକ୍ ମାମଲା, କେମ୍ବ୍ରିଜ୍ ଆନାଲିଟିକା ବିରୋଧରେ କେସ୍ ରୁଜୁ କଲା ସିବିଆଇ

22/01/2021 at 4:10 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୨/୧ : ଭାରତୀୟ ଫେସ୍ବୁକ୍ ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କ ନିକଟରୁ ବେଆଇନ୍ ଭାବେ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ତଥ୍ୟକୁ ଅପବ୍ୟବହାର କରିବା ଅଭିଯୋଗରେ ଜାତୀୟ ତଦନ୍ତକାରୀ ବ୍ୟୁରୋ ବା ସିବିଆଇ ଏକ କେସ୍ ରୁଜୁ କରିଛି । ଏହି କାର୍ଯ୍ୟରେ ଲିପ୍ତ ଥିବା କେମ୍ୱ୍ରିଜ୍ ଆନାଲିଟିକା ଆଣ୍ଡ୍ ଗ୍ଲୋବାଲ ସାଇନ୍ସ ରିସର୍ଚ୍ଚ ଲିମିଟିଡ ବିରୋଧରେ ଏହି ମାମଲା କରାଯାଇଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି । ଏନେଇ ପୂର୍ବରୁ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ରବି ଶଙ୍କର ପ୍ରସାଦ ଫେସ୍ବୁକ୍ରୁ ତଥ୍ୟ ଚୋରି ଅଭିଯୋଗରେ କେମ୍ବ୍ରିଜ୍ ଆନାଲିଟିକା ବିରୋଧରେ ସିବିଆଇ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନେବ ବୋଲି କହିଥିଲେ।

ଏହି ଘଟଣାରେ ସିବିଆଇ ୨୦୧୮ ମସିହାରେ କେମ୍ବ୍ରିଜ୍ ଆନାଲିଟିକା ବିରୋଧରେ ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା । ଫେସ୍ବୁକ୍‌ର ମାଲିକ ମାର୍କ ଜୁକରବର୍ଗ ସେ ସମୟରେ ୮୭ ମିଲିୟନ୍ ଭାରତୀୟଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ତଥ୍ୟ ଚୋରିର ଅଭିଯୋଗ ବ୍ରିଟିଶ୍ ଡାଟା ଆନାଲିଟିକ୍ସ କମ୍ପାନୀ କେମ୍ବ୍ରିଜ୍ ଆନାଲିଟିକା ଉପରେ ଲଗାଇଥିଲେ । ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ଫେସ୍ବୁକ୍ କହିଥିଲା ଯେ, ଏହି ଦୁର୍ନୀତିରେ ୫ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଭାରତୀୟ ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କ ତଥ୍ୟ ଲିକ୍ ହୋଇଥିଲା । ଗୋଟିଏ କମ୍ପାନୀ ଅଧିନରେ ଥିବା ଆପ୍କୁ ଡାଉନ୍ଲୋଡ୍ କରିବା ପରେ ୩୩୫ ଜଣ ଫେସ୍ବୁକ୍ ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କ ତଥ୍ୟ ଚୋରି ହୋଇଯାଇଥିଲା ଏବଂ ପରେ ଏହି ତଥ୍ୟକୁ କେମ୍ୱ୍ରିଜ୍ ଆନାଲିଟିକାକୁ ବିକ୍ରି କରାଯାଇଥିଲା । 

 ୨୦୧୩ ମସିହାରେ କେମ୍ୱ୍ରିଜ୍ ଆନାଲିଟିକାକୁ ବ୍ରିଟିଶ୍ କନ୍ସଲ୍ଟିଙ୍ଗ ଫାର୍ମ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା । ଏହା ବିଶ୍ୱରେ ହେଉଥିବା ଶହଶହ ନିର୍ବାଚନକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥାଏ। ଏଥି ସହିତ କେମ୍ୱ୍ରିଜ୍ ଆନାଲିଟିକା ତଥ୍ୟ ଦୁର୍ନୀତି ସହିତ ଏହା ଜଡ଼ିତ ଥିଲା ।

   Related Posts