Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସୁଶିଲ ମୋଦି ରାଜ୍ୟସଭା ପ୍ରାର୍ଥୀ, ରାମବିଳାସ ପାଶଓ୍ବାନଙ୍କ ସ୍ଥାନରେ ଟିକେଟ୍‌ ଦେଲା ବିଜେପି
  • ||
  • ଡିସେମ୍ବର ୧ରୁ ଖୋଲିବ ରାଜ୍ୟର ସମସ୍ତ ମେଡିକାଲ୍‌ କଲେଜ୍‌, କରୋନା ଗାଇଡ୍‌ଲାଇନ୍‌ ସହ ଏସ୍‌ଓପି ପାଳନ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ
  • ||
  • ବାଜିରାଉତ ବ୍ରିଜ୍‌ ଉପରେ ବସ୍‌ ଉପରକୁ ଗୁଳିମାଡ଼, ଦୁଇ ଯୁବକ ଏବଂ ଜଣେ ଯୁବତୀ ଫେରାର
  • ||
  • ଘୋଷଣା ହେଲା ଧର୍ମପଦ ସମ୍ମାନ, ୨୦୧୬ ରୁ ୨୦ ବର୍ଷ ପାଇଁ ୫ ଜଣଙ୍କୁ ଧର୍ମପଦ ସମ୍ମାନ, ୨୫ ଜଣ ଶିଳ୍ପୀ ହେବେ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ
  • ||
  • ପାଠକ ବାପ-ପୁଅ ଗିରଫ, କୁବେର ଜଙ୍ଗଲ ଅଫିସରଙ୍କ ଅମାପ ସଂପତ୍ତି ଠାବ କରିଛି ଭିଜିଲାନ୍ସ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୪ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୭୧୮ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୫୯୪ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୩୧୭୨୩୯ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭାରତ-ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଦିନିକିଆ ସିରିଜ୍, ଦଳରେ ସାମିଲ ହେଲେ ଦ୍ରୁତ ବୋଲର ଟି. ନଟରାଜନ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରୀ କଲେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ! ବେକରେ ରଶି ଲଗାଇ ପଙ୍ଖାରେ ଝୁଲି ପଡିଲେ, କାରଣ ଅସ୍ପଷ୍ଟ
  • ||
  • ରାଜକୋଟ : କୋଭିଡ୍ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ, ୬ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||

ନିଶ୍ୱାସ ନେବାରେ ଅସୁବିଧା, ଛାତିରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଏବଂ କାମ କରିବାରେ ଅସମର୍ଥ ହେଲେ ତୁରନ୍ତ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହିତ ଯୋଗାଯୋଗ କରନ୍ତୁ, ଶରୀରର ତାପମାତ୍ରା ଯାଞ୍ଚ କରନ୍ତୁ

3/04/2020 at 10:49 AM

ନ୍ୟୁୟର୍କ ୦୩/୦୪: କରୋନା ମହାମାରୀ ସମୟରେ ବହୁତ ଲୋକ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ଅସୁସ୍ଥ ଅନୁଭବ କରିପାରନ୍ତି | କିନ୍ତୁ କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୮୦ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକଙ୍କର କେବଳ ସାମାନ୍ୟ ଲକ୍ଷଣ ଥାଏ | ଏସବୁ ସତ୍ୱେ ଅନେକ ଲୋକ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ଏହି ରୋଗ ସମୟରେ କିପରି ଚିକିତ୍ସା କରିବେ ଏବଂ ଅନିଶ୍ଚିତତାକୁ ଏଡାଇ ପାରିବେ ଜାଣନ୍ତି ନାହିଁ | ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ତୁମର ଅସୁସ୍ଥତା ସମୟରେ କଣ କରିବା ଉଚିତ୍ ।

ଆପଣଙ୍କ କରୋନାରେ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥାଇପାରନ୍ତି ତଥାପି ଆପଣ ପରୀକ୍ଷା କରୁନାହାନ୍ତି | ରୋଗୀ ନିଜକୁ ଅଲଗା କରିବା ଏବଂ ତାଙ୍କ ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କୁ ଏହା ବିଷୟରେ କହିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଖରାପ ଅଟେ | ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ଯେତେବେଳେ କୋରାନା ବିସ୍ତାର ହୋଇଛି, ଏହା ସମ୍ଭବ ଯେ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ | କେବଳ ସେହି ଲୋକଙ୍କୁ ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଉଛି ଯେଉଁମାନେ ଗୁରୁତର ଲକ୍ଷଣ ସହିତ ଜରୁରୀକାଳୀନ ପରିସ୍ଥିତିରେ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ପହଞ୍ଚନ୍ତି | ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଯେଉଁମାନେ ପରସ୍ପର ସହ ଯୋଗାଯୋଗ କରନ୍ତି ସେମାନେ ଅଧିକ ବିପଦରେ ଥାଆନ୍ତି | ଜନସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସରକାରୀ ପରୀକ୍ଷା ଯଦି ଶୀଘ୍ର କରାଯାଏ ତେବେ ଏହି ପଦ୍ଧତି ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇପାରେ | ଏଥିପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ସ୍ଥାନୀୟ ଡାକ୍ତରଖାନାକୁ ଯାଇ ପରୀକ୍ଷା କେଉଁଠାରେ ହେବ ବୋଲି ପଚାରିବା ଉଚିତ୍?

ଏହାକୁ ସ୍ବାବ୍ ଟେଷ୍ଟ କୁହାଯାଏ କିନ୍ତୁ ଏହା ଏକ Q- ଟିପ୍ ନୁହେଁ | ଏହା ଦ୍ୱାରା ଜୀବାଣୁ ପରୀକ୍ଷା କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଥାଏ | ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା କର୍ମଚାରୀମାନେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଗିଅର ପିନ୍ଧନ୍ତି ଏବଂ ଏହା ଉପରେ ଦୀର୍ଘସ୍ଥାୟୀ ନାସୋଫାର୍ଜିଗଲ୍ ସ୍ବାବ୍ ପ୍ରୟୋଗ କରନ୍ତି | ଯେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହା ଗଳାର ଉପର ଅଂଶକୁ ସ୍ପର୍ଶ କରେ ନାହିଁ । ତା’ପରେ ସେମାନେ ସ୍ବାବ୍କୁ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଚାରିପାଖରେ ବୁଲନ୍ତି ଏବଂ କିଛି ପରୀକ୍ଷା ନମୁନା ସଂଗ୍ରହ କରନ୍ତି |

ଜଣେ ବୟସ୍କ ବ୍ୟକ୍ତି କୋଭିଡ -୧୯ରେ ସଂକ୍ରମଣ ଥିଲେ ତାଙ୍କୁ କାଶ, ଜ୍ୱର, ନିଶ୍ୱାସ ନେବାରେ ଅସୁବିଧା ଇତ୍ୟାଦି ହୋଇଥାଏ | କିଛି ଲୋକଙ୍କର ଗଳା ଏବଂ ହାଡରେ ମଧ୍ୟ ଯନ୍ତ୍ରଣା ହୁଏ | ଏହା ସ୍ୱାଇନ୍ ଫ୍ଲୁ ପରି। କେତେକ ଲୋକଙ୍କର ପେଟରେ ମଧ୍ୟ ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଯାଏ | କିଛି ଲୋକଙ୍କର ଶୁଙ୍ଘିବା ଏବଂ ସ୍ୱାଦର କ୍ଷମତା କମିଯାଏ | ହସ୍ପିଟାଲ୍ ଏବଂ ବିମାନ ବନ୍ଦର ସ୍କ୍ରିନିଂରେ ଶରୀରର ତାପମାତ୍ରା ହେଉଛି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଂଶ | ଯଦି ଆପଣଙ୍କର କଲ୍ଟ ଏବଂ ଫ୍ଲୁ ସିଷ୍ଟମ୍ ଅଛି, ତୁରନ୍ତ ତାପମାତ୍ରା ଯାଞ୍ଚ କରନ୍ତୁ | ଡାକ୍ତରଖାନାର ଜରୁରୀକାଳୀନ ୱାର୍ଡରେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ରୋଗୀ ଥାନ୍ତି, ଡାକ୍ତର ଏବଂ କର୍ମଚାରୀମାନେ ବହୁତ ବ୍ୟସ୍ତ ଥାନ୍ତି ତେଣୁ ସେଠାରେ ଅନାବଶ୍ୟକ ଭାବରେ ବୁଲିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ | ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ଯିବା ପୂର୍ବରୁ ନିଜକୁ ପଚାରନ୍ତୁ ଏହି ଲକ୍ଷଣ ପୂର୍ବ ପରି କି ?

ଡାକ୍ତରଖାନାକୁ ଯିବାବେଳେ କଣ କରିବେ?

ଯଦି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତିତ ଏବଂ କୌଣସି ଭାଇରାଲ୍ ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଯାଏ ତାହେଲେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପାଖକୁ ଯାଆନ୍ତୁ  | ଡାକ୍ତରଙ୍କୁ ଫୋନ ଯୋଗେ ମଧ୍ୟ ଲକ୍ଷଣ ସମ୍ପର୍କରେ କହିପାରିବେ | ଅସୁସ୍ଥ ଅନୁଭବ କରୁଥିଲେ ଲକ୍ଷଣ ସମ୍ପର୍କରେ ଡାକ୍ତରଙ୍କୁ କହି ପରୀକ୍ଷା କରନ୍ତୁ | ଆମେରିକୀୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏଜେନ୍ସି ସିଡିସି କହିଛି ଯେ ଯଦି ଆପଣ ଏପରି କିଛି ଲକ୍ଷଣ  ଦେଖନ୍ତି ତେବେ ତୁରନ୍ତ ଜରୁରୀକାଳୀନ ଚିକିତ୍ସା କରାଯିବା ଉଚିତ୍।

ଲକ୍ଷଣ ଗୁଡିକ ହେଲା : ନିଶ୍ୱାସ ନେବାରେ ଅସୁବିଧା, କ୍ରମାଗତ ଛାତି ଯନ୍ତ୍ରଣା କିମ୍ବା ଚାପ, ଯେତେବେଳେ ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱରେ କିମ୍ବା ଅସମର୍ଥ ଅନୁଭବ କରନ୍ତି, ଯେତେବେଳେ ଓଠ କିମ୍ବା ଚେହେରା ନୀଳ ହୋଇଯାଏ,  ଅନ୍ୟ କୌଣସି ପ୍ରଣାଳୀ ଯାହା ଗମ୍ଭୀର କିମ୍ବା ଆଖିଦୃଶିଆ

   Related Posts