Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଆଜିଠୁ ବଢିବ ବର୍ଷା, ୧୧ ଜିଲ୍ଲାରେ ପ୍ରବଳ ଛେଚିବ
  • ||
  • ୨୮୬ ବସ୍ତା ପିଡିଏସ ଚାଉଳ ଜବତ, ଚୋରାରେ ବିକ୍ରି ପାଇଁ ଯାଉଥିବା ବେଳେ ଧରିଲେ ଲୋକେ
  • ||
  • ଭୟ ବଢାଉଛି ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା : ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ କରୋନା ନେଲା ୪୩ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • କମୁଛି ସଂକ୍ରମଣ, ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୩୦୩୧ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର ସପୋରରେ ଏନକାଉଣ୍ଟର: ଲସ୍କର କମାଣ୍ଡର ସମେତ ୩ ଆତଙ୍କୀ ନିହତ
  • ||
  • ଆମେରିକା-ମେକ୍ସିକୋ ସୀମାରେ ହିଂସାକାଣ୍ଡ, ଦୁର୍ବୃତ୍ତଙ୍କ ଆଖିବୁଜା ଗୁଳିମାଡରେ ୧୮ ମୃତ
  • ||
  • ଆଜି ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଯୋଗ ଦିବସ, ଏବର୍ଷର ଥିମ୍ ‘ୟୋଗା ଫର ୱେଲନେସ୍’
  • ||
  • ଆଜିଠୁ କ୍ୟାମ୍ପେନ୍ ମୋଡ୍‌ରେ ଟିକାକରଣ, ରାଜ୍ୟରେ ଦୈନିକ ୩ ଲକ୍ଷ ଭାକସିନେସନ୍ ଟାର୍ଗେଟ୍
  • ||

ହାଡଭଙ୍ଗା ଶୀତରେ ଥରୁଛି ସାରା ଓଡିଶା: ଗରିବ ଲୋକଙ୍କୁ ଭରସା ପାଲଟିଛି ନିଆଁ ଜାଳ

6/01/2019 at 11:04 AM

ଥରୁଛି ସାରା ଓଡିଶା। ଏଥିରୁ ବାଦ ପଡିନି ଗଜପତି ଜିଲ୍ଲା। ଜିଲ୍ଲାର ସଦର ମହକୁମା ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡିରେ ସକାଳର ତାପମାତ୍ରା 10ଡିଗ୍ରୀ ତଳେ ରହୁଛି । ଫଳରେ ହାଡଭଙ୍ଗା ଶୀତରେ ଲୋକେ ନାହିଁ ନଥିବା ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି। ଗରିବ ଲୋକଙ୍କ ସାହା ଭରଷା ପାଲଟିଛି ନିଆଁ ଜାଳ। ଗୃହ ପାଳିତ ପଶୁ ବି ଶିତ ଦାଉରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ନିଆକୁ ଆଶ୍ରୟ କରୁଛନ୍ତି । ତେବେ କିଛି ଲୋକେ ଶୀତର ମଜା ଉଠାଇବା ସହ ଶୀତୁଆ ସକାଳରେ ଜଗିଂ କରୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି।

ହାଡଭଙ୍ଗା ଶୀତରେ ଥରୁଛି ଗଜପତି ଜିଲ୍ଲା। ଜିଲ୍ଲାର ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ଏବଂ ପାହାଡିଆ ଅଂଚଳ କଥା ଛାଡନ୍ତୁ। ଖୋଦ ସଦର ମହକୁମା ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡିରେ ସକାଳର ତାପମାତ୍ରା 10ଡିଗ୍ରୀ ତଳେ ରହୁଛି। ଫଳରେ ଲୋକେ ଶୀତରେ ନାହିଁ ନଥିବା ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି। ବିଶେଷ କରି ଗରିବ ଲୋକଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଶୋଚନୀୟ। ସେମାନଙ୍କ ଭରଷା ପାଲଟିଛି ନିଆଁ ଜାଳ। ଶୀତରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ଏମାନେ ରାତିସାରା ନିଆଁ ଜାଳ କରିଥାନ୍ତି। ଗୃହ ପାଳିତ ପଶୁଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ମଧ୍ୟ ସେ ଏକାପରି। ଏମାନେ ମଧ୍ୟ ଯେଉଁଠି ନିଆଁ ଜାଳ କରାଯାଉଛି ତାରି ନିକଟରେ ଛିଡା ହୋଇ ଶୀତରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବାକୁ ଉଦ୍ୟମ କରୁଛନ୍ତି। ଗରମ ସହର ଭାବେ ପରିଚିତ ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡିରେ ଗତ 20 ବର୍ଷ ଭିତରେ ଏଭଳି ଶୀତ କେବେ ଅନୁଭୁତ ହୋଇନଥିଲା  ଲୋକେ କହିଛନ୍ତି ।

ଶରୀର ସୁସ୍ଥ ପାଇଁ ବର୍ଷ ତମାମ ଜଗିଂ ଏବଂ ବ୍ୟାୟାମ କରୁଥିବା ଲୋକେ ଆଉ ଭୋରରୁ ଉଠିନପାରି ଟିକିଏ ବିଳମ୍ବରେ ଆସୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। କିଛି ଲୋକେ ଶୀତରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ଜଗିଂ ଏବଂ ବ୍ୟାୟାମ କରୁଥିବା କହିଛନ୍ତି। ତେବେ ସକାଳୁ ଉଠି କିଛି ସମୟ ନିଆଁ ଜାଳ ପାଖରେ ରହିବା ପରେ ଏହା ଆରମ୍ଭ କରୁଥିବା ସେମାନେ କହିଛନ୍ତି।

ଗତ ସପ୍ତାହେ ହେଲା ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡିରେ ପ୍ରବଳ ଶୀତ ଅନୁଭୁତ ହୋଉଥିବା ବେଳେ ଜିଲ୍ଲାର ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ବିଶେଷ କରି ପାହାଡିଆ ଅଂଚଳରେ ସ୍ତିତି ଅତ୍ୟନ୍ତ ଖରାପ ହୋଇଛି। ତେଣୁ ବାତ୍ୟା ବିଭିଷିକାରେ ନିଜର ଘରଦ୍ବାର ହରାଇଥିବା ଲୋକେ କିଭଳି ଦିନ କାଟୁଥିବେ ତାହା ସହଜେ ଅନୁମେୟ। ତେଣୁ ପ୍ରଶାସନ ଏହା ଉପରେ ଦୃଷ୍ଟି ଦେବା ଜରୁରୀ ହୋଇପଡିଛି।

   Related Posts