Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସମ୍ମାନ ରଖିଲା ଭାରତ, ଶେଷ ଦିନିକିଆରେ କଙ୍ଗାରକୁ ୧୩ ରନରେ ଦେଲା ମାତ୍, ୨-୧ରେ ସିରିଜ୍ ଜିତିଲା ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ଶବ ସତ୍କାର ପାଇଁ ଗାଁ ମଶାଣୀରେ ମିଳୁନି ଜାଗା, ୨୪ ଘଣ୍ଟା ହେଲା ଗାଁ ଦାଣ୍ଡରେ ପଡିଛି ମୃତଦେହ
  • ||
  • ଜୟପୁର : ଆତ୍ମସମର୍ପଣ କଲେ ମହିଳା ମାଓବାଦୀ, ହାର୍ଡକୋର ମାଓବାଦୀ ରାମକ୍ରିଷ୍ଣାର ଥିଲା ଅଙ୍ଗରକ୍ଷୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ୧୧୨ ଡାଏଲ କରନ୍ତୁ, ମିଳିବ ସବୁ ଜରୁରୀ ସେବା ଓ ସହାୟତା : ନୂଆ ଏକକ ପୋଲିସ ହେଲ୍ପ ଲାଇନ୍ ନମ୍ବର ଘୋଷଣା କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • କଟକ : ‘ସ୍କୁଲ ଫି’ ଧାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ଆଇନ ନାହିଁ’- ହାଇକୋର୍ଟରେ ଏଭଳି ତଥ୍ୟ ରଖିଲେ ସରକାର
  • ||
  • ୩ ଦିନିଆ ରିମାଣ୍ଡରେ ଯିବେ ଅଭୟକାନ୍ତ ପାଠକ: ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଭିଜିଲାନ୍ସ କୋର୍ଟ ଦେଲେ ଅନୁମତି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : କମିଲା କରୋନା ପରୀକ୍ଷା ଦର, ଏଣିକି ୪ଶହ ଟଙ୍କାରେ ହେବ କୋଭିଡ୍ RT-PCR ଟେଷ୍ଟ
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ଜମିବାଡ଼ି ବିବାଦକୁ ନେଇ ଗୋଷ୍ଠୀ ସଂଘର୍ଷ, ୪ ଆହତ
  • ||
  • ଜି.ଉଦୟଗିରି : ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ବାଇକ୍ ଦୁର୍ଘଟଣା : ଜଣେ ମୃତ, ୨ ଗୁରୁତର
  • ||
  • କଣ୍ଟାବାଞ୍ଝି : ରେଳ ଷ୍ଟେସନରୁ ୭୪ ଜଣ ଦାଦନ ଶ୍ରମିକ ଉଦ୍ଧାର, ସର୍ଦାର ଫେରାର
  • ||

ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଚେତାବନୀ : ଲକ୍ ଡାଉନ୍ ୧୦ ସପ୍ତାହରୁ କମ୍ ରହିଲେ ଖରାପ ହେବ ଭାରତରେ ଅବସ୍ଥା

23/04/2020 at 7:22 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୩।୪: କରୋନା ଭାଇରସ୍ ସଂକ୍ରମଣକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଭାରତରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଦୁଇଟି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୪୦ ଦିନିଆ ଲକ୍ ଡାଉନ୍ ବଳବତ୍ତର ରହିଛି । ଲକ୍ ଡାଉନ୍ ଶେଷ ହେବାକୁ ଲୋକମାନେ ଆସନ୍ତା ୩ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅପେକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ବିଶ୍ବର ଅଗ୍ରଣୀ ମେଡିକାଲ ଜର୍ଣ୍ଣାଲ ଲାନସେଟର ସମ୍ପାଦକ ରିଚାର୍ଡ ହର୍ଟନ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଲକ୍ ଡାଉନ୍ ହଟାଇବାକୁ ଭାରତ ତରବରିଆ ହେବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ, କିନ୍ତୁ ଅତି କମରେ ୧୦ ସପ୍ତାହ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଲକ୍ ଡାଉନ୍ କରାଯିବା ଉଚିତ୍।

ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତରେ ଦ୍ବିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଲକ୍ ଡାଉନ୍ ଚାଲିଛି ଯାହା ମେ ୩ରେ ଶେଷ ହେବ । ଲୋକମାନେ ଆଶା କରୁଛନ୍ତି ଯେ ଆସନ୍ତା ୩ ତାରିଖରୁ ଲକ୍ ଡାଉନ୍ ଶେଷ ହୋଇଯିବ । ତେବେ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ରିଚାର୍ଡ ହର୍ଟନ୍ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ, ଲକ୍ ଡାଉନ୍ ହଟାଇବାକୁ ଭାରତ ତରବରିଆ ହେବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ ଏବଂ ଅତି କମରେ ୧୦ ସପ୍ତାହ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଲକ୍ ଡାଉନ୍ ବିଷୟରେ ବିଚାର କରିବା ଉଚିତ୍ ।

ରିଚାର୍ଡ ହର୍ଟନ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହି ମହାମାରୀ କୌଣସି ଦେଶରେ ସ୍ଥାୟୀ ନୁହେଁ । ଏହା ନିଜେ ଶେଷ ହେବ । ଆମ ଦେଶରେ ଭାଇରସ୍ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ସଠିକ୍ ଦିଗରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଉଛି । ଯଦି ଭାରତରେ ଲକ୍ ଡାଉନ୍ ସଫଳ ହୁଏ, ତେବେ ଏହି ମହାମାରୀ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ୧୦ ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ଶେଷ ହେବ । ଯଦି ଏହାର ଶେଷରେ ଭାଇରସ୍ ସଂକ୍ରମଣ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଏ ତେବେ ପୁଣି ସବୁକିଛି ସ୍ବାଭାବିକ ହୋଇପାରେ ।

ଏହା ନିଶ୍ଚିତ ଯେ ପରିସ୍ଥିତି ସ୍ବାଭାବିକ ନୁହେଁ । ଆମକୁ ଶାରୀରିକ ଦୂରତା ବଜାୟ ରଖିବାକୁ ପଡିବ । ଆମକୁ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବାକୁ ପଡିବ । ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଭାବରେ ସ୍ବଚ୍ଛତା ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ସତର୍କ ରହିବାକୁ ପଡିପାରେ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଲକ୍ ଡାଉନର ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଦେଇ ଗତି କରିବାକୁ ପଡିବ । ଲକ୍ ଡାଉନ୍ ରେ ଆପଣ ବହୁତ ସମୟ ଦେଇଛନ୍ତି ଏବଂ ପରିଶ୍ରମ କରିଛନ୍ତି । ଏହାକୁ ନଷ୍ଟ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ । ଏହାକୁ ଯଥାସମ୍ଭବ ଜାରି ରଖନ୍ତୁ । ଅତିକମରେ ୧୦ ସପ୍ତାହ ପାଇଁ ।

ଚୀନ୍‌ର ଉଦାହରଣ ଦେଇ ରିଚାର୍ଡ ହର୍ଟନ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଚୀନ୍ ୱୁହାନ୍ ରୁ କରୋନୋ ଭାଇରସ୍ ଉତ୍ପନ୍ନ ହୋଇଥିଲା । ଏଠାରେ କେବଳ ୧୦ ସପ୍ତାହର ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ ଲକ୍ ଡାଉନ୍ କରାଯିବା ଯୋଗୁଁ ଏହି ରୋଗର ବିସ୍ତାରକୁ ରୋକିବାରେ ସଫଳତା ମିଳିଥିଲା ।

   Related Posts