Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୨ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୫୪୦ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଡିସେମ୍ବର ୩୧ପୂର୍ବରୁ ବସିବ ବିଧାନସଭାର ଶୀତ ଅଧିବେଶନ
  • ||
  • କରୋନାର ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣରେ ବୃଦ୍ଧି, ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ୪୩୮୯୩ ନୂଆ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଅପରେସନ ଅଲ୍ଆଉଟ୍ : ସେନା ଗୁଳିରେ ୨ ଆତଙ୍କୀ ନିହତ, ବନ୍ଧୁକ ଓ ଗୁଳି ଜବତ
  • ||
  • ବିହାର ନିର୍ବାଚନ : ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପାଇଁ ମତଦାନ ଆରମ୍ଭ, ୭୧ଟି ଆସନରେ ଚାଲିଛି ଭୋଟିଂ
  • ||

ଲକ୍ ଡାଉନ୍ ୬୦ଦିନରୁ ଅଧିକ ହେଲାଣି, କିନ୍ତୁ ଲାଗୁନି ସଂକ୍ରମଣରେ ବ୍ରେକ୍ : ବିଶେଷଜ୍ଞ କହିଲେ ବିକଳ୍ପ ଖୋଜ ନହେଲେ ଆଗକୁ ସଙ୍ଗୀନ

13/06/2020 at 8:52 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୩।୬: କରୋନା ଭାଇରସ୍ ସଂକ୍ରମଣକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଦେଶରେ ୬୦ ଦିନରୁ ଅଧିକ ସମୟ ଧରି ଲକ୍ ଡାଉନ୍ ରହିଥିଲା । ଭାରତ ବର୍ତ୍ତମାନ ଅନଲକ୍ ହେଉଛି । କିନ୍ତୁ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି । ଏହି ସମୟରେ ଦେଶରେ ଲକ୍ ଡାଉନ୍ ଲାଗୁ ହେବା ନେଇ ଆଲୋଚନା ହେଉଛି। କିନ୍ତୁ କରୋନାଙ୍କ ମାମଲାକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଲକ୍ ଡାଉନ୍ ଆବଶ୍ୟକତା ଅଛି କି ? କରୋନା ଦ୍ବାରା ଅଧିକ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥିବା ଦିଲ୍ଲୀ, ତାମିଲନାଡୁ ଏବଂ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ସରକାର ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି ଯେ, ସେମାନେ ଲକ୍ ଡାଉନ୍ କରୁନାହାନ୍ତି । ଏହାସହ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ମଧ୍ୟ ବିଶ୍ବାସ କରୁଛନ୍ତି ଯେ, କରୋନା ଭାଇରସ୍ ରୋକିବାକୁ ଲକ୍ ଡାଉନ୍ ସମାଧାନ ନୁହେଁ ।

ଏକ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ରୋବୋଟିକ୍ ସର୍ଜରୀର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଡକ୍ଟର ଅରବିନ୍ଦ କୁମାର କହିଛନ୍ତି ଯେ, କରୋନା ମାମଲା ବଢିବା ସହିତ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଆବଶ୍ୟକତା ମଧ୍ୟ ବଢିବ, ଯାହା ଆମ ପାଖରେ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ସଂଖ୍ୟା ନାହିଁ ।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମୀମାନେ ଯେତେ ଅଧିକ କାମ କରିବେ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ଉପରେ ଚାପ ମଧ୍ୟ ବଢିବ । ଶଯ୍ୟା ଏବଂ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମଚାରୀ କମ୍ ଥିବାବେଳେ ଆମର ଅଧିକ ସଂଖ୍ୟକ ରୋଗୀ ଅଛନ୍ତି । ଆଗାମୀ ଦିନରେ ମାମଲା ଆହୁରି ଖରାପ ହେବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି ।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଆମେ ସେହି ସ୍ଥିତି ଆଡକୁ ଅଗ୍ରସର ହେଉଛେ ଯେଉଁଠି ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ରୋଗୀ ହେବେ ଏବଂ କମ୍ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମୀ ରହିବେ । ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଚାପ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ ଏବଂ ମୃତ୍ୟୁ ହାର ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ । ମୁଁ ସେଲ୍ଫ ଇମପୋସଡ ଲକ୍ କଡାଉନ୍ ସପକ୍ଷରେ ରହିବି । ଯଦି ବହୁତ ଆବଶ୍ୟକତା ନଥାଏ ତେବେ ଘରୁ ବାହାରକୁ ଯାଆନ୍ତୁ ନାହିଁ ।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଦେଶରେ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସଂପର୍କ ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଦେଶରେ କେସ୍ ବଢୁଛି । ରାମଲିଲା ମୈଦାନ ଏବଂ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ଶଯ୍ୟା ରଖିପାରିବେ, କିନ୍ତୁ ସେଗୁଡିକୁ ଡାକ୍ତରଖାନା ଶଯ୍ୟା କରିପାରିବା ନାହିଁ । ଡାକ୍ତରଖାନା ଶଯ୍ୟା ପାଇଁ କେବଳ ଶଯ୍ୟା ଆବଶ୍ୟକ ନୁହେଁ, ଡାକ୍ତରୀ କର୍ମଚାରୀ ମଧ୍ୟ ଆବଶ୍ୟକ।

ଏହାସହ ଫୋର୍ଟିସ୍ ଏସ୍କର୍ଟସ୍ ହାର୍ଟ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟର ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ ଡକ୍ଟର ଅଶୋକ ସେଠୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଆମକୁ ଲକ୍ ଡାଉନର ଲଜିକକୁ ବୁଝିବାକୁ ପଡିବ । ଆମେ କଡା ଲକ୍ ଡାଉନ୍ ଲାଗୁ କରିଛୁ, ଯାହା କରୋନା ପାଇଁ ସମାଧାନ ନୁହେଁ । ଲକ୍ ଡାଉନ୍ ଯୋଗୁଁ ଅନେକ ଲୋକ ଚାକିରି ହରାଇଲେଣି । ଅନ୍ୟ କେତେକ କାରଣରୁ ଘଟୁଥିବା ମୃତ୍ୟୁକୁ ମଧ୍ୟ ଆମେ ଭୁଲି ଯାଇଛୁ ।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ କରୋନା ଯୋଗୁଁ ପ୍ରତିଦିନ ୪୦୦ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟୁଛି । କିନ୍ତୁ ପୁଷ୍ଟିହୀନତା ହେତୁ ୫ ବର୍ଷରୁ କମ୍ ୨ ହଜାର ପିଲା ପ୍ରତିଦିନ ମରୁଛନ୍ତି । ଏହା ବର୍ତ୍ତମାନ ଦ୍ବିଗୁଣିତ ହୋଇ ୫ ହଜାରରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ପ୍ରତିଦିନ ପ୍ରାୟ ୬ ହଜାର ହୃଦ୍‌ରୋଗୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହେଉଛି ।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ଲକ୍ ଡାଉନ୍ ରହେ ତେବେ ଦେଶ ଏବଂ ସହର ବର୍ତ୍ତି ପାରିବେ ନାହିଁ । ଆମକୁ ଏହି ଭାଇରସ୍ ସହିତ ବଞ୍ଚିବାକୁ ପଡିବ । ଆମକୁ ସ୍ଥାନୀୟସ୍ତରରେ ଏକ ସମାଧାନ ଖୋଜିବାକୁ ପଡିବ ।

ଆମେରିକାର ପ୍ରଫେସର ବ୍ରାହ୍ମମାର ମୁଖାର୍ଜୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ୨୫ ମାର୍ଚ୍ଚରେ ଦେଶରେ ଲକ୍ ଡାଉନ୍ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ୫୩୬ ମାମଲା ରହିଥିଲା ଏବଂ ୧୧ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା । ଆଜିର ସଂଖ୍ୟା ଆମ ସାମ୍ନାରେ ଅଛି । ଲକ୍ ଡାଉନ୍ ରୁ ଆମେ କ’ଣ ପାଇଲୁ ତାହା ଦେଖିବାକୁ ପଡିବ । ଲକ୍ ଡାଉନ୍ ସଫଳ ହୋଇଥିଲା ।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଲକ୍ ଡାଉନ୍ ଯୋଗୁଁ ଏହି ଭାଇରସ୍ ରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିବ ନାହିଁ । ଭାଇରସ୍ ସଂକ୍ରମଣକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଏକ ରଣନୀତି ହେବା ଉଚିତ୍ । କିନ୍ତୁ ଲକ୍ ଡାଉନ୍ ଯୋଗୁଁ ଭାଇରସ୍ ମନ୍ଥର ହୋଇଯାଇଛି  । ଲ୍ ଡାଉନ୍ ମଧ୍ୟ ବହୁ କ୍ଷତି ଘଟାଇଲା । ପ୍ରଫେସର ବ୍ରାହ୍ମମାର ମଧ୍ୟ ଲକ୍ ଡାଉନକୁ ସମର୍ଥନ କରିନଥିଲେ ।

   Related Posts