Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୪ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୭୧୮ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୫୯୪ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୩୧୭୨୩୯ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭାରତ-ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଦିନିକିଆ ସିରିଜ୍, ଦଳରେ ସାମିଲ ହେଲେ ଦ୍ରୁତ ବୋଲର ଟି. ନଟରାଜନ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରୀ କଲେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ! ବେକରେ ରଶି ଲଗାଇ ପଙ୍ଖାରେ ଝୁଲି ପଡିଲେ, କାରଣ ଅସ୍ପଷ୍ଟ
  • ||
  • ରାଜକୋଟ : କୋଭିଡ୍ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ, ୬ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ପୁରୀ : ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ଦୁର୍ଲଭ ନାଗାର୍ଜୁନ ବେଶ, ସୁରକ୍ଷା ବଳୟରେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର, ଦର୍ଶନ ପାଇଁ ଭକ୍ତ ବ୍ୟାକୁଳ
  • ||
  • ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ଦୁର୍ଲଭ ନାଗାର୍ଜୁନ ବେଶ: ସୁରକ୍ଷା ବଳୟରେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର, ଦର୍ଶନ ପାଇଁ ଭକ୍ତ ବ୍ୟାକୁଳ
  • ||
  • ଭାରତ-ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ପ୍ରଥମ ଦିନିକିଆ : ଟସ୍ ଜିତିଲା ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ, ପ୍ରଥମେ କରିବ ବ୍ୟାଟିଂ
  • ||
  • ଚଳିତ ବର୍ଷ ବିନ୍ଦୁସାଗରରେ ଡଙ୍ଗା ଭସା ଉପରେ ରୋକ୍, ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଲା ବିଏମସି
  • ||

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆବାସ ଯୋଜନା ତାଲିକାରେ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ନାଁ ତ ଚଢ଼ୁଛି, ହେଲେ ମିଳୁନି ଘର

7/06/2019 at 5:37 PM

ଭୁବନେଶ୍ପ୍ରବର ୭/୬: ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆବାସ ଯୋଜନା ତାଲିକାରେ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ନାଁ ତ ଚଢ଼ୁଛି, ହେଲେ ମିଳୁନି ଘର । ୨୦୧୬ ଜୁଲାଇରୁ ୨୦୧୯ ଫେବ୍ରୁଆରି ଭିତରେ ରାଜ୍ୟରେ ୪୮ହଜାର ୩୫୩ ହିତାଧିକାରୀ ଏହି ଯୋଜନାରେ ଘର ପାଇବାକୁ ଯୋଗ୍ୟ ବିବେଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି । ହେଲେ ସେମାନଙ୍କ ଭିତରୁ ମାତ୍ର ୨୮ହଜାର ୨୭୫ଜଣ ଓ୍ବାର୍କ ଅର୍ଡ଼ର ବା କାର୍ଯ୍ୟାଦେଶ ପାଇଛନ୍ତି । ୨୦ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ଏବେ ବି ଏଥିରୁ ବଞ୍ଚିତ ।ଯାହାକୁ ନେଇ କ୍ଷୋଭ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ଓଡ଼ିଶା ସହରାଞ୍ଚଳ ଗୃହ ମିଶନ ନିର୍ଦେଶକ ।

କେବଳ ତାଲିକାରେ ନାଁ ଚଢ଼ୁଛି, ହେଲେ ଘର ମିଳୁନି । ୨୦୧୯ ଫେବ୍ରୁଆରି ସୁଦ୍ଧା ଘର ପାଇବାକୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆବାସ ଯୋଜନାରେ ଘର ପାଇବାକୁ ଥିବା ୨୦ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କ ନାଁ କେବଳ ତାଲିକାରେ ଗଡ଼ୁଛି । ହେଲେ ମିଳିନି ଓ୍ବାର୍କ ଅର୍ଡ଼ର ବା କାର୍ଯ୍ୟାଦେଶ । ଏଭଳି ସ୍ଥିତିରେ ୨୦୨୨, ମାର୍ଚ୍ଚ ସୁଦ୍ଧା ସମସ୍ତଙ୍କୁ ପକ୍କାଘର ଯୋଗାଇଦେବାର ଯେଉଁ ଯୋଜନା ହୋଇଛି ତାହା କିଭଳି ଫଳପ୍ରଦ ହୋଇପାରିବ ତାକୁ ନେଇ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଛନ୍ତି ଓଡ଼ିଶା ଅର୍ବାନ୍‌ ହାଇସିଂ ମିଶନ୍‌ର ଡାଇରେକ୍ଟର ସୁରେଶ କୁମାର ଦଳେଇ ।

୨୦୧୬ ଜୁଲାଇରୁ ୨୦୧୯ ଫେବ୍ରୁଆରୀ ଭିତରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆବାସ ଯୋଜନାରେ ଘର ପାଇବାକୁ ଯୋଗ୍ୟ ବିବେଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି ୪୮ହଜାର ୩୫୩ ହିତାଧିକାରୀ । ହେଲେ ଏହି ସମୟ ଭିତରେ ମାତ୍ର ୨୮ହଜାର ୨୭୫ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ମିଳିଛି ଓ୍ବାର୍କ ଅର୍ଡ଼ର । ଗଲା ୩ବର୍ଷରେ ୧୦ଟି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ତାଲିକା ତିଆରି ହୋଇଛି । ହେଲେ ବିଡ଼ମ୍ବନା ଏୟା ଯେ, ଅନେକ ଯାଗାରେ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଅନୁସାରେ ହିତାଧିକାରୀ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ କାହାରିକୁ ଓ୍ବାର୍ଡ଼ ଅର୍ଡ଼ର ଦିଆଯାଇନାହିଁ । ସରକାରୀ ତଥ୍ୟ କହୁଛି କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ପଟ୍ଟାମୁଣ୍ଡାଇ ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟିରେ ୯ମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୧୭୫୩ଜଣ ହିତାଧିକାରୀ ଚୟନ ହୋଇଛନ୍ତି । ହେଲେ କେହି ଜଣଙ୍କୁ ବି ଏଯାଏଁ ମିଳିନି କାର୍ଯ୍ୟାଦେଶ । ସେହଭଳି ଆସ୍କାରେ ୭ମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୧୫୦, ୮ମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଢ଼େଙ୍କାନାଳରେ ୨୪୭, କାମାକ୍ଷାନଗରରେ ୨୦୦, ଝାରସୁଗଡ଼ାରେ ୬୫୦, ଜଗତସିଂହପୁରରେ ୫୨୮ ହିତାଧିକାରୀ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଏମାନଙ୍କୁ ଏଯାଏଁ ମିଳିନି କାର୍ଯ୍ୟାଦେଶ । ଯଥାଶୀଘ୍ର ଏଥି ପ୍ରତି ଦୃଷ୍ଟି ଦେବାକୁ ସବୁ ଜିଲ୍ଲାର ଜିଲ୍ଲାପାଳମାନଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖିଛନ୍ତି OUHM ଡାଇରେକ୍ଟର ।

   Related Posts