Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମଙ୍ଗଳବାର କଥା ହେବେ ପୁଟିନ୍ ଓ ବାଇଡେନ୍, ୟୁକ୍ରେନ ହେବ ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରସଙ୍ଗ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୨ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୮୪୨୨କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ମାଆର ସାହସ ଆଗରେ ହାରିଲା ବାଘ, ନିଜ ପୁଅକୁ ମୃତ୍ୟୁ ମୁଖରୁ ଛଡାଇ ଆଣିଲେ ମହିଳା
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୨୭୯୬ ମୃତ
  • ||
  • ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୮୯ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୧୦୫୦୨୪୯ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ୟୁକ୍ରେନ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିବ ଋଷ ! ପୁଟିନଙ୍କ ଦେଢ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ସୈନ୍ୟ ଅଛନ୍ତି ପ୍ରସ୍ତୁତ
  • ||
  • ଜାନୁଆରୀ-ଫେବୃଆରୀ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତରେ ଆସିବ ତୃତୀୟ ଲହର, ଓମିକ୍ରନ୍ ସାଜିବ ବାହକ : ଦାବି କଲେ ବିଶେଷଜ୍ଞ
  • ||
  • ଚାଲିଥିଲା ଧାନ ଚୋରା ଚାଲାଣ, ୨୨୦ ବସ୍ତା ଜବତ କଲା ଯୋଗାଣ ବିଭାଗ
  • ||
  • ଜଓ୍ୱାଦ ଦୁର୍ବଳ, ଟଳିଲା ବଡ ବିପଦ : ପୁରୀଠୁ ୨୭୦ କିମି ଦୂରରେ କେନ୍ଦ୍ରୀଭୂତ
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁରରେ ଲଗାଣ ବର୍ଷା, ଧାନ ଫସଲ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ
  • ||

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆବାସ ଯୋଜନା ତାଲିକାରେ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ନାଁ ତ ଚଢ଼ୁଛି, ହେଲେ ମିଳୁନି ଘର

7/06/2019 at 5:37 PM

ଭୁବନେଶ୍ପ୍ରବର ୭/୬: ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆବାସ ଯୋଜନା ତାଲିକାରେ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ନାଁ ତ ଚଢ଼ୁଛି, ହେଲେ ମିଳୁନି ଘର । ୨୦୧୬ ଜୁଲାଇରୁ ୨୦୧୯ ଫେବ୍ରୁଆରି ଭିତରେ ରାଜ୍ୟରେ ୪୮ହଜାର ୩୫୩ ହିତାଧିକାରୀ ଏହି ଯୋଜନାରେ ଘର ପାଇବାକୁ ଯୋଗ୍ୟ ବିବେଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି । ହେଲେ ସେମାନଙ୍କ ଭିତରୁ ମାତ୍ର ୨୮ହଜାର ୨୭୫ଜଣ ଓ୍ବାର୍କ ଅର୍ଡ଼ର ବା କାର୍ଯ୍ୟାଦେଶ ପାଇଛନ୍ତି । ୨୦ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ଏବେ ବି ଏଥିରୁ ବଞ୍ଚିତ ।ଯାହାକୁ ନେଇ କ୍ଷୋଭ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ଓଡ଼ିଶା ସହରାଞ୍ଚଳ ଗୃହ ମିଶନ ନିର୍ଦେଶକ ।

କେବଳ ତାଲିକାରେ ନାଁ ଚଢ଼ୁଛି, ହେଲେ ଘର ମିଳୁନି । ୨୦୧୯ ଫେବ୍ରୁଆରି ସୁଦ୍ଧା ଘର ପାଇବାକୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆବାସ ଯୋଜନାରେ ଘର ପାଇବାକୁ ଥିବା ୨୦ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କ ନାଁ କେବଳ ତାଲିକାରେ ଗଡ଼ୁଛି । ହେଲେ ମିଳିନି ଓ୍ବାର୍କ ଅର୍ଡ଼ର ବା କାର୍ଯ୍ୟାଦେଶ । ଏଭଳି ସ୍ଥିତିରେ ୨୦୨୨, ମାର୍ଚ୍ଚ ସୁଦ୍ଧା ସମସ୍ତଙ୍କୁ ପକ୍କାଘର ଯୋଗାଇଦେବାର ଯେଉଁ ଯୋଜନା ହୋଇଛି ତାହା କିଭଳି ଫଳପ୍ରଦ ହୋଇପାରିବ ତାକୁ ନେଇ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଛନ୍ତି ଓଡ଼ିଶା ଅର୍ବାନ୍‌ ହାଇସିଂ ମିଶନ୍‌ର ଡାଇରେକ୍ଟର ସୁରେଶ କୁମାର ଦଳେଇ ।

୨୦୧୬ ଜୁଲାଇରୁ ୨୦୧୯ ଫେବ୍ରୁଆରୀ ଭିତରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆବାସ ଯୋଜନାରେ ଘର ପାଇବାକୁ ଯୋଗ୍ୟ ବିବେଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି ୪୮ହଜାର ୩୫୩ ହିତାଧିକାରୀ । ହେଲେ ଏହି ସମୟ ଭିତରେ ମାତ୍ର ୨୮ହଜାର ୨୭୫ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ମିଳିଛି ଓ୍ବାର୍କ ଅର୍ଡ଼ର । ଗଲା ୩ବର୍ଷରେ ୧୦ଟି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ତାଲିକା ତିଆରି ହୋଇଛି । ହେଲେ ବିଡ଼ମ୍ବନା ଏୟା ଯେ, ଅନେକ ଯାଗାରେ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଅନୁସାରେ ହିତାଧିକାରୀ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ କାହାରିକୁ ଓ୍ବାର୍ଡ଼ ଅର୍ଡ଼ର ଦିଆଯାଇନାହିଁ । ସରକାରୀ ତଥ୍ୟ କହୁଛି କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ପଟ୍ଟାମୁଣ୍ଡାଇ ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟିରେ ୯ମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୧୭୫୩ଜଣ ହିତାଧିକାରୀ ଚୟନ ହୋଇଛନ୍ତି । ହେଲେ କେହି ଜଣଙ୍କୁ ବି ଏଯାଏଁ ମିଳିନି କାର୍ଯ୍ୟାଦେଶ । ସେହଭଳି ଆସ୍କାରେ ୭ମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୧୫୦, ୮ମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଢ଼େଙ୍କାନାଳରେ ୨୪୭, କାମାକ୍ଷାନଗରରେ ୨୦୦, ଝାରସୁଗଡ଼ାରେ ୬୫୦, ଜଗତସିଂହପୁରରେ ୫୨୮ ହିତାଧିକାରୀ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଏମାନଙ୍କୁ ଏଯାଏଁ ମିଳିନି କାର୍ଯ୍ୟାଦେଶ । ଯଥାଶୀଘ୍ର ଏଥି ପ୍ରତି ଦୃଷ୍ଟି ଦେବାକୁ ସବୁ ଜିଲ୍ଲାର ଜିଲ୍ଲାପାଳମାନଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖିଛନ୍ତି OUHM ଡାଇରେକ୍ଟର ।

   Related Posts