Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଗଞ୍ଜାମ ଦିଗପହଣ୍ଡିରେ ଅପରାଧୀର ଛୁରା ମାଡରେ ଅପରାଧୀ ମୃତ
  • ||
  • ବାଙ୍କୀରେ ପୂର୍ବ ଶତ୍ରୁତାକୁ କେନ୍ଦ୍ର କରି ବୋମାମାଡରେ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର ନୟାକୋଟରେ ସ୍ତ୍ରୀକୁ ଟାଙ୍ଗିଆରେ ହାଣିଲା ସ୍ବାମୀ
  • ||
  • ଗୁଜୁରାଟରେ ସ୍ତ୍ରୀକୁ ହତ୍ୟା ପରେ ଦୁଇ ସନ୍ତାନ ସହ ନିଜ ଦେହରେ ପେଟ୍ରୋଲ ଢାଳି ନିଆଁ ଲଗାଇଦେଲେ ଯୁବକ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୫ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୬୯୫ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ
  • ||
  • ଆସୁଛି ଆଉ ଏକ ଲଘୁଚାପ ! ନଭେମ୍ବର ପହିଲାରୁ ପୁଣି ବର୍ଷାର ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ଆମେରିକୀୟ ନୌସେନା ବିମାନ ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ, ଦୁଇ ପାଇଲଟଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ଭୁଆସୁଣୀ ଛକରେ ସିରିଜ୍ ଦୁର୍ଘଟଣା, ୨ ଗୁରୁତର
  • ||

ରଙ୍ଗ ବି କଥା କହେ: ଓଡିଶା ମଡର୍ଣ୍ଣ ଆର୍ଟ ଗ୍ୟାଲେରୀରେ ଅଜୟଙ୍କ ଚିତ୍ର ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ମନେ ପକାଇ ଦେଉଛି ଗାଁ କଥା

24/07/2019 at 5:46 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର୨୪|୭; ରଙ୍ଗ ବି କଥା କହେ । ଏଭଳି ଏକ ଥିମ୍ କୁ ନେଇ ଓଡିଶା ମର୍ଡନ ଆର୍ଟ ଗ୍ୟାଲେରୀରେ ଚିତ୍ର ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ଚାଲିଛି । ବର୍ତମାନ ସମୟରେ ଦିନକୁ ଦିନ ଗ୍ରାମୀଣ ସଭ୍ୟତା ଅବକ୍ଷୟ ହେବାକୁ ବସିଲାଣି । ତେବେ ଯୁବ ଚିତ୍ର ଶିଳ୍ପୀ ଅଜୟ କୁମାର ନାଏକ ତାଙ୍କ ଚିତ୍ର ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ଗ୍ରାମୀଣ ଜୀବନକୁ ପୁଣିଥରେ ଜୀବନ୍ତ କରିଦେଇଛନ୍ତି ।

କେବେ ଶୁଣିଛନ୍ତି ରଙ୍ଗ କଥା କହିବାର । ନା କେବେ ଦେଖିଛନ୍ତି ରଙ୍ଗ କାହାଣୀକୁ ବୟାନ କରିବାର । ଯଦି ଦେଖି ନାହାନ୍ତି, ତେବେ ଦେଖନ୍ତୁ ଏହି ସ୍ଥିର ଚିତ୍ରଗୁଡିକୁ । ଲାଗୁଛି ପ୍ରତିଟି ଚିତ୍ର ଯେମିତି ଗୋଟିଏ ଗୋଟିଏ କାହାଣୀ । ଆଉ ସେ କାହାଣୀ ଭିତରେ ଲୁଚି ରହିଛି ହଜି ଯାଇଥିବା ଗୋଟିଏ ନିଚ୍ଛକ ଗ୍ରାମୀଣ କଥା । ଯାହାକୁ ରଙ୍ଗ ତୁଳୀ ସାହାର୍ଯ୍ୟରେ ଜୀବନ୍ତ ରୂପ ଦେଇଛନ୍ତି ଯୁବ ଚିତ୍ର ଶିଳ୍ପୀ ଅଜୟ କୁମାର ନାଏକ ।

ବର୍ତମାନ ସମୟରେ ଦିନକୁ ଦିନ ଗ୍ରାମୀଣ ସଭ୍ୟତା ଅବକ୍ଷୟ ହେବାକୁ ବସିଲାଣି । ଏପରି ସମୟରେ ଅଜୟଙ୍କ ରଙ୍ଗ ତୂଳୀ ସତେ ଯେମିତି ଗାଁ କଥା ମନେ ପକାଇ ଦେଉଛି । ଭୁବନେଶ୍ବର ସ୍ଥିତ ଓଡିଶା ମର୍ଡନ ଆର୍ଟ ଗ୍ୟାଲେରିରେ ‘ ଦ ଭଏସ ଅଫ କଲର ’ ଥିମ୍ ଉପରେ ଅଜୟଙ୍କ ଚିତ୍ର ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ଚାଲିଛି ।

ଏକ ଶହରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ବ ଚିତ୍ର ଏଠାରେ ପ୍ରଦର୍ଶିତ ହୋଇଛି । ଗ୍ରାମୀଣ ଲୋକଙ୍କ ଦୈନନ୍ଦିନ ଜୀବନ ଶୈଳୀ, ଚାଲିଚଳଣ, ବେଶପୋଷାକ, ରହଣୀ ସହଣୀକୁ ନଜରେ ରଖି ଏହି ଚିତ୍ରଗୁଡିକୁ ଆଙ୍କିଥିବା ଅଜୟ କହିଛନ୍ତି ।

ଯୁବ ଚିତ୍ରଶିଳ୍ପୀ ଅଜୟଙ୍କ କଳାକୃତି ଦର୍ଶକଙ୍କୁ ଖୁବ ଆକର୍ଷିତ କରୁଛି । ହଜି ଯାଉଥିବା ଗ୍ରାମୀଣ ଦୃଶ୍ୟକୁ ଅତି ନିଖୁଣ ଭାବେ ଅଜୟ ଚିତ୍ରର ରୂପ ଦେଇଛନ୍ତି । ଯାହାକୁ ଦେଖି ବେଶ ଖୁସି ଅନୁଭବ କରୁଛନ୍ତି ଦର୍ଶକ । ଆଉ ଗାଁ ସ୍ମୃତି ସବୁ ତାଜା ହୋଇ ଯାଇଥିବା କରିଛନ୍ତି ଦର୍ଶକ ।

ରଙ୍ଗ ବି କଥା କହି ପାରେ । ତାହା ଚିତ୍ର ମାମଧ୍ୟରେ କରି ଦେଖାଛନ୍ତି ଅଜୟ । ଯାହାର ଭରପୁର ମଜା ଉଠାଇ ପାରିବେ ଆପଣ । ଓଡିଶା ମର୍ଡନ ଆର୍ଟ ଗ୍ୟାଲେରୀରେ ଚାଳଇଥିବା ଚିତ୍ର ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ଆସନ୍ତା ୨୭ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବ ।

   Related Posts