Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସରିଲାନି ଆର୍ଯ୍ୟନ ଖାନ୍‌ଙ୍କ ଜାମିନ୍‌ ଆବେଦନର ଶୁଣାଣି, ଆସନ୍ତାକାଲିକୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖିଲେ କୋର୍ଟ
  • ||
  • ଭାରତୀୟ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀଙ୍କ ପାକିସ୍ତାନ ପ୍ରେମ, ଷ୍ଟାଟସ୍ ଦେଲେ ‘ଆମେ ମ୍ୟାଚ୍ ଜିତିଗଲୁ’
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୪ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୪୩୩ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ସୀମାପୁରୀରେ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା : ଘରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ, ୪ ମୃତ
  • ||
  • ଏବର୍ଷ ରାଜ୍ୟରେ ହାଡଭଙ୍ଗା ଶୀତ, ଅଧିକ ଦିନ ଥରାଇବ
  • ||
  • ସିଆରପିଏଫ କ୍ୟାମ୍ପରେ ରାତି ବିତାଇଲେ ଶାହ, ଯବାନଙ୍କ ସହ କଲେ ରାତ୍ରି ଭୋଜନ
  • ||
  • ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟା ମାମଲା : ବିଜେପି ପକ୍ଷରୁ ୧୨ ଘଣ୍ଟିଆ ସମ୍ବଲପୁର ବନ୍ଦ, ସେପଟେ ଡିଜିପି ଅଫିସ ଘେରାଉ କରିବ କଂଗ୍ରେସ
  • ||

ରଙ୍ଗ ବି କଥା କହେ: ଓଡିଶା ମଡର୍ଣ୍ଣ ଆର୍ଟ ଗ୍ୟାଲେରୀରେ ଅଜୟଙ୍କ ଚିତ୍ର ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ମନେ ପକାଇ ଦେଉଛି ଗାଁ କଥା

24/07/2019 at 5:46 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର୨୪|୭; ରଙ୍ଗ ବି କଥା କହେ । ଏଭଳି ଏକ ଥିମ୍ କୁ ନେଇ ଓଡିଶା ମର୍ଡନ ଆର୍ଟ ଗ୍ୟାଲେରୀରେ ଚିତ୍ର ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ଚାଲିଛି । ବର୍ତମାନ ସମୟରେ ଦିନକୁ ଦିନ ଗ୍ରାମୀଣ ସଭ୍ୟତା ଅବକ୍ଷୟ ହେବାକୁ ବସିଲାଣି । ତେବେ ଯୁବ ଚିତ୍ର ଶିଳ୍ପୀ ଅଜୟ କୁମାର ନାଏକ ତାଙ୍କ ଚିତ୍ର ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ଗ୍ରାମୀଣ ଜୀବନକୁ ପୁଣିଥରେ ଜୀବନ୍ତ କରିଦେଇଛନ୍ତି ।

କେବେ ଶୁଣିଛନ୍ତି ରଙ୍ଗ କଥା କହିବାର । ନା କେବେ ଦେଖିଛନ୍ତି ରଙ୍ଗ କାହାଣୀକୁ ବୟାନ କରିବାର । ଯଦି ଦେଖି ନାହାନ୍ତି, ତେବେ ଦେଖନ୍ତୁ ଏହି ସ୍ଥିର ଚିତ୍ରଗୁଡିକୁ । ଲାଗୁଛି ପ୍ରତିଟି ଚିତ୍ର ଯେମିତି ଗୋଟିଏ ଗୋଟିଏ କାହାଣୀ । ଆଉ ସେ କାହାଣୀ ଭିତରେ ଲୁଚି ରହିଛି ହଜି ଯାଇଥିବା ଗୋଟିଏ ନିଚ୍ଛକ ଗ୍ରାମୀଣ କଥା । ଯାହାକୁ ରଙ୍ଗ ତୁଳୀ ସାହାର୍ଯ୍ୟରେ ଜୀବନ୍ତ ରୂପ ଦେଇଛନ୍ତି ଯୁବ ଚିତ୍ର ଶିଳ୍ପୀ ଅଜୟ କୁମାର ନାଏକ ।

ବର୍ତମାନ ସମୟରେ ଦିନକୁ ଦିନ ଗ୍ରାମୀଣ ସଭ୍ୟତା ଅବକ୍ଷୟ ହେବାକୁ ବସିଲାଣି । ଏପରି ସମୟରେ ଅଜୟଙ୍କ ରଙ୍ଗ ତୂଳୀ ସତେ ଯେମିତି ଗାଁ କଥା ମନେ ପକାଇ ଦେଉଛି । ଭୁବନେଶ୍ବର ସ୍ଥିତ ଓଡିଶା ମର୍ଡନ ଆର୍ଟ ଗ୍ୟାଲେରିରେ ‘ ଦ ଭଏସ ଅଫ କଲର ’ ଥିମ୍ ଉପରେ ଅଜୟଙ୍କ ଚିତ୍ର ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ଚାଲିଛି ।

ଏକ ଶହରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ବ ଚିତ୍ର ଏଠାରେ ପ୍ରଦର୍ଶିତ ହୋଇଛି । ଗ୍ରାମୀଣ ଲୋକଙ୍କ ଦୈନନ୍ଦିନ ଜୀବନ ଶୈଳୀ, ଚାଲିଚଳଣ, ବେଶପୋଷାକ, ରହଣୀ ସହଣୀକୁ ନଜରେ ରଖି ଏହି ଚିତ୍ରଗୁଡିକୁ ଆଙ୍କିଥିବା ଅଜୟ କହିଛନ୍ତି ।

ଯୁବ ଚିତ୍ରଶିଳ୍ପୀ ଅଜୟଙ୍କ କଳାକୃତି ଦର୍ଶକଙ୍କୁ ଖୁବ ଆକର୍ଷିତ କରୁଛି । ହଜି ଯାଉଥିବା ଗ୍ରାମୀଣ ଦୃଶ୍ୟକୁ ଅତି ନିଖୁଣ ଭାବେ ଅଜୟ ଚିତ୍ରର ରୂପ ଦେଇଛନ୍ତି । ଯାହାକୁ ଦେଖି ବେଶ ଖୁସି ଅନୁଭବ କରୁଛନ୍ତି ଦର୍ଶକ । ଆଉ ଗାଁ ସ୍ମୃତି ସବୁ ତାଜା ହୋଇ ଯାଇଥିବା କରିଛନ୍ତି ଦର୍ଶକ ।

ରଙ୍ଗ ବି କଥା କହି ପାରେ । ତାହା ଚିତ୍ର ମାମଧ୍ୟରେ କରି ଦେଖାଛନ୍ତି ଅଜୟ । ଯାହାର ଭରପୁର ମଜା ଉଠାଇ ପାରିବେ ଆପଣ । ଓଡିଶା ମର୍ଡନ ଆର୍ଟ ଗ୍ୟାଲେରୀରେ ଚାଳଇଥିବା ଚିତ୍ର ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ଆସନ୍ତା ୨୭ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବ ।

   Related Posts