Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମହାରାଷ୍ଟ୍ର : ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ୩୦ ଫୁଟ ଖାଇକୁ ଖସିଲା ବସ୍, ୫ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ୩୫ ଆହତ
  • ||
  • କାର୍ଯ୍ୟରେ ଅବହେଳା ପାଇଁ ନିଲମ୍ବିତ ହେଲେ ଗୁଣୁପୁର ତହସିଲଦାର
  • ||
  • ଚେନ୍ନାଇ ସୁପରକିଙ୍ଗ୍ସକୁ ବଡ ଝଟକା, ଆହତ କାରଣରୁ ଆଇପିଏଲ୍‌ର ବାକି ମ୍ୟାଚ୍‌ରୁ ବାଦ୍ ପଡିଲେ ଡ୍ଵେନ ବ୍ରାଭୋ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୩ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୯୩୧ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ୧୨କୋଟି ଟଙ୍କାର ଜିଏସ୍‌ଟି ଠକେଇ ଅଭିଯୋଗ, ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଛାନ୍‌ଭିନ୍‌ ଆରମ୍ଭ
  • ||
  • ବିଜାପୁରରେ ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟର : ଜଣେ ନକ୍ସଲ ନିହତ, ୨ ଯବାନ ଆହତ
  • ||
  • ମାଓବାଦୀଙ୍କ ବର୍ବର କାଣ୍ଡ , ପୋଲିସ ଇନଫର୍ମର ସନ୍ଦେହରେ ଘରୁ ଡାକି ନେଇ ହତ୍ୟା
  • ||

ପାକିସ୍ତାନ କରତାରପୁର ଯିବେ ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମନମୋହନ ସିଂ-ପ୍ରଥମ ଶିଖ୍‌ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କ ଦଳ ସହ ଯାତ୍ରାରେ ସାମିଲ ହେବେ

3/10/2019 at 4:03 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ- ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମନମୋହନ ସିଂ ପାକିସ୍ତାନର କରତାରପୁରକୁ ଯାଉଥିବା ପ୍ରଥମ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଦଳ ସହ ସାମିଲ ହେବେ । କରତାରପୂର କରିଡରର ଉଦ୍‌ଘାଟନରେ ସାମିଲ ହେବା ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ନିମନ୍ତ୍ରଣ କରାଯାଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ମନମୋହନ ସିଂ ଏଥିପାଇଁ ବିଦେଶ ମନ୍ତ୍ରାଳୟର ଅନୁମତି ଲୋଡ଼ିଥିଲେ । ଅକ୍ଟୋବର ୯ ତାରିଖରେ କରତାରପୁରକୁ ପ୍ରଥମ ଶିଖ୍‌ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ ଦଳରେ ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ର ସାମିଲ ହେବେ । ପଞ୍ଜାବର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କ୍ୟାପଟେନ୍ ଅମରିନ୍ଦର ସିଂ ଏହାର ନେତୃତ୍ୱ ନେବେ ।

ମନମୋହନ ସିଂ କରତାରପୁର ଗୁରୁଦ୍ୱାରକୁ ବି ଯିବେ । ସୁଲତାନପୁର ଲୋଧିରେ ହେବାକୁ ଥିବା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ମନମୋହନ ସିଂଙ୍କ ସହ କ୍ୟାପଟେନ୍‌ ଅମିରିନ୍ଦର ସିଂ ସାମିଲ ହେବେ ।

ଗୁରୁବାରରେ ପଞ୍ଜାବ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କ୍ୟାପଟେନ୍‌ ଅମିରିନ୍ଦର ସିଂ ଦିଲ୍ଲୀ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ। ଗୁରୁ ନାନକ ଦେବଙ୍କ ୫୫୦ ତମ ପ୍ରକାଶ ପର୍ବ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ସାମିଲ ହେବା ପାଇଁ ସେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଓ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି କେବିନ୍ଦଙ୍କୁ ନିମନ୍ତ୍ରଣ ଦେଇଛନ୍ତି । ଦୁଇଜଣ ଏହି ନିମନ୍ତ୍ରଣକୁ ସ୍ୱୀକାର କରି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ସାମିଲ ହେବା ପାଇଁ ସମ୍ମତି ଜଣାଇଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି ।

କ୍ୟାପଟେନ୍‌ ଅମରିନ୍ଦର ସିଂ ୨୧ ଜଣଙ୍କୁ ପାକିସ୍ତାନର କରତାରପୁର ପଠାଇବା ପାଇଁ ଅନୁମତି ମାଗିଛନ୍ତି । ସେମାନେ ୩୦ ଅକ୍ଟୋବରରୁ ନଭେମ୍ବର ୩ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେଠାରେ ରହିବେ । ସେଠାରୁ ନଗରକୀର୍ତ୍ତନକୁ ଅମୃତସରକୁ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆଣିବେ ।

ପାକିସ୍ତାନ କରତାରପୁର କରିଡର୍‌ ଉଦ୍‌ଘାଟନ ପାଇଁ ନୂଆ ଚାଲ୍‌ ଚଳେଇଥିଲା। ଏଥିରେ ସେ ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମନମୋହନ ସିଂଙ୍କୁ ନିମନ୍ତ୍ରଣ କରିଥିବା ବେଳେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କୁ କୌଣସି ଅଧିକାରୀକ ନିମନ୍ତ୍ରଣ ଦେଇ ନଥିଲା । ଏହାପରେ ମନମୋହନ ସିଂ ଏହି ନିମନ୍ତ୍ରଣକୁ ବିଦେଶମନ୍ତ୍ରାଳୟକୁ ପଠାଇଥିଲେ । ବିଦେଶମନ୍ତ୍ରାଳୟର ବିନାନୁମତିରେ ଏପରି ନିମନ୍ତ୍ରଣକୁ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇ ନଥାଏ।

ପଞ୍ଜାବର ଗୁରୁଦାସପୁର ଠାରୁ ମାତ୍ର ଅଳ୍ପ ଦୂରରେ କରତାରପୁର ସାହିବା ରହିଛି । ଏହି ଗୁରୁଦ୍ୱାରରେ ଗୁରୁ ନାନକ ଜୀବନର ଅନ୍ତିମ କ୍ଷଣ ବିତାଇଥିଲେ । ଏଥିପାଇଁ ଏହାକୁ ଅତି ପବିତ୍ର ବୋଲି ମନାଯାଇଥାଏ ।
ଐତିହାସିକ ଗୁରୁଦ୍ୱାରରେ ପଞ୍ଜାବର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସହ ପଞ୍ଜାବର ସମସ୍ତ ୧୧୭ ଜଣ ବିଧାୟକ, ଲୋକସଭା ଓ ରାଜ୍ୟସଭାର ସାସଂଦ, ଶିରୋମଣି ଗୁରୁଦ୍ୱାରା ପ୍ରବନ୍ଧକ କମିଟିର ସଦସ୍ୟ । ସନ୍ଥ ସମାଜର ସଦସ୍ୟ ଓ ମାନ୍ୟତା ପ୍ରାପ୍ତ ପ୍ରତ୍ୟେକ ରାଜନୈତିକ ଦଳର ପ୍ରତିନିଧି ସାମିଲ୍‌ ହେବେ ।

ଏହାପରେ ପ୍ରତିଦିନ ୫ ହଜାର ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ ଗୁରୁଦ୍ୱାର ଯାଇ ପାରିବେ । ଏହି ୪.୨ କିଲୋମିଟର ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣ ୩୧ ଅକ୍ଟୋବର ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ହେବ । ଏହା ପାକିସ୍ତାନର ନରୋବାଲ ଜିଲ୍ଲାରେ ରହିଛି।

   Related Posts