Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଆଜି ରାଜ୍ୟରେ ସୁସ୍ଥ ହେଲେ ଆଉ ୧୭୪୦ ଆକ୍ରାନ୍ତ
  • ||
  • ଏସ୍‌ସିବିରୁ ଗ୍ୟାଙ୍ଗଷ୍ଟର ହାଇଦର ଫେରାର ଘଟଣା : ଆଉ ୨ ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କଲା ମଙ୍ଗଳାବାଗ ପୋଲିସ
  • ||
  • ନୂଆପଡା : ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ଓଲଟିଲା କାର୍, ୩ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଭୁବନେଶ୍ବରର ୩ଟି ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ ସିଲ୍, ଖୁଲମଖୁଲା କୋଭିଡ୍ ନିୟମର କରିଥିଲେ ଉଲଂଘନ
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ସୁରଟରୁ ଫେରୁଥିଲେ ପ୍ରବାସୀ, ଟ୍ରେନ୍‌ରେ ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||
  • ଅନୁଗୋଳ : ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ଗଛରେ ପିଟିହେଲା କାର୍, ଗୋଟିଏ ପରିବାରର ଜଣେ ମୃତ, ୨ ଆହତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ‘ହାଇଦର ପାଇଁ ନଥିଲା ପୋଲିସ ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା, କିନ୍ତୁ ପାଖରେ ଥିଲେ ଯୁବତୀ’ – ଲେଖାଶ୍ରୀ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ଆଜିଠାରୁ ୧୫ ଦିନ ସମ୍ବଲପୁର ବାର୍ ବନ୍ଦ, କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମଣକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ନିଷ୍ପତ୍ତି
  • ||
  • ସୋର : ସରିଥିଲା ନିର୍ବନ୍ଧ, ହେଲେ ପଡିପାରିଲାନି ହାତଗଣ୍ଠି, ଶେଷରେ କାହିଁକି ଝୁଲିପଡିଲେ ଯୁବତୀ ?
  • ||
  • ବାରଙ୍ଗ : ନନ୍ଦନକାନନରୁ ଇନ୍ଦୋର ଯାଉଛନ୍ତି ୧୩ ଜୀବଜନ୍ତୁ, ଧଳା ବାଘୁଣୀ ଓ କଳା ବାଘ ସାମିଲ
  • ||

ୟୁରୋପୀୟ ସଂଘ ପ୍ରତିନିଧି ଦଳଙ୍କ ୨ ଦିବସୀୟ ଜମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀର ଗସ୍ତ ଶେଷ, ଜାଣନ୍ତୁ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ କହିଛନ୍ତି କ’ଣ

30/10/2019 at 9:11 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରରୁ ଧାରା ୩୭୦ ଉଚ୍ଛେଦ ପରେ ପାକିସ୍ତାନ ଯେଉଁଭଳି ଭାବେ ବିଳିବିଳେଇଥିଲା ଏବଂ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରେରେ ଏହାକୁ ନେଇ ମୁଦ୍ଦା କରିଥିଲା । ତାହାର କଡା ଯବାବ ଭାରତ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ମଧ୍ୟ ଦେଇଥିଲା । ଏହାରି ଭିତରେ ଭାରତରେ ମଧ୍ୟ ଦେଖାଦେଇଥିଲା ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର ବିରୋଧୀ ମନ୍ତବ୍ୟ । କିଛି ରାଜନୈତିକ ନେତା ମାନେ ଏହାକୁ ନେଇ ଅନେକ ପ୍ରଶ୍ନ ଛିଡା କରିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ଏହାରି ଭିତରେ ଘାଟିରେ ପରିସ୍ଥିତି ଠିକ୍ ଅଛି ବୋଲି ପ୍ରମାଣ ଦେବା ପାଇଁ ସରକାର ନୂଆ ଯୋଜନା ଆପଣାଇଥିଲେ । ଯେଉଁଥିରେ  ୟୁରୋପରୁ ଆସିଥିବା ୨୩ ଜଣିଆ ପ୍ରତିନିଧି ଦଳ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର ଗସ୍ତ କରି ସେଠାକାର ସ୍ଥିତି ଅନୁଧ୍ୟାନ କରିଛନ୍ତି । କାଶ୍ମୀରରୁ ଧାରା ୩୭୦ ଉଠିବା ପରେ ଏହା ହେଉଛି କୌଣସି ବିଦେଶୀ ପ୍ରତିନିଧିମଣ୍ଡଳର ପ୍ରଥମ କାଶ୍ମୀର ଗସ୍ତ ।

ଏହି ପ୍ରତିନିଧିମଣ୍ଡଳରେ ଫ୍ରାନ୍ସ ନ୍ୟାସନାଲ ଫ୍ରଣ୍ଟର ୬ ଜଣ ସାଂସଦ ଥିବା ବେଳେ ପୋଲାଣ୍ଡର ଦକ୍ଷିଣପନ୍ଥୀ ଦଳର ୫ ଜଣ ଓ ବ୍ରିଟେନର ୪ ଜଣ ସାଂସଦ ଅଛନ୍ତି ।  ପ୍ରଥମେ ସ୍ଥାନୀୟ ପୋଲିସ ପ୍ରଶାନ ପକ୍ଷରୁ ପରିସ୍ଥିତି ସମ୍ପର୍କରେ ଅବଗତ କରାଯାଇଥିଲା । ପରେ ସେମାନେ ଶ୍ରୀନଗର ବୁଲିବାକୁ ଯାଇଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ସେମାନଙ୍କୁ କୁପୱାଡା, ଅନନ୍ତନାଗ ପରି ଅଶାନ୍ତ ଅଞ୍ଚଳକୁ ଯିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇନଥିଲା । ଏପଟେ କିନ୍ତୁ ୟୁରୋପୀୟ ସଂଘ ସାଂସଦଙ୍କ ଏହି ଗସ୍ତକୁ ବିରୋଧୀ ମାନେ କଡା ସମାଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି । ଭାରତ ସରକାର କଶ୍ମୀରରେ ତୃତୀୟ ପକ୍ଷକୁ ପ୍ରବେଶ କରାଇବା ଏକ ଅପରାଧୀକ ମାମଲା ବୋଲି କଂଗ୍ରେସ ଅଭିଯୋଗ କରିଛି ।

କାଶ୍ମୀର ଗସ୍ତରେ ଥିବା ୟୁରୋପିୟନ ୟୁନିୟନର ସାଂସଦମାନେ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀ କରି ପାକିସ୍ତାନର ଅପପ୍ରଚାର ଉପରୁ ପରଦା ଉଠାଇଛନ୍ତି । ଏହାସହ ମିଡିଆ ଦ୍ବାରା ସେମାନଙ୍କ ଗସ୍ତକୁ ନେଇ କରାଯାଇଥିବା ଭୁଲ ରିପୋଟିଂକୁ ମଧ୍ୟ ସମାଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି । ସାଂସଦମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସେମାନଙ୍କ ଗସ୍ତକୁ ଭୁଲ ଭାବେ ପ୍ରସାରିତ କରାଯାଇଛି ।  ସେନାକୁ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ସହ ମୁକାବିଲା  ଲାଗି ନିଆଯାଉଥିବା ପଦକ୍ଷେପ ସମ୍ପର୍କରେ ପଚାରି ବୁଝିଥିଲେ । ଏଣୁ ସେମାନଙ୍କ ଗସ୍ତ ଉପରେ ବିବାଦ ସୃଷ୍ଟି ହେବା ଭୁଲ ଅଟେ ।

ପ୍ରତିନିଧି ଦଳ ୪୦ ବର୍ଷରେ ୨୦ରୁ ଅଧିକ ଥର ଭାରତ ଆସିଛନ୍ତି । ପାକିସ୍ତାନ ଗସ୍ତରେ ମଧ୍ୟ ଯାଇଛନ୍ତି।  କାଶ୍ମୀର ଲୋକମାନେ ଶାନ୍ତି ଏବଂ ବିକାଶ ଚାହାଁନ୍ତି । ଆତଙ୍କବାଦ ଏକ ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସମସ୍ୟା । ଆତଙ୍କବାଦ  ଯେକୌଣସି ଦେଶକୁ ଧ୍ବଂସ କରିପାରେ । ଏହା ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲାଗୁ ହେବା ଦରକାର । ଆମେ ଦ୍ବିତୀୟ ଆଫଗାନୀସ୍ତାନ ଦେଖିବାକୁ ଚାହୁଁନୁ । ଏହା ସହ ମଙ୍ଗଳବାର କୁଲଗାମରେ ହୋଇଥିବା ପାଞ୍ଚ ଜଣ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ହତ୍ୟା ନେଇ ଦୁଃଖ ପ୍ରକଟ କରିଛନ୍ତି  ୟୁରୋପୀୟ ପ୍ରତିନିଧି ଦଳ।

   Related Posts