Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମହାରାଷ୍ଟ୍ର : ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ୩୦ ଫୁଟ ଖାଇକୁ ଖସିଲା ବସ୍, ୫ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ୩୫ ଆହତ
  • ||
  • କାର୍ଯ୍ୟରେ ଅବହେଳା ପାଇଁ ନିଲମ୍ବିତ ହେଲେ ଗୁଣୁପୁର ତହସିଲଦାର
  • ||
  • ଚେନ୍ନାଇ ସୁପରକିଙ୍ଗ୍ସକୁ ବଡ ଝଟକା, ଆହତ କାରଣରୁ ଆଇପିଏଲ୍‌ର ବାକି ମ୍ୟାଚ୍‌ରୁ ବାଦ୍ ପଡିଲେ ଡ୍ଵେନ ବ୍ରାଭୋ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୩ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୯୩୧ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ୧୨କୋଟି ଟଙ୍କାର ଜିଏସ୍‌ଟି ଠକେଇ ଅଭିଯୋଗ, ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଛାନ୍‌ଭିନ୍‌ ଆରମ୍ଭ
  • ||
  • ବିଜାପୁରରେ ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟର : ଜଣେ ନକ୍ସଲ ନିହତ, ୨ ଯବାନ ଆହତ
  • ||
  • ମାଓବାଦୀଙ୍କ ବର୍ବର କାଣ୍ଡ , ପୋଲିସ ଇନଫର୍ମର ସନ୍ଦେହରେ ଘରୁ ଡାକି ନେଇ ହତ୍ୟା
  • ||

ୟୁରୋପୀୟ ସଂଘ ପ୍ରତିନିଧି ଦଳଙ୍କ ୨ ଦିବସୀୟ ଜମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀର ଗସ୍ତ ଶେଷ, ଜାଣନ୍ତୁ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ କହିଛନ୍ତି କ’ଣ

30/10/2019 at 9:11 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରରୁ ଧାରା ୩୭୦ ଉଚ୍ଛେଦ ପରେ ପାକିସ୍ତାନ ଯେଉଁଭଳି ଭାବେ ବିଳିବିଳେଇଥିଲା ଏବଂ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରେରେ ଏହାକୁ ନେଇ ମୁଦ୍ଦା କରିଥିଲା । ତାହାର କଡା ଯବାବ ଭାରତ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ମଧ୍ୟ ଦେଇଥିଲା । ଏହାରି ଭିତରେ ଭାରତରେ ମଧ୍ୟ ଦେଖାଦେଇଥିଲା ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର ବିରୋଧୀ ମନ୍ତବ୍ୟ । କିଛି ରାଜନୈତିକ ନେତା ମାନେ ଏହାକୁ ନେଇ ଅନେକ ପ୍ରଶ୍ନ ଛିଡା କରିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ଏହାରି ଭିତରେ ଘାଟିରେ ପରିସ୍ଥିତି ଠିକ୍ ଅଛି ବୋଲି ପ୍ରମାଣ ଦେବା ପାଇଁ ସରକାର ନୂଆ ଯୋଜନା ଆପଣାଇଥିଲେ । ଯେଉଁଥିରେ  ୟୁରୋପରୁ ଆସିଥିବା ୨୩ ଜଣିଆ ପ୍ରତିନିଧି ଦଳ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର ଗସ୍ତ କରି ସେଠାକାର ସ୍ଥିତି ଅନୁଧ୍ୟାନ କରିଛନ୍ତି । କାଶ୍ମୀରରୁ ଧାରା ୩୭୦ ଉଠିବା ପରେ ଏହା ହେଉଛି କୌଣସି ବିଦେଶୀ ପ୍ରତିନିଧିମଣ୍ଡଳର ପ୍ରଥମ କାଶ୍ମୀର ଗସ୍ତ ।

ଏହି ପ୍ରତିନିଧିମଣ୍ଡଳରେ ଫ୍ରାନ୍ସ ନ୍ୟାସନାଲ ଫ୍ରଣ୍ଟର ୬ ଜଣ ସାଂସଦ ଥିବା ବେଳେ ପୋଲାଣ୍ଡର ଦକ୍ଷିଣପନ୍ଥୀ ଦଳର ୫ ଜଣ ଓ ବ୍ରିଟେନର ୪ ଜଣ ସାଂସଦ ଅଛନ୍ତି ।  ପ୍ରଥମେ ସ୍ଥାନୀୟ ପୋଲିସ ପ୍ରଶାନ ପକ୍ଷରୁ ପରିସ୍ଥିତି ସମ୍ପର୍କରେ ଅବଗତ କରାଯାଇଥିଲା । ପରେ ସେମାନେ ଶ୍ରୀନଗର ବୁଲିବାକୁ ଯାଇଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ସେମାନଙ୍କୁ କୁପୱାଡା, ଅନନ୍ତନାଗ ପରି ଅଶାନ୍ତ ଅଞ୍ଚଳକୁ ଯିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇନଥିଲା । ଏପଟେ କିନ୍ତୁ ୟୁରୋପୀୟ ସଂଘ ସାଂସଦଙ୍କ ଏହି ଗସ୍ତକୁ ବିରୋଧୀ ମାନେ କଡା ସମାଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି । ଭାରତ ସରକାର କଶ୍ମୀରରେ ତୃତୀୟ ପକ୍ଷକୁ ପ୍ରବେଶ କରାଇବା ଏକ ଅପରାଧୀକ ମାମଲା ବୋଲି କଂଗ୍ରେସ ଅଭିଯୋଗ କରିଛି ।

କାଶ୍ମୀର ଗସ୍ତରେ ଥିବା ୟୁରୋପିୟନ ୟୁନିୟନର ସାଂସଦମାନେ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀ କରି ପାକିସ୍ତାନର ଅପପ୍ରଚାର ଉପରୁ ପରଦା ଉଠାଇଛନ୍ତି । ଏହାସହ ମିଡିଆ ଦ୍ବାରା ସେମାନଙ୍କ ଗସ୍ତକୁ ନେଇ କରାଯାଇଥିବା ଭୁଲ ରିପୋଟିଂକୁ ମଧ୍ୟ ସମାଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି । ସାଂସଦମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସେମାନଙ୍କ ଗସ୍ତକୁ ଭୁଲ ଭାବେ ପ୍ରସାରିତ କରାଯାଇଛି ।  ସେନାକୁ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ସହ ମୁକାବିଲା  ଲାଗି ନିଆଯାଉଥିବା ପଦକ୍ଷେପ ସମ୍ପର୍କରେ ପଚାରି ବୁଝିଥିଲେ । ଏଣୁ ସେମାନଙ୍କ ଗସ୍ତ ଉପରେ ବିବାଦ ସୃଷ୍ଟି ହେବା ଭୁଲ ଅଟେ ।

ପ୍ରତିନିଧି ଦଳ ୪୦ ବର୍ଷରେ ୨୦ରୁ ଅଧିକ ଥର ଭାରତ ଆସିଛନ୍ତି । ପାକିସ୍ତାନ ଗସ୍ତରେ ମଧ୍ୟ ଯାଇଛନ୍ତି।  କାଶ୍ମୀର ଲୋକମାନେ ଶାନ୍ତି ଏବଂ ବିକାଶ ଚାହାଁନ୍ତି । ଆତଙ୍କବାଦ ଏକ ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସମସ୍ୟା । ଆତଙ୍କବାଦ  ଯେକୌଣସି ଦେଶକୁ ଧ୍ବଂସ କରିପାରେ । ଏହା ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲାଗୁ ହେବା ଦରକାର । ଆମେ ଦ୍ବିତୀୟ ଆଫଗାନୀସ୍ତାନ ଦେଖିବାକୁ ଚାହୁଁନୁ । ଏହା ସହ ମଙ୍ଗଳବାର କୁଲଗାମରେ ହୋଇଥିବା ପାଞ୍ଚ ଜଣ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ହତ୍ୟା ନେଇ ଦୁଃଖ ପ୍ରକଟ କରିଛନ୍ତି  ୟୁରୋପୀୟ ପ୍ରତିନିଧି ଦଳ।

   Related Posts