Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ହାଇଦର ମାମଲାରେ ପୋଲିସକୁ ସହାୟତା କରିବି: ୟାକୁବ୍‌
  • ||
  • ଆତ୍ମସମର୍ପଣ କରିବି ବୋଲି କହିଲେ ହାଇଦର ସହଯୋଗୀ ୟାକୁବ
  • ||
  • ହାଇଦର ଫେରାର ନେଇ ନୂଆ ଖୁଲାସା: ବୁର୍ଲା ମେଡିକାଲରୁ ରେଫର ହୋଇନି, ଆଉଟ୍‌ଡୋର କି ଇନଡୋର୍‌ରେ ନାହିଁ ଗ୍ୟାଙ୍ଗଷ୍ଟରର ନାଁ
  • ||
  • କରୋନା ସ୍ଥିତି ନସୁଧୁରିବା ଯାଏ ରେମଡେସିଭିର ରପ୍ତାନୀ ବନ୍ଦ
  • ||
  • ରାସନ୍ ଧରି ଫେରୁଥିଲେ, ଓଲଟି ଗଲା ଟ୍ରାକ୍ଟର ଡାଲା, ୨ ମୃତ
  • ||
  • ପୋଲିସର ଅପରେସନ୍ ହାଇଦର : ଚଢାଉ ଜୋରଦାର, ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଲାଗିଲା ପୋଷ୍ଟର
  • ||
  • ମଙ୍ଗଳବାରଠୁ ଲଗାତାର ୬ ଦିନ ବନ୍ଦ ରହିବ ବ୍ୟାଙ୍କ: ସୋମବାର ସାରି ଦିଅନ୍ତୁ ବ୍ୟାଙ୍କ କାମ
  • ||
  • SCBରୁ ଗ୍ୟାଙ୍ଗଷ୍ଟାର ହାଇଦର୍‌ ଫେରାର ଘଟଣା, ୬ ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀ ସସ୍‌ପେଣ୍ଡ
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ : ବସକୁ ପିଟିଲା ଟ୍ରକ୍, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ଯାତ୍ରୀ
  • ||
  • ଚଣ୍ଡିଖୋଲ : ଧକ୍କା ଦେଲା ଟ୍ରକ୍, ଜୀବନ ହାରିଲେ ସ୍ୱାମୀ-ସ୍ତ୍ରୀ, ଝିଅ ଗୁରୁତର
  • ||

ସିଏଜି ରିପୋର୍ଟ: ବିଏମସି ଓ ବିଡିଏର ପରିଚାଳନାରେ ତ୍ରୁଟି, ସରକାରୀ ତହବିଲରୁ କୋଟି କୋଟି କ୍ଷତି, ଏକ୍ସପାରୀ ହୋଇଗଲା ଏତେ ଟଙ୍କାର ଔଷଧ

3/04/2021 at 5:48 PM

ଭୁବନେଶ୍ଵର ୦୩।୦୪: ରାଜ୍ୟ ଔଷଧ ନିଗମରେ ଅନିୟମିତା । ବିଏମସି ଓ ବିଡିଏ ପରିଚାଳନାରେ ତ୍ରୁଟି । ଆଉ ଜିନ୍ଦଲ ଥର୍ମାଲ ପାଓ୍ଵର ପ୍ଲାଣ୍ଟକୁ ଶସ୍ତାରେ ଜମି ଯୋଗାଇ ସରକାରୀ ତହବିଲରୁ କୋଟି କୋଟି କ୍ଷତି । ଏଭଳି ଅନେକ ଅନିୟମିତତାକୁ ଧରିଛନ୍ତି ସିଏଜି । ଆଜି ବିଧାନସଭାରେ ଉପସ୍ଥାପିତ ହୋଇଥିବା ସିଏଜି ରିପୋର୍ଟ- ୨୦୨୦ ରେ ଏମିତି କେତେକ ତଥ୍ୟ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି ।

ରାଜ୍ୟ ଔଷଧ ନିଗମ ତା ଦାୟିତ୍ଵ ଠିକ୍ ଭାବେ ତୁଲାଉ ନାହିଁ । ଔଷଧ ଓ ଅନ୍ୟାନ ସାମଗ୍ରୀ କିଣିବାରେ ଅହେତୁକ ବିଳମ୍ବ କରାଯାଉଛି । ଫଳରେ ରୋଗୀମାନେ ଶସ୍ତାରେ ଔଷଧ ପାଇବାରୁ ବଞ୍ଚିତ ହେଉଛନ୍ତି । ନିରାମୟ ଯୋଜନାରେ ବଣ୍ଟା ଯାଉଥିବା ଔଷଧ ବିଳମ୍ବରେ ପହଞ୍ଚୁଥିବା କାରଣରୁ ୪ କୋଟି ୧୮ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଔଷଧ ଏକ୍ସପାରୀ ହୋଇଯାଇଛି । ଯାହାକୁ ନାପସନ୍ଦ କରିଛନ୍ତି ସିଏଜି ।

ସେହିଭଳି ଦୀନ ଦୟାଲ ଉପାଧ୍ୟାୟ କୌଶଲ ଯୋଜନାରେ ଅନିୟମିତତା ପଦାକୁ ଆସିଛି । ଅନେକ ପ୍ରାଇଭେଟ ସଂସ୍ଥା ଏହି ଯୋଜନାରେ ଅର୍ଥ ନେଇ ଚାକିରି ଯୋଗାଇବା ଉପରେ ମିଥ୍ୟା ତଥ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି । ଏମିତିକି ଏକ ସଂସ୍ଥା ଟ୍ରେନିଙ୍ଗ ପାଇଁ ୩ କୋଟି ୩୦ ଲକ୍ଷ୍ୟ ପାଇବାକୁ ହକଦାର ଥିବାବେଳେ ତାକୁ ଓରମାସ୍ ପକ୍ଷରୁ ୬ କୋଟି ୬୦ ଲକ୍ଷ ଦିଆଯାଇଥିବା ସିଏଜି ଧରିଛନ୍ତି ।

ଛତ୍ରପୁରରେ ଜମି ଅଧିଗ୍ରହଣ ପାଇଁ ବଜାର ଦରଠୁ ଅଧିକ ଦର ଦିଆଯାଇଥିବା କାରଣରୁ ୨୯ କୋଟି ୪୫ ଲକ୍ଷ କ୍ଷତି ହୋଇଛି । ସେହିଭଳି ବିଏମସି ଫଳ ମାର୍କେଟକୁ ବିଜୁଳି ଯୋଗାଇବାରେ ବିଫଳତା ପାଇଁ ୧ କୋଟି ୧୩ ଲକ୍ଷ କ୍ଷତି ହୋଇଛି । ଭୁବନେଶ୍ବର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ବିଜ୍ଞାପନ ହୋର୍ଡିଂ ଟେଣ୍ଡର ନେଇଥିବା ଟିମ୍ ଆଡମାର୍କ ସଂସ୍ଥା ଉପରେ ଏବେ ୧୩ କୋଟି ବାକି ପଡିଛି । ଏବେ ତାହା ଆଦାୟ ହେବକି ନାହିଁ ସେନେଇ ସନ୍ଦେହ ପ୍ରକଟ କରିଛନ୍ତି ସିଏଜି ।

ବିଡିଏ ଅଟୋମେସନ ପାଇଁ ଭିଏଫଏସ୍ ନାମକ ଏକ ସଂସ୍ଥା ସହ ଚୁକ୍ତି ହୋଇଥିଲା । ତେବେ ଏହି ସଂସ୍ଥା ତାହା ନକରିବା କାରଣରୁ ୨ କୋଟି ୬୨ ଲକ୍ଷ କ୍ଷତି ସହିବ ବିଡିଏ ।  ସେହିଭଳି ଜିନ୍ଦଲ ଥର୍ମାଲ ପାୱାରକୁ ଶସ୍ତାରେ ଜମି ଦିଆଯିବା କାରଣରୁ ସରକାରୀ ତହବିଲ୍ କୁ ୨ କୋଟି ୩୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା କ୍ଷତି ସହିବାକୁ ପଡିଛି । ଅନ୍ତରାଜ୍ୟ ଜଳପଥ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ନିୟମ ନମାନି ବ୍ରିଜ୍ କରାଯାଇଥିବା କାରଣରୁ ୪ କୋଟି ୬୨ ଲକ୍ଷ କ୍ଷତି ସହିବାକୁ ପଡିଛି ସରକାରଙ୍କୁ । ଏଭଳି ବିଭିନ୍ନ ବିଭାଗର ଅନିୟମିତତା ଓ ସରକାରୀ ସ୍ଥାଣୁତା ଉପରେ ସିଏଜି ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଛନ୍ତି।

   Related Posts